KAPALI 2013 Focus 1.0 - bütçe 60.000 çıvarı

different

Senkromeççi
19 May 2019
12
2
70
44
Marka
Ford
Arkadaşlar şimdiden mesajlarınız için tşk ederim.
Bütçem 60.000 çıvarı ilk arabamı almak istiyorum. Manuel ve otomatik fark etmez.
Şu araba nasıl arkadaşlar sizce.

Ben 3-4 yıl binerim. Ankaradayım genelde haftada 2-3 gün kullanırım. İşe servis var çünkü.
1-) bu motorları tavsiye edermisiniz.
2-) 3-4 yıl binmek için iyi araba mı?
3-) satarken çok aşırı kaybım olmaz değil mi? İllaki bir golf olmadığı için kayıp olur ama Buda idare eder değil mi?
4-) bu araç hakkında olumsuz bir şey var mı?

Acil cevaplarınızı bekliyorum

different

Senkromeççi
19 May 2019
12
2
70
44
Marka
Ford
1.0 3 silindir çift turbolu çok başarılı bir motor adeta verimlilik abidesi. O özel motorun bakımından maalesef çoğu tamirci anlamaz. Size her türlü yağı koyar olur abi ben kefilim der. Diğer dizel turbolu partikül filtreli ford motorları gibi ecoboost motorunun yağının onayı WSS-M2C913-D yada WSS-M2C913-C değildir. Fordun Ecoboost motorları için önerdiği yağ sertifikası WSS-M2C925-B yi içermelidir . Bakınız kendi ecoboost aracımda kullandığım Exol motor yağı:

:cool:

Periyodik bakımları ne kadar acaba.
İllaki servis mi yoksa sanayi de bakımı yapabilir mi? Malum teknolojik araç nede olsa.
Bu arada Ankara dayım. Sanayi de bundan anlayan usta varmı acaba

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Periyodik bakımları ne kadar acaba.
İllaki servis mi yoksa sanayi de bakımı yapabilir mi? Malum teknolojik araç nede olsa.
Bu arada Ankara dayım. Sanayi de bundan anlayan usta varmı acaba

Sanayinin başkenti Angaradasınız :) Malzemelerini kaliteli ver orijinal aldıktan sonra her şekilde yaptırırsınız :)

Tahminim 300-400 arası tutar her periyodik bakım :) Yağ ve filtreler dahilinde.

different

Senkromeççi
19 May 2019
12
2
70
44
Marka
Ford
Sanayinin başkenti Angaradasınız :) Malzemelerini kaliteli ver orijinal aldıktan sonra her şekilde yaptırırsınız :)

Tahminim 300-400 arası tutar her periyodik bakım :) Yağ ve filtreler dahilinde.
Çok tşk edirim.
Peki triger kayışını değiştirdiniz mi?
Değiştirdiyseniz sanayi mi servis mi?
Birde ne kadara mal oldu

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Çok tşk edirim.
Peki triger kayışını değiştirdiniz mi?
Değiştirdiyseniz sanayi mi servis mi?
Birde ne kadara mal oldu

Hahah :) ben daha önce hiç 1.0 ecoboost araç sürmedim ve sahibi değilim :) Ama işini düzgün yapan bir sürü usta vardır Angarada :) İki yerdende fiyat alırsınız , ona göre yaptırırsınız , yanlış bilmiyorsam kayış değil zincir olması lazım ve motorun içinde yağ ile beslenerek görev yapıyordu bu zincir , yurtdışında kaliteli yağ kullanılıp bakımlar geciktirilmedikçe daha kimsenin ben 100.000 de 200.000 de değiştirdiğim dediğini okumadım :) tabi fordcular daha iyi bilir :) @Cenk hocam daha bilgilidir onu çağıralım :) @Cenk

Son düzenleme:

different

Senkromeççi
19 May 2019
12
2
70
44
Marka
Ford
1.0 ve 1.6 ecoboost motorların eski serilerinde soğutma sistemi su seviyesinin denetiminde yetersizlik sorunu mevcuttu. Su seviyesi düştüğünde motorun aşırı ısınarak silindir kapağına zarar verebileceği, olası yağ kaçaklarının kızgın yüzeyle teması halinde yangın dahi çıkarabileceği belirtilmişti.

Otosan, Türkiye'de bir geri çağırma yayınlayarak 1.6 ecoboost araçlarda genleşme haznesi, seviye tespit sensörü, bazı hortumlar ve termostat şeklinde parça eklemeler / güncellemeler yaparak sorunu çözdü. Artık bir sıkıntı mevcut değil. Zaten güncel 1.0 ve 1.5 ecoboost motorlar da bu yenilemeler üzerine üretiliyor.

Fakat bildiğim kadarıyla ne yazık ki Otosan 1.0 ecoboost motor için 1.6'larda ki geri çağırmayı yapmadı. Makyajsız kasa Focus'larda bulunan 1.0 motorlarda soğutma suyu hortumu çatlakları sorunu yaşayanlar oldu. Servise başvuranlardan bazıları ' 1.6 ecoboost için ücretsiz değişim var ama 1.0 ecoboost için bize böyle bilgi ulaşmadı. Ücretli değişim yapacaksınız ' diye cevap aldıklarını belirttiler.

Size tavsiyem 1.0 ecoboost motorlu o model bir Focus alacaksanız motor numarasını ve şasi numarasını alıp Ford yetkili servislerinden birini aramanız. Bu sorunla ilgili ücretli / ücretsiz değişim yaşamış mı araç ona bakmanız. Yaşamamışsa ücretsiz değişim var mı yok mu bunu sormanız. Buna göre zaten tercihinizi de yapabilirsiniz.

Cenk hocam siz bayana iyisiniz belli😄
Hocam bu arabadaki triger kayışı için mutlaka servisemi gitmek lazım yoksa Ankara sanayide ustalar halleder mi? Ayrıca değişim toplam ne kadarsa patlar acaba.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hocam bu arabadaki triger kayışı için mutlaka servisemi gitmek lazım yoksa Ankara sanayide ustalar halleder mi? Ayrıca değişim toplam ne kadarsa patlar acaba.
Ankara içinde servisten daha sağlam usta bulacağınızı garanti ederim, ama ben söyleyemem Ford kullanmıyorum. Ford Türkiye, focus Türkiye gibi gruplar vardır facebookta. Spesifik bilgiyi en iyi ordan alırsınız usta ve arabanın genel sıkıntıları hakkında (deli gibi övüp ilan no atanlara itibar etmeyin onlar heryerdeler)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Estagfurullah. Ben tdci focus kullandığım için ecoboost'un bakımları hakkında pek deneyimim yok. Araştırma ile bulurum, size söylerim ama sizin hangi usta, Ankara'da hangi servis, kaç paraya patlar gibi soruları direkt kullanıcı ağzından duyup öğrenmeniz daha önemli olacaktır. Bu konuda ciddi alıcıysanız focusclubtr forumundan birinci elden bilgi alabilirsiniz. Orada 1.0 ve 1.6 ecoboost kullanıcıları da bol, Ankara'da yaşayıp özel servis kullananlar da bol. Onlar daha nokta atışı tavsiye verecektir.

different

Senkromeççi
19 May 2019
12
2
70
44
Marka
Ford
Estagfurullah. Ben tdci focus kullandığım için ecoboost'un bakımları hakkında pek deneyimim yok. Araştırma ile bulurum, size söylerim ama sizin hangi usta, Ankara'da hangi servis, kaç paraya patlar gibi soruları direkt kullanıcı ağzından duyup öğrenmeniz daha önemli olacaktır. Bu konuda ciddi alıcıysanız focusclubtr forumundan birinci elden bilgi alabilirsiniz. Orada 1.0 ve 1.6 ecoboost kullanıcıları da bol, Ankara'da yaşayıp özel servis kullananlar da bol. Onlar daha nokta atışı tavsiye verecektir.
Çok tşk ederim Cenk bey

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım