20 Yıl Aradan Sonra Yeniden: Hava Soğutmalı Porsche 911 Turbo #ProjectGold

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Project Gold ismiyle duyurulan 3.6L twin-turbo hava soğutmalı 450hp motora sahip (993) 911 Turbo yalnızca 1 adet üretilecek. Ve tabii günümüz güvenlik ve emisyon kurallarını karşılamadığı için yalnızca pist kullanımına yönelik olacak. Resmi tanıtımı 27 Eylül'de gerçekleşecek.

Porsche-993-Turbo-S-Project-Gold-1.jpg
Porsche-993-Turbo-S-Project-Gold-2.jpg
Porsche-993-Turbo-S-Project-Gold-4.jpg
Porsche-993-Turbo-S-Project-Gold-3.jpg

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Benim merakım şu. Motorun Su soğutmalı olmasıyla veya Hava soğutmalı olması sürüşte nasıl his yaratıyor. Hava soğutmalı motorların, uzun yolculuklarda, sıkışık trafiklerde randımanlı çalışmayacağı kanısındayım . Su soğumalı motorda sürekli bir devir daim var. Su soğutmalı motor bile sıkışık trafikte fan açar kendi kendine . Hava soğutmanın nasıl bir tasarım anlayışı varki, düşük hızda ve trafikte sıkıntı çıkarmasın.

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Benim merakım şu. Motorun Su soğutmalı olmasıyla veya Hava soğutmalı olması sürüşte nasıl his yaratıyor. Hava soğutmalı motorların, uzun yolculuklarda, sıkışık trafiklerde randımanlı çalışmayacağı kanısındayım . Su soğumalı motorda sürekli bir devir daim var. Su soğutmalı motor bile sıkışık trafikte fan açar kendi kendine . Hava soğutmanın nasıl bir tasarım anlayışı varki, düşük hızda ve trafikte sıkıntı çıkarmasın.
Hava soğutmanın avantajları basit bir sistem olması, az yer kaplaması-hafif olması, düşük maliyet, soğuk memleketlerde sıkıntısız çalışması, uzun ömürlü olması. Nitekim bugün hala motorsiklet, aircraft, jeneratör, küçük tarım aletleri, çim biçme makinelerinde kullanılıyor olmasının nedenleri bu.

Otomobillerde de işe yarasa da trafikte, uzun süreli perfomansa yönelik kullanımda aşırı ısınma (overheat) gerçekleşebiliyor. Ki artık günümüzde kullanan bir üretici de kalmadı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım