2001 Alfa Romeo 156 2.0 TS SS Detaylı Yağ Bakımı Yardımı

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Herkeşlere iyi forumlar dilerim;
Yeni aldığım başlıkta yazan aracımı bakıma sokacağım, ancak Alfa Romeo markasına ve yedek parça markalarına yabancyım. Alfistilerden yardım bekliyırum.

Parçalarımı internetten alıp, Ankara'da Alfin Servis'e götüreceğim. Sahibi Şükrü bey yakın arkadaşımın amcası olur .

Almayı planladığım parça listesi aşağıdadır.

Bu parça yerine şunu alsanız gibi önerilere sonuna kadar açığım, ilk Alfa Romeo aracım olduğundan yedek parça kalitelerini ve f/p durumlarını bilmiyorum.

Yağ filtresi- Bosch
Hava filtresi- Grat
Polen filtresi- Grat
Silecek- Bosch Eco 60 TL
Buji- NGK Nikel Buji 8 tane 435 TL
Buji kablosu- Hellux
Yağ- 10w40 Castrol Magnatech
Antifriz- Petronas Paraflu UP Kırmızı

Sizlerden cevabını öğrenmek istediğim sorular:
NGK iridyum buji seti 1700 TL, orjinal Alfa Romeo buji seti 850 TL, yaklaşık 2 ya da 4 katından fazla ücreti vermeye gerek var mı?
Selespeed şanzıman yağını da değiştirmek istiyorum ancak sanırsam robotun ayrı, dişlilerin ayrı yağı varmış. Değiştirmek istediğimde hangisine ne marka ne çeşit yağdan kaçar litre almalıyım?
Antifrizi boşaltıp yenisini doldurmak istiyorum, 3 litre yeterli olacak mıdır?
Yağ konusunda Castrol tercih etme sebebim daha az eksilttiği yönünde yargının yurt dışı forumlarında hakim olmasından dolayıydı. Sizin tecrübeleriniz ne yönde?
Ustam 10w40 demişti aracı alırken ancak çoğu yağ firmalarının sayfasında 10w60 daha uygun diyor. Hangi viskoziteyi tercih etmeliyim?
Aracı yeni aldığımdan çok soru sordum, kusura bakmazsınız umarım.

VectraGt28

Halil İbrahim MIDIK
Profesör
25 Ocak 2020
136
303
1,585
Trabzon
Marka
Opel
Herkeşlere iyi forumlar dilerim;
Yeni aldığım başlıkta yazan aracımı bakıma sokacağım, ancak Alfa Romeo markasına ve yedek parça markalarına yabancyım. Alfistilerden yardım bekliyırum.

Parçalarımı internetten alıp, Ankara'da Alfin Servis'e götüreceğim. Sahibi Şükrü bey yakın arkadaşımın amcası olur .

Almayı planladığım parça listesi aşağıdadır.

Bu parça yerine şunu alsanız gibi önerilere sonuna kadar açığım, ilk Alfa Romeo aracım olduğundan yedek parça kalitelerini ve f/p durumlarını bilmiyorum.

Yağ filtresi- Bosch
Hava filtresi- Grat
Polen filtresi- Grat
Silecek- Bosch Eco 60 TL
Buji kablosu- Hellux

Sizlerden cevabını öğrenmek istediğim sorular:
NGK iridyum buji seti 1700 TL, orjinal Alfa Romeo buji seti 850 TL, yaklaşık 2 ya da 4 katından fazla ücreti vermeye gerek var mı?
Selespeed şanzıman yağını da değiştirmek istiyorum ancak sanırsam robotun ayrı, dişlilerin ayrı yağı varmış. Değiştirmek istediğimde hangisine ne marka ne çeşit yağdan kaçar litre almalıyım?
Antifrizi boşaltıp yenisini doldurmak istiyorum, 3 litre yeterli olacak mıdır?
Yağ konusunda Castrol tercih etme sebebim daha az eksilttiği yönünde yargının yurt dışı forumlarında hakim olmasından dolayıydı. Sizin tecrübeleriniz ne yönde?
Ustam 10w40 demişti aracı alırken ancak çoğu yağ firmalarının sayfasında 10w60 daha uygun diyor. Hangi viskoziteyi tercih etmeliyim?
Aracı yeni aldığımdan çok soru sordum, kusura bakmazsınız umarım.
Her ne kadar alfisti olmasam da Castrol Magnatec 10w-40'ın bu araç için uygun olmayacağını veya aracın hakkının bu yağ olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Castrol yerine Motul 6100 Synergie+ veya LM Super Leichtlauf 10w-40 tercih edebilirsiniz ( Her iki yağı da aracımda kullandım ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadım)

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Benim anlayamadığım madem servis tanıdık neden parça işini onlara bırakmayacaksın?

Yağ filtresi orj. Al
Orj silecek al muz silecek berbat gösteriyor, arabamı ilk aldığımda değiştirmişyim hemen.
Orjinal buji al 900 tl civarı.
Buji kablosu göreceli ama arabanın tam anlamıyla "twinspark" olmasını istiyorsan kabloları eski tipten ,yeni tipe çevirmen lazım,arabanın ateşleme zamanı değişiyor.

Ben yağ alcak olsam gidip şu an, 10 60 LM alırım,çünkü kendi sitesinden alınabiliyor ve orjinal olduğu garantili, son 2 seferdir motul 10 40 aldım ,araba eksilyiyor uzun yolda. 10 60 daha iyi bir seçenek eskiltme istemiyorsan ama ben tamamları dersen 10-40ta kal(sürekli gazlamıyorsan ve arabandaki yağ soğutucu duruyorsa) 5litre al.
Sele yağıda tutela cs speed olması lazım ama üzerine ekleniyor.
Şanzıman yağı farklı onu da değiştirirsen iyi olur.
Buji ve kablo seti yapıpta bobinlere el atmamak olmaz, bobinler eskiyse değiştirmek zorundasın,araba değişiyor fazlasıyla orjinal bobin alma kutusundsn bosch çıkıyor,bosch alabilirsin ama gidip mga alırsan arabaya hakaret etmiş olursun.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,695
2
9,628
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Yağ filtresi- Bosch
Hava filtresi- Grat
Polen filtresi- Grat
Silecek- Bosch Eco 60 TL
Buji kablosu- Hellux

1. Bosch kötünün iyisi , Filtron , Mann , Purflux , UFI tercih edin.
  2. Hava filtresi , Grat kullandım 10 bin sonra yamulmuş çıktı ama ben uzun yol yüksek sürat koşturuyorum ve Turbo dizel sizde bir şey olmayabilir.
  3. Alerjiniz yoksa iyidir.
  4. Silecek size kalmış ama bosch güzel senelik götürüyor.
  5. Nikel değil iridyum alın. NGK best.
  6. Fikrim yok
  7. Castrol hariç ne varsa :D ama castrol almayın , tavsiye motul 6100+
  8. İyi tercih :)

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Her ne kadar alfisti olmasam da Castrol Magnatec 10w-40'ın bu araç için uygun olmayacağını veya aracın hakkının bu yağ olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Castrol yerine Motul 6100 Synergie+ veya LM Super Leichtlauf 10w-40 tercih edebilirsiniz ( Her iki yağı da aracımda kullandım ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadım)
her yerde 10w60 daha uygun deniliyor, ben de 10w60 motul alacak gibiyim hocam. Çok teşekkürler

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Benim anlayamadığım madem servis tanıdık neden parça işini onlara bırakmayacaksın?

Yağ filtresi orj. Al
Orj silecek al muz silecek berbat gösteriyor, arabamı ilk aldığımda değiştirmişyim hemen.
Orjinal buji al 900 tl civarı.
Buji kablosu göreceli ama arabanın tam anlamıyla "twinspark" olmasını istiyorsan kabloları eski tipten ,yeni tipe çevirmen lazım,arabanın ateşleme zamanı değişiyor.

Ben yağ alcak olsam gidip şu an, 10 60 LM alırım,çünkü kendi sitesinden alınabiliyor ve orjinal olduğu garantili, son 2 seferdir motul 10 40 aldım ,araba eksilyiyor uzun yolda. 10 60 daha iyi bir seçenek eskiltme istemiyorsan ama ben tamamları dersen 10-40ta kal(sürekli gazlamıyorsan ve arabandaki yağ soğutucu duruyorsa) 5litre al.
Sele yağıda tutela cs speed olması lazım ama üzerine ekleniyor.
Şanzıman yağı farklı onu da değiştirirsen iyi olur.
Buji ve kablo seti yapıpta bobinlere el atmamak olmaz, bobinler eskiyse değiştirmek zorundasın,araba değişiyor fazlasıyla orjinal bobin alma kutusundsn bosch çıkıyor,bosch alabilirsin ama gidip mga alırsan arabaya hakaret etmiş olursun.
Sanayide usta istediğiniz kadar yakın olsun marka seçtirme konusunda maalesef internet ortamı kadar sağlıklı değil hocam.
Önerileriniz için çok teşekkür ederim.
Tüm filtreleri olmasa bile yağ filtresini orjinal alacağım mutlaka.
Buji konusunda da 800 TL'ye 8'ini de orjinal alacağım.
Yeni tip buji kablosunu nasıl bulabilirim, ne olarak geçiyor yani?
Bobinleri de mutlaka inceleyeceğim, çok teşekkür ederim

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Yağ filtresi- Bosch
Hava filtresi- Grat
Polen filtresi- Grat
Silecek- Bosch Eco 60 TL
Buji kablosu- Hellux

2. Hava filtresi , Grat kullandım 10 bin sonra yamulmuş çıktı ama ben uzun yol yüksek sürat koşturuyorum ve Turbo dizel sizde bir şey olmayabilir.
  6. Fikrim yok
5 ve 7 için soru soracağım hocam:
5-İridyum buji seti 1700 TL, orijinal logolu Alfa Romeo 800 TL, NGK nikel 450 TL. Fiyatları da göz önüne alınca orijinal ya da nikel daha f/p ürünü gibi hocam ama sizin yorumunuz nedir.
7- 10w40 mı 10w60 mı?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,695
2
9,628
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
5 ve 7 için soru soracağım hocam:
5-İridyum buji seti 1700 TL, orijinal logolu Alfa Romeo 800 TL, NGK nikel 450 TL. Fiyatları da göz önüne alınca orijinal ya da nikel daha f/p ürünü gibi hocam ama sizin yorumunuz nedir.
7- 10w40 mı 10w60 mı?
Winter is coming :D 10W40 iyi kalitede bir yağ fazlaca yeterli gelir 3500 rpm geçmiyorsanız , ha küçük bir detay daha erişebilir bir yağ tercih edin ki eksilmelerde tamamlama şansınız olsun :) "Varyatör"

İridyum (NGK R gibi ) almalısınız kesinlikle ve şöyle diyeyim çok daha uygun fiyat çıkması lazım , LPG varsa özellikle bana kalırsa iridyum tercih edilmeli çünkü çok dayanıklı ve uzun ömürlü oluyor.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Yağ filtresi- Bosch
Hava filtresi- Grat
Polen filtresi- Grat
Silecek- Bosch Eco 60 TL
Buji kablosu- Hellux

6. Fikrim yok
Sadece 4 ve 7 hakkında fikrim var. Altına eklemeler yapıp imzamı atarım.
4. Bosch aero eco silecek vasat. Gidip Inwells filan alsanız neden diye sormam. Aynı fiyata tel silecek Valeo tercih ediyorum. Aynı fiyat, ikisi de birer yıl götürüyor. Bosch yok yere silme alanının sonunda tık tık vuruyor sinirimi bozuyor. Bir de benim arabada çirkin gösteriyor muz silecek.

7. TR'deki castrol 10w40'lar berbat kalitede. Parasının yarısı bile etmeyen kalitede öyle diyeyim. Alfalar için genelde 10w60 öneriyorlar ama o kısmında çok bilgili olmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Marka olarak benim tercihim Motul yerine Mobil olur. Denk kaliteyi bir tık ucuza alabiliyorum.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Winter is coming :D 10W40 iyi kalitede bir yağ fazlaca yeterli gelir 3500 rpm geçmiyorsanız , ha küçük bir detay daha erişebilir bir yağ tercih edin ki eksilmelerde tamamlama şansınız olsun :) "Varyatör"

İridyum (NGK R gibi ) almalısınız kesinlikle ve şöyle diyeyim çok daha uygun fiyat çıkması lazım , LPG varsa özellikle bana kalırsa iridyum tercih edilmeli çünkü çok dayanıklı ve uzun ömürlü oluyor.
Hocam varyatör için hangisi daha sağlıklı olacak

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Sadece 4 ve 7 hakkında fikrim var. Altına eklemeler yapıp imzamı atarım.
4. Bosch aero eco silecek vasat. Gidip Inwells filan alsanız neden diye sormam. Aynı fiyata tel silecek Valeo tercih ediyorum. Aynı fiyat, ikisi de birer yıl götürüyor. Bosch yok yere silme alanının sonunda tık tık vuruyor sinirimi bozuyor. Bir de benim arabada çirkin gösteriyor muz silecek.

7. TR'deki castrol 10w40'lar berbat kalitede. Parasının yarısı bile etmeyen kalitede öyle diyeyim. Alfalar için genelde 10w60 öneriyorlar ama o kısmında çok bilgili olmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Marka olarak benim tercihim Motul yerine Mobil olur. Denk kaliteyi bir tık ucuza alabiliyorum.
Tamam hocam kesinlikle araştıracağım, çok sağolun

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Yağ filtresi - Orijinalden yanayım
Hava filtresi - Filtron F/P
Silecek - Telli daha iyi ancak Bosch'tan pek memnun kalmadım
Buji - Yine orijinalden yanayım, NGK Twin Spark bujileri genel olarak uzun ömürlü
Buji kablosu - Yan sanayiler pek uzun ömürlü olmuyor, yukarıda Testarossa'nın dediği gibi eski tipten yeni tipe çevirmeniz iyi olur.
Yağ - Kendim 10w40 tercih ettim düzenli kontrolünü yaptıktan sonra bir sıkıntı olmaz, Motul, Mobil iyidir. 10w60 Ankara iklimi için biraz kalın bir yağ, Twin Spark motorlar tam sentetik yağ seviyor en ideali 5w50 ancak biraz pahalı belki 5w40 da denenebilir yurt dışında böyle kullananlar var.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Buji - Yine orijinalden yanayım, NGK Twin Spark bujileri genel olarak uzun ömürlü
Buji kablosu - Yan sanayiler pek uzun ömürlü olmuyor, yukarıda Testarossa'nın dediği gibi eski tipten yeni tipe çevirmeniz iyi olur.
Yağ - Kendim 10w40 tercih ettim düzenli kontrolünü yaptıktan sonra bir sıkıntı olmaz, Motul, Mobil iyidir. 10w60 Ankara iklimi için biraz kalın bir yağ, Twin Spark motorlar tam sentetik yağ seviyor en ideali 5w50 ancak biraz pahalı belki 5w40 da denenebilir yurt dışında böyle kullananlar var.
bu yeni tip buji kablosu olayı nedir hocam, ne yazarak bulup alabilirim?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,695
2
9,628
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Hocam varyatör için hangisi daha sağlıklı olacak

@Sirius cevaplamış zaten , benim önerim Motul 6100+ Olur bu durumda sanıyorum ki , ama sirius kendi kullandığı markayı da söyleyebilir oda bir TS kullanıcısı :)

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,695
2
9,628
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
valla çok teşekkür ederim hocam
Rica ederim ne demek umarım keyifle binersiniz aracınıza çok severim TS + SS :)

Hocam şöyle bir 10W40 fiyatlarına baktım da Adana da bizim ALFA ROMEO grubunda her TS ye rahat rahat koyduğumuz bir yağ vardı onu da şuraya koyayım , fiyatlar uçmuş tavsiyemizi çoğaltalım hem de yetkili satıcı kafanızda soru işaretleri olmaz buda avantajımız olur gibi geldi bana :)

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Rica ederim ne demek umarım keyifle binersiniz aracınıza çok severim TS + SS :)

Hocam şöyle bir 10W40 fiyatlarına baktım da Adana da bizim ALFA ROMEO grubunda her TS ye rahat rahat koyduğumuz bir yağ vardı onu da şuraya koyayım , fiyatlar uçmuş tavsiyemizi çoğaltalım hem de yetkili satıcı kafanızda soru işaretleri olmaz buda avantajımız olur gibi geldi bana :)

hocam evim yokuşu bol olan bir yerde, performans olarak zorlamsamda yüksek devire ister istemez ihtiyaç duyuyorum. Bu sebepten 10w60 alacak gibiyim. Gene de teşekkür ederim

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
bu yeni tip buji kablosu olayı nedir hocam, ne yazarak bulup alabilirim?
Ekli dosyayı görüntüle 35955
Ekli dosyayı görüntüle 35954
Sökülen eski tip bobin ve kablo kiti (temsili foto)
Ekli dosyayı görüntüle 35956
Yeni takılan bobin ve kablo kiti (temsili foto)
Ekli dosyayı görüntüle 35957
Güncelleme çekelim, immobilizer ışığı yanması sebebi ile hazır servise gitmişken, aracı aldığımdan beri hiç baktırmadığım bujileri bir kontrol edelim dedik ve sonucunda bobin kiti ve buji takımının değişimi ile ayrıldık. Buji kablolarında, pipolarda ve bobinde kırık kopuk yerler vardı bu nedenle komple orijinal parçalar ile değişimi yapıldı. Bujiler de Twin Spark motorlar için üretilmiş orijinal NGK bujiler ile değişti. İşlem sırasında pek fotoğraf çekmedim maalesef.
alıntıda ekledim komple ateşleme bobin kiti olarak geçiyor ben bu şekilde değiştirtmiştim parçaları ayrı ayrı alınca daha pahalıya geliyor.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,926
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bu motor 10W60 la çalışabiliyor mu bilmiyorum ama sanki çok kalın olur gibi geldi bana.Ezbere konuşmak gibi olmasın ama ben motor yağında mutlaka tam sentetik seçerdim,bildiğim kadarıyla 10W40 tam sentetik pek yok.Alternatifi olarak 5w40 tercih edilebilir,Liqui Moly,Motul veya Shell önerebilirim.Filtrelerde ise Mann,Mahle,Filtron yan sanayi olarak tercih ederdim ya da orjinal de olabilir.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım