Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Hocam spor araç alırken ekspertiz sonrası kompresyon testi yapmanızı tavsiye ederim sadece, 2. el spor araç almak riskli bir iş çünkü.

lmter224

Asfalt Kurutucu
13 Eyl 2019
121
90
510
İstanbul
Hocam spor araç alırken ekspertiz sonrası kompresyon testi yapmanızı tavsiye ederim sadece, 2. el spor araç almak riskli bir iş çünkü.
Düşündüğüm araç 62 bin km'de 2014 model sahibinin dediğine göre yetkili servis kayıtlı. Önce yetkili serviste ekspertiz yaptıracağım özellikle kompresyon testi istemem gerekecek o zaman. Km doğrulandığı zaman kompresyonda iyiyse oradan ekspertize götürmeyi düşünüyorum

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Konuyu baştan sona okudum eline emeğine sağlık üşenmeden yazıp benim gibi GTI alacaklara öncü olmuşsun. Son durum nedir? Bende 2014 GTI almayı düşünüyorum
Düşündüğüm araç 62 bin km'de 2014 model sahibinin dediğine göre yetkili servis kayıtlı. Önce yetkili serviste ekspertiz yaptıracağım özellikle kompresyon testi istemem gerekecek o zaman. Km doğrulandığı zaman kompresyonda iyiyse oradan ekspertize götürmeyi düşünüyorum

İşte benim aracı alırken 2013 model 62 binde full yetkili servis bakımlıydı, yaşadığım mağduriyeti görüyorsunuz :) Piyasadaki tüm B-C segmenti 1.4-1.6 180-220 beygir aralığındaki araçların genel durumu bu.

Arkadaşım şu an İstanbul'da Corsa OPC nürburgring edition bakıyor, onlarda kronik 4. piston kırma kroniği varmış, kırılması önemli değil de sorun varsa alırken ucuza almak lazım. Motor yaptırılır, dert değil.

lmter224

Asfalt Kurutucu
13 Eyl 2019
121
90
510
İstanbul
İşte benim aracı alırken 2013 model 62 binde full yetkili servis bakımlıydı, yaşadığım mağduriyeti görüyorsunuz :) Piyasadaki tüm B-C segmenti 1.4-1.6 180-220 beygir aralığındaki araçların genel durumu bu.

Arkadaşım şu an İstanbul'da Corsa OPC nürburgring edition bakıyor, onlarda kronik 4. piston kırma kroniği varmış, kırılması önemli değil de sorun varsa alırken ucuza almak lazım. Motor yaptırılır, dert değil.
Düşündüğüm araç bu. Sahibiyle biraz konuştum bilinçli birisine benziyor pazarlığa yanaşıyor ama konunuzu da baştan sona okudum tabi bana fazla oynanmış bir araç gibi gelmedi. sizin şansınızamıdır nedir heryeriyle oynanmış aracınızın söküp taktıkça birşeyler çıkmış :)
Alırken çok dikkat edeceğim riskin farkındayım fiyatta hayli yüksek ama 130 binde ki sağı solu boyalı araca bile 97-98 yazan var üçe beşe bakmadan boyasız hatasız diyerek alabilirim. Aldığım zaman garanti 2 sene kullanacağım değer kaybı ne düzeyde olur aldığım fiyata satabilir miyim

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Düşündüğüm araç bu. Sahibiyle biraz konuştum bilinçli birisine benziyor pazarlığa yanaşıyor ama konunuzu da baştan sona okudum tabi bana fazla oynanmış bir araç gibi gelmedi. sizin şansınızamıdır nedir heryeriyle oynanmış aracınızın söküp taktıkça birşeyler çıkmış :)
Alırken çok dikkat edeceğim riskin farkındayım fiyatta hayli yüksek ama 130 binde ki sağı solu boyalı araca bile 97-98 yazan var üçe beşe bakmadan boyasız hatasız diyerek alabilirim. Aldığım zaman garanti 2 sene kullanacağım değer kaybı ne düzeyde olur aldığım fiyata satabilir miyim

Motor yağ kaçak testinde sonuç orta çıkmış, siz bilirsiniz. Böyle araçlarda gerçekten temiz araç bulma olasılığı %10-15 aralığında, km gerçekten önemsiz.

Dediğim gibi, çıkın gazlayın araçla, yağ kokusu geliyorsa motor bölgesinden segmanlar gidiktir. Çok şaşılcak bi durum değil, bu segment spor araçların hepsinde oluyor.

lmter224

Asfalt Kurutucu
13 Eyl 2019
121
90
510
İstanbul
Motor yağ kaçak testinde sonuç orta çıkmış, siz bilirsiniz. Böyle araçlarda gerçekten temiz araç bulma olasılığı %10-15 aralığında, km gerçekten önemsiz.

Dediğim gibi, çıkın gazlayın araçla, yağ kokusu geliyorsa motor bölgesinden segmanlar gidiktir. Çok şaşılcak bi durum değil, bu segment spor araçların hepsinde oluyor.
Ekspertiz raporunu arkadaş sonradan eklemiş galiba şimdi açıp baktım daha önce yoktu.
1.4 TSI turbo+superşarj motorlarda bu yağ kaçakları normal galiba. Yüksek basınçla gelen yüksek ısıdan dolayı contalardan yağ buharlaşıyor sızıyor bir şekilde motordan çıkıyor. arkadaşımın şirokkosunda da mevcut. karter contası gidik oradan kaçırıyor araç 110 binde. Karter contası en kolayı aslında ama krank keçesi filan çıkarsa büyük iş uğraşılmaz el kadar keçeyi değiştirmek bir dünya iş şanzımana kadar iniyor. Fiyatı uygun denebilecek özel serviste bile yaptırsan hem günler sürer hemde basit bir keçe 1500tlye patlar.
Dediklerinizde çok ama çok haklısınız. Bu tür araçlar alınacaksa sıfır alınmalı ve saklanmalı. Siz uyarmasanız aracı bir heyecanla alacaktım çünkü artık canıma tak etti. 2 haftadır araçsızım motosikletim vardı kış geliyor diye sattım arabayı üniversiteye şehir dışına giden kardeşime verdik. Gece gündüz arabadan motosikletten inmeyen ben 2 haftadır otobüsten in metrobüse bin gelen geçen vızır vızır arabalara baka baka dul kadınlar gibi oldum araçsız delireceğim artık :Dgece gündüz araç bakıyorum birşey almak istiyorum :D

GTI dan yana kararım olumsuz yönde değişti. Egzoz warex vs olayına hiçbir şey demiyorum alsam benimde yapacağım birşey ama arabaya spacer takıp yaylarını spor yayla değiştirip tüm sürüş dinamiğini yerle bir etmenin anlamı yok diye düşünüyorum. Yağ yakma ve eksiltme olayını, sorunlu DSGsini bile kabullenmiştim. yağ ekler devam ederim yeter ki araç iyi yürüsün uzasın diyordum ama sizin sayenizde ekspertiz raporunu inceledim biraz mide bulantısı yaptı..

Şuanlık Opel corsa opc, 208 GTI, 1.4 140bg otomatik Astra, 1.6 180bg GTC sport bakıyorum ama hepsi dediğiniz gibi performans aracı olduğu için çoğunluğu nasıl olsa satılır diye hayvan gibi kullanılmış değeri bilinmeyen araçlar.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Ekspertiz raporunu arkadaş sonradan eklemiş galiba şimdi açıp baktım daha önce yoktu.
1.4 TSI turbo+superşarj motorlarda bu yağ kaçakları normal galiba. Yüksek basınçla gelen yüksek ısıdan dolayı contalardan yağ buharlaşıyor sızıyor bir şekilde motordan çıkıyor. arkadaşımın şirokkosunda da mevcut. karter contası gidik oradan kaçırıyor araç 110 binde. Karter contası en kolayı aslında ama krank keçesi filan çıkarsa büyük iş uğraşılmaz el kadar keçeyi değiştirmek bir dünya iş şanzımana kadar iniyor. Fiyatı uygun denebilecek özel serviste bile yaptırsan hem günler sürer hemde basit bir keçe 1500tlye patlar.
Dediklerinizde çok ama çok haklısınız. Bu tür araçlar alınacaksa sıfır alınmalı ve saklanmalı. Siz uyarmasanız aracı bir heyecanla alacaktım çünkü artık canıma tak etti. 2 haftadır araçsızım motosikletim vardı kış geliyor diye sattım arabayı üniversiteye şehir dışına giden kardeşime verdik. Gece gündüz arabadan motosikletten inmeyen ben 2 haftadır otobüsten in metrobüse bin gelen geçen vızır vızır arabalara baka baka dul kadınlar gibi oldum araçsız delireceğim artık :Dgece gündüz araç bakıyorum birşey almak istiyorum :D

GTI dan yana kararım olumsuz yönde değişti. Egzoz warex vs olayına hiçbir şey demiyorum alsam benimde yapacağım birşey ama arabaya spacer takıp yaylarını spor yayla değiştirip tüm sürüş dinamiğini yerle bir etmenin anlamı yok diye düşünüyorum. Yağ yakma ve eksiltme olayını, sorunlu DSGsini bile kabullenmiştim. yağ ekler devam ederim yeter ki araç iyi yürüsün uzasın diyordum ama sizin sayenizde ekspertiz raporunu inceledim biraz mide bulantısı yaptı..

Şuanlık Opel corsa opc, 208 GTI, 1.4 140bg otomatik Astra, 1.6 180bg GTC sport bakıyorum ama hepsi dediğiniz gibi performans aracı olduğu için çoğunluğu nasıl olsa satılır diye hayvan gibi kullanılmış değeri bilinmeyen araçlar.

Yani 208 GTI alsan da kronikleri benzer olcak motor anlamında, Corsa'da aynı durum. Temiz araba biraz zor bulunuyor. İlk sahibinden almak büyük avantaj oluyor bu tür araçlarda. Millet 6 ay anasını bellerim satarım kafasında genellikle.

@Ozgur Gunes Cogumuzun zaman zaman muhabbetini yapip ama bir turlu baslayamadigi isleri sen bizzat yapiyorsun, emegine saglik, su forumda degerli bilgi dolu paylasimlar yapan kac mesaj gorsem ya sen paylasmissin ya da sen bilgi katmissin, takipteyiz :)

Rica ederim abi, elimizden geldiğince gördüğümüzü yaşadığımızı paylaşıyoruz.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
https://eksiup.com/p/rp12928565on

Bugün tatsız bir olay yaşadık :(

Ankara Tandoğan meydanını herkes bilir, oldukça büyük, mitinglerin yapıldığı yer ve bu kadar büyük bir yerde ışıklar çalışmıyor, 4 adet trafik polisi köşede keyif yapıyor...

Beşevler istikametinden kızılaya doğru dümdüz ilerliyordum GMK bulvarına doğru yani. Kavşağa tam geldim ışıklar kapalı, kontrollü bir şekilde çıktım, polis falan yok benim tarafı kontrol eden ve benim taraftan gelen tek arabayım. Anıtkabir yönünde araçlar durur halde idi ve orayı kontrol eden polis varmış. Birden onlara geçin ihtarı verdi ve ben arada kaldım. 1. araç bana yol verdi geçtim, 2. araç bana yol verdi geçtim, aha bitti kurtuluyorum kargaşadan derken bir kadın hızını almış bir şekilde bana gördüğünüz üzere sağ önden çaktı. Neyseki bir şey olmadı kadına ve bana.

Şimdi muhtemelen 8/8 bana verecekler sağa öncelik vermediğim için ama öyle bir meydanda sağdaki trafiğin ortasında kaldım ve kontrollü bir şekilde kurtulmaya çalıştım ve kurtulamadım. Kadını da suçlayamıyorum, hızını almış geliyor. Hatası ışıkların çalışmadığı bir kavşağa hızlı girmesi frensiz ve öngörülü olmaması. Türk insanından artık öngörü beklemiyorum zaten, o yüzden sinirlenemedim bile.

Çıktı bağırıyo napıyosun bize polis geç dedi falan diye, diyorum hanfendi kontrolsüz kavşağa öyle hızlı gelinmez ve beni yönlendiren bir polis yok. Söylendi söylendi bu, baktı sakinim benle kavga edemeyecek, olayı da anladı gitti polislere saldırdı niye görevinizi yapmıyorsunuz diye :D

Polisler de gelmiş bana kavşağa öyle girilir mi diyor, nası gireyim anlamadım :D napim kanat takıp havadan mı uçarak mı geçeyim :D neyse kibarca onlara hatalı olduklarını belirttim, tartışmanın anlamı yok onlarla zaten. Tutanak tuttular, alkolmetre falan, yarın kurtuluş şubede sonuçlanırmış. Araç içi kameram olmadığı için 2. kez pişmanım, o kavşağın mobese görüntülerine ulaşabilirsem çok güzel iş olur tabi ama devletin polisi suçlu burda, nası olacak iş bilmiyorum.

Aracı Booster Performance Erhan abimin garaja çektik. Yetkili servise güvenmiyorum ayrıca kaskonun anlaşmalı servislerine de güvenmiyorum.

Yarın bi gidicez, naparız ne ederiz bakıcaz. Çamurluğu çıkma olarak 350 TL'ye alayım diyorum, farın camı kırık sadece onu da yaptırırım. Geriye kalan zarar gören tüm alt takım parçalarını kaskodan yaptırırım. Satarken sök-tak yapıldı diye satarım arabamı açıkçası, hatasız araba sonuçta. Tabi hasar kaydı her türlü girecek. Şu ülkedeki salak saçma değişen boya hasar kaydı takıntısı olmasa temiz temiz yaptırcam da işte sistem böyle...

Yarın epey yorucu bir gün olacak, Körfez e gitmiyorum. Orhan abi sağolsun ücreti iade etti. Gökçe abinin octavia rs in yanında refakatçi giderim artık. Durumlar böyle arkadaşlar :)

Son düzenleme:

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Şu arabaya bi ağız tadıyla binemedin. :( geçmiş olsun

Yok yai valla epey bindim ağız tadıyla. Kısmet olursa dediğim gibi uzun süre daha beraberiz :)

geçmiş olsun hacı doğrulacak gibi mi değişim mi :s

Doğrulmaz o çamurluk valla, çıkma olarak çözcem gibi, çözemezsem değişir nolcak napalım :)

Geçmiş olsun abi.

Eyvallah paşam, teşekkürler :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Geçmiş olsun özgürüm. Polis'i herhangi bir olayda haksız dahi olsalar haksız çıkarmak çok zor bu ülkede. Zaten genelde pek bir şey yapmadan beklerler, sonra mevzu olup bitince gelip bir hayırdır çekerler o kadar. O yüzden polise çok takılma. Allah beterinden korusun. Hasarı da kafaya takma. Böyle ufak tefek şeylerden maraz çıkaracak tiplere zaten satma aracını.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,583
18,349
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Talihsizlik olmuş valla geçmiş olsun. İnşallah alt takımda çok fazla masraf yoktur da en ucuz şekilde onarımdan çıkar araba.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Geçmiş olsun özgürüm. Polis'i herhangi bir olayda haksız dahi olsalar haksız çıkarmak çok zor bu ülkede. Zaten genelde pek bir şey yapmadan beklerler, sonra mevzu olup bitince gelip bir hayırdır çekerler o kadar. O yüzden polise çok takılma. Allah beterinden korusun. Hasarı da kafaya takma. Böyle ufak tefek şeylerden maraz çıkaracak tiplere zaten satma aracını.

Aynen abim, ilk defa bir araçla çarpıştım, 6 yıldır ehliyetim var. Bunu da yaşadık, Allah beterinden saklasın, cana geleceğine mala gelsin. Gerekirse zarar ederiz ne olacak. Sadece işte bakalım, en temiz şekilde halletmeye çalışacağım işlemleri. Far valeo marka 3-4 bin lira, çamurluk parasal olarak önemli değil değiştirmek istemiyorum. Alt takım parçalarında hassasım sadece, taşıyıcı falan yamulmuş, listesini çıkarttılar. İşlemleri en temiz şekilde güvenebileceğim abime teslim ettim. 10-15 gün civarı araba yok, kaskodan ikame alır, gittiği yere kadar idare ederiz :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
alt takımdaki sıkıntı nasıl hacı ?

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
alt takımdaki sıkıntı nasıl hacı ?

Kral yarın detaylı listeyi atarım, 10 kalem parça değişcek gibi, bugün çıkardılar listeyi. Şaside bişi yok, airbag açmadı, o şükredilcek kısmı. Bide altını üstünü liftte fotoğrafladım arabanın, satarken rahatlık olur.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Aynen abim, ilk defa bir araçla çarpıştım, 6 yıldır ehliyetim var. Bunu da yaşadık, Allah beterinden saklasın, cana geleceğine mala gelsin. Gerekirse zarar ederiz ne olacak. Sadece işte bakalım, en temiz şekilde halletmeye çalışacağım işlemleri. Far valeo marka 3-4 bin lira, çamurluk parasal olarak önemli değil değiştirmek istemiyorum. Alt takım parçalarında hassasım sadece, taşıyıcı falan yamulmuş, listesini çıkarttılar. İşlemleri en temiz şekilde güvenebileceğim abime teslim ettim. 10-15 gün civarı araba yok, kaskodan ikame alır, gittiği yere kadar idare ederiz :)
Zaten en can sıkanı görünmeyen kısımlarda, alt takımlarda oluşan hasarlar oluyor. Onda da fazla bir masraf yoktur inşaallah diye tahmin ediyorum. Böylece atlatmış olursun umarım. Allah tekrarını göstermesin :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım