KAPALI Çin arabaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Bir kaç ay sonra 20.000 tlye kadar dizel yada çok büyük ihtimalle lpgli bir araç almayı düşünüyorum bu fiyatlara ya 90 lardan corolla vb yada 2010-2011 model geely tata gibi arabalar var çin arabaları kağıt üzerinde daha iyi gözüküyor abs,airbag,klima gibi temel donanımlar standart ama kaza testleri yok nasıllardır bilemiyorum bir de genelde düşük kmdeler sorun çıkartmazlar heralde bu kmlerde siz ne düşünüyorsunuz? Bu arada güvenlik ve sorun çıkarmaması önceliğimdir.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
2016 ve sonrası Çin üretimi otomobiller cidden gayet başarılılar fakat dediğiniz modeller için aynı şeyi söyleyemeyeceğim gerçi hoş 90 model bi Corolla'nin da ikinci el hariç onlardan başka bi artısı yok hatta dezavantajı var.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bir kaç ay sonra 20.000 tlye kadar dizel yada çok büyük ihtimalle lpgli bir araç almayı düşünüyorum bu fiyatlara ya 90 lardan corolla vb yada 2010-2011 model geely tata gibi arabalar var çin arabaları kağıt üzerinde daha iyi gözüküyor abs,airbag,klima gibi temel donanımlar standart ama kaza testleri yok nasıllardır bilemiyorum bir de genelde düşük kmdeler sorun çıkartmazlar heralde bu kmlerde siz ne düşünüyorsunuz? Bu arada güvenlik ve sorun çıkarmaması önceliğimdir.
Diğer markaları bilemeyeceğim ama Geely hakkındaki tecrübe ve izlenimlerimi paylaşabilirim:
Zamanında Geely, çakma Vectra, çakma Mercedes modelleriyle Türkiye'ye yeni girdiği zaman denemiştim. Şu anki durumu bilmiyorum ama o zaman Çin markalarının en iyisi durumundaydı. Motoru bildiğimiz eski efsane kasa Corolla'ların motorlarındandı. En azından beni öyle bilgilendirdiler. İç mekanı ise çok büyük hayal kırıklığıydı. Showroom'daki 0 km aracın klimayı açma butonu elimde kalmıştı. Direksiyondaki açıklıklar sanki airbag sökülüp çalınmış gibi çok acayipti. Ön konsol malzemeleri, trimleri filan değerlendirmeye almıyorum bile, sonuçta low-cost kategoride bir araba.
Sürüşünde de şöyle: ABS vardı ama frenler çok gevşek gelmişti bana. Kızaklamayı önlüyor ama günümüzdeki arabalarda alıştığımız standartlarda değildi. Konforu beklenenden çok daha iyiydi fakat yol tutuş tarafında da durumlar vahimdi. Manevralarda fazlasıyla yana yatıyordu, inanılırsa düz yolda herhangi bir darbeye maruz bırakmadan takla attırmak mümkündü. Yetersizden öte tehlikeli bulmuştum.
Geçen zaman içerisinde denediğim modeli trafikte arada bir gördüm. Nasıl bir kaporta yapmışlarsa yarısından fazlasının bagaj bölümü aşağı doğru eğrilmiş durumdaydı. Böyle nasıl anlatayım... teşbihte hata olmaz ama forumda cezası yatarı var benzetmeyi de yapamıyorum =)... Artık yük binince hemen eğriliyor mudur yoksa hepsi arkadan darbe alıp kötü kaportacıların elinde mi onarılıyordur onu bilemeyeceğim. Şasinin kalitesi de çok başarısız yani.

Ben olsam tereddütsüz şekilde 90'lardan da kalmış olsa Corolla'yı tercih ederdim. Çok yıpranmışsa amortisörleri salıncakları değiştirilir, fren ve aktarma sistemleri elden geçer, en fazla 2.000-3.000₺ masraf edilip sorunsuz yıllarca binilir.

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Benimde gönlüm corolla'dan yana, çin arabaları yeni olunca güvenlik standartlarına uymak zorundadırlar demiştim ama ucuz etin yahnisi olmuyor işte peki o dönemki bmw ler nasıldır çok arıza verir mi hiç bulaşmayayım mı?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Benimde gönlüm corolla'dan yana, çin arabaları yeni olunca güvenlik standartlarına uymak zorundadırlar demiştim ama ucuz etin yahnisi olmuyor işte peki o dönemki bmw ler nasıldır çok arıza verir mi hiç bulaşmayayım mı?
Hocam o dönemki BMW'ler çok iyidir de, temizi koleksiyonluktur ve fahiş fiyatlara satılır. Bütçe dahilinde alınacak BMW'lerin hepsi can sıkar. Şahsi görüşüm: BMW alınacaksa bütçenin yarısı ile araba alınmalı, kalan yarısı arabanın kondisyonunu yükseltmeye harcanmalı. Yaklaşık 10.000 liraya 80'lerden E30 kasa bir BMW alıp bir araba parası daha masraf ederek onu adam edebilirsiniz. İyi usta bulabilecekseniz, emek ve zaman sarfiyatı gibi bir lüksünüz varsa dediğim şekilde düşünülebilir.

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Hocam o dönemki BMW'ler çok iyidir de, temizi koleksiyonluktur ve fahiş fiyatlara satılır. Bütçe dahilinde alınacak BMW'lerin hepsi can sıkar. Şahsi görüşüm: BMW alınacaksa bütçenin yarısı ile araba alınmalı, kalan yarısı arabanın kondisyonunu yükseltmeye harcanmalı. Yaklaşık 10.000 liraya 80'lerden E30 kasa bir BMW alıp bir araba parası daha masraf ederek onu adam edebilirsiniz. İyi usta bulabilecekseniz, emek ve zaman sarfiyatı gibi bir lüksünüz varsa dediğim şekilde düşünülebilir.
Anladım bulaşmayayım yani :D peki corolla hariç sorunsuz bu paralara öneriniz var mı?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Anladım bulaşmayayım yani :D peki corolla hariç sorunsuz bu paralara öneriniz var mı?
Hacmen alt sınıfa inmeniz gerekir. Sorunsuzluğu da garanti edilmez. Kendi aracım olan Opel Corsa'ları öneresim geliyor ama büyük kumar. Sorunsuzu yüz güldürüyor ama sorun çıkaranı da dikiş tutmuyor. Ford Fiesta'lar var 98-2002 arası. Onların temizleri olabiliyor. Çok da eğlenceli arabalardır ama lpg ile arası iyi değil. Ben hep benzinli olarak düşündüm ama LPG takmak konusunda kararlıysanız zaten direk olarak Japon ve Kore markalarına bakın.
Toyota Starlet önerebilirim. Kaporta parçasının bulunması biraz sıkıntılı da olsa altyapı parçaları sorunsuz tedarik edilir. Sorunsuzluk olarak Corolla'ları anımsatır :)
Bir Corolla değildir ama 2001'den itibaren satılan 2. nesil Hyundai Accent'leri de öneririm. İç mekan kalitesi ve sürüşü vasattır ama sorunsuzluk konusunda gayet iyiler.
Civic de önermek isterdim ama model yılı çok düşüyor, piyasası anormal yüksek.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Yeni yenidir. Söz konusu şey güvenlik sağlamlık vs ise bile 90 lardaki bi corollanın eğilip bükülmede çin malından bir farkı yoktur.
20k bütçe ile o ebatlarda araba bakılıyorsa sağlamlık seviyesi maalesef bellidir hocam. Benim tercihim, kazaya sebebiyet verme eğilimi daha az olan araba olarak Corolla vb. modeller olurdu. Emin olun bir Corolla'nın şasisinin burulma direnci ve dengesi, konu içerisinde bahsi geçen Geely'lerden daha iyidir. Güvenlik ön plana çıkarsa aracın sınıfı düşürülür, boyutları küçültülür, model yılı -dolayısıyla jenerasyonu- yükseltilmiş olur.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Geely Emgrand dışında bir Çin malı arabayı almayı düşünmezdim. Onu da düşündükten sonra almazdım.

Güvenlik olarak ikisi de pek bir şey vaatetmiyor. Motorudur, yol tutuşudur vs. Corolla bilindik bir araba. Bu ikisi arasında düşünmeden Corolla alırdım.
Bu fiyatlara veya çok az üstüne 2004 civarı Lancer bulunuyor sanırım. Corolla'nın efsane kasasındansa bir sonraki, yuvarlak farlıları daha uygun fiyatlı ve güvenlik olarak daha iyi biliyorum, ona da bakılabilir (1999-2001).

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
20k bütçe ile o ebatlarda araba bakılıyorsa sağlamlık seviyesi maalesef bellidir hocam. Benim tercihim, kazaya sebebiyet verme eğilimi daha az olan araba olarak Corolla vb. modeller olurdu. Emin olun bir Corolla'nın şasisinin burulma direnci ve dengesi, konu içerisinde bahsi geçen Geely'lerden daha iyidir. Güvenlik ön plana çıkarsa aracın sınıfı düşürülür, boyutları küçültülür, model yılı -dolayısıyla jenerasyonu- yükseltilmiş olur.
Sorunsuz diye corolla demiştim önerilere açığım?

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Biri arıza nedir bilmeyen, sanayi yolunu unutturan, iç mekanı aşırı hor kullanılmamışsa ilk günkü gibi olan ve biraz bakımla ömürlük olan araba diğeri daha bayide dahi dağılabilen bir araba, eski de olsa mantık devreye girer burada ve der ki eski alıp arıza olmayacak ama diğeri hem kaporta aksamı ve başka parça sıkıntısı olabilecek hem de dayanıklı olmayacak ve arıza çıkarmaya meyilli olacak o zaman eskiyi al.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,484
1
4,747
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Eski olanın arıza çıkarmama sebebi arıza çıkarabilecek hiçbir donanımının olmayışı zaten :) Benim 20 bin tl param olsa zorlar 5 daha ekler laguna ya da illa toyota olacaksa avensis bakarım. Alacağınız araba o bütçeyle ufak tefek masraf illaki çıkaracaktır. Ama ben şahsen binici isem paramın karşılığında olabilecek en donanımlı ve en konforlu güvenli otomobili almak isterim. Hatta 25 bin bandında vectra hatta mondeoda var. Ama düz mantık masrafsız olsun donanım güvenlik vs önemli değil derseniz corolla alıp yolunuza bakacaksınız artık. O da 20 bine o kasa bile olsa düzgün corolla yok. Saçmaladı iyice 2. eller

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
İşçiliği vs.. geçtim zaten low cost otomobiller oldukları için çok fazla takılmamak lazım
Ancak güvenlik önemli..Bu otomobiller de güvenli değil, sıkıntı o :D ..Adamlar otomobilleri Ncap'ten düşük puan alıyor diye bizzat kendi ncap'lerini geliştirip kendi otomobillerine fazladan yıldız veriyorlar

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Eski olanın arıza çıkarmama sebebi arıza çıkarabilecek hiçbir donanımının olmayışı zaten :) Benim 20 bin tl param olsa zorlar 5 daha ekler laguna ya da illa toyota olacaksa avensis bakarım. Alacağınız araba o bütçeyle ufak tefek masraf illaki çıkaracaktır. Ama ben şahsen binici isem paramın karşılığında olabilecek en donanımlı ve en konforlu güvenli otomobili almak isterim. Hatta 25 bin bandında vectra hatta mondeoda var. Ama düz mantık masrafsız olsun donanım güvenlik vs önemli değil derseniz corolla alıp yolunuza bakacaksınız artık. O da 20 bine o kasa bile olsa düzgün corolla yok. Saçmaladı iyice 2. eller

Pardon ama, yolda kalan Flashların Renault 19ların vs. ne donanımı var da yolda kalıyorlar? Tüm eski arabalar sorunsuz diye ünlenmemiştir. Patır patır yolda kalıyorlar. Corolla'nın öyle ünlenmesinin bir nedeni var. :)

Cussler

Panpa
5 Eki 2016
3,477
8,934
4,970
Marka
Toyota
Sürekli aynı şeyler söyleniyor, Bozulacak bişey yok demiştiniz ama motoru da mı yok? Yürüyen aksam da mı yok? Aktarma organı mı yok? O zamanki diğer arabalar niye bozuluyor ozaman?

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,046
6,908
5,020
github.com
Marka
BMW
Skoda Fabia 1.4 TDI 20 bin dolaylarında fiyat/performans/yakıt olarak çok beğendiğim ve tavsiye edebileceğim bir model. 25'e kadar zorlamaniz gerekebilir bütçeyi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım