185/60/R14 Yaz Lastiği Önerisi

kendinemuhendis

Mehmet
Senkromeççi
27 Şub 2021
14
2
70
Türkiye
Marka
Volkswagen
Merhaba değerli forum üyeleri. Ankara’da ikamet ediyorum. 2000 model VW Polo 6n2 kasa HB aracım var. Düzgün bir yaz lastiği istiyorum.

Asfalt sıcakken bazı lastikler jilet gibi kayıyor. Hem sıcak asfaltta, hem yağmurlu havalarda fren mesafesi, yol tutuşu iyi olan bir lastiğe ihtiyacım var.

Aynı zamanda lastiğin çok sert olmasını istemiyorum konfordan çok ödün vermemek adına.

falken ziex 310 ve dunlop sport fm800 gibi lastikler var.

Fakat tam manasıyla yol tutuşu ve konforu iyi olan, gürültüsü az dayanıklılığı yüksek hangi lastiği satın almam gerektiğini bilmiyorum.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Farklı ebatlarda falken sincera sn832 kullandık, şuan dayton touring2 kullanıyorum. Ben aslında falkenden çok memnundum özellikle ıslak tutuşundan ama şimdiki yerli üretim falkenler eskisi kadar iyi değil diyenler var, ben denemedim.

Şuan kullandığım dayton da bridgestone-lassa grubunun. Bunlar tutuşla olmasa da dayanıklılığıyla bilinen lastikler. Ben bunun da ıslak tutuşundan ve genel hissiyatından memnun kaldım, ama yumuşaklığına bişey diyemem konfor ayrımı yapabileceğim bi araba kullanmıyorum. Bu arada dunlop ile falken aynı fabrikada üretiliyor, bazı modellerde desenler falan da aynı belki direkt aynı lastiktir. Onlardan birini alacaksanız ucuz ve yeni tarihli olanı alın derim

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
202
144
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Merhaba. Ben kişisel olarak büyük firmaların ikinci markalarını önermiyorum. Kendim hiç kullanmadım, birisi çıkıp der ben kullandım memnunum ona yorum yapamam.

Özellikle yol tutuşu vurguladığınıza göre ekonomi sınıfı lastikler sizi memnun etmeycektir. Evet yuvarlanma direnci düşüktür, az yaktırır, az ses yapar, konforludur falan ama yol tutuşta sınırları bellidir. Aracın üzerinde gelen bu tip lastikle sınırları zorlamaya kalktığımda şasinin kabiliyetini bile geriye çekiyordu. Performans lastiği önermek isterdim ama hem sizin ölçülerde bulmak zor hem de konfordan da ödün vermek istemiyorsunuz. Premium Touring diye arada daha dengeli olarak sınıflandırılan lastikler sizin işinize gelecektir diye düşünüyorum. Kısa bir araştırmayla Dunlop SP Touring R1, Dunlop SP Sport FM800, Kumho Ecowing ES01 KH27, Nokian iLine gibi modellerin hem fiyatının uygun olduğunu hem beğenildiğini gördüm.

kendinemuhendis

Mehmet
Senkromeççi
27 Şub 2021
14
2
70
Türkiye
Marka
Volkswagen
Merhaba. Ben kişisel olarak büyük firmaların ikinci markalarını önermiyorum. Kendim hiç kullanmadım, birisi çıkıp der ben kullandım memnunum ona yorum yapamam.

Özellikle yol tutuşu vurguladığınıza göre ekonomi sınıfı lastikler sizi memnun etmeycektir. Evet yuvarlanma direnci düşüktür, az yaktırır, az ses yapar, konforludur falan ama yol tutuşta sınırları bellidir. Aracın üzerinde gelen bu tip lastikle sınırları zorlamaya kalktığımda şasinin kabiliyetini bile geriye çekiyordu. Performans lastiği önermek isterdim ama hem sizin ölçülerde bulmak zor hem de konfordan da ödün vermek istemiyorsunuz. Premium Touring diye arada daha dengeli olarak sınıflandırılan lastikler sizin işinize gelecektir diye düşünüyorum. Kısa bir araştırmayla Dunlop SP Touring R1, Dunlop SP Sport FM800, Kumho Ecowing ES01 KH27, Nokian iLine gibi modellerin hem fiyatının uygun olduğunu hem beğenildiğini gördüm.

Dunlop sport fm800 alacaktım fakat çok sert diyenler olmuş.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@bt yakın ebatlarda Dunlop kullanıyor ve memnun diye hatırlıyorum.
Konuyu görünce yardımcı olabilir.
Dunlop'u hala kullanıyorum. Hatta daha sonra kışlıklarını da aldım, memnunum. Benimkiler Sport FM800 değil SP Touring R1
https://otopark.com/forum/threads/opel-corsa-c-1-2-club.1486/post-325484

FM800'ün bitik halini yeni Corolla'da kullanmıştım. Bitik hali hakikaten bitik oluyor, tutmuyor. O konuda Continental gibi değil. =) Conti'lerin dişleri bitse bile kuru zeminde tutmaya devam ediyor.

Fakat aracınızın ABS'si yoksa Falken & Dunlop ikilisini iki kere düşündürecek şöyle bir olay yaşamışlığım var:

Böyle bir olayı Bridgestone'da hiçbir zaman yaşamamıştım, yaşayacağımı da sanmam. Bridgestone örneği verdim çünkü tutuşu konforu filan kötü ama sağlamlık konusunda benim gözümde bir numaradır.

Falken & Dunlop ikilisi fiyat/performans konusunda gayet iyiler. Dunlop bana bir tık iyi gibi gelmişti, çok küçük bir fiyat farkıyla onu tercih etmiştim. Km'ler ve zaman ilerledikçe tutuş veya konfor konusunda herhangi bir geriye gidişi de yok. Ama dediğim gibi, aşırı zorlandığı ektrem senaryolarda fazla dayanıklı değiller. Standart sürüş için ise kefil olurum :)

kendinemuhendis

Mehmet
Senkromeççi
27 Şub 2021
14
2
70
Türkiye
Marka
Volkswagen
Dunlop'u hala kullanıyorum. Hatta daha sonra kışlıklarını da aldım, memnunum. Benimkiler Sport FM800 değil SP Touring R1
https://otopark.com/forum/threads/opel-corsa-c-1-2-club.1486/post-325484

FM800'ün bitik halini yeni Corolla'da kullanmıştım. Bitik hali hakikaten bitik oluyor, tutmuyor. O konuda Continental gibi değil. =) Conti'lerin dişleri bitse bile kuru zeminde tutmaya devam ediyor.

Fakat aracınızın ABS'si yoksa Falken & Dunlop ikilisini iki kere düşündürecek şöyle bir olay yaşamışlığım var:

Böyle bir olayı Bridgestone'da hiçbir zaman yaşamamıştım, yaşayacağımı da sanmam. Bridgestone örneği verdim çünkü tutuşu konforu filan kötü ama sağlamlık konusunda benim gözümde bir numaradır.

Falken & Dunlop ikilisi fiyat/performans konusunda gayet iyiler. Dunlop bana bir tık iyi gibi gelmişti, çok küçük bir fiyat farkıyla onu tercih etmiştim. Km'ler ve zaman ilerledikçe tutuş veya konfor konusunda herhangi bir geriye gidişi de yok. Ama dediğim gibi, aşırı zorlandığı ektrem senaryolarda fazla dayanıklı değiller. Standart sürüş için ise kefil olurum :)
Hocam fm800 mü iyi yoksa sp touring r1 mi iyi?
Abs var

Seçeneklere birde şunu ekledim

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hocam fm800 mü iyi yoksa sp touring r1 mi iyi?
Abs var

Seçeneklere birde şunu ekledim
fm800'ün yeni temiz halini kullanmadığım için karşılaştırma yapmam doğru olmaz. Lastiklerin EU etiketlerinden bir fikir edinebilirsiniz.

ABS varsa benim yaşadığım sorunu dert etmenize gerek yok. =) Yaşadığım sorun, 120 üstü bir hızda kuru havada panik frenle kızaklama sonucu olmuştu.

Nokian'ın dört mevsim lastiklerinde geçmişte stok sorunu yaşadım. Hatta stok sorunundan ötürü iki kez niyetlenip alamadım bile. :D Nokian'ın ancak kış lastiklerinde stoklara güvenirim. Olası bir yarılma vb. sorunlara bağlı olarak stok ihtiyacı konusunda da Falken ve Dunlop, Petlas'ın bayi ağı sayesinde gayet güçlüler.

kendinemuhendis

Mehmet
Senkromeççi
27 Şub 2021
14
2
70
Türkiye
Marka
Volkswagen
fm800'ün yeni temiz halini kullanmadığım için karşılaştırma yapmam doğru olmaz. Lastiklerin EU etiketlerinden bir fikir edinebilirsiniz.

ABS varsa benim yaşadığım sorunu dert etmenize gerek yok. =) Yaşadığım sorun, 120 üstü bir hızda kuru havada panik frenle kızaklama sonucu olmuştu.

Nokian'ın dört mevsim lastiklerinde geçmişte stok sorunu yaşadım. Hatta stok sorunundan ötürü iki kez niyetlenip alamadım bile. :D Nokian'ın ancak kış lastiklerinde stoklara güvenirim. Olası bir yarılma vb. sorunlara bağlı olarak stok ihtiyacı konusunda da Falken ve Dunlop, Petlas'ın bayi ağı sayesinde gayet güçlüler.
Etiketlere göre dunlop sport fm 800 ıslak yolda A sınıfı yol tutuyor. Nokian ise C sınıfı yol tutuyormuş

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Golf 5 aracımızda R15'te Dunlop FM800'ü kullanıyoruz.Hamuru premium lastiklere yakın yumuşaklıkta bunun haricinde kış şartlarında dahi yeri geldi gerekliliğini yere getirdi. Güzel bir lastik kısacası öneririm.

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
896
1
1,710
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
Ailedeki bütün araçlarda Dunlop SP sport FM 800 kullanıyoruz. Toplam 200 250 bin km tecrübemiz vardır. Gayet memnunuz. Kesinlikle tavsiye ederim.

kendinemuhendis

Mehmet
Senkromeççi
27 Şub 2021
14
2
70
Türkiye
Marka
Volkswagen
Ailedeki bütün araçlarda Dunlop SP sport FM 800 kullanıyoruz. Toplam 200 250 bin km tecrübemiz vardır. Gayet memnunuz. Kesinlikle tavsiye ederim.
Golf 5 aracımızda R15'te Dunlop FM800'ü kullanıyoruz.Hamuru premium lastiklere yakın yumuşaklıkta bunun haricinde kış şartlarında dahi yeri geldi gerekliliğini yere getirdi. Güzel bir lastik kısacası öneririm.

Valla şuan mutlu oldum açıkçası.
Ama gönlüm bir yandan da Nokian diyor.

kendinemuhendis

Mehmet
Senkromeççi
27 Şub 2021
14
2
70
Türkiye
Marka
Volkswagen
Dostlar;
Nokian iLine
Dunlop Sport FM800
Falken Ziex310

Bu üç lastik arasında kaldım. Ciddi yardımınıza ihtiyacım var.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
@Cenk abi sence :) Dunlopla falken hemen hemen aynı bu kıyasta fark nokian olmalı ben Cenk abiden bi yorum bekliyorum :)
14 inç ebatta test pek yok. Dolayısıyla elle tutulur somut bir örnek bulmak da zor. Nokian'ı bunlar arasında elemek durumundayım çünkü bu ebatta yanlış bakmadıysam ıslak tutuş C olarak gözüküyor.

Dunlop ile Falken ıslakta benzer etiketlere sahip. Ama yol gürültüsü, yakıt tüketimi düşüklüğü, yuvarlanma direnci düşüklüğü gibi konularda Falken bariz daha önde.

Bu lastikleri daha önce kullanmadım. Dunlop FM800'leri de severim. Ama kendime alacak olsam tercihimi Falken'den yana kullanırdım muhtemelen.

kendinemuhendis

Mehmet
Senkromeççi
27 Şub 2021
14
2
70
Türkiye
Marka
Volkswagen
14 inç ebatta test pek yok. Dolayısıyla elle tutulur somut bir örnek bulmak da zor. Nokian'ı bunlar arasında elemek durumundayım çünkü bu ebatta yanlış bakmadıysam ıslak tutuş C olarak gözüküyor.

Dunlop ile Falken ıslakta benzer etiketlere sahip. Ama yol gürültüsü, yakıt tüketimi düşüklüğü, yuvarlanma direnci düşüklüğü gibi konularda Falken bariz daha önde.

Bu lastikleri daha önce kullanmadım. Dunlop FM800'leri de severim. Ama kendime alacak olsam tercihimi Falken'den yana kullanırdım muhtemelen.
Bu ebatlar için tavsiye edebileceğiniz başka birşey var mı acaba

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu ebatlar için tavsiye edebileceğiniz başka birşey var mı acaba
Bu ebatta fazla çeşit yok ne yazık ki kaliteli diyebileceğimiz. Hankook'un modelleri mevcut ama onlar da burada konuşulan lastiklerden daha iyi değil. Yani Falken ve Dunlop'a alternatif olarak yurt dışı üretimli Goodyear Efficientgrip Performance önerebilirim ama onunla ilgili internette pek fiyat bulunmuyor. Muhtemelen bunlardan biraz daha pahalıdır ve stok konusu da sorun olur. Araştırma imkanınız olursa bir bakarsınız. Ama bulamazsanız da üzerinde çok düşünmeye gerek yok. Bu ebadın alınabilecek en iyi modelleri bu başlıkta konuşulmuş zaten.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım