Motor Yağı Değişimi (Uygulama, Anlatım)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Merhaba değerli arkadaşlar,
Daha önce bu konuyu Toyota marka eski arabam varken başka bir forum sitesinde paylaşmıştım. Burada paylaşma amacım da aynı olup bilgisi olmayan veya bu işi yapmaya cesareti olmayan arkadaşlara yardımcı olmaktır. Bazı arkadaşlar için basit bir işlem olabilir (benim için olduğu gibi) fakat işlem içerisindeki birkaç önemli noktayı da belirtmek isterim.
Asıl konuya gelecek olursa, gerekli olan ekipmanlara sahip olmamız lazım;
-Aracınıza uygun yeni yağ filtresi
-Plastik kap ve huni
-Araç krikosu
-Tahliye tapasının ölçüsüne uygun anahtar
-Yağ filtresi anahtarı
-Bez, havlu vb. temizlik için.
-Aracınıza uygun seçim yaptığınız motor yağı.

*Aracımızın el frenini çekip arka tekerlere taş vb. cisim koyarak güvenliğimizi artırıyoruz.

*Tüm ekipmanları sağladıktan sonra, aracımızı çalıştırıp ideal sıcaklığa ulaşana kadar bekliyoruz (Motor yağının ısındıktan sonra daha iyi akıp tahliye olması için).

*Sonrasına motoru kapatıp aracı krikoya alıyoruz.

*Karter korumayı söküyoruz

*Motor yağ kapağını açıyoruz ve kontrol çubuğunu çıkarıyoruz ( Yağın alt taraftan daha iyi tahliye olabilmesi için).

*Plastik kabımızı tahliyenin altına koyup uygun anahtarla tapayı söküyoruz.

*Yağ filtresi anahtarıyla da filtreyi söküyoruz.

*Akan yağın yeterli olduğuna kanaat getirdiğimiz zaman tekrar aracın önünü krikoyla kaldırıyoruz.

*Tahliye tapasının contasını temizledikten sonra (Kötü durumdaysa değiştirmek gerekli) yerine takıp
sıkıyoruz. Burada önemli bir nokta tapayı ÇOK SIKMAMALISINIZ ! (Zorlanmaya başladıktan sonra yarım tur daha sıkın merak etmeyin bu yeterli olacaktır).

*Yeni yağ filtresinin üst kısmına ve contasına yeni yağdan bir miktar döküp parmağımızla gezdiriyoruz.

*Motor üzerindeki filtre yuvasını ve etrafını bezle silip yeni filtreyi elimizle saat yönünde çevirerek takıyoruz. Elimizle çeviremeyene kadar sıktıktan sonra filtre anahtarıyla yarım tur daha sıkıp bırakıyoruz ( Filtreyi çok sıkmayınız filtre yuvasına, yuvadaki dişlere zarar verirsiniz veya bir sonraki yağ bakımında filtreyi çıkarmakta aşırı zorlanırsınız).

*Yağ çubuğunu yerine takıp yeni yağı yukardan doldurmaya başlıyoruz. Gerekli miktarda yağ doldurduktan sonra kapağı kapatıyoruz ve özellikle bir kaç gün esiltme olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Kontrol çubuğunda gördüğünüz miktar yeni dolum yaptığınız için yüksek görünebilir fakat araç uzun süre bekledikten sonra motor soğuyunca yani yağ tam olarak kartere inince kontrol çubuğu eksik gösterecektir korkmayın gerekli ilaveyi yapın.
Fotoğraf yerine youtubeda yabancı bir kanaldan alıntı yaparak bir video ekliyorum görsel olarak anlaşılması için.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
ahhah videoda Mazda gibi araca yağ değiştirmişler haliyle insan bende yaparım diyor ama o Mazda.
1.6 yeni nesil TDI ve 2.0 TDCİ gibi motorların yağ filtresini sökmek bile ayrı bir iş..
Bence yeni filtreleri sökmek daha basit. Lokma anahtarı takıp söküveriyosun ama filtreyi kabına takıp çıkarırken dikkat etmek gerekiyor plastik parçalara zarar vermemek için (Son bakımda astranın filtre tırnağını kırdım)

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Bence yeni filtreleri sökmek daha basit. Lokma anahtarı takıp söküveriyosun ama filtreyi kabına takıp çıkarırken dikkat etmek gerekiyor plastik parçalara zarar vermemek için (Son bakımda astranın filtre tırnağını kırdım)
2.0 TDCİ Mondeo yağ filtresi için serviste 30 yarımı ortadan kestirmiştik kaportacıya, biraz zorlu. 105 lik 1..6 TDI motorlarda yine binevi kolay ama yeni nesil 110 luk TDI motorda aracın altında ve koluna kadar yağ iniyor adamın

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
İyi bir kadın bulur evlenirsem alacağım evin garajını öyle bir yaptıracağım ki, illa bir tarafında yıkama yeri, bir tarafında lift olacak şekilde yaptıracağım. Kaza maza, ağır teknik sorun olmadığı sürece periyodik bakımıymış, detay işlemleriymiş her şeyi kendim yapacağım. Bıktım 10 dakikalık servis işlerine, yarım saatlik yalapşap yıkama işlerine servet harcamaktan. 2002 yılından beri oralara harcadığım parayı biriktirsem bugün evi, arabayı bedavaya getirirdim.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
ahhah videoda Mazda gibi araca yağ değiştirmişler haliyle insan bende yaparım diyor ama o Mazda.
1.6 yeni nesil TDI ve 2.0 TDCİ gibi motorların yağ filtresini sökmek bile ayrı bir iş..
mazda da o kadar kolaymı yahu sınan bende gırısebılırmıyım kendı basıma ?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
İyi bir kadın bulur evlenirsem alacağım evin garajını öyle bir yaptıracağım ki, illa bir tarafında yıkama yeri, bir tarafında lift olacak şekilde yaptıracağım. Kaza maza, ağır teknik sorun olmadığı sürece periyodik bakımıymış, detay işlemleriymiş her şeyi kendim yapacağım. Bıktım 10 dakikalık servis işlerine, yarım saatlik yalapşap yıkama işlerine servet harcamaktan. 2002 yılından beri oralara harcadığım parayı biriktirsem bugün evi, arabayı bedavaya getirirdim.
Valla öyle abi. Hayallerimi yazmışsın

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Evet özellikle Ford marka araçlarına orijinal diye Motorcraft yağ kullananlar için uyarı niteliğinde videolar paylaşacağım.
Videolarda Motorcraft ve bir kaç farklı marka yağların sıvı sürtünme kabiliyetlerini kıyaslayan uygulamalar var; (Yağlar 5w30 viskozite sınıfındadır)
-Motorcraft

-Valvoline

-Mobil

-Motul

-Castrol

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Evet özellikle Ford marka araçlarına orijinal diye Motorcraft yağ kullananlar için uyarı niteliğinde videolar paylaşacağım.
Yetkili servislerde tdci motor için ( 5w-30 ) mobil kullanıyorlar hocam. Serviste sormuştum dışarıdan yağı kendim alsam nasıl oluyor diye, direkt garantiniz bozulur dediler.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Yetkili servislerde tdci motor için ( 5w-30 ) mobil kullanıyorlar hocam. Serviste sormuştum dışarıdan yağı kendim alsam nasıl oluyor diye, direkt garantiniz bozulur dediler.
Garanti sürecinde kullanıma devam edenler için yapacak bir şey yok abi. Mobil kullanılıyorsa ne güzel, ama bazı insanlar sırf orijinal daha iyidir diyerek Motorcraft yağ alıp koymaya uğraşıyorlar. Gerek yok Mobil, Motul, Valvoline, Liqui Moly, Gulf, Petronas gibi yağlar çok çok kaliteliler. Bunlardan hangisini bulabiliyorlarsa alsınlar.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Garanti sürecinde kullanıma devam edenler için yapacak bir şey yok abi. Mobil kullanılıyorsa ne güzel, ama bazı insanlar sırf orijinal daha iyidir diyerek Motorcraft yağ alıp koymaya uğraşıyorlar. Gerek yok Mobil, Motul, Valvoline, Liqui Moly, Gulf, Petronas gibi yağlar çok çok kaliteliler. Bunlardan hangisini bulabiliyorlarsa alsınlar.
Motor yağlarında hiç bilgim ve deneyimim yok açıkçası.. Etraftan duyduğum ve takip edebildiğim kadarıyla motul ve gulf'u övüyorlar bayağı. Ford'un diğer yetkili servislerinde de mobil1 kullanıyorlardır malum anlaşmaları var. Ama tabii senin de dediğin gibi araçlarını dışarıda yaptıranlar için yağ konusunda seçim yapmak ve takip etmek oldukça önemli. Garantim bittikten sonra benim de böyle arayışlarım başlayacak. Motorcraft'ın yağ ürünlerini pek tavsiye etmiyor musun ?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Motor yağlarında hiç bilgim ve deneyimim yok açıkçası.. Etraftan duyduğum ve takip edebildiğim kadarıyla motul ve gulf'u övüyorlar bayağı. Ford'un diğer yetkili servislerinde de mobil1 kullanıyorlardır malum anlaşmaları var. Ama tabii senin de dediğin gibi araçlarını dışarıda yaptıranlar için yağ konusunda seçim yapmak ve takip etmek oldukça önemli. Garantim bittikten sonra benim de böyle arayışlarım başlayacak. Motorcraft'ın yağ ürünlerini pek tavsiye etmiyor musun ?
Motorcraftı kendim hiç deneyimleyemedim abi. Kendi aracımda mobil, castrol, valvoline, motul yağlarını, lab.da da petrol ofisi, total ve bp ürünlerini kullanıyoruz. Fakat bu youtuberın testi gayet tatmin edici. Ben olsam almam yani şu testten sonra

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Motorcraftı kendim hiç deneyimleyemedim abi. Kendi aracımda mobil, castrol, valvoline, motul yağlarını, lab.da da petrol ofisi, total ve bp ürünlerini kullanıyoruz. Fakat bu youtuberın testi gayet tatmin edici. Ben olsam almam yani şu testten sonra
Zaten kullanılacak ve denenecek diğer bir çok motor yağı markası varken aralarından motorcraftı seçip kullanmak pek mantıklı değil gibi geliyor. Zira diğer yağların içinde genel kitleden duyduğum kadarıyla oldukça kaliteli ürünler mevcut.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Zaten kullanılacak ve denenecek diğer bir çok motor yağı markası varken aralarından motorcraftı seçip kullanmak pek mantıklı değil gibi geliyor. Zira diğer yağların içinde genel kitleden duyduğum kadarıyla oldukça kaliteli ürünler mevcut.
Evet bu konuda çok kaliteli markalar var. Özellikle Amerika'daki Ford, General Motors marka araçlara sahip çoğu Amerikan Liqui Moly, Valvoline, Mobil, Pennzoil, gibi markaları kullanıyorlar ve çok memnun olduklarını belirtiyorlar. Çoğu Amerika menşei zaten. Ne yazık ki çoğu şeyde olduğu gibi bu konuda da asıl kalite ülkemize uğramıyor.
Türkler için en iyi yağ Castrol, neden olduklarını bilmiyorlar pahalı olan şeye kaliteli diye bakıldığı için

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Evet bu konuda çok kaliteli markalar var. Özellikle Amerika'daki Ford, General Motors marka araçlara sahip çoğu Amerikan Liqui Moly, Valvoline, Mobil, Pennzoil, gibi markaları kullanıyorlar ve çok memnun olduklarını belirtiyorlar. Çoğu Amerika menşei zaten. Ne yazık ki çoğu şeyde olduğu gibi bu konuda da asıl kalite ülkemize uğramıyor.
Bakalım, 2 sene sonra ben de bu seçimler arasında kalacağım. O zaman derin bir araştırma yapmak gerekecek. Hayırlısı. Bilgilendirme için teşekkürler kardeşim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım