19 Mayıs Anısına...

alianil

Asfalt Kurutucu
Katılım
23 Mar 2019
Mesajlar
141
Beğeni puanı
131
Puanları
660
Yaş
26
Konum
Tekirdağ
Marka
Toyota
19-mayıs-1919.jpg

Zaferin büyüklüğü, savaşın çetinliği ile ölçülür. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.


19 Mayıs ve Milli Egemenliğe Giden Yol Savaş’ın tüm yurdu etkisi altına aldığı bu günlerde vatan topraklarımız Fransızlar, İtalyanlar, İngilizler, yunanlılar tarafından paylaşılmaya başlanmıştır. Bunun üzerine Ulu önder, ülkeyi kurtarmak için Anadolu’ya geçmeye karar vermiş ve 16 Mayıs günü Samsun’a doğru yola çıkmıştır. Bu adım ve ardından gerçekleştirilen adımlar ülkemiz adına büyük önem taşır. 19 Mayıs ile başlayan bu dönemi genelgeler ve kongreler izlemiş,”ya istiklal, ya ölüm!”ilkesi ile ülke düşmandan temizlenene kadar savaşmaya karar verilmiştir. ”Kurtuluş Savaşı” bu milli mücadele destanın adı olurken Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki TBMM ise bu destanı yaşatan milletin kalbi olmuştur.

19 Mayıs 1919’da samsun’dan yakılan bağımsızlık meşalesi, TBMM’nin açılması ile birlikte kısa bir süre içerisinde dalga dalga tüm yurda dağılmıştır. bu günkü varlığımız ve özgürlüğümüzü o günlere hiç kuşkusuz ki o günlere borçluyuz. Temelleri yine o dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan”milli egemenlik” kavramı ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, tek çarenin ancak millette olduğu tam manasıyla tescillenmiştir.

Bugün gelinen noktada millet iradesi en büyük güç kaynağımız olmuştur. Bunun yaşatılması için hepimiz bil hassa Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği Türk gençliğine büyük görevler düşünmektedir. İşte Atatürk, doğum günüm dediği 19 Mayıs’ı en büyük eserim dediği ve halk eğemezliğine yani milli irade gibi sağlam bir temel üzerine oturttuğu Türkiye cumhuriyet’ini, Türk geçliğine armağan etmek suretiyle bizlere duyduğu güveni en güzel şekilde ifade etmiştir.

Bu nedenle bizlere Türk gençliği olarak bu güvene layık olduğumuzu gayret ve çabalarımızla göstermeliyiz ki Türkiye Cumhuriyet’i Atatürk´ün dediği gibi ilelebet payidar kalsın. Ne Mutlu Türk´üm diye!…
 

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
Katılım
8 Eyl 2016
Mesajlar
14,321
Beğeni puanı
38,806
Puanları
6,820
Konum
Zonguldak
Marka
Ford
Bu güzel başlık için teşekkürler.. O zaman bu günün anlam ve önemine uygun olarak Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a geldiği Bandırma vapuruna dair yapmış olduğum geziden bir kaç kare bu başlığa yakışır.

Mustafa Kemal Paşa'nın 19 Mayıs 1919 saat 08.00'da Samsun'a ulaştığına dair telgrafıAtatürk'ün 19 Mayıs 1881'i doğum günü olarak kabul ettiği arşiv belge

Bunlar da Atatürk'ün tuttuğu notlar, hazırladığı raporlar ve yazmış olduğu kitaplar 
Üst