Sıfır Arabaların İkinci El İlan Sitelerinde Bayiden Pahalı Satılmasının Sebebi Bayilermiş :(

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
514
923
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
Herkese Selamlar. Yaklaşık 1 yıldır var olan arabayı yenileme düşüncesi geçtiğimiz cumartesi yaşadığımız üzücü bir diyalog sonucu yerini eldekini koruma fikrine dönüştü. Piyasada sıfır fiyatının üzerine satılan ikinci el olayını tamamen çözmeye yarayan bu olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Toyota Bursa Çavdarlı Showroom'unda 185 bin liralık fiyatı olan Corolla Dream multidrive s ile ilgilenirken satış temsilcisiyle girdiğimiz diyalogda aldığımız cevap çok ilginçti. "Araç yok ancak engelli raporuyla alacak müşterilerimizin raporları bugün akşam 5 gibi belli olacak(cumartesi rapor nasıl belli olacaksa) ancak bu vatandaşlar vergi avantajıyla ucuza aldığı için seramik kaplama, döşeme koruma, karter koruma, cam filmi gibi aksesuarlar ekliyorlar ve bunları iptal edemiyorsunuz(Araba fabrikadan öyle gelmiyor ki neden iptal edemeyeyim?). Böyle fiyatı da 205 bin lira oluyor,biz aksesuarları fatura etmiyoruz ve fatura 185 bin lira üzerinden kesiliyor. Alırsanız böyle almazsanız zaten bu araba boşa çıktığında 2 dakikada satılır" gibi alırsan bu almazsan da alma tarzında laubali, ve müşteriyi yolunacak kaz gibi gören tavır duyduğum kadarıyla sadece bu markada değil bir çok markada var. Kaldı ki bahsettiğimiz araç ithal değil yerli üretim yani çok kısa sürede siparişle üretimi yapılabilecek, elde olmaması imkansız gibi bir şey olan bir araç. Buna rağmen bayide insanlar satış temsilcisiyle konuşmak için sıra bekliyor o kadar kalabalık! İnsanımız bu fırsatçılığa dur demedikçe araba almaya devam ettikçe bayiler insanlara böyle davranmaya devam edecek. Üzücü ama gerçek bu maalesef. Aynı olayı bir kaç arkadaşımla paylaştığımda çoğu markanın birebir aynı cümleleri sarf ederek aynı yöntemi kullandığını duydum ve gerçekten çabuk sıkılan ve değişimi seven bir otomobil sever olarak resmen yeni araba alma, değişiklik yapma hevesim uçtu gitti... Kalın Sağlıcakla...

Fiyat Listesi.jpg

Son düzenleme:

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Sanırım bayiden bayiye değişen bir durum. 3 sene önce bizde engelli indirimi ile Opel Grandland X aldık. Araba da normalde 19 inç jant ve agr koltuk opsiyonu yoktu. Fiyatta da ona göre anlaşmıştık. Araç geldiğinde bu opsiyonlar çıkınca bayi biz hata yapmışız. Sizi mağdur etmemek için ek ücret talep etmeyeceğiz dedi.

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
514
923
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
Sanırım bayiden bayiye değişen bir durum. 3 sene önce bizde engelli indirimi ile Opel Grandland X aldık. Araba da normalde 19 inç jant ve agr koltuk opsiyonu yoktu. Fiyatta da ona göre anlaşmıştık. Araç geldiğinde bu opsiyonlar çıkınca bayi biz hata yapmışız. Sizi mağdur etmemek için ek ücret talep etmeyeceğiz dedi.
Engelli indirimi ile alan biri yok ama burdaki durumda zira aynı şeyi farklı markaların da yaptığını, insanları aksesuar almak için zorlama yöntemi olarak kullandıklarını birden fazla kişiden hem bu hem diğer markaların bayilerinin de yaptığını öğrendiğimde anladım. Kaldı ki cumartesi günü engelli heyet raporunun belli olması (Bursa için konuşuyorum heyetler salı perşembe oluyor hastanelerde) imkansız. açıkçası üzücü bir durum ve bunu 2018 de ellerinde kalan arabaları ucuza sattıkları zamanın intikamı olarak yaptıklarını düşünmeye başladım. Sadece galericilere araba satar konuma gelmişler gibi bir izlenim edindim. Çünkü engelli indirimiyle araç almaya çalışan birinin yorumları da "araç üretim kotası doldu bu yüzden ötv indirimli araç satamıyoruz" gibi cümlelerle aynı markanın birden fazla bayisinde karşılaşmışlar. Yani işin özü eldekini korumak lazım sıfır araçlarda durum vahim.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım