KAPALI 1.4 TSİ'da BlueMotion Yazması Ne Anlama Geliyor ?

olasihata

Takipçi
4
42
Marka
Volkswagen
Arkaşlar Merhaba,

2017 1.4 tsi jetta bakıyorum. Bütün araçlar Bluemotion olarak geçiyor ama bazılarında arkada Tsi yazısı altında Bluemotion yazısı var. Fark nedir anlayamadım.

Bluemotion,Volkswagen'in verimlilik sistemine verdiği addır.Bluemotion şu donanımları kapsayabilir;

-Yuvarlanma direnci düşük lastikler
-Start&Stop sistemi
-Aerodinamide iyileştirmeler
-Fren enerjisi geri kazanım sistemi
-Dizel ise AdBlue sistemi(Bazılarında yok,genelde 2.0 TDI)
-Start&Stop sistemine uyumlu Akü
-Start&Stop uyumlu marş motoru
-Start&Stop uyumlu alternatör ve şarj ekipmanları

Tabii her Bluemotion bu kadar kapsamlı değişikliklere uymak zorunda değil,sırf Start&Stop var diye de Bluemotion olmuş oluyor Jettadaki gibi.Örneğin 2013 Polodaki durum ise farklı,Jettadaki Bluemotion yazısı Start&Stop sistemini temsil ederken,Polodaki bir paketi temsil ediyor.Bu yüzden değişiklikler sadece Start&Stop ile sınırlı kalmıyor.

Son düzenleme:
Çok teşekkürler. Evet benim:):=) Panik oldum bir an Bluemotion yazmayınca, aracı yeni aldım da:))

Ahaha yok hocam aracınız da Bluemotion techizatları bulunuyor merak etmeyin,çok ahım şahım bir şeyde değil aslına bakarsanız.Jettada ekstra aerodinami iyileştirme ya da düşük yuvarlanma dirençli lastik koyulmamış,yüzeysel olarak start stop,fren geri kazanım sistemi ve start stop uyumlu akü var.Olması hem yakıt tasarrufuna katkı,hem çevreye saygı ama olmasaydı da pek bir kaybınız olmazdı hem sizin hem de çevrenin öyle diyeyim :)

Bu arada aracınızı kazasız belasız,güle güle kullanınız.Hayırlı olsun :)