Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Bu aralar liste fiyatlarına bakıyorum ve hangi C segmenti daha mantıklı diye uzun uzun düşünüyordum. Otomobil alma arefesinde olanlara yardımcı olması açısından C segmentindeki araçları fiyat/performans ve tabiki kişisel zevklerimiz doğrultusunda değerlendirelim istedim.

Liste fiyatlarına bakınca f|p olarak aklımda 4 model oluştu. Fiyatları hurda teşvikli yazıyorum ve yaklaşık yazıyorum zaten bayilerde oynaklık söz konusu bu 4 araç birbirine yakın fiyatlarda yaklaşık 100.000 TL seviyesinde

1. Toyota Corolla 1.6 Vision yaklaşık 103.000tl
2. Opel Astra Sedan 1.4T Sport yaklaşık 105.000tl
3. Hyundai Elantra 1.6 Style yaklaşık 100.000tl
4. Kia Ceed SW-HB 1.4 Live-Cool. yaklaşık 100.000tl

Bu 4 model ve f|p olduğunu düşündüğünüz varsa diğer modellere yönelik fikirlerinizi varsa tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Birkaç soruyu şimdiden sorarak konunun akışına yardımcı olayım istiyorum.

Toyota Corolla hepimizin malumu ve bilindik bir model özellikle son neslindeki iyileştirmelere rağmen güzel fiyatı ile rakiplerini ciddi zorladığını düşünüyorum aklımda bir soru belirmiyor.

Opel Astra Sedan eskiyen yüzüne rağmen son GM üretimi altyapıya sahip olması ile benim sevdiğim bir araç ve rakipleri atmosferik motor sunarken turbo beslemeli 140bg bir motor ve Sport yani üst donanımı ile fazla iyi bir fiyata sahip gibi duruyor. Lakin bu işte bir bit yeniği mi var diye de sormadan edemeyeceğim: Opel Astra neden uygun kronik sorunları mı var? yazabilirseniz çok sevinirim

Hyundai Elantra da güzel bir tercih lakin yenisi hakkında bir bilgiye sahip değilim kullanmadım çoğu kişinin kafasında beliren soru bence belli Corolla mı Elantra mı Neden?

Kia Ceed’e gelince aslında bu listeye aldıran HB versiyonundan ziyade dış tasarımı bence çok güzel olan SW hali. Diğerlerinin SW olmadığını ve ülkemizde SW ların pahalı olduğunu düşününce fiyatı oldukça güzel. Lakin soru şu 1.4 atmosferik motorunu nasıl biliyoruz sizce alınır mı?

İnşallah bu başlık çoğu kişiye fayda sağlar ve bizim de hoş muhabbetimize kapı aralar diyor topu Otopark.Com Forum ailemize atıyorum...

Son düzenleme:

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,769
2,050
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Güzel konu olmuş.Bu seçenekler arasında bana göre en mantıklı kesinlikle Corolla 1.6 vision.Hem güçlü, yeni kasa,yenilenmiş motor hem de piyasanın her zaman en tutulan araçlarından.Benim de gözüm onda açıkçası.1.4 atmosferik Ceed ben de düşünmüştüm ama hızlanması kötü olacaktır.99 beygir güce karşılık 1.6 vergi diliminden ödemek kötü olur.

izmir oto

Taklacı Güvercin
14 Tem 2019
90
35
445
44
Bence hepsi güzel araba ama bence insanların biraz sıfır araba almayı duraksamasi lazimki en azindan küçük esnaf (acentelere göre ) ayakta durabilsin markalarda bir yaptirima gidebilsin.

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Bence hepsi güzel araba ama bence insanların biraz sıfır araba almayı duraksamasi lazimki en azindan küçük esnaf (acentelere göre ) ayakta durabilsin markalarda bir yaptirima gidebilsin.
Şahsen yüksek fiyatlar ile 0 otomobil alınmasını ben de doğru bulmuyorum lakin bu araçlar zaten 2.elleri ile aşağı yukarı aynı fiyata hatta piyasayı düşününce oldukça makul bir fiyata satılıyor. Haliyle fiyatlar böyle iken ihtiyacı olan insana 2.el al demek de doğru olmaz

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Güzel konu olmuş.Bu seçenekler arasında bana göre en mantıklı kesinlikle Corolla 1.6 vision.Hem güçlü, yeni kasa,yenilenmiş motor hem de piyasanın her zaman en tutulan araçlarından.Benim de gözüm onda açıkçası.1.4 atmosferik Ceed ben de düşünmüştüm ama hızlanması kötü olacaktır.99 beygir güce karşılık 1.6 vergi diliminden ödemek kötü olur.
Evet genel kanı ve benim kanım da bol bol düşündükten sonra Corolla seçilecek lakin şu da gerçek Astra Turbo motoru ve dolu oluşu ile Kia da şık bir SW oluşu ile cezbedici açıkçası Ceed 1.6 olsaydı baya arada kalır SW seven biri olarak alırdım lakin işte 1.4 Motorunu deneyimlemedim ve kafa kurcaliyor. İnşAllah forumda bilgi sahibi olan vardır da soru işaretlerini gideririz

izmir oto

Taklacı Güvercin
14 Tem 2019
90
35
445
44
Şahsen yüksek fiyatlar ile 0 otomobil alınmasını ben de doğru bulmuyorum lakin bu araçlar zaten 2.elleri ile aşağı yukarı aynı fiyata hatta piyasayı düşününce oldukça makul bir fiyata satılıyor. Haliyle fiyatlar böyle iken ihtiyacı olan insana 2.el al demek de doğru olmaz
Her aracın sıfırı ile ikinci eli arasında muhakkak az çok fark vardır.hatta sıfır araç larda yetkili servis ile galericiler in bile arasında fiyat farkı vardır.tabiki bayilerde ekmek parası için çalışıyor ama sonuç olarak satış olmadığı zaman daha üst mercilere dayanıyor.5 yıl hatta 3 yıl öncesine göre artan sıfır araç ile ikinci el artışı arasında oldukça fark yüksek.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
En mantıklı gelen araç Corolla.

Astra'nın 1.4t motoruyla ilgili bir çok sorun yer alıyor internette (kol çıkarma vs). Ayrıca müsrif bir araç. Motor kısmı dışında da, Opel adı sorunla diğer 3 markaya göre çok daha fazla anılan bir marka.

Kia Ceed görsel olarak en iyisi bence özellik steyşın olanı ancak 1.4 motoruyla rakiplerinden geride kalıyor. Teknik verilere bakılırsa Corolla 1.33 benzeri performans sunuyor. Yeterli midir? Kullanıma göre yeterlidir ancak karşılaştırılan araçlardan performans olarak geridedir.

Elantra ise Corolla'dan sonraki tercihim olurdu ancak tüketimi daha yüksek olacaktır.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Astra j sedan guzel arabadir, severim. Ama 1.4 turbo motorun kol cikarmasi gibi sorunlari oldugunu cokca duydum. Ayrica aracin agirligi ve verimsiz sanzimanindan dolayi oldukca yakiyor. Zonguldak'ta 10-11 litre asagisini pek gormuyor. Opel'lerin servis hizmetinden sikayet eden de cok bildigim kadariyla.

Listede ki diger araclar icinden sw kasa ceed'i cok severim. Ama artik gunumuz teknolojisinde, fiyatlar diger araclara oranla uygun dursa da 100 bin lira gibi bir parayi atmosferik motora vermem. Illa atmosferik tercih edeceksem de bu konularda nispeten gunluk kullanim performansina ve tuketim ekonomisine uygun oldugunu dusundugum iki modelden biri olan Corolla'yi secerdim. Digeri de skyactive'li Mazda 3'tur. Ama o listede yok tabi.

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Mazdayı 0 fiyatları hatta 2.el fiyatları bile bu araçlara kıyasla yüksek olduğu için yazmadım dediğiniz gibi bu fiyatlar bile aslında iyi rakamlar zira artık atasözü gibi olacak ama 100.000e Mondeo bile var tabi 2.elde :)

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Astra j sedan guzel arabadir, severim. Ama 1.4 turbo motorun kol cikarmasi gibi sorunlari oldugunu cokca duydum. Ayrica aracin agirligi ve verimsiz sanzimanindan dolayi oldukca yakiyor. Zonguldak'ta 10-11 litre asagisini pek gormuyor. Opel'lerin servis hizmetinden sikayet eden de cok bildigim kadariyla.

Listede ki diger araclar icinden sw kasa ceed'i cok severim. Ama artik gunumuz teknolojisinde, fiyatlar diger araclara oranla uygun dursa da 100 bin lira gibi bir parayi atmosferik motora vermem. Illa atmosferik tercih edeceksem de bu konularda nispeten gunluk kullanim performansina ve tuketim ekonomisine uygun oldugunu dusundugum iki modelden biri olan Corolla'yi secerdim. Digeri de skyactive'li Mazda 3'tur. Ama o listede yok tabi.

En mantıklı gelen araç Corolla.

Astra'nın 1.4t motoruyla ilgili bir çok sorun yer alıyor internette (kol çıkarma vs). Ayrıca müsrif bir araç. Motor kısmı dışında da, Opel adı sorunla diğer 3 markaya göre çok daha fazla anılan bir marka.

Kia Ceed görsel olarak en iyisi bence özellik steyşın olanı ancak 1.4 motoruyla rakiplerinden geride kalıyor. Teknik verilere bakılırsa Corolla 1.33 benzeri performans sunuyor. Yeterli midir? Kullanıma göre yeterlidir ancak karşılaştırılan araçlardan performans olarak geridedir.

Elantra ise Corolla'dan sonraki tercihim olurdu ancak tüketimi daha yüksek olacaktır.

Astrada bit yeniği olduğu demekki doğruymuş. 100.000 sıfır Turbo haram olmuş :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bence de bu araçlar arasında en mantıklısı Corolla.. en azından çok ye bir tasarım ve mekanik olarak gayet başarılı, görece güncel bir araç.

Ceed ile ilgili olarak, ben o aracın az yakacağını da sanmıyorum.... benzer rakiplerine göre az yakan Koreli pek görmediğim gibi, motorun biraz zayıf olması, sıklıkla sıkıştırılarak sürülmesine, haliyle tüketimin de artmasına neden olur.. keyiflide hissettirmez.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım