Tatlı Bas, Kaliteli Ses, 13 CM Tavsiyesi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Merhabalar! Forumu araştırdım fakat yeterli bilgi sahibi olamadığım bir konu var. Malum dolar daha fazla artmadan küçük bütçeli bir sistem yapmak istiyorum. :)

Sony marka 4x50 çıkışlı teyp kullanıyorum.
Aracıma herhangi bir amfi şuan için bağlamak istemiyorum, subwoofer katiyen düşünmüyorum.

Ön kapılar için 13 CM boyutunda, ses yüksekliğinden ziyade tatlı bir şekilde bas verip kaliteli ses çıkartan hoparlör arıyorum. Son model Vito'da bile çıkan ses beni tatmin etmişti. Vito'ya bindikten sonra hoparlör alma kararı aldım. :)

Bilgisiz bir şekilde internette gezindim, şu ürünler dikkatimi çekti:

https://www.hepsiburada.com/pioneer...tweeterli-2018-model-ust-seri-p-HBV000009E90M

https://www.hepsiburada.com/sony-xs-fb1330-13cm-3-yollu-240w-oto-hoparloru-p-OTBLCXSFB1330

Aracın ön sol ve sağında küçük hoparlörler var, galiba onlara tweeter deniliyordu. Bozuk ses veriyorlar, onlar için herhangi bir tavsiyeniz varsa çok sevinirim. Tatlı bas öncelik, tiz arka planda kalabilir. Şimdiden teşekkür ederim. :rolleyes:

Son düzenleme:

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Zamanında araştırdığımda bass konusunda cerwin vega önermislerdi. Ne alırsan al hoparlör ve kapı arasına ses izolasyonu uygula mümkünse kapıların tamamına bituself vs uygula titreşim olmaması hoparlör performansını yukarı taşır

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Zamanında araştırdığımda bass konusunda cerwin vega önermislerdi. Ne alırsan al hoparlör ve kapı arasına ses izolasyonu uygula mümkünse kapıların tamamına bituself vs uygula titreşim olmaması hoparlör performansını yukarı taşır

Bahsettiğin markayı ilk defa duyuyorum, şimdi bakındım ürünlerine. Zaten ürünleri olduğu yerde bile baslı ses verecekmiş gibi duruyor. :D Bu ürün amfisiz yeterli olur mu peki benim için? Bituself muhakkak kendim alıp uygulayacağım, olmazsa olmazı. Peki sen ne tercih etmiştin?

Şu ürünü buldum:

https://urun.n11.com/hoparlor/cerwi...qCJd8RvQ3kXsfg8uv-8aAtbkEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Son düzenleme:

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Bahsettiğin markayı ilk defa duyuyorum, şimdi bakındım ürünlerine. Zaten ürünleri olduğu yerde bile baslı ses verecekmiş gibi duruyor. :D Bu ürün amfisiz yeterli olur mu peki benim için? Bituself muhakkak kendim alıp uygulayacağım, olmazsa olmazı. Peki sen ne tercih etmiştin?

Şu ürünü buldum:

https://urun.n11.com/hoparlor/cerwi...qCJd8RvQ3kXsfg8uv-8aAtbkEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
Ben arabayı kardeşime verip yeni araba almıştım :D inan bu ses sistemi işleri çok karışık başlı başına bi meslek o yüzden fazla anlamıyorum anfisiz zaten bütün hoparlörler sınırlı performans verecektir. Kaliteli bi marka tercih edip yalıtımınıda uygularsan eski stok hoparlorlerinden kat kat iyi ses alırsın

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Ben arabayı kardeşime verip yeni araba almıştım :D inan bu ses sistemi işleri çok karışık başlı başına bi meslek o yüzden fazla anlamıyorum anfisiz zaten bütün hoparlörler sınırlı performans verecektir. Kaliteli bi marka tercih edip yalıtımınıda uygularsan eski stok hoparlorlerinden kat kat iyi ses alırsın

Yeni arabada iyi ki ses sistemi kargaşası olmamış, içinden çıkılmıyor. :D Çok haklısın, ayrı bir üniversite ders alanı, iş alanı ses konusu. Yalıtım öncelik, sonrasında da güzel bir hoparlör. Artık burada ki tavsiyelere göre karara varacağım. :)

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Yeni arabada iyi ki ses sistemi kargaşası olmamış, içinden çıkılmıyor. :D Çok haklısın, ayrı bir üniversite ders alanı, iş alanı ses konusu. Yalıtım öncelik, sonrasında da güzel bir hoparlör. Artık burada ki tavsiyelere göre karara varacağım. :)
Harman kardonun infinity markası var onun ürünlerine de göz atabilirsin. Yeni araba ses konusunda Toyota işte ne öldürür ne güldürür corsamin ön stoklar patlamıştı önlere alpine taktirmistim baktım ses güzel arkayada bişeyler taktırıyım diye düşünürken yeni araca geçmiştim

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Harman kardonun infinity markası var onun ürünlerine de göz atabilirsin. Yeni araba ses konusunda Toyota işte ne öldürür ne güldürür corsamin ön stoklar patlamıştı önlere alpine taktirmistim baktım ses güzel arkayada bişeyler taktırıyım diye düşünürken yeni araca geçmiştim

Harman'ı genellikle lüks sınıf araçlarda görüyordum, aklıma hiç gelmemişti. Şimdi baktım, dediğin model maalesef oval. Yuvarlak 13 cm gerekiyor, bu özelliklerde de bulamadım maalesef. Alpine gördüğüm kadarıyla aradığım fiyat ve teknik özellikler aralığında bas konusunda yetersiz kalıyor. Toyota demişken senin tavsiyenle aldığımız araçtan çok memnun kaldık. Cidden muazzam. Stok sesi tatmin edici dediğin gibi. :)

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Harman'ı genellikle lüks sınıf araçlarda görüyordum, aklıma hiç gelmemişti. Şimdi baktım, dediğin model maalesef oval. Yuvarlak 13 cm gerekiyor, bu özelliklerde de bulamadım maalesef. Alpine gördüğüm kadarıyla aradığım fiyat ve teknik özellikler aralığında bas konusunda yetersiz kalıyor. Toyota demişken senin tavsiyenle aldığımız araçtan çok memnun kaldık. Cidden muazzam. Stok sesi tatmin edici dediğin gibi. :)
İnşallah sorun çıkarmaz güle güle binersiniz.
Benim araçta basslar baya kuvvetli ama 10 yıllık araç trimlerin 0 gibi olmaması sebebiyle istediğim rafineligi vermiyor vaktim olsa yalıtım işine gircem bende.
Birde vokalin sesini istediğim performansta vermiyor aracımı degistirmezsem önümüzdeki yıllarda kaliteli hoparlör arayışına bende girebilirim
https://urun.gittigidiyor.com/otomo...lsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0
Söyle bişeyde var oval olmayandan ama bass konusunda emin değilim yarın anlayan arkadaşlar yardımcı olur umarım

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,490
1
4,756
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Her şeyden önce teybini değiştir kardeşim. Ayrıca coupenin ön ve arka kısmına herhangi bir tadilat yapmaksızın 16 cm hoparlör bağlayabilirsin. İlginçtir orjinalinde de önde 13 cm arkada 16 cm çıkıyor. En azından f7r da öyle. Dediğim gibi ilk işin teybini değiştirmek olsun. Pioneer ın FD uzantılı teypleri var dahili amfili 4x100 w mosfet ses çıkış gücüne sahipler. Sonrasında kolon seçiminde marka ve modellerden ziyade yapısına dikkat et. Bass tonunu güzel veren hoparlörler ekseriyetle konisi derin olanlar oluyor. (kendi gözlemlerim bu yanılıyorda olabilirim) Ben teyp değiştirirsem tercihim o seri olacak. En berbat hoparlör bile bazen şaşırtıcı tınılar verebiliyor. Olayın %70 i ana ünitede bitiyor. Sony iyi bir marka olabilir ama pioneer ın yanında jameson piranha vs gibi kalıyor :) Önceki arabamda sony vardı. 7 band eko ayarını görünce sesi efsanedir demiştim. Ama cd siz giriş serisi ucuz yollu bir pioneer takınca ben dedim hiçbişeyi duymuyormuşum.

Bir de ilave, bass sesi güzel versin diyorsan tercih edeceğin hoparlörler twitersız modeller olsun. Torpido üzerine Pioneer tss20 (orjinal olsun ama yeni seri olması sorun değil orjinal olsun yeter) koy. Çok rahat sığıyor ve orjinal gibi oturuyor yuvaya. Etrafına 1-2 kat bez bantta sardınmı ses vs yapmıyor. Eskiden kapı kolonu panzot kolonu diye modeller ayrılırdı. Bende biraz eski kafayım :)

Son düzenleme:

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Her şeyden önce teybini değiştir kardeşim. Ayrıca coupenin ön ve arka kısmına herhangi bir tadilat yapmaksızın 16 cm hoparlör bağlayabilirsin. İlginçtir orjinalinde de önde 13 cm arkada 16 cm çıkıyor. En azından f7r da öyle. Dediğim gibi ilk işin teybini değiştirmek olsun. Pioneer ın FD uzantılı teypleri var dahili amfili 4x100 w mosfet ses çıkış gücüne sahipler. Sonrasında kolon seçiminde marka ve modellerden ziyade yapısına dikkat et. Bass tonunu güzel veren hoparlörler ekseriyetle konisi derin olanlar oluyor. (kendi gözlemlerim bu yanılıyorda olabilirim) Ben teyp değiştirirsem tercihim o seri olacak. En berbat hoparlör bile bazen şaşırtıcı tınılar verebiliyor. Olayın %70 i ana ünitede bitiyor. Sony iyi bir marka olabilir ama pioneer ın yanında jameson piranha vs gibi kalıyor :) Önceki arabamda sony vardı. 7 band eko ayarını görünce sesi efsanedir demiştim. Ama cd siz giriş serisi ucuz yollu bir pioneer takınca ben dedim hiçbişeyi duymuyormuşum.

Bir de ilave, bass sesi güzel versin diyorsan tercih edeceğin hoparlörler twitersız modeller olsun. Torpido üzerine Pioneer tss20 (orjinal olsun ama yeni seri olması sorun değil orjinal olsun yeter) koy. Çok rahat sığıyor ve orjinal gibi oturuyor yuvaya. Etrafına 1-2 kat bez bantta sardınmı ses vs yapmıyor. Eskiden kapı kolonu panzot kolonu diye modeller ayrılırdı. Bende biraz eski kafayım :)

Ön ve arka kısma 16 cm hoparlör bağlantısı olabileceğini ilk defa duyuyorum, bu çok iyi bir bilgi oldu. Normalde de dediğin gibi 13 cm önde 16 cm arkada çıkıyor stok olarak bu araçlarda. Teyp konusunda çok haklısın abi lakin şuan için teyp bütçesi ayırmak o kadar çok zor geliyor ki önden hoparlörleri dizeyim diyorum yavaş yavaş. Ya da dediğin gibi hoparlöre vereceğim paraya teyp alayım. Fakat elimde ki teyp şuan için yeterli olmaz mı? (linkini en aşağıda verdim). Torpido üzerine dediğin hoparlörleri seçeceğim, gördüğüm kadarıyla efsane bir seriye benziyor. O ön tarafa ne koyacağımı bilmiyordum, çok iyi oldu. :) Kapı kolonu, panzot kolonu diye ayırmak çok daha pratik geliyor bana, eski kafalı olmak bazı konularda çok daha güzeldir. :)

Şimdi kısaca anladığım kadarıyla:

1) Elimde ki teyp idare edemeyecek durumdaysa kendiliğinden amfili kaliteli bir teyp.
2) Elimde ki teyp idare edecek durumdaysa twitersız olan ve derinliği olan bir hoparlör tercih etmek olacak. Önlere 16 cm olduğu için önleri ve arkaları 16 cm yapacağım.

Kullandığım teyp:

https://www.sony.com.tr/electronics/support/mobile-cd-players-cdx-series/cdx-gt300/specifications

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Düşük bütçeli demişsin aslında ama benim kendi aracımda kullandığım jbl'leri önereceğim.

https://www.hepsiburada.com/jbl-cs-760c-16-5-cm-150-watt-peak-p-OTCS760C

Ciddi anlamda kaliteli ses veriyor. teyp olarakta 400 450 lira civarına satılan pioneer deh x3950bt kullanıyorum

Aslında toplam olarak bakıldığında uygun gözüküyor fiyatı hocam. Sadece hoparlörleri satılıyorsa düşünülebilir. Senin teyp güzelmiş yalnız :)

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
https://www.vizyonsahibi.net/asp/product/87205/VCO-525HE-VIOLENCE-13CM-COMPONENT-HOPARLOR

TASARIM ÖZELLİKLERİ

- High Quality Poly Injection Cone

- Butyl Rubber Surround

- 1" High Temperature Kapton Voice Coils

- 1" Neodymium Silk Dome Tweeter

- 12dB 2 Way Passive Crossover Network

with Tweeter Adjustment

- 110W RMS / 220W Max. Power

- Frequency Response 65Hz to 22KHz

- Sensitivity 90dB (1 watt / 1 meter)

- Impedance 4 Ohm

- Mounting depth 2.60"

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,490
1
4,756
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
16 cm hoparlörler sorunsuzca cuk diye oturuyor yuvaya. Sadece mıknatıs kısmı abartı geniş üst seviye cihazlar olmayabilir ki zaten onlarda bütçene hitap etmez.

e6ea85c6-f6f3-4a80-ad1f-29ba20d11b66.jpg

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Sadece hoparlör olarak düşünme bunu, tizleri çok hoş :)

Eğer sen de dediğin memnunsan tercih edebilirim. Keşke her modeli dinleme şansım olabilseydi. :)

16 cm hoparlörler sorunsuzca cuk diye oturuyor yuvaya. Sadece mıknatıs kısmı abartı geniş üst seviye cihazlar olmayabilir ki zaten onlarda bütçene hitap etmez.

Ekli dosyayı görüntüle 12982

16 CM modellere bakıyorum, ağırlık olarak Sony düşünüyorum şuan. 16 olması ses açısından büyük avantaj oldu hocam. Fotoğrafta ki modelden memnun musunuz?

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,490
1
4,756
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Fotoğraftaki model aldım alalı var. Açıkçası önceliğim müzik sistemi olmadığından arkada ne takılı ona bile bakmadım. Bir yandan arabayı sürekli istiyorlar öte yandan hadi verdik diyelim ne alacağız diye düşünüyorum. Hedefim Megane RS onu alamadıktan sonra da satmanın alemi yok diyorum. Öte yandan kimsenin düşünmediği ama benim beynimi kemiren döşeme yaptırma planım var nasıl olacak bilmiyorum :)

Bu arada konuya dönersek, fotodaki model mid olarak geçiyor. Esasında amfisiz verimli çalışmaz bunlar ama dediğim gibi şu an pek önemsemiyorum bu durumu.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Fotoğraftaki model aldım alalı var. Açıkçası önceliğim müzik sistemi olmadığından arkada ne takılı ona bile bakmadım. Bir yandan arabayı sürekli istiyorlar öte yandan hadi verdik diyelim ne alacağız diye düşünüyorum. Hedefim Megane RS onu alamadıktan sonra da satmanın alemi yok diyorum. Öte yandan kimsenin düşünmediği ama benim beynimi kemiren döşeme yaptırma planım var nasıl olacak bilmiyorum :)

Bu arada konuya dönersek, fotodaki model mid olarak geçiyor. Esasında amfisiz verimli çalışmaz bunlar ama dediğim gibi şu an pek önemsemiyorum bu durumu.

F7R'dan sonra seni ancak Megane RS keser hocam dediğin gibi. Döşemeye giderken muhakkak haber bekliyorum, aynı yerde yaptıracağız zaten. Satıp satmamak tabi ki tamamen senin kararın ancak, bu kadar kişiselleştirip emekler vermişken binmek en iyisi. :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,190
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Benim de tekrardan gündemime gelen bir konu. Zamanında ön çalışma için şu başlığı açmıştım.
https://www.otopark.com/forum/threads/müzik-sistemi-revizyonu.4950/
Hocam benim konuya da göz atarsan bir fikir edinmene yardımı dokunur. Arkadaşlar döktürmüştü :). Ben de benzer seviyede beklentilerle bir revizyon düşünüyorum bir ara.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Benim de tekrardan gündemime gelen bir konu. Zamanında ön çalışma için şu başlığı açmıştım.
https://www.otopark.com/forum/threads/müzik-sistemi-revizyonu.4950/
Hocam benim konuya da göz atarsan bir fikir edinmene yardımı dokunur. Arkadaşlar döktürmüştü :). Ben de benzer seviyede beklentilerle bir revizyon düşünüyorum bir ara.

Hemen yolladığın konuya atlıyorum hocam, dikkatsizlikle mesajı yazdığını görmemişim. :) İncelemiştim konunu, daha detaylı bakacağım. Bu konuda revizyon çok iyi olur, müziksiz araç kullanmak pek keyifli olmuyor. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım