Araçlarınızın Ortalama Yakıt Tüketimi

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
bmw bir onsekiz i yüzotuzaltı beygir, full klima açık ve araçtaki insan yükü ortalama 350kege. ama bir trafik vardı, akşam saatlerinde başakşehir tarafından tem kullanarak beylikdüzüne giden anlayacaktır halimi. bence onca şeye rağmen iyi.

89890739-996B-46C8-BFEC-6AD3194D0629.jpeg

Son düzenleme:

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
bmw bir onsekiz i yüzaltı beygir, full klima açık ve araçtaki insan yükü ortalama 350kege. ama bir trafik vardı, akşam saatlerinde başakşehir tarafından tem kullanarak beylikdüzüne giden anlayacaktır halimi. bence onca şeye rağmen iyi.

Ekli dosyayı görüntüle 36250

Kendi tüketimlerimden sonra bu gayet kabul edilebilir geldi bana,aynı şartlarda Teriosla olsam rahat 14 litre tüketimi var hatatat

Tepkiler: fujiwara ve rosel

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Son depo 6.75
Arada klima açık, yaz lastikleriyle... uzun yolda çok fazla sıktım bu sefer. Bir de ölümcül şehir içi trafiklerinde kaldım. yarım depoya 230km'de varınca, kalanında ekonomi kasmasam bu deponun tüketimi 10lt'yi geçerdi.
Son depo 6.5
Her yönden karma kullanım. Klima %80 açık

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
891
1
1,685
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
İzmir Şanlıurfa 1250 km. 3 kişi, bagaj dolu, klima açık. Performanslı kullanım. 5.3 lt. Araç Passat B7 1.6 TDI DSG. Fotoğraf da tekir rampalarını çıkarken ki yağ sıcaklığı

Ekli dosyalar

• IMG_20210714_155328-min.jpg
    IMG_20210714_155328-min.jpg
    627.3 KB · Görüntüleme: 0

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
891
1
1,685
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
yağ sıcaklığının tehlikeli olmaya başlayacağı dereceler nedir sizin araçta?
Araca yetkili servis Shell helix 0w30 yağ koyuyor. Çok sıkmadıkça bu değerleri görmüyor fakat yazın genelde 95 105 arası oluyor. Tahminimce 125 130 sonrası sıkıntı olur

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Bu 90 lık motor ikinci nesildeki 70 lik motor gibi saçma bir seçim olmuş kasayı kaldıramadığı belli niye koydularsa
Kaldırmadan yana bi sıkıntı görmedim normal 1.3 zaten rakipleri gibi değil 95 lik maxi de kullanıyorum aynı. Bu full trafik tam yük geziyo akşama kadar poposu yerde bi tüketimi sıfırlayım nolcak dedim böyle oldu :D

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
2013 Fiat Panda 1.2 Pop

Kocaeli - İstanbul(Çatalca) TEM verisi,
Malum yerlerde trafik dur-kalk (Köprü girişi, Mahmutbey) harici akıcı...
Klima köklü, bagaj full

5,2 L/100 KM - Yol bilgisayarı verisi.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
İzmir Şanlıurfa 1250 km. 3 kişi, bagaj dolu, klima açık. Performanslı kullanım. 5.3 lt. Araç Passat B7 1.6 TDI DSG. Fotoğraf da tekir rampalarını çıkarken ki yağ sıcaklığı
Ah o pozantı tekir rampalarında ne çektim be :D o sola atlayıp gitmeyenlerin a selamlar buradan :D

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Laguna ile ilk uzun yol tecrübemi yaşadım. Biraz detaylıca yazacağım yazı uzun gelir sıkılır söven olursa kusuruma bakmasın 😂

Trabzon-Tekirdağ arasında köprü trafiği dahil ufak tefek git geller tam 1200 km yol yapmışım. Yolun yarısında yağmur çamur fırtına kalan yarısında ise hemen her yerde bir rüzgar havası vardı. Hava durumu da yağışlı diyordu tüm güzergahta. Klima ara ara açık. Bagajda hidrolik kriko alet çantası büyükçe bir pompa valizler 35 lt lik şu mavi termoslardan vardı. İçi soğuk içecek dolu halde :D Yol bilgisayarı ortalaması 4,9lt/100 km ortalama hızım 103 civarıydı. Yol boyu radar ve dur kalklar harici 110 u aşağıya hiç düşmedim 150 yi de yukarıya hiç çıkmadım. 1 depo ile gittim. Taşırmalı fullediğimde aldığım yakıta göre yaptığım hesapta Toplam 62 lt yakıt aldım ve reel tüketimim pompaya göre 5,2 civarına denk geliyordu. TL bazında da 450 tl civarına doldu.

Dönüş yolunda kardeşimin megane 3 1.6 dci 130bg aracıyla peş peşe aynı hızlarda geldik. Rüzgar vs yoktu tertemiz bir havada seyahat ettik. Yolun büyük çoğunluğunda klimam açıktı. Megane da klima sorunu sebebiyle Osmancık sonrası klima kapalıydı. Hızlarımız 120 civarındaydı. Kıyaslayarak paylaşacağım. Bu arada lagunaya Ecunation Trakya firmasında yazılım yaptık yola çıkmadan evvel.

Giresun çıkışı Trabzon beşikdüzüne girmeden evvel TP oetrolde fulledik depoları. Megane kalan yakıtla gidemeyecek gibiydi laguna çeyrek civarındaydı depo.

Megane 3 1.6 dci 130bg: 2 yetişkin 2 küçük valiz giyecek eşyası ıvır zıvır (saksıda çiçek vardı :D) klima yolun büyük kısmında kapalı halde yol bilgisayarı ortalaması 4.4 lt/100 tam fullemeyle aldığı yakıt 53,3 lt geçtiği mesafe 1075 km jant lastik ölçüleri fabrikasyon.

Laguna 2 1.9 dci 120bg + yazılım: Giderkenki bagaj yüküne ilaveten 30 cm bass 2 tane 16 cm 2 tane oval kolon ve panzotları, amfi ve kabloları. 2 yetişkin 2 çocuk 2 küçük valiz ayrıca 2 sırt çantası plaj çantası ve aklınıza gelebilecek standart tatile giderken alınan ıvır zıvırlar, 35 lt lik içi dolu termos, orta boy alet çantam hidrolik kriko büyük boy pompa vs. Bazıları bagaja sığmadığından ayaklarımızın altına aldık. Klima neredeyse sürekli açık. Orjinal lastik ölçülerim 205/60/16 ama ben daha uygun fiyatlı olduğundan 205/55/16 taktım. Buda bana fazla km olarak geri döndü. Yol bilgisayarı ortalaması 4.5 lt/100 tam fullemeyle aldığı yakıt 51.8 lt geçilen mesafe 1101 km. Velhasıl depo fullediğimiz noktadan sonra kalan yolum 45 km ve yol bilgisayarımda görünen kalan menzil 265 km idi. Ordudan sonra baya sürat yaptık. Lamba dahi yakmadan yolu bitirmiş olacaktım fullemesemde.

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Laguna ile ilk uzun yol tecrübemi yaşadım. Biraz detaylıca yazacağım yazı uzun gelir sıkılır söven olursa kusuruma bakmasın 😂

Trabzon-Tekirdağ arasında köprü trafiği dahil ufak tefek git geller tam 1200 km yol yapmışım. Yolun yarısında yağmur çamur fırtına kalan yarısında ise hemen her yerde bir rüzgar havası vardı. Hava durumu da yağışlı diyordu tüm güzergahta. Klima ara ara açık. Bagajda hidrolik kriko alet çantası büyükçe bir pompa valizler 35 lt lik şu mavi termoslardan vardı. İçi soğuk içecek dolu halde :D Yol bilgisayarı ortalaması 4,9lt/100 km ortalama hızım 103 civarıydı. Yol boyu radar ve dur kalklar harici 110 u aşağıya hiç düşmedim 150 yi de yukarıya hiç çıkmadım. 1 depo ile gittim. Taşırmalı fullediğimde aldığım yakıta göre yaptığım hesapta Toplam 62 lt yakıt aldım ve reel tüketimim pompaya göre 5,2 civarına denk geliyordu. TL bazında da 450 tl civarına doldu.

Dönüş yolunda kardeşimin megane 3 1.6 dci 130bg aracıyla peş peşe aynı hızlarda geldik. Rüzgar vs yoktu tertemiz bir havada seyahat ettik. Yolun büyük çoğunluğunda klimam açıktı. Megane da klima sorunu sebebiyle Osmancık sonrası klima kapalıydı. Hızlarımız 120 civarındaydı. Kıyaslayarak paylaşacağım. Bu arada lagunaya Ecunation Trakya firmasında yazılım yaptık yola çıkmadan evvel.

Giresun çıkışı Trabzon beşikdüzüne girmeden evvel TP oetrolde fulledik depoları. Megane kalan yakıtla gidemeyecek gibiydi laguna çeyrek civarındaydı depo.

Megane 3 1.6 dci 130bg: 2 yetişkin 2 küçük valiz giyecek eşyası ıvır zıvır (saksıda çiçek vardı :D) klima yolun büyük kısmında kapalı halde yol bilgisayarı ortalaması 4.4 lt/100 tam fullemeyle aldığı yakıt 53,3 lt geçtiği mesafe 1075 km jant lastik ölçüleri fabrikasyon.

Laguna 2 1.9 dci 120bg + yazılım: Giderkenki bagaj yüküne ilaveten 30 cm bass 2 tane 16 cm 2 tane oval kolon ve panzotları, amfi ve kabloları. 2 yetişkin 2 çocuk 2 küçük valiz ayrıca 2 sırt çantası plaj çantası ve aklınıza gelebilecek standart tatile giderken alınan ıvır zıvırlar, 35 lt lik içi dolu termos, orta boy alet çantam hidrolik kriko büyük boy pompa vs. Bazıları bagaja sığmadığından ayaklarımızın altına aldık. Klima neredeyse sürekli açık. Orjinal lastik ölçülerim 205/60/16 ama ben daha uygun fiyatlı olduğundan 205/55/16 taktım. Buda bana fazla km olarak geri döndü. Yol bilgisayarı ortalaması 4.5 lt/100 tam fullemeyle aldığı yakıt 51.8 lt geçilen mesafe 1101 km. Velhasıl depo fullediğimiz noktadan sonra kalan yolum 45 km ve yol bilgisayarımda görünen kalan menzil 265 km idi. Ordudan sonra baya sürat yaptık. Lamba dahi yakmadan yolu bitirmiş olacaktım fullemesemde.
Araçtaki yüke ve klima kullanımına göre yakıt tüketiminin 5.5 litreye dahi gelmemiş olması çok şaşırtıcı geldi. Genelde 100 km/s'i geçince ekstra yakıt tüketimi olur derler, sizinki ekstra haliyse... Bakımları zamanında ve düzgün yapıldıysa belki o yakıt tüketiminin bu kadar düşük olmasında etkilidir, dikkatli kullanımızın yanında.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Araçtaki yüke ve klima kullanımına göre yakıt tüketiminin 5.5 litreye dahi gelmemiş olması çok şaşırtıcı geldi. Genelde 100 km/s'i geçince ekstra yakıt tüketimi olur derler, sizinki ekstra haliyse... Bakımları zamanında ve düzgün yapıldıysa belki o yakıt tüketiminin bu kadar düşük olmasında etkilidir, dikkatli kullanımızın yanında.
Önceki 1.9 lagunamda da 4.4 kadrana göre yakmıştı ve tek depo mazotla silivri den ankaraya gidip orda gezip geri dönmüştüm mehmetçik vakfında lamba yanmaya yaklaşınca yakıt almıştım. Ben hiç 6-7 lt leri geçmedim ağırlıklı şehir içi karma tüketimde bile. Bu arada 110 ile giderken 6.viteste devir 2000 oluyor tam olarak. 1.5 6 ileri laguna 3 aracımda vardı 105 bg euro 4 motor o mesela aynı kullanımda bi tık daha az tüketiyordu ama onu hiç bu kadar yükle zorlamamıştım. gidiş istikametinde hava şartları müsait olsaydı eminim çok daha düşük tüketirdi ama yağmur çamur rüzgar çok etkiliyormuş dönüşte anladım.

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Geçenlerde abimin şirketten aldığı 2020 1.6 mjet 2 Egea Otomatik araçla çoğunlukla performanslı kullanarak ve çoğunlukla klima 25 derece otomatik modda açık (ama eco mode açık ve 170i hiç geçmedim) ankara kayseri, 2 gün kayseri şehir içi günlük ortalama 30 km ve kayseri kırıkkale yaptık. Araç ortalama 6 litre verdi. Ben beğendim şahsen bu değerleri. Şunu da ekleyeyim sanırım Ankarada depo fullendi ve geri dönüşte Kırıkkale Shell'de depo sıfıra yakındı tekrar fulledik. Tek depo ile yaptık o yolları.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım