KAPALI 2.el İnsignia Piyasası Zarar Eder miyim ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Emrah
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Emrah

Takipçi
2
31
100 bin'e 2.el 75.000 km'de insignia alsam 3 yıl sonra 150.000 km'de satsam zarar eder miyim?
Bir de kolay satabilir miyim?

Hocam canınız istiyorsa alın gitsin. Şimdi Allah korusun takla atarsanız, serserinin biri gelip arabayı boydan çizerse, aldığınız araba çürük çıkarsa zarar edersiniz tabii. Binbir türlü değişkeni var bu işin. Beğeniyorsanız alın keyfinizce binin.

Ayrıca bu enflasyonda zarar eder miyim demek bir başka yanlış yorum. Paranız bankada dursa bile evet edersiniz

Temiz bir arac alıp siz de temiz bakarsanız hicbir araçtan zarar etmezsiniz
Peki diyelimki aldiniz 2 sene sonra sattiniz 20 milyar kar ile satacak haliniz yok. 10 diyelim biz fazla fazla tok kapi sesli bi araba ise.
Yillik bakimi vergisi benzini zaten bastan eksi.
E 10 milyar pahaliya gittide alinacak arabada 10 pahalandi. Tabi enflasyonu isin icine daha katmadim paranin degeri ayni kalmadi vs girmiyorum
Arabadan her zaman zarar edilir.kapinin onunde yatirin yine zarardasiniz hatta.

Son düzenleme:
Siz bugün nasıl düşük km de araba arıyorsanız 3 yıl sonra da sizin arabanızdan almak isteyecek kişi önce düşük km li olanları değerlendirecek. İnsignia almak isteyen fakat bütçesi sizin arabanıza istediginz rakamlara yeten de sizin arabanıza talip olacak. Enflasyonu yakıtı vergisi hepsini geçelim. Bugün 150binde insignianın değeri ne sizin baktıgınız 75bin de olanın ne buna bakın ve 3 yıl sonra aynı kıyası kendiniz için yapıp aracınıza bir fiyat belirleyebilirsiniz.

1.5 sene önce aldığım Insignia'yı aldığım fiyatın 20-25 bin lira üzerine satabiliyorum şuanda, üstelik 10 bin km kullanmama rağmen. Karar sizin.

1.5 sene önce aldığım Insignia'yı aldığım fiyatın 20-25 bin lira üzerine satabiliyorum şuanda, üstelik 10 bin km kullanmama rağmen. Karar sizin.
2-3 ay önce 75e sıfır aldığımız egeayı şuan 80-82ye ilana koysam anında gider, ama 3 aylık arabayı aldığımızdan pahalıya sattığımız halde en az 5bin tl sıfırı için tekrar eklememiz gerekiyorsa buna değerlenme-kâr etme diyemeyiz bence.

Ayrıca biz krediyle aldığımız için hepten zarar zaten. Nakit parayla alan da arabayı ihtiyaç olarak değil yatırım olarak alıyorsa faize yatırsın zaten daha çok getirisi olur

Yanlış anlaşılmasın dediğim araba almak saçma demiyorum. Değerlenmeyecek onu demek istiyorum. Yoksa ihtiyaçsa ve seviliyosa herkesin en doğal hakkıdır herhangi bir arabayı almak

Son düzenleme:
Peki diyelimki aldiniz 2 sene sonra sattiniz 20 milyar kar ile satacak haliniz yok. 10 diyelim biz fazla fazla tok kapi sesli bi araba ise.
Yillik bakimi vergisi benzini zaten bastan eksi.
E 10 milyar pahaliya gittide alinacak arabada 10 pahalandi. Tabi enflasyonu isin icine daha katmadim paranin degeri ayni kalmadi vs girmiyorum
Arabadan her zaman zarar edilir.kapinin onunde yatirin yine zarardasiniz hatta.
Araba almaya niyetlenmiş arkadaş bunları biliyordur sanırım.
Bir araba alırken zarar eder miyim diye soran birisi herhalde yatırım amaçlı almıyor, olsa gidip de araba almaz, en basitinden dolar alsa yeter.
Zarar eder miyim diye araştıran birisi piyasası kaybolur mu veya ileride çok mu değeri düşer diye araştırıyor diye düşünerek verdim o cevabı.

Bu tür durumlarda olan kıstaslar:

Arabanın sıfır fiyatına göre zaman içinde oluşan orantısı

Alırken daha fazla para verip sırf piyasası iyi diye ekleyeceğiniz paranın yaratacağı faiz kaybı

Arabaların sunduğu konfor-tüketim vb. etmenler

Olayı basit düşünmek olmaz değil mi :)

Sizinki insignia'nin değer kazanması değil, TL'nin 1,5 senede olağan dışı değer kaybetmesi.
Sizinki insignia'nin değer kazanması değil, TL'nin 1,5 senede olağan dışı değer kaybetmesi.
Benim bahsettiğim o mevzu değil, Insignia piyasasının sanılanın aksine yavaş ya da değer kaybettirici bir durumda olmadığını anlatmak.

1.5 sene önceki 105 bin liram 27 bin dolar yaparken şuanki 130 bin liram 22 bin dolar yapıyor. Bu durumları gayet iyi biliyorum.

2-3 ay önce 75e sıfır aldığımız egeayı şuan 80-82ye ilana koysam anında gider, ama 3 aylık arabayı aldığımızdan pahalıya sattığımız halde en az 5bin tl sıfırı için tekrar eklememiz gerekiyorsa buna değerlenme-kâr etme diyemeyiz bence.

Ayrıca biz krediyle aldığımız için hepten zarar zaten. Nakit parayla alan da arabayı ihtiyaç olarak değil yatırım olarak alıyorsa faize yatırsın zaten daha çok getirisi olur

Yanlış anlaşılmasın dediğim araba almak saçma demiyorum. Değerlenmeyecek onu demek istiyorum. Yoksa ihtiyaçsa ve seviliyosa herkesin en doğal hakkıdır herhangi bir arabayı almak
Ben otomobilleri bir yatırım aracı olarak görmüyorum zaten, amacım binmek.

Benim dediğim Insignia'nın piyasası ile alakalı, her araç gibi onunki de artıyor piyasadaki diğer araçlarla paralel olarak.

Bırakın 3 yılı, 1 ay sonra ne olacağını bilmiyoruz. İnanılmaz bir dalgalanma var ekonomiksel olarak.

Her halükarda zarar edersiniz çünkü bu araba kullanılacak ve değer kaybedecek. Kar etme durumu söz konusu değil. Bugün araçlar satılırken daha yüksek rakamlar konulmasının sebebi enflasyon ve döviz kuru sebebiyle. Zaten biliyorsunuzdur.

Ha, eğer aynı segmentte bir Volkswagen ile karşılaştırıldığında daha fazla mı zarar ederim diye soruyu şekillendirirsek ki siz de sanırım bu şekilde soruyorsunuz, bilemeyeceğim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...