KAPALI 2020 Clio: EDC şanzıman mı X-Tronic şanzıman mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aradabir007

Senkromeççi
19 May 2020
17
0
60
27
Istanbul
Merhaba arkadaşlar,

Icon paket yeni benzinli Clio almayı düşünüyorum fakat EDC ve X-Tronic şanzımanların ne olduğunu bilmiyorum.

Buradan seçtiğim modeller 157.700 ve 170.500 lira olanlar (sondan 2. ve 3. model); https://www.renault.com.tr/renault-fiyat-listeleri/binek-arac-fiyat-listesi.html

Bu ikisinin farkı nedir? Sizce hangi modeli seçmeliyim?

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Xtronic bildiğim kadarıyla CVT şanzıman. EDC ise çift kavrama. EDCnin kullanımı çok daha keyiflidir tahminimce. Tamamen sizin beklentinize bağlı. Araçla işe gidip gelen performans beklentisi olmayan biriyseniz CVT daha pürüzsüz bir kullanım sunabilir. Aradaki 13 bin liralık fark da az değil.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Merhaba arkadaşlar,

Icon paket yeni benzinli Clio almayı düşünüyorum fakat EDC ve X-Tronic şanzımanların ne olduğunu bilmiyorum.

Buradan seçtiğim modeller 157.700 ve 170.500 lira olanlar (sondan 2. ve 3. model); https://www.renault.com.tr/renault-fiyat-listeleri/binek-arac-fiyat-listesi.html

Bu ikisinin farkı nedir? Sizce hangi modeli seçmeliyim?

Xtronic dediği CVT. EDC ise (DSG, DCT vs. gibi) çift kavrama. CVT'nin bulunduğu araçlar 1.0 tce motorlu, çift kavramalar ise 1.3 tce motorlu araçlarda bulunuyor. 1.0 tce de joy-touch-icon donanım paketleri varken 1.3 tce tek paket (icon) olarak geliyor.

Bu araçlarda eski seri (geçmişte Megane vs.de bulunan) EDC kullanılmış, yapısal sorunlar varmış (kaynak: autoclub-Halit Bolkan). CVT ise Nissan modellerinden bildiğimiz Jatco marka CVT. Ancak önceki seri Micra ile aynı değilmiş, Kaşkay'da olan modelle aynı.

Seçim sizin. Bir yanda 130 bg 240 nm torklu çift kavrama şanzımanlı araç, diğer yanda 100 bg 142 nm torklu CVT şanzımanlı bir araç. Aradaki fark ile sadece şanzıman değil motor da değişiyor. Bu değişime ihtiyacınızın olup olmadığını siz bilirsiniz.

Önemli not: 1.3 tce 1332cc, bu da üst vergi diliminde demek. Bu da 2020 yılı için 1.0'da 578 lirax2 MTV, 1.3'e 1007 lirax2 MTV ödemek demek.

aradabir007

Senkromeççi
19 May 2020
17
0
60
27
Istanbul
Yazlık bölgede genellikle şehir içine ve denize gidip gelmek için kullanılacak. Evimizin olduğu yerde baya yokuş acaba bu 1.0 motor yokuşlarda sorun çıkarır mı?

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,279
16,179
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Yazlık bölgede genellikle şehir içine ve denize gidip gelmek için kullanılacak. Evimizin olduğu yerde baya yokuş acaba bu 1.0 motor yokuşlarda sorun çıkarır mı?
1.0 motor var bende 2020 clio cvt ile kullanıyorum.yokuşta sorun yaşatıcak bir motor gibi düşünmeyin düşük hızlarda 1.6 atmosferik motordan biraz daha iyi performans düşünün.150-160 lı fiyatlarda 10 bin önemli bir fark değil.ancak sarı sitede çok daha düşük fiyata 0 km araç bulursunuz.malum icon donanım 130 a satıldı ocak ayında yatırım amaçlı alan çok kişi oldu.

aradabir007

Senkromeççi
19 May 2020
17
0
60
27
Istanbul
1.0 motor var bende 2020 clio cvt ile kullanıyorum.yokuşta sorun yaşatıcak bir motor gibi düşünmeyin düşük hızlarda 1.6 atmosferik motordan biraz daha iyi performans düşünün.150-160 lı fiyatlarda 10 bin önemli bir fark değil.ancak sarı sitede çok daha düşük fiyata 0 km araç bulursunuz.malum icon donanım 130 a satıldı ocak ayında yatırım amaçlı alan çok kişi oldu.
Evet söylediğiniz gibi daha ucuza var fakat ben opsiyonlarda ekletmek istiyorum o şekilde sarı sitede bulabilir miyim bilmiyorum.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,060
3
15,309
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Bu konu kapatılmıştır, ikinci konunuzu onaylayacağım ancak tek konu üzerinden ilerlemeniz daha iyi olacaktır.

Konu buradan devam ediyor;

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım