Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ciftvanoss

Asfalt Kurutucu
11 Eyl 2019
116
75
635
zonguldak
Marka
BMW
merhabalar, aracımı yeni aldım ve bakımı 4bin km önce yapılmış,aracım 90bin km de ve fren pedalında yumuşama var,2-3 defa pompalayınca sertleşiyor bir süreliğine ,balatalar-diskler yeni fakat sistemde hava olabileceği aklıma geldi ama benden önceki sahibi hidroliği değiştirip değiştirmediğini bilmiyorum ,120 bin de değişiyor hidrolik yağ genelde, hortumlar ve kaliper köşelerinden sızıntı da yok ,sizce sebep ne olabilir. aklıma fren ana merkezi geldi ama kolay bozulan bişey olduğunu düşünmüyorum,fikirlerinizi belkliyorum
teşekkürler.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Frende sertleşme - yumuşama sorunları fren servosu kaynaklı olabilir. Kontrolünü kendiniz bir yapın derim.

1.yol : ilk olarak motoru çalışmakta olan aracınızı stop ettirin ve fren pedalına birkaç kez olmak üzere basıp bırakın. Bu esnada fren pedalı pompalandıkça sertleşmesi gerekmektedir. Sertleşme genellikle 3. Basıştan sonra gerçekleşmektedir. Eğer sertleşme olmaz ise fren servosunun arızalı olduğunu anlayabilirsiniz.

2.yol : aracınızı yine stop ettirin. Motor çalışmıyor iken fren pedalına yine birkaç kez basıp bırakarak pompalama işlemini yapın. Bu esnada fren pedalı sertleşecektir. Sonrasında fren pedalına basılı iken aracınızı çalıştırın. Fren pedalının yumuşayarak aşağıya indiğini göreceksinizdir. Eğer bu yumuşama gerçekleşir ise fren servosu sağlamdır anlamına gelir. Fakat aksi durum söz konusu olur ise yani fren pedalı yumuşamaz sert kalır ise aracın fren servosu bozuktur.

Bunları yaptıktan sonra servo normal şekilde çalışıyorsa sorunun kaynağını bulmak için direkt ustaya götürün. Bununla beraber araçta hidrolik yağının ne zaman değiştiğini bilmiyorsanız onu da muhakkak kontrol ettirin. Hatta bence yenileyin.

Son düzenleme:

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,628
1
5,120
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Araç benzinli mi dizel mi ? Ne alaka diyecekler için söyleyeyim, atmosferik benzinli motorun westinghouse vakumu direkt manifolddan, dizel motorda vakumu, vakum pompasından gelir.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hidrolik 120bin km değil genelde en fazla 2-3 senede bir değişmeli. Sistemler ne kadar benzerdir bilmem ama ben favoritte aynı sorunu yaşarken fren ana merkezim değişmişti

Bende ek olarak araba durduktan sonra fren tutmama problemi vardı. Denemek isterseniz anlatayım muhtemelen bozuksa bile o kadar bozuk değildir ama. Dik bir yokuşta durduğumda fren sabitken araba yürümeye başlıyordu, 15 saniyede bir falan freni tamamen bırakıp tekrar basmam gerekiyordu. Sizin anlattığınız pedal gevşekliği de aynen vardı, çoğu zaman ışıklarda dururken falan 2-3kere fren yeniliyordum

Son düzenleme:

ciftvanoss

Asfalt Kurutucu
11 Eyl 2019
116
75
635
zonguldak
Marka
BMW
Frende sertleşme - yumuşama sorunları fren servosu kaynaklı olabilir. Kontrolünü kendiniz bir yapın derim.

1.yol : ilk olarak motoru çalışmakta olan aracınızı stop ettirin ve fren pedalına birkaç kez olmak üzere basıp bırakın. Bu esnada fren pedalı pompalandıkça sertleşmesi gerekmektedir. Sertleşme genellikle 3. Basıştan sonra gerçekleşmektedir. Eğer sertleşme olmaz ise fren servosunun arızalı olduğunu anlayabilirsiniz.

2.yol : aracınızı yine stop ettirin. Motor çalışmıyor iken fren pedalına yine birkaç kez basıp bırakarak pompalama işlemini yapın. Bu esnada fren pedalı sertleşecektir. Sonrasında fren pedalına basılı iken aracınızı çalıştırın. Fren pedalının yumuşayarak aşağıya indiğini göreceksinizdir. Eğer bu yumuşama gerçekleşir ise fren servosu sağlamdır anlamına gelir. Fakat aksi durum söz konusu olur ise yani fren pedalı yumuşamaz sert kalır ise aracın fren servosu bozuktur.

Bunları yaptıktan sonra servo normal şekilde çalışıyorsa sorunun kaynağını bulmak için direkt ustaya götürün. Bununla beraber araçta hidrolik yağının ne zaman değiştiğini bilmiyorsanız onu da muhakkak kontrol ettirin. Hatta bence yenileyin.
en kısa zamanda deneyeceğim,teşekkürler.

ciftvanoss

Asfalt Kurutucu
11 Eyl 2019
116
75
635
zonguldak
Marka
BMW
Hidrolik 120bin km değil genelde en fazla 2-3 senede bir değişmeli. Sistemler ne kadar benzerdir bilmem ama ben favoritte aynı sorunu yaşarken fren ana merkezim değişmişti

Bende ek olarak araba durduktan sonra fren tutmama problemi vardı. Denemek isterseniz anlatayım muhtemelen bozuksa bile o kadar bozuk değildir ama. Dik bir yokuşta durduğumda fren sabitken araba yürümeye başlıyordu, 15 saniyede bir falan freni tamamen bırakıp tekrar basmam gerekiyordu. Sizin anlattığınız pedal gevşekliği de aynen vardı, çoğu zaman ışıklarda dururken falan 2-3kere fren yeniliyordum
benim sizin yaşadığınız kadar tutmamazlık yapmıyor, sadece dibe ulaşınca sert fren yapıyor.

ciftvanoss

Asfalt Kurutucu
11 Eyl 2019
116
75
635
zonguldak
Marka
BMW

Servoda bir problem yok bugün denedim, galiba ya sistemde hava var yada fren ana merkezi sorunlu, ustaya bir baktıracağım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım