1.4 Polo Yakıt Tüketimi / km'de 72 kuruş normal mi?

MR.SENTARLA

Burak Şentarla
Düz Yol Gazcısı
25 Ocak 2020
13
1
145
Eskişehir
Marka
Volkswagen
Herkese iyi günler.Yeni 2005 1.4 Polo aldım.İlk benzinli arabam.Bu zamana kadar hep ailecek dizele bindik hiç benzinliye binmedik.Bakım sonrası 72 kuruş yakmakta araç.Bu değer normal mi? Normal ise de LPG taktırmayı düşünüyorum,bu motara gidecek en uygun LPG markası nedir ? Yardımcı olursanız sevinirim

Son düzenleme:

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
411
997
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Atmosferik, düşük hacimli ve eski teknoloji bir motor

Şehir içi fabrika verisini kontrol ettim 8.8 lt Sadece 75 beygirlik bir araç olunca da yakıt normal.

LPG konusunda ise bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,727
6,785
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Herkese iyi günler.Yeni 2005 1.4 Polo aldım.İlk benzinli arabam.Bu zamana kadar hep ailecek dizele bindik hiç benzinliye binmedik.Bakım sonrası 72 kuruş yakmakta araç.Bu değer normal mi? Normal ise de LPG düşünüyorum,bu motara gidecek en uygun LPG markası nedir ? Yardımcı olursanız sevinirim
Araç otomatik mi? Manuel mi?

Otomatikse yaklaşık 10 litre tüketmesi şehir içinde normal sayılabilir.
Manuelse beklenin bir tık üstünde gibi geldi ama bu da kullanım senaryonuza göre değişir.

MR.SENTARLA

Burak Şentarla
Düz Yol Gazcısı
25 Ocak 2020
13
1
145
Eskişehir
Marka
Volkswagen
Araç otomatik mi? Manuel mi?

Otomatikse yaklaşık 10 litre tüketmesi şehir içinde normal sayılabilir.
Manuelse beklenin bir tık üstünde gibi geldi ama bu da kullanım senaryonuza göre değişir.
Manuel,kullanımımın büyük çoğunluğu çevre yolundan iş yerine gitmekle oluşmakta(8 km gidiş 8 km geliş)

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
LPG için çok fazla ankara da trafiğe de girmeme rağmen focus I 1.6 manuel 9-10 litre LPG yakıyor oda yaklaşık 30-35 kuruş yapıyor ayarlarına düzgün yerde baktırmakta fayda var ayrıca benzinde de ölçüm yapın araca elletmeden önce

MR.SENTARLA

Burak Şentarla
Düz Yol Gazcısı
25 Ocak 2020
13
1
145
Eskişehir
Marka
Volkswagen
LPG için çok fazla ankara da trafiğe de girmeme rağmen focus I 1.6 manuel 9-10 litre LPG yakıyor oda yaklaşık 30-35 kuruş yapıyor ayarlarına düzgün yerde baktırmakta fayda var ayrıca benzinde de ölçüm yapın araca elletmeden önce
Araç benzinli zaten,LPG yok.LPG taktırmayı düşünüyorum.Aracı yeni aldığım için Adan Z ye bütün bakımlarını yaptırdım.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Ortalama 15-20 litre arası yakıyor lpgde ise normal değil. Boğazı kelebeği temizleyin bilgisayara bağlatın çalışmayan bir sensör var mı kontrol edin ya da yanlış veri okuyan. Map maf o2 sensörü yakıtı ciddi etkiliyor. Bunları yaptıktan sonra tekrar ayar yaptırın

Son düzenleme:

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
205
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Anlattıklarınıza göre aracınız biraz fazla yakıyor. Düzgün bakım yapılmamış ve değişmesi gereken parçalar değişmemiş olabilir. Bir arkadaşımda 207 1.4 yarı otomatik varken (benzer motor diye biliyorum) şehir içi 11.5 litre ortalamaya ulaşınca ustasını değiştirip düzgün bakım ve şanzıman adaptasyonu yapınca 9.5 litreye düşürmüştü ortalamayı. Şehirdışında da 5-5.5 civarıydı. Bence sorunun çözümüne kolay adımlardan başlayabilirsiniz. Mesela bakımda hangi marka yağ ve sarf malzemeler kullanıldı?

MR.SENTARLA

Burak Şentarla
Düz Yol Gazcısı
25 Ocak 2020
13
1
145
Eskişehir
Marka
Volkswagen
Anlattıklarınıza göre aracınız biraz fazla yakıyor. Düzgün bakım yapılmamış ve değişmesi gereken parçalar değişmemiş olabilir. Bir arkadaşımda 207 1.4 yarı otomatik varken (benzer motor diye biliyorum) şehir içi 11.5 litre ortalamaya ulaşınca ustasını değiştirip düzgün bakım ve şanzıman adaptasyonu yapınca 9.5 litreye düşürmüştü ortalamayı. Şehirdışında da 5-5.5 civarıydı. Bence sorunun çözümüne kolay adımlardan başlayabilirsiniz. Mesela bakımda hangi marka yağ ve sarf malzemeler kullanıldı?
Ortalama 15-20 litre arası yakıyor lpgde ise normal değil. Boğazı kelebeği temizleyin bilgisayara bağlatın çalışmayan bir sensör var mı kontrol edin ya da yanlış veri okuyan. Map maf o2 sensörü yakıtı ciddi etkiliyor. Bunları yaptıktan sonra tekrar ayar yaptırın
Bunların hepsine bakıldı,sorun yok dendi.

vw servisiinde yapıldı bütün bakımları.Aracı yeni alınca temiz başlangıç için A dan Z ye herşeyine baktırdım değiştirdim.

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
33
Marka
Honda
Merhaba 3 yıl önce ev arkadaşımın 2005 model 1.4 atmosferik Polosu vardı. O da LPG'sizdi. Benzer şekilde o da yakıt çok tüketiyordu. O araca LPG'siz binmek cebi fena yakar. Yakıt tüketimi konusunda bizdeki araç da çok yaktığı için karşılaştırma yapamıyorum belki diğer Polo araca sahip olanlar yakıt tüketimini yazarsa yorum yapabiliriz ama bizdeki polo da benzinde ortalama 10-11.5 litre arası yakıyordu. LPG taktırmayı çok düşündük ama arkadaşım sürekli yurtdışına gittiği için ve aracı çok kullanmadığı için ona pek dokunmuyordu ama ben kullanacağım zaman aklıma ilk yakıtı geliyordu. LPG taktırın bence diğer türlü yakıt feci zarar.

MR.SENTARLA

Burak Şentarla
Düz Yol Gazcısı
25 Ocak 2020
13
1
145
Eskişehir
Marka
Volkswagen
Ben lpgli sandım yanlış okumuşum. Bu tüketimi düzeltmeden lpg taktırmak doğru olmaz. Kelebeğe giren hortumu söküp kendiniz içine bakın eğer kirliyse oradan başlayabilirsiniz
Çok teşekkür ederim,ilk defa benzinli araca binince ailecek,pek bilmiyoruz.LPG benzin uzak bize.Biz dededen dizelciyiz :D

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Çok teşekkür ederim,ilk defa benzinli araca binince ailecek,pek bilmiyoruz.LPG benzin uzak bize.Biz dededen dizelciyiz :D
Kmde 72 kuruş yakıyorsa 100kmde 72 lira yakar 7 lira olsa litresi 10-11 litre yakıyor tahmini. Normal geldi bana eski bir 1.4 motor için. Genel bir sensör temizliği kelebek temizliği yapsanızda 9 litre altı zor gibi. Motor lpg ile uyumlu bildiğim kadarıyla bu şekilde binmek ağır geliyorsa lpg taktırmak mantıklı duruyor.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,347
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
8 km'lik güzergahta dizel araç kullanım alışkanlıklarınızla bunu kullanıyorsanız normal. 3km'sinde zaten motor ancak ısınıp randımanlı çalışmaya geçer. Yol ve trafik senaryoları zorlayıcı olmazsa, sakin kullanımla 7,5-8 gibi ortalama tüketimlere düşürülebilir.

MR.SENTARLA

Burak Şentarla
Düz Yol Gazcısı
25 Ocak 2020
13
1
145
Eskişehir
Marka
Volkswagen
Aracımın bütün bakımlarını yaptırdım. Yürüyenden motoruna kadar. Arabanın hiçbir masrafı sorunu vs yok. Boğaz kelebeği kontrol edildi. İki bobinden dendi değişti. Haziranda da LPG taktırdım. LPG ustası sorun yok diyor. Motor ustası sorun yok diyor. Şuan ki mevcut tüketim şehir dışı LPG 65 kuruş. Aynı araç sahiplerine sorduğumda şehir içi 55 kuruş yaktığını söylüyorlar. Bu araç neden fazla yakıyor çözemiyoruz. arabayı satıcağım artık yakın zamanda.fikri olan var ise yazar ise sevinirim

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,285
1
9,436
4,970
kocaeli
Aracımın bütün bakımlarını yaptırdım. Yürüyenden motoruna kadar. Arabanın hiçbir masrafı sorunu vs yok. Boğaz kelebeği kontrol edildi. İki bobinden dendi değişti. Haziranda da LPG taktırdım. LPG ustası sorun yok diyor. Motor ustası sorun yok diyor. Şuan ki mevcut tüketim şehir dışı LPG 65 kuruş. Aynı araç sahiplerine sorduğumda şehir içi 55 kuruş yaktığını söylüyorlar. Bu araç neden fazla yakıyor çözemiyoruz. arabayı satıcağım artık yakın zamanda.fikri olan var ise yazar ise sevinirim
Yakıt fiyatlarından kaynaklı da fark olabilir, siz Lpg'yi kaçtan alıyorsunuz onlar kaçtan alıyor?

Aracın kullanıldığı bölgenin deniz seviyesinden yüksekliği, kullanılan bölgenin düzlük veya bayırlı olması, kullanım stili gibi birçok etken mevcut.

MR.SENTARLA

Burak Şentarla
Düz Yol Gazcısı
25 Ocak 2020
13
1
145
Eskişehir
Marka
Volkswagen
Yakıt fiyatlarından kaynaklı da fark olabilir, siz Lpg'yi kaçtan alıyorsunuz onlar kaçtan alıyor?

Aracın kullanıldığı bölgenin deniz seviyesinden yüksekliği, kullanılan bölgenin düzlük veya bayırlı olması, kullanım stili gibi birçok etken mevcut.
aynı şehirdeyiz,eskişehir.zam gelecek diye doldurduydum depoyu,5,83den almıştım

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım