2021 Mondeo Crossover

Bir devrin sonu demiştik. Mondeo'nun güncel halinin üretimi artık tamamen bitti. Yerine Mondeo Crossover geliyor ( gitti güzelim mondeo ). Hakkında henüz fazla bilgi yok. Olanlar şöyle;

- Yeni C2 platform üzerine üretilecek araç D suv segmentinde.
- Henüz kesinlik yok ama arkada tam bağımsız süspansiyonlara tıpkı Volvo XC90'daki gibi helezon değil, yaprak yaylar eşlik edebilir. Pillere yer ayırmak için olduğu düşünülüyor.
- Hybrid ve elektrikli versiyonu olacak.
- Casus fotoğraflarda görülen en büyük farklılık sanırım iç mekanın güncel Ford modellerinden farklı olması.

0BC474D6-0642-4FE9-9465-9C3AA6818F20.jpeg.09ac5361901e4d386f48ad31b890fd96.jpeg

3D0A871E-DB73-48C2-94E7-154392B7FE01.jpeg.94903c8a2e800b5eb739c5fd8b0e2528.jpeg

Eq4qTaOXYAIjLi4.jpeg.58ef90e541a84a48e69456917df5111e.jpeg

Eq4qTZbXAAI70uB.jpeg.bd5adfbb50d44e0b64b5b0114bf10d4b.jpeg

C2 platform kullanıldığı için aracın yol testleri Focus Active SW üzerinden ilerliyor.

maxresdefault.jpg

fusionxsuv.mule09.jpg

f2f2705edc1da5fe8862cc54e078e4bf03.jpg

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu hallerden

Bu hallere geldik

0BC474D6-0642-4FE9-9465-9C3AA6818F20.jpeg.09ac5361901e4d386f48ad31b890fd96.jpeg

Bazen Türkiye'deki otomobil fiyatları mı daha çok canımı yakıyor, yoksa Mondeo gibi araçların crossover gibi tam zıttı bir hale gelmesi mi canımı yakıyor kestiremiyorum.. Sanırım ikincisi..

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,808
2,080
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
C sütununun devamı sonradan ekleme yapılmış gibi duruyor.Açıkçası beğenemedim.

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
409
994
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
C sütununun devamı sonradan ekleme yapılmış gibi duruyor.Açıkçası beğenemedim.

Hocam arabanın kupası Ford Focus SW, sadece alt yapı testleri için Mondeo platformuna oturtmuşlar. Belki de uzunluğu yetmediği için bi ekleme vs yaptılar.

Ayrıca gerçekten nefret ettirdiler ortada saçma tablet ve dijital göstergelerden.

cingoz debriyaj

Panpa
Destekçi
8 Eyl 2016
559
1,118
2,520
23
Marka
Zirai Traktör
Ortaya V60/V90 CC tadında bir makine çıkacaksa çok iyi bence.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bazı yorumlarda gördüğüm kadarıyla biraz kafa karışıklığı olmuş. Arkadaşlar araç crossover olarak gelecek. Ağır kamuflaj ve daha bitmemiş tasarıma rağmen alttaki görselde aracın arkasına bakarsanız coupe formlu bir crossover olacağa benziyor. Ford Mustang Mach E'yi de andırıyor. Ona bakıp anlayabilirsiniz az çok. Yani allroad tarzı bir araç değil.

48996_743dbb47555944c0d2191c9d36e91cde.jpeg

Bu görselde ise Focus Active'in yeni araçla bir alakası yok. Yeni aracın platformu C2 olarak geçiyor. Focus'un da platformu C2 olduğu için burada sadece altyapı, yürür aksam gibi özelliklerin testi yapılıyor. Zaten görselde çizdiğim kısma bakarsanız Focus'a ekleme yapmışlar Mondeo'nun boyutlarına erişemediği için. Yani bu görselde aracın tasarımına ait bir detay yok. Sadece altyapısal test yapılıyor.
49000_2a88df4216860ead0d41763ffe0e380b.jpg

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,716
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Ford Mustang Mach E benzerliği beni cezbetti açıkçası. Klasik mondeo tasarımını beğenmediğim için bu araç çok çok hoşuma gidecek muhtemelen. Tabi platonik bir aşk daha söz konusu olacak orası ayrı.. $$$€€€₺₺₺

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Henüz Pre-Production fazına bile geldiğini sanmıyorum, aracın karoseri bile şekillenmemiş zaten, şuan muhtemelen sadece bazı donanımların testi ve platform testi için geçici tutturulmuş, bağlanmış donanımlar.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Üreticilerin yegane motivasyonu SUV ve Crossover lar haline geldi ..elektrik motoruyla ilerleyen arabalar kaçınılmaz (elektrik mi depolar, hidrojen mi, orası ayrı ) ... ama hadi SUV u anlarımda, şu crossover kafasına bir türü gelemiyorum gerçekten ..

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Beyler size bir soru. Bu zamana kadar otomobil dediğimiz şey SUV araç tipinde (standar bir QQ'yu düşünün) olsaydı ve üreticiler yavaş yavaş sedan araç üretmeye başlasalardı (burada ve pek çok yerde eleştiriyorsunuz ama alıcıların talepleri bu sektörü belirliyor sonuçta) aynı tepki verilir miydi?

Kendi cevabım: Evet verilirdi :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Beyler size bir soru. Bu zamana kadar otomobil dediğimiz şey SUV araç tipinde (standar bir QQ'yu düşünün) olsaydı ve üreticiler yavaş yavaş sedan araç üretmeye başlasalardı (burada ve pek çok yerde eleştiriyorsunuz ama alıcıların talepleri bu sektörü belirliyor sonuçta) aynı tepki verilir miydi?

Kendi cevabım: Evet verilirdi :D
Vallahi ben karoser tipinden ziyade o karoserin sürüşe getireceği artı ve eksi yönüne bakarak eleştirmeyi doğru buluyorum. Şimdi sürüşü ortalama olan, konforu da ortalama olan sedan/HB v.s bir otomobilden, daha konforlu ve nispeten yine benzer sürüş zevkine sahip Suv üretseler desteklerim. Ama yeni gelecek Mondeo crossover, mümkün değil güncel mondeo kadar konforlu, yalıtımlı ve zevkli sürüşlü olmayacak. Otomobilleri suv'a çeviriyorlar ama sürüşlerini korumak yerine bozuyorlar. Bunu sadece viraja girdim, şöyle arkası oynuyor, böyle sürüş zevki var v.s konusu değil. Yerden yüksek araç üretmek mecbur belli miktar sertleştirilme ihtiyacı da doğuruyor. Yerden yükselince haliyle yalıtım da bundan etkilenebiliyor. Bu konuları bir otomobil kadar iyi yapmak için ekstra maliyet gerekiyor. Markalar da buna pek katlanmak istemiyor. Sonuç itibariyle trendlere uygun, yerden yüksek, otomobil haline göre daha fazla hacim sunan ama sürüş anlamında pek bir şey vaat etmeyen popüler kültür makineleri ortaya çıkyor.

Velhasıl anlayışımın özeti; mevcut haline göre sürüşü geliştirilen her aracın kasa tipini kabul ederim. Sürüşü gelişecekse otomobilden suv'a dönüşebilir. Ama geriye gidiş olacaksa, ki oluyor, maalesef gözüme çok batıyor.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Vallahi ben karoser tipinden ziyade o karoserin sürüşe getireceği artı ve eksi yönüne bakarak eleştirmeyi doğru buluyorum. Şimdi sürüşü ortalama olan, konforu da ortalama olan sedan/HB v.s bir otomobilden, daha konforlu ve nispeten yine benzer sürüş zevkine sahip Suv üretseler desteklerim. Ama yeni gelecek Mondeo crossover, mümkün değil güncel mondeo kadar konforlu, yalıtımlı ve zevkli sürüşlü olmayacak. Otomobilleri suv'a çeviriyorlar ama sürüşlerini korumak yerine bozuyorlar. Bunu sadece viraja girdim, şöyle arkası oynuyor, böyle sürüş zevki var v.s konusu değil. Yerden yüksek araç üretmek mecbur belli miktar sertleştirilme ihtiyacı da doğuruyor. Yerden yükselince haliyle yalıtım da bundan etkilenebiliyor. Bu konuları bir otomobil kadar iyi yapmak için ekstra maliyet gerekiyor. Markalar da buna pek katlanmak istemiyor. Sonuç itibariyle trendlere uygun, yerden yüksek, otomobil haline göre daha fazla hacim sunan ama sürüş anlamında pek bir şey vaat etmeyen popüler kültür makineleri ortaya çıkyor.

Velhasıl anlayışımın özeti; mevcut haline göre sürüşü geliştirilen her aracın kasa tipini kabul ederim. Sürüşü gelişecekse otomobilden suv'a dönüşebilir. Ama geriye gidiş olacaksa, ki oluyor, maalesef gözüme çok batıyor.
Hep diyorum seninki çok öznel bir durum. Ancak güncel Mondeo konforlu ve iyi yalıtımlıydı ama iç tasarımı sıradandı ve ayrıca sürüşü de o kadar zevkli değildi bence (Ford'un bir organizasyonunda 15-20 km kullanmıştım). Benim rotamda ve kullanıcıların büyük kısmının rotasında o sürüş zevki arama ihtiyacı yok bence. Örneğin benim 100 tane seçim şansım olsa 99 tanesinde Kuga'yı Mondeo'ya tercih ederim çünkü benim ihtiyaçlarıma çok daha uygun.
Hatta bugün 2 kere dedim ki, lan altımda şöyle yükseltilmiş bir pickup olsa da şurdan iki teker yolda, iki teker bordürün üzerinden geçip gitsem :D . Ayrıca örneğin iyi yapılmış bir D-E sınıfı araçla, D-E SUV'un sedanın fiziksel avantajları (kilo, aerodinami) hariç çok farkı olmadığına eminim (Örneğin 5 ile X5). Dediğin gibi önemli olan kasa tipinden çok altındaki mühendislik.

Ha sürüş zevki peşindeki olan insanlar zaten yurt dısışında uygun fiyata çok iyi araçlar alabiliyor. Tabi biz istiyoruz ki, mutfakta aşçı, sokakta hanımefendi/beyfendi, yatakta da ..... olsun ama olamıyor işte.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım