Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Bu konu Polo GTI olan tüm maceralarımın detayları olacaktır. Araç ile neler yaptım, neler olmuş, vs. hepsi yer alacaktır. Satmayı düşünmesem de ilerdeki sahibine kılavuz olacak bir konu olacaktır. Takip edip iyi kötü yorum yapan herkese teşekkür ederim :)

Öncelikle bu hikayeye nasıl başladım:

2016 Ağustos ayında yazılımla keyifle yürüteceğim bir araba seçmiştim, 116i, güzel yürüyordu ama sağlıklı yürütmek zor işti. Pek bir sorun yaşamadık ama beni psikolojik olarak yoruyordu. Arada sırada annem-babamın kullanabileceği ve benim keyifle kullanabileceğim bir araba arıyordum. Beklentilerime uymayan seçeneklere yönelsem de sonunda doğru seçimi yaptığımı karar vererek hızlı trene atlayıp Konya'dan arabayı alıp geldim :)

İlk foto böyle:

Aracın ekspertizini otoraporda yaptırdım. 62 bin km de, 2013 model. Konya bayisi diğer bayiler kadar iyi olmasa da yine de iyi bir otorapor bayisiydi. Araç denildiği gibi hatasız boyasızdı, tamponda bile boya yoktu. Sadece sağ ön çamurlukta kuru çekiçle düzeltme vardı. Hasar kaydı yok zaten.

Konya'dan dönüş, arabayı yarım depo vermesi hoş bir hareketti.

Araçta pek bi modifikasyon yok, yazılımsız, daha önce stage 1 yazılım falan görmüş, sadece komple egzoz, açık hava filtresi falan var, dönünce orijinallerini taktıracağım. Biraz yağ yakıyor olabilir, dönünce gerekli takipleri yapacağım.

Döndüğüm gibi bitik olan arka balataları aldım ve değiştirdim. Ankara/Şaşmaz Aksam Oto'dan(eski Golf'üm için de buradan alırdım) orijinalinden iyi olan ATE arka balatalarımı aldım:

Akşam GTI'ı olan arkadaşla oturduk sohbet ettik biraz :)

Arabayı almadan orijinal ayak aydınlatması buldum, onu aldım geldi, montajını yaparken resim atacağım, acelesi yok tabi bunun.

Yazlık lastikleri yeni takılmış. Alacağım ilk 3 lastikten birini takmış aldığım kişi sağolsun, büyük masraftan kurtardı beni :) Nokian zLine 215/40 R17, bende bugün gidip bütçem kısıtlı olduğu için ve kışın arabayı zaten zorlamadığım için sıfır Falken Eurowinter HS01 215/40 R17 lastik aldım. Çıkma kovaladım, kara jant baktım ama en mantıklısı buydu.

Arabaya neler yapıldı, yapılacak?

Orijinal Ayak aydınlatma alındı, montajını yapıp VAGCOM ile aktifleştireceğim.

VAGCOM kablo-yazılım alınacak.

Yetkili serviste bujili periyodik bakım yapılacak.

Kışlık lastiği sıfır olarak alındı(Falken Eurowinter HS01 215/40 R17)

Orijinal far sensörü alınacak, VAGCOM ile coming-leaving home aktifleştirilecek.

Orijinal RCD330+ multimedya alınacak

Ön park sensörü alınıp VAGCOM ile aktifleştirilecek.

Detay iç temizlik şart şart şart

Boya koruma yapılacak

İç aydınlatma-bagaj-geri vites led ampülleri orijinal halojene çevrilecek

Rot ayarı yapılacak

Sunroof bakımı yapılacak

Emme-intercooler temizliği yapılacak, şart yapılmadı

Antifriz alınıp değiştirelecek(Motul Inugel G13)

Fren hidroliği Motul DOT 5.1 olarak alınacak.

Motul emme temizleme spreyi alınacak

Motul enjektör temizleyici alınacak

Motul engine clean alınacak

APP plakalar sökülecek, emniyetten yeni orijinal plakalar alınıp Aydoğanlar yetkili servisi plakalığı ile montajı yapılacak.

Son düzenleme:

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Araç donanımından bahsedersek:

GTI panjur-tamponlar
GTI kare desenli klasik tarz spor koltuklar
DQ200 kuru kavrama 7 ileri otomatik şanzıman
GTI kulakçıklıklı tuşlu spor delikli deri direksiyon
VW RCD510 Multimedya Aux-6 lı cd changer-radyo
ESP-XDS-ABS-EBD
4 hava yastığı
Koltuk altı cep
Tek bölge dijital klima(opsiyon)
Yağmur Sensörü(opsiyon)
Kararan ayna(opsiyon)
Bi-xenon ön farlar(opsiyon)
ön-arka sis farı
Cam tavan(opsiyon)
17" opsiyon jantlar
Elektrikli-ısıtmalı aynalar(sinyaller aynada)
Yol Bilgisayarı
GTI Spor Süspansiyon
1.4 TSI 180 hp 250 nm tork turboşarj-süperşarj yeni tip CTH motor

Son düzenleme:

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,583
18,349
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Araç donanımından bahsedersek:

GTI panjur-tamponlar
GTI kare desenli klasik tarz spor koltuklar
DQ200 kuru kavrama 7 ileri otomatik şanzıman
GTI kulakçıklıklı tuşlu spor delikli deri direksiyon
VW multimedya(kodunu unuttum) Aux-6 lı cd changer-FM/************
ESP-XDS-ABS-EBD
4 hava yastığı
Koltuk altı cep
Tek bölge dijital klima(opsiyon)
Yağmur Sensörü(opsiyon)
Kararan ayna(opsiyon)
Bi-xenon ön farlar(opsiyon)
ön-arka sis farı
Cam tavan(opsiyon)
17" opsiyon jantlar
Elektrikli-ısıtmalı aynalar(sinyaller aynada)
Yol Bilgisayarı
GTI Spor Süspansiyon
1.4 TSI 180 hp 250 nm tork turboşarj-süperşarj yeni tip CTH motor

Multimedyanın adı Rcd510. Uzun seneler geçirdim bu ekranla tüplü televizyondan hallicedir kendisi :D Hayırlı olsun bu arada kazasız belasız bin inşallah. Bence riskli bir araç aldın ama sorunlarını kolay şekilde çözmüşsün. Orjinale döndüğü zaman çok daha güzel olacak. Sana tavsiyem Rcd330’un CarPlay’li versiyonunu al. Bir de geri görüş kamerası uygulamak oldukça basit. Olmuşken tam olsun :)

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Multimedyanın adı Rcd510. Uzun seneler geçirdim bu ekranla tüplü televizyondan hallicedir kendisi :D Hayırlı olsun bu arada kazasız belasız bin inşallah. Bence riskli bir araç aldın ama sorunlarını kolay şekilde çözmüşsün. Orjinale döndüğü zaman çok daha güzel olacak. Sana tavsiyem Rcd330’un CarPlay’li versiyonunu al. Bir de geri görüş kamerası uygulamak oldukça basit. Olmuşken tam olsun :)

Eyvallah, teşekkür ederim. :) rcd330 car playli olanı alacağın zaten, geri görüşü de hallederim zaten onu aldığım zaman ;)

Son düzenleme:

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Hayırlı olsun, stock araba candır. İlerde jantları da orijinal janta döndür diycem de yeni lastik almışsın :d

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
hayırlı olsun çok badire atlatmış araç sonunda sizin gibi bir sahip bulmuş zor işlere girişmişsiniz cth motorlarda yağ yakma sorunu giderilmemişmiydi

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Hayırlı olsun, stock araba candır. İlerde jantları da orijinal janta döndür diycem de yeni lastik almışsın :d

Eyvallah, teşekkür ederim. Aga jantlar orijinal zaten, opsiyon jant bunlar

hayırlı olsun çok badire atlatmış araç sonunda sizin gibi bir sahip bulmuş zor işlere girişmişsiniz cth motorlarda yağ yakma sorunu giderilmemişmiydi

Teşekkür ederim :) araba bence de benim gibi bir sahibi bulduğu için şanslı :) CTH da yağ yakma sorunu giderildi elbette ama turboşarj motor, sıkıştırınca illa yakacaktır :)

Son düzenleme:

spartacus

Elit Apaçi
22 Tem 2018
291
483
945
Marka
Alfa Romeo
Esp tabanlı araç :) beğenmedim. Şaka bir yana güzel günlerde kullanın. Çok yönlü güzel bir hot hatch. Eksikleri de giderilince nefis olur

sukruabay

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
29
20
595
Hayırlı olsun Özgür Bey,
Ağız tadıyla binersiniz inşallah . Çok güzel araba.

Ibiza Cupra ile temelde ne gibi farklılıklar var bu Polo'nun ayrıntıları biliyor musunuz?

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Eyvallah, teşekkür ederim. Aga jantlar orijinal zaten, opsiyon jant bunlar
Oa benim arkadaş polo gt almıştı, 17 istiyodu o da ama öyle bir opsiyon yoktu sanırım o dışardan bakıyordu, sonradan vazgeçti zaten. O zamanlar da internette bu janta denk geliyorduk hep.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Esp tabanlı araç :) beğenmedim. Şaka bir yana güzel günlerde kullanın. Çok yönlü güzel bir hot hatch. Eksikleri de giderilince nefis olur

Esp tabansız araba mı kaldı :) teşekkür, hayırlısı, yavaş yavaş çözüyoruz

Hayırlı olsun Özgür Bey,
Ağız tadıyla binersiniz inşallah . Çok güzel araba.

Ibiza Cupra ile temelde ne gibi farklılıklar var bu Polo'nun ayrıntıları biliyor musunuz?

Hiç bir farkı yok, tamamen aynı iki araba. Polo VW olduğu içi daha kaliteli sadece.

Hayırlı uğurlu olsun. Stage 1 artı egzoz yaptıran sahibi en mantıklı davranan olmuş bence. Yakışır poloya. Orjinal de ayrı güzel olur bişey diyemeyiz. Kazasız belasız inşallah.

Ya stage 1 de mantıksız da artık bir şey diyemiyorum. Ben de 3 kere yazılımlı arabaya bindim. Teşekkür ederim :)

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Bugün sabah arkadaşla biten arka balataları kendi ekipmanlarımızla değiştirdik :)

Link7:https://hizliresim.com/zjmZ3j

Link8:https://hizliresim.com/y6PWEj
Tam zamanında değişmisiz

Link9:https://hizliresim.com/36957M
Balata değiştirme kitimiz :)

Link10:https://hizliresim.com/RrJA0R
Sökerken toz körüğünü parçalamışım galiba, onu da daha sonra değiştireceğim artık

Link11:https://hizliresim.com/pbRA0a
Orijinalinde Textar çıksa da ben Ate tercih ettim. Ate bu konuda en iyisi.

Daha deli mavi xenon sislerimizi sökmeye sıra geldi, onları söktüm, vag her zamanki gibi kolay bir montajlama sistemi yapmış

Link12:https://hizliresim.com/OvRb0D
Bu iş için bu kadar uğraşan uğraştıran arkadaşı esefle kınıyorum

Link13:https://hizliresim.com/k9jQbD
Çıkanlar

Link14:https://i.hizliresim.com/YQvyDZ

Link15:https://hizliresim.com/mMGb30
Ve orijinal son hali :)

Link16:https://hizliresim.com/jg4M8m
Bugünlük bu kadar, yarın paydos, stajın son günü, salı gününden itibaren 2 ocak a kadar tatilim, o sürede arabayı toparlayacağım.

Son düzenleme:

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
O açık filtreyi o kadar kirleten adamı odunla dövmek lazım.

Çok bilinçsiz idi çok... ama 6-7 bin km bindiği için sıkıntı değil. İşin kötüsü bendeki kn filtreyi satarken temizleyiciyi de verdim. Zaten yarın orj kit elimde olur. Onu takacağım bakalım, sonuç ne olacak. 700 km dir arabayı ciddi sıkıltırıyorum(beni bilen bilir, sıkıltırıyorum diyosam sıkıştırıyorumdur), gram yağ eksiltmedi daha.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Bugün sabah arkadaşla biten arka balataları kendi ekipmanlarımızla değiştirdik :)

Tam zamanında değişmisiz

Balata değiştirme kitimiz :)

Sökerken toz körüğünü parçalamışım galiba, onu da daha sonra değiştireceğim artık

Orijinalinde Textar çıksa da ben Ate tercih ettim. Ate bu konuda en iyisi.

Daha deli mavi xenon sislerimizi sökmeye sıra geldi, onları söktüm, vag her zamanki gibi kolay bir montajlama sistemi yapmış

Bu iş için bu kadar uğraşan uğraştıran arkadaşı esefle kınıyorum

Çıkanlar

Ve orijinal son hali :)

Bugünlük bu kadar, yarın paydos, stajın son günü, salı gününden itibaren 2 ocak a kadar tatilim, o sürede arabayı toparlayacağım.
App plaka yakışıklı duruyor çıkarmasak mi demiyor musunuz hiç :D

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Bugün GTI'cı arkadaşla denedik arabaları, bir fark olmaması sevindirdi :)

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım