KAPALI 1.6 tdi dsg aracımın periyodik bakım sonrası sorunu :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
Öncelikle herkese iyi akşamlar. Arkacım 2013 model clh motor kodlu 105 bglik dizel otomatik 65k km bakımını yaptırdım. Normal filitreler harici 7. Yıla girmesi sebebiyle radyatör suyunuda değiştirdim. Motul g13 antifreez ile değişim yapıldı ve ön fren balatası hala olsada onuda değiştirttim ustama.
İlk hafta ya yoktu yada hissetmedim
Sakin kullanımda; 95 km sabit hızla gittiğimde araç uyku modunda ileriyor gibi olurdu hep. Bugün tekrar uzun yol yapınca fark ettim motorun haricinde sanki arabada bir motor daha varmış gibi sesli çalışıyor. Dur kalklarda yada 80 km hıza kadar herşey eskisi gibi neden böyle oldu çözemedim bir türlü
- aracın 95 km sabit hızdayken her zaman ki gibi soğutma sıvısı sıcaklığı 90 motor yağı sıcaklılığı 90 yakıt tüketimi her zaman ki gibi bakım sonrası olduğu gibi daha düşüktü
Sizce ne sebep olmuş olabilir?
Not: antifreez boşaltırken usta söylememe rağmen alttan vanasını açarak değil motor çalışır vaziyetteyken antifreez kabına giden hortumu söküp bir yandan boşaltıp bir yandan saf su ekleyerek değişimi yaptı

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
İlginç, bende bir kaç yıldır, aynı motorun farklı versiyonlarını (110,115hp) kullanıyor ve bakımlara sokuyorum ama böyle bir sorun ile karşılaşmadım ve karşılaşan da pek duymadım.

Sesin motordan geldiğine eminsiniz değil mi ? Verdiğiniz hız değerleri de enteresan biraz.. eskiden arabalar da 90kms hız civarında ikinci emme subabı devreye girerdi ama modern motorlarda artık çok etkin zamanlayıcılar var diye biliyorum.

Merak ettim bende.. takipteyim bakalım arkadaşlar dan yorum gelecek mi

mehmethakantarhan

Profesör
11 Eyl 2016
652
1,139
2,270
Usta doğrusunu yapmış .sesi ayrıntılı dinleyip,incelemeden birşey demek yanlış olur.aracinizin modeli,yaptığınız km ve uslubunuza göre aracı az ve sakin kullanan birine benziyorsunuz .ara ara devirli kullanin .acimayin.kronik sorunu olmayan bir motordur kendileri

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
@atoprak bende ilginç ve sinir bozucu bişey olduğu için sormak istedim burda.
@mehmethakantarhan düz yollarda yavaş virajlı yollarda hızlı sürmeyi seviyorum :) hızlı sürdüğmde de motor yağ sıcaklığı soğutma suyu sıcaklığı yada yakıt tüketimi normaldi; araçta herşey normal ama 80 km/saat üstü hızlarda eskisine göre çok sesli
evet pek kronik sorunu yok benim bildiğim kızdırma bujileri biraz narin oluyorlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım