205 55 16 Kış Lastiği Seçimi / Focus 3.5 Kış Lastiği Tavsiyesi

oguz_3000

Oğuz
Senkromeççi
10 Eyl 2021
6
1
60
31
Sakarya
Marka
Ford
Arkadaşlar merhaba. Focus 3.5 aracım için kış lastiği bakıyordum. 205/55/16 ebatlarında. Birçok testi inceledim. Ama her lastik kendi içinde bir alanda iyi. Kimisi konfor ve sessizlik, kimisi kuru yol tutuşu, kimisi karlı buzlu zemin performansında. Sakarya'da yaşıyorum. Kışları çok fazla kar olmuyor hemen hemen İstanbul'la aynı hava şartlarına sahip. Yılda 1-2 hafta kar olursa olur. İncelediğim testlerde 2 tip lastik dikkatimi çekti. 1. si 2020 testlerinin neredeyse tamamının şampiyonu Bridgestone Blizzak LM005. Çok fazla kar görmeyen Sakarya için ideal bir lastik gibi duruyor. Özellikle ıslak ve kuru zeminde çok iyi. Fakat konfor ve ses anlamında zayıf. 2. si ise Continental WinterContact TS 870. Yeni bir lastik internet üzerinden satışları olmasa da bayiler üzerinden alabiliyorsunuz. Karda çok iyi, ıslakta Blizzak'tan aşağı kalır yanı yok. Fakat kuru performansı teste giren araçlar içerisinde neredeyse en kötüsü. Ses bir önceki versiyonu olan TS 860'a göre azaltılmış. Yoğun kar gören bölgelerde yaşasam şüphesiz tercihim TS870 olur. Ama burası için uygun mudur bilemiyorum ve sizlerin de görüşünü almak isterim.
Fiyat anlamında;
Bridgestone Blizzak LM005: 600 TL
Continental WinterContact TS 870: 750 TL(Bayide pazarlıkla bir tık daha düşürülebilir)

Fiyat çok takıldığım bir nokta değil. Tabi ki de gereksiz yere fazla para vermeyi istememem ama benim için sürüş güvenliği herşeyden önce gelir ve o yüzden lastik seçimini çok önemsiyorum. Continental yeni bir lastik olduğu için çok fazla veri yok açıkçası. Yapılmış olan tek teste ve marka kalitesini düşünerekten tercihim olur. Ama dediğim gibi çok fazla karın olmadığı bir bölgede tercih etmek doğru olur mu?

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Lastiklerin üretim yılına dikkat edin. Bu modelleri bu fiyata anca 4-5 yıllık lastiklerse bulursunuz. Ben de aynı yanılgıya düştüm. Adet 1800 civarıydı yenilerinde.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,692
2
9,625
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bence direkt olarak 4 mevsim Michelin CC2 tarzı lastikler bakın , Şehir içlerinden çok çıkmıyorsanız daha ideal olur hem yaz kış kullanmış olursunuz.

Ben bunu kullanıyorum , ömrü ortalama 4-5 kış benim kullanımımla , Türkiye'nin hemen hemen her noktasına gittim bu lastiklerle kışları tık etmedi , kar - buz - yağmur - çamur hiç sorun olmadı , +30 derece sıcak havada bile kullandım uzun mesafelerde (100Km+) gezdirme ve fren mesafesi harici hiç bir şey hissetmedim , çok pahalı bir şey olmasın derseniz ben tavsiye ederim hatta geçen kış 2 adet daha alıp 2017 modellerime kardeş ettim :) hala 2017de aldıklarımı kullanıyorum dişleri yerinde ve fazlasıyla KM yapan bir sürücüyüm.

Bu kış ve geçtiğimiz kışta Kütahyadaydım , -26 gördüğüm dış sıcaklık ölçerle yerde asfaltı görmezken çıktım rampa fren buz falan bayağı deneme yaptım yine memnun kaldım bunu da belirteyim.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,341
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar merhaba. Focus 3.5 aracım için kış lastiği bakıyordum. 205/55/16 ebatlarında. Birçok testi inceledim. Ama her lastik kendi içinde bir alanda iyi. Kimisi konfor ve sessizlik, kimisi kuru yol tutuşu, kimisi karlı buzlu zemin performansında. Sakarya'da yaşıyorum. Kışları çok fazla kar olmuyor hemen hemen İstanbul'la aynı hava şartlarına sahip. Yılda 1-2 hafta kar olursa olur. İncelediğim testlerde 2 tip lastik dikkatimi çekti. 1. si 2020 testlerinin neredeyse tamamının şampiyonu Bridgestone Blizzak LM005. Çok fazla kar görmeyen Sakarya için ideal bir lastik gibi duruyor. Özellikle ıslak ve kuru zeminde çok iyi. Fakat konfor ve ses anlamında zayıf. 2. si ise Continental WinterContact TS 870. Yeni bir lastik internet üzerinden satışları olmasa da bayiler üzerinden alabiliyorsunuz. Karda çok iyi, ıslakta Blizzak'tan aşağı kalır yanı yok. Fakat kuru performansı teste giren araçlar içerisinde neredeyse en kötüsü. Ses bir önceki versiyonu olan TS 860'a göre azaltılmış. Yoğun kar gören bölgelerde yaşasam şüphesiz tercihim TS870 olur. Ama burası için uygun mudur bilemiyorum ve sizlerin de görüşünü almak isterim.
Fiyat anlamında;
Bridgestone Blizzak LM005: 600 TL
Continental WinterContact TS 870: 750 TL(Bayide pazarlıkla bir tık daha düşürülebilir)

Fiyat çok takıldığım bir nokta değil. Tabi ki de gereksiz yere fazla para vermeyi istememem ama benim için sürüş güvenliği herşeyden önce gelir ve o yüzden lastik seçimini çok önemsiyorum. Continental yeni bir lastik olduğu için çok fazla veri yok açıkçası. Yapılmış olan tek teste ve marka kalitesini düşünerekten tercihim olur. Ama dediğim gibi çok fazla karın olmadığı bir bölgede tercih etmek doğru olur mu?
Kartepe'de yaşayan biri olarak tavsiyem dört mevsim lastiği olur. Ama yazlıklarım kışlıklarım ayrı olsun diyorsanız, kışlık lastiğinizin kuru zemin ve 7°C üstü performasını önemseyin. En kötü kış lastiği bile kötü kış koşullarda işinizi görecektir, en iyi yaz lastiğinden bile çok daha iyi performans verecektir. İşin kritik noktası mevsim geçişlerinde başlıyor. Benim şu ana kadar kullandığım en iyi sıcak hava performansı veren kış lastiği Pirelli Winter Sottozero olmuştu. Onu da tesadüfen Mk3 Focus'ta kullanmıştım :) Kullandığım yıllarda en iyi kış lastiği seçilmişti. Tavsiye ederim. Yeni çıkanlardan kuru ve sıcak hava performanslarını deneyimlediklerim arasında tavsiye edeceğim bir model yok.

oguz_3000

Oğuz
Senkromeççi
10 Eyl 2021
6
1
60
31
Sakarya
Marka
Ford
Alpin 6 hakkında çok olumsuz yorum gördüm. Yazlıklarım michelin. Konforuna diyecek söz yok ama kışın güvenliği daha ön planda tutuyorum :)

oguz_3000

Oğuz
Senkromeççi
10 Eyl 2021
6
1
60
31
Sakarya
Marka
Ford
Dört mevsimleri pek performanslı kullanamam. Yoksa bu bölgeler ve sakin kullananlar için çok ideal

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,807
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Depodaki kışlıklarım michelin marka. Daha önce bahsettiğiniz lm005 leride kullandım. Benim barzoluğumdan mıdır bilmiyorum özellikle karlı zeminlerde petlas snowmaster w651 in performansını hiçbiri veremedi. Hani bu psikolojik bir fark değil bariz şekilde petlas daha iyiydi. Benzer şartlarda aynı marka model arabalarla denedim. Eski lagunamda ve mavi renk olan megane coupeumda aşırı derecede memnundum. Hani ayna gibi buz olmadıkça gidemeyecekleri yer gerçekten yoktu. İkisinede sıfır almıştım lastikleri. Sonra son restore ettiğim coupeuma lm005 lerden takmıştım. Mavi ile güle oynaya gittiğim taze karlı yollarda yerlerde buz olmamasına rağmen saçma sapan tepkiler vermişlerdi. 2 yıllık lastikti. 7mm diş derinliğinde ikinci el olarak ilk sahibi arkadaşımdan almıştım 1 kış kullanmıştı sadece. Sonra şimdilik lagunama michelin alpine serisi aldım keza bunlarda aynı 10cm karda bildiğiniz gidemedim aynı güzergahta. Michelinlerde 2 sezon kullanılmış 3 yaşında lastikler. Bu sene 4 olacak. Sıfır alsaydım ne olurdu bilemiyorum ama 2-3 senede dişleri yerindeyken hurdaya çıkacaklarsa michelin olmalarının bir anlamı kalmaz diye düşünüyorum. Ben etiket işinden anlamam ama fiziki şahsi tecrübemi sorarsanız petlas w651 serisi kış lastiğinden iyisini henüz kullanmadım derim çok net olarak. Yağmur tecrübem yok.

oguz_3000

Oğuz
Senkromeççi
10 Eyl 2021
6
1
60
31
Sakarya
Marka
Ford
Cevabınız için teşekkür ederim. Göz önünde bulunduracağım yorumlarınızı fakat kuru ve ıslak zemin performansı da önemli benim için.

oguz_3000

Oğuz
Senkromeççi
10 Eyl 2021
6
1
60
31
Sakarya
Marka
Ford
Tercihimi Continental WinterContact TS 870'den yana kullandım. İndirimdeyken tanesini 610 lira civarında aldım. Hatta farklı bir sitede daha sonradan 599 liraya düştüğünü gördüm :) Şunu belirtmek isterim. Alpin 6'nın 750-800 lira civarına satıldığı bir piyasada 150 lira daha ucuza TS870 almak mantıklı geldi bana. Alpin 6'da güzel bir lastik fakat f/p değerlendirdiğimizde her türlü TS870 gözüküyor. İstatistikler ne kadar kullanıma yansıyor bunu kullandıktan sonra yazacağım :)

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
783
1,496
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Tercihimi Continental WinterContact TS 870'den yana kullandım. İndirimdeyken tanesini 610 lira civarında aldım. Hatta farklı bir sitede daha sonradan 599 liraya düştüğünü gördüm :) Şunu belirtmek isterim. Alpin 6'nın 750-800 lira civarına satıldığı bir piyasada 150 lira daha ucuza TS870 almak mantıklı geldi bana. Alpin 6'da güzel bir lastik fakat f/p değerlendirdiğimizde her türlü TS870 gözüküyor. İstatistikler ne kadar kullanıma yansıyor bunu kullandıktan sonra yazacağım :)

Premium Contact 6 dana sonra kışlık olarak bunları düşünüyorum. Deneyimlerinizi merakla bekliyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım