1.5 TSİ Motor Yağı Tavsiyesi / 1.5 TSİ için Önerilen Yağ Hangisi ?

muhammetceyhan

Asfalt Kurutucu
4 Ara 2016
2
1
545
Merhaba arkadaşlar. 2020 model 1.5 TSI motor araç için artım 0W20 yağ önerildiği söyleniyor. Liqui Moly, Motul gibi sitelerde hep ilk olarak 0W20 öneriyor. Kılavuzda SAE değeri için bir şey demiyor. Sadece VW 500.08 , 500.04 vs sağlayan olarak öneriyor. 0W20'nin yakıt tüketimi için iyi olacağı ve motor temizliği için iyi olacağı gibi yazılar okudum. Ama bazı yorumlarda özellikle sıcakta yeteri kadar koruyucu olmayacağı 0W30'un daha uygun olacağı gibi yorumlar var. Bulunduğum yer çok sıcak değil ama zaten yağ sıcaklığı her zaman 100 C üzerinde oluyor. En son geçen sene yetkili servis 5W30 Castrol Ll 3 koymuş. Fiyat olarak 0W30 yağlar daha ucuz. Ben Liqui Moly almayı düşünüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
0W20 ile 0W30 arasında uçurum fark yok hatta fark yok denecek kadar az , kim onu söyleyen cahil arkadaşlar yahu... Ne neyi kimden koruyor bana birisi çıksın desin. Yağ teknolojisi çok ileri seviyede ve hala gelişmekte , aslında bilgili kullanıcılar ( daha doğrusu meraklı ve teknik klavuzdan anlayan ) girip herhangi bir yağ sitesinden yağları karşılaştırdığında sonuçları görüp böylesi yorumlara aldırış etmemekte. Hatta şöyle ki 0w20 yağ 0w30'a göre alevlenme noktası daha iyi bir yağ çoğu spesifikasyonda...

Aracınızda farklı viskozite yağ kullanabilirsiniz bunu kullanıcı iklim koşullarına göre değiştirebilir ve belirleyebilir.

Sizin aracınız fabrika dolumu (ilk dolum) 0W20
Alternatif olarak kullanılabilecek yağlar görünürde : 5W30 / 0W30.

0W20 motor temizliği için iyi olacak yazıları da hikaye TBN ye bakılmalı aslında. (Yanlış bilmiyorsam)

Yineliyorum 0W20 yağ ile 0W30 arasında sıcak havada (1-2 marka kıyasıyla konuşayım) çokta bir değişim görünmüyor.

Seçtiğiniz marka gözümde 1 numarada , iyi forumlar dilerim.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Benim de arabamda 0w20 önerisi bar bir kaç bakım 0w20 konduktan sonra 0w30 a geçti servis kendi kafasına göre maliyet kaygısıyla.İlk başlarda bu konuda hassas olmama rağmen 20.000 km 0w30 kullanınca hiçbir fark hissetmedim. Sonra fabrikasyon olarak kendi arabamda da arabala 0w30 çıkmaya başladı. 1,5 tsi özelinde konuşursak eğer.Dünyanın en hassas ve en ultimate motoru değil.Genel geçer bir motor. 0w30 koyunca hiçbirşey olmayacağını düşünüyorum

muhammetceyhan

Asfalt Kurutucu
4 Ara 2016
2
1
545
Benim de arabamda 0w20 önerisi bar bir kaç bakım 0w20 konduktan sonra 0w30 a geçti servis kendi kafasına göre maliyet kaygısıyla.İlk başlarda bu konuda hassas olmama rağmen 20.000 km 0w30 kullanınca hiçbir fark hissetmedim. Sonra fabrikasyon olarak kendi arabamda da arabala 0w30 çıkmaya başladı. 1,5 tsi özelinde konuşursak eğer.Dünyanın en hassas ve en ultimate motoru değil.Genel geçer bir motor. 0w30 koyunca hiçbirşey olmayacağını düşünüyorum
ben de aynısını düşünerek 0w30 a karar verdim

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım