Alfa Romeo Selespeed 156 2001 için gene sorularım mevcut :)

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,037
1
1,113
2,570
Ankara
Marka
BMW

Selamlar,

2001 model MK1 Alfa Romeo 156 2.0 SS TS aracım için bazı sorularım var.

Hep alman arabası kullandığımdan ve aracı yeni aldığımdan usta usta gezmeden önce sizlere danışarak fikir sahibi olmak istedim.

1- Aracımın kırmızı, tuşu yandan olan 2 adet anahtarı var ancak ikisinin de kabı kırık ve tuşları çalışmıyor. Anahtarı orijinal kabıyla değiştirmek istedim ancak orijinal kılıfını bulamadım. Nasıl bir yol izleyerek anahtarlarımı yenilemem doğru olur. Orijinal kılıf yerine başka bir kaba aktarsam immobilizier ile ilgili problem yaşar mıyım? Kapıdaki kilit kısmına sok-çevir-aç yapmak canımı sıkıyor.

2- Aracımda hararet çok yoğun trafik ya da yokuş çıkarı zorladığımda hava 10 derecelerde geziyor olmasına rağmen 90-110 arası oynamakta. Antifrizim yeni değişti. Zorlamadığım ya da trafikte olmadığımda genelde 90 derecenin azıcık altında duruyor. Bazen de daha tam ısınmadan gösterge 75-110 arası hızla gidip geliyor ancak bu muhtemelen gösterge ile ilgili minik bir arıza. Her zaman da yapmıyor çünkü. Bu dediğim 110 derecelere yükselme neden olabilir?

3-5 kişi seyahat ettiğimizde ya da yüksek hızlarla yol dalgalanmasına girdiğimde sağ arka tekerim davlumbaza sürtüyor. Bu çok canımı sıkıyor, keyifle uzun yola çıkamıyorum. Bunun sebebi ne olabilir?

Şimdiden çok teşekkür ederim

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
1) Ben yedek anahtar yaptırırken immobilizerin en baştan kodlanması gerekti ancak herhangi bir sıkıntı oluşmadı. Sorunsuz kullanıyorum.

2) Kendi aracımda 90 derecenin üzerini nadiren görüyorum. Hararet genel olarak 70-90 arası geziyor, trafik ve zorlama koşullarında hararet 90'a çıkıyor ve o noktada fan açıp 90'da sabit tutuyor, olması gereken bu.

3) Bir fikrim yok ancak nedenini ben de merak ettim.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,037
1
1,113
2,570
Ankara
Marka
BMW
1) Ben yedek anahtar yaptırırken immobilizerin en baştan kodlanması gerekti ancak herhangi bir sıkıntı oluşmadı. Sorunsuz kullanıyorum.

2) Kendi aracımda 90 derecenin üzerini nadiren görüyorum. Hararet genel olarak 70-90 arası geziyor, trafik ve zorlama koşullarında hararet 90'a çıkıyor ve o noktada fan açıp 90'da sabit tutuyor, olması gereken bu.

3) Bir fikrim yok ancak nedenini ben de merak ettim.
2.'ye ne sebep olur hocam?
Anahtar yaptırema ne kadar tuttu sorması ayıp?

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,280
1
9,428
4,970
kocaeli
3-) için davlumbazın sarkmış olabileceğini düşünüyorum. Bizde de benzer bir durum yaşanmıştı. Sökülüp bakıldığında davlumbazın kastırma yaptığı tam olarak olması gereken yerde olmadığı tespit edilmişti.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,037
1
1,113
2,570
Ankara
Marka
BMW
3-) için davlumbazın sarkmış olabileceğini düşünüyorum. Bizde de benzer bir durum yaşanmıştı. Sökülüp bakıldığında davlumbazın kastırma yaptığı tam olarak olması gereken yerde olmadığı tespit edilmişti.
Baktığımda sağ ile sol aynı duruyor hocam ve sadece sağ arka sürtüyor ancak gene de haklı olabilirsiniz

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
2.'ye ne sebep olur hocam?
Anahtar yaptırema ne kadar tuttu sorması ayıp?
Araç fan açıyor mu kontrol ettiniz mi? Sigorta, fan rölesi, müşir ilk aklıma gelenler.
Ne kadar tutmuştu hatırlamıyorum ama Sincan'da Cengiz Anahtar'da yaptırıldı, öneririm işinin ehli bir yer.

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Anahtarını bulamazsın,imkansıza yakın.
2001-2002 anahtarı en güzel anahtardır dönenim ferrarilerinden bile güzeldir ama çok zor bulunuyor.
Hararet benimde 90-70arasu dolaşıyor 110 lara çıkıyorsa kesin sorun vardır.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,037
1
1,113
2,570
Ankara
Marka
BMW
Araç fan açıyor mu kontrol ettiniz mi? Sigorta, fan rölesi, müşir ilk aklıma gelenler.
Ne kadar tutmuştu hatırlamıyorum ama Sincan'da Cengiz Anahtar'da yaptırıldı, öneririm işinin ehli bir yer.
araç fan açıyor hocam.
Sincan'a arayıp sorayım teşekkürler.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,628
1
5,120
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
2 numara bence devirdaim pompası. Dur kalk trafikte rölantide devri yetmiyor, rampa yukarı da yüke göre devri az kalıyor. Bendeki bir arabada aynı problem vardı. Trafikte beklerken hafif gaz verirseniz tekrar aşağı inerse muhtemelen devirdaim

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
2. Sorun bana soğutma sisteminde hava var gibi geldi. En kolay yoldan havasını alıp bir deneyin.
Anahtar için sadece dış kap bulabilirseniz aliexpress gibi yerlerde belki vardır, komple içini aktarabilirsiniz immobilizer dahil. Tekrar kodlama falan gerektirmez.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

Selamlar,

2001 model MK1 Alfa Romeo 156 2.0 SS TS aracım için bazı sorularım var.

Hep alman arabası kullandığımdan ve aracı yeni aldığımdan usta usta gezmeden önce sizlere danışarak fikir sahibi olmak istedim.

1- Aracımın kırmızı, tuşu yandan olan 2 adet anahtarı var ancak ikisinin de kabı kırık ve tuşları çalışmıyor. Anahtarı orijinal kabıyla değiştirmek istedim ancak orijinal kılıfını bulamadım. Nasıl bir yol izleyerek anahtarlarımı yenilemem doğru olur. Orijinal kılıf yerine başka bir kaba aktarsam immobilizier ile ilgili problem yaşar mıyım? Kapıdaki kilit kısmına sok-çevir-aç yapmak canımı sıkıyor.

2- Aracımda hararet çok yoğun trafik ya da yokuş çıkarı zorladığımda hava 10 derecelerde geziyor olmasına rağmen 90-110 arası oynamakta. Antifrizim yeni değişti. Zorlamadığım ya da trafikte olmadığımda genelde 90 derecenin azıcık altında duruyor. Bazen de daha tam ısınmadan gösterge 75-110 arası hızla gidip geliyor ancak bu muhtemelen gösterge ile ilgili minik bir arıza. Her zaman da yapmıyor çünkü. Bu dediğim 110 derecelere yükselme neden olabilir?

3-5 kişi seyahat ettiğimizde ya da yüksek hızlarla yol dalgalanmasına girdiğimde sağ arka tekerim davlumbaza sürtüyor. Bu çok canımı sıkıyor, keyifle uzun yola çıkamıyorum. Bunun sebebi ne olabilir?

Şimdiden çok teşekkür ederim

1- hiçbir fikrim yok.

2- termostat, soğutma sisteminde geçmişten gelen tıkanıklık, devirdaim pomasında aksaklık, sistemde hava... aklıma bu dört ihtimal geliyor. Ama tıkanıklık meselesini yüksek oranlı antifriz zaman içerisinde çözebiliyor olması gerek. sistemdeki hava da kolaylıkla çözülebilir bir konu. soğukken su kapağını açıp fanı termostatı açana kadar rölantide çalıştırırsanız hava tahliye edilir.

3- davlumbazda deformasyon, süspansiyon kollarında geçmişteki bir darbeye bağlı deformasyon, toplam tekerlek ebatının orijinalinden büyük olması, patlak olmasa bile eskimiş amortisör, kırılmış olabilecek yay

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,037
1
1,113
2,570
Ankara
Marka
BMW
Hocam tüm yorumlar için çok teşekkür ederim. Hemen sistemin havasını almayı deneyeceğim bugün.
Anahtarı da telefonda anahtarcılar ile görüşerek bi çözüme ulaşmaya çalışacağım.
Çok sağolun.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım