KAPALI 25.000 Euro Masraf Çıkartmayacak Araç Seçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar merhaba,

Bu yıl başında Türkiyeden ayrılıp ailecek yurtdışına göç ettik. Tabi aracımızı sattık ve yeni yaşantımıza alışmaya başladık (Hollanda, bisiklet hayatı .. vs.. )
Kendime ev konusunu çözene kadar arabaya bakmayacağım sözünü vermiştim ki geçen hafta itibariyle ev işini yoluna soktuk.

Şimdi bir araba almak istiyorum ... SW olması tercihim lakin hem ben severim hem burada lazım (herkes kendi işini yapıyor, hiç Türkiyedeki gibi değil), hem de SW araçlar gayet tutuluyor.
Alacağım araç benzinli olacak... normal/otomatik fark etmiyor... eğer tam otomatik şanzıman olacaksa, otomatik olabilir lakin ben ve eşim manuel kullanabiliyoruz (benim tercihim de aslında u biraz).

Bütçem 25k Euro civarı . biraz artabilir veya azalabilir... Buradaki araba ilanlarından bir kaçını paylaşmak, kendi yorumlarımı eklemek ve sizin yorumlarınızı almak isterim.

Mazda 6, 2.0 SkyactivG

Düşüncem : Çok şık. Oldum olası içine dışına bayılırım. Motor atmosferik ve otomatik şanzımanı da çok iyi olmasada en azından tam otomatik... düz vites modelleri de var piayasa da. Motor biraz yakıyor, pekte gitmiyor deniyor. İzolasyonu ortamala .. onun dışında pek bir eksi yönü yok gibi... he bir de ana ünitesi diğer araçlardakilerden biraz daha demode denebilir.

Volvo V60 (2017)

Düşüncem : özgün bir araç. Hiç Volvo kullanmadım... S60 ile aynı altyapıyı paylaştığından, gayet konforlu olacağını düşünüyorum. Bagajı küçük (430lt) .. ama araba derli toplu .. öyle devasa bir SW havası yok . Yeni kasası çıktı ama Volvo nun alıcısı hep var gibi gözüküyor. Herlade düz vitesini düşünürüm gibi geliyor.

VW Passat Variant

Hem sadece benzinli, hem de GTE modelleri var...
GTE ler daha az ama örnek, bütçe içinde kalan bir ilan var

Düşüncem : Bilgiğiniz Pasaat.. herhangi, kısa kalır bir yanı yok... GTE olması olumlu lakin uzun dönem, 2nci ele düşen bir araşta nelerle karşılaşırım emin değilim... Evimizin arkasında kendi elektrik şarj ünitiesi olduğundan şarj problemim yok...

Mercedes Benz C180 veya 350 e...

Düşüncem : Bu biraz fantezi.. yani aracı alabiliyor olsam bile kafam biraz karşır... (bunların importları falan oluyor.. daha o konuda giremedim) .. ne sorun çıkarır, ne kadar pahallı maliyetleri olur.. hiç kestiremiyorum...

Buralarda herşey, özellikle işçilik çok maliyetli... çevre ve ortam bilgimiz de sınırlı olduğundan "hangi usta, hangi sanayi" deme durumumuz da çok kolay değil ... hal böyle olunca bana kısa vadede ciddi maliyet getirecek bir araç hiç istemiyorum.... hatta bu sebepten 19-20k Euro ya, çok düşük km li 2019 model , dolu bir Focus SW almak bile geliyor aklıma...

Yukardaki modellerin alternatifleri tabiki mevcut ama işin özünden hangi aracı seçmeliyim pek karar veremedim...
Bazıları alaksız gibi görünse de benzer paralara alınabildiğinden bunları paylaşmak istedim.

Siz ne dersiniz ?

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,717
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Baş ağrıtmasın dendiğinde otomatik olarak Japon modellere kayıyor benim kafam.
Aralarında 19k lık mazdayı alıp herhangi bir sıkıntı için 5 k cebinde kalması mantıklı olacaktır.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,600
18,385
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Masrafsız bir araç isteniyorsa 0 km ye yakın C segmenti bir araç tercih etmek daha mantıklı bence. Ben Focus 4 alırdım yüksek ihtimal.

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Masrafsız bir araç isteniyorsa 0 km ye yakın C segmenti bir araç tercih etmek daha mantıklı bence. Ben Focus 4 alırdım yüksek ihtimal.
+1
Bence sizin durumda en mantıklı hareket ortama, sanayiye ayak uydurana kadar mümkün olan en yeni aracı almanız. Alıştıktan sonra hayallerinizdeki araçlara geçiş yaparsınız, sonuçta Türkiye gibi değil araç değiştirmek çok kolay :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Mümkün olan en yeni aracı almanız yararınıza olur.
Konu başındakilerin rakibi değil ama madem focus yazılmış ben de Corolla touring sporta bakmanızı öneririm, 0 km fiyatları Avrupa'da 26 bin eurodan başlıyordu yanlış hatırlamıyorsam (golf variant falan da o fiyatlardaymış, başlıktaki fiyat seviyelerine çıkılıyorsa 0 km c sw yada daha uygun fiyata çok az kullanılmış yaşı genç bir c sw kafa rahatlığı açısından mantıklı olacaktır diye düşünüyorum).

Son düzenleme:

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Baş ağrıtmasın dendiğinde otomatik olarak Japon modellere kayıyor benim kafam.
Aralarında 19k lık mazdayı alıp herhangi bir sıkıntı için 5 k cebinde kalması mantıklı olacaktır.
Üstat sanırım bunlar arasından en mantıklısı o ../ manuel olması gerektiğinde biraz daha yürümesini de sağlar diye düşünüyorum...

onun dışında çok bir Japon da yok D segmentinde ..Honda yok gibi birşey..eski Avensisler var ki oraya inmeye gerekte yok...

bir tek altta bir arkadaşımızın dediği gibi Corolla var,2.0 hybrid, sw olanı düşünülebilir gibime geliyor

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Konu başındakilerin rakibi değil ama madem focus yazılmış ben de Corolla touring sporta bakmanızı öneririm, 0 km fiyatları Avrupa'da 26 bin eurodan başlıyordu yanlış hatırlamıyorsam (golf variant falan da o fiyatlardaymış, başlıktaki fiyat seviyelerine çıkılıyorsa 0 km c sw yada daha uygun fiyata çok az kullanılmış yaşı genç bir c sw kafa rahatlığı açısından mantıklı olacaktır diye düşünüyorum).

Üstat tavsiyen üzerine bir kaç kez ilanını da gördüğüm ama neden olduğunu bilemediğim bir şekilde burun kıvırdığım Corollalara bakmaya başladım.
Burada 3 motoru var, 1.2 benzinli, 1.8 be 2.0 hybrid olanları... 27k ya 0km 1.8 hybrid ler var .. donanımlarını bilemiyorum.. veya 25k ya 2.0 hybridler var.. arada 62hp güç farkı olunca aklım biraz buna kaymıyor değil..

Focus a neden alternatif olmasın diye düşünüyorum... biraz daha pahallı ama neticede Hybrid bir araç .. vergi avantajı oluyor.. biraz test okuyalım :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Bence garantisi bitmemiş, yeni fakat sıfır olmayan, oranın yerlisi-yani Avrupa otomobili- ve benzinli araç-dizellere bazı şehirlerdeki yasak sorunsalından dolayı- almalısınız. Tercihen Manuel bulunuz derim hem daha uygun olur hem de saçma sapan masraflarla uğraşmazsınız zamanı gelip oraya adapte olduğunuzda ise başka araç alırsınız. Akrabamız Almanya'da yaşıyor, VAG grubu orada gerçekten ekonomik bir tercih oluyor. Ben şahsen böyle bir durumda Japon'dan daha ziyade Avrupa manuel ve premium olmayan yeni araç tercihinde bulunurdum. Estate'de denilince aklıma diğer arkadaşlar gibi C Estate veya D estate geliyor.Gönlüm D sınıfından yana olurdu ama cebim hep C'yi arardı.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,600
18,385
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
Bence avrupada japondan ziyade yerli araba tercih etmek en doğrusu olabilir.
A4,c serisi, 3 serisi swler ilk sıralara oynardı 0’a yakın isteniyorsa focus passatta bakılabilir burada da passat öne çıkar.
Bu teklifi AutoScout24 uygulamasında buldum.

Fiyat: € 20.925,-
Kilometre durumu : 26.178 km
Trafiğe çıkış tarihi: 06/2017

Fiyat: € 25.000,-
Kilometre durumu : 38.500 km
Trafiğe çıkış tarihi: 04/2019

Fiyat: € 24.999,-
Kilometre durumu : 17.000 km
Trafiğe çıkış tarihi: 04/2018

Kilometre durumu : 35.300 km
Trafiğe çıkış tarihi: 03/2018

Fiyat: € 29.900,-
Kilometre durumu : 21.271 km
Trafiğe çıkış tarihi: 03/2019

Bagajı yeterli gelirse araba düzgünse

Fiyat: € 24.990,-
Kilometre durumu : 23.300 km
Trafiğe çıkış tarihi: 07/2018

Fiyat: € 23.900,-
Kilometre durumu : 20.000 km
Trafiğe çıkış tarihi: 04/2018

Fiyat: € 23.800,-
Kilometre durumu : 20.002 km
Trafiğe çıkış tarihi: 01/2019

Tğrkiyede fiyatları uçmamış olsa almak istediğim bir arabaydı L&K SW Superb

Kilometre durumu : 35.000 km
Trafiğe çıkış tarihi: 06/2019

Fiyat: € 24.980,-
Kilometre durumu : 8.850 km
Trafiğe çıkış tarihi: 10/2019

Fiyat: € 24.900,-
Kilometre durumu : 41.400 km
Trafiğe çıkış tarihi: 09/2018

İlk ikisi çok iyi bee
İlkinin rengi ikincisinin koltukları güzel. Ben avrupada olsam renk tercihim olurdu koltuk çıkma bulunup takılıyor.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,341
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Tekrardan ırmağının akışından şu aralar uzaklaşabildiğiniz için tebrik ederek başlayayım =)
Yerinizde olsam hacim, kullanışlılık ve sorunsuzluğa odaklanırım. Bütçeniz dahilinde bunların hepsini sağlayan aracı bulmanız mümkün, ben Mazda6 ve Passat dışındakileri bilemediğim için net model konuşamıyorum.
Volvo'nun sw' ları şık olmakla birlikte biraz fazla sportif binek kalıyor gibi. Tasarım daha güzel, hacim ve fonksiyonellik biraz geride gibi geldi.
Mazda 6 kalite hissi olarak premium hissettirir. Otomatik de olsa keyif verir. Bagajı da bence fena değil gibi.
Mercedes'in sw'ları için E serisinden başlamanızı öneririm. C serisi için Volvo hakkında söylediklerim geçerli.
Passat Variant sw kavramının hakkını köküne kadar veren bir araç. Kalite ve sorunsuzluk meseleleri ise bende hep soru işareti kalacaktır.
Bakabilirseniz bütçenize uygun Audi Avant modellerine, Avensis'in ve Mondeo'nun sw araçlarına bakabilirsiniz. Bir de Ford Galaxy ve S-Max gibi dinamik sürüşü olan mpv araçları da bir düşünün derim.
SW karoserde C sınıfına inecekseniz direk Kia Ceed ve Hyundai i30'lardan başlayın, plase olarak Auris derim. O sınıfın en sorunsuzları bunlar.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok

Üstat gerek Sinan gerekse benim samimiyetine oldukça güvendiğim bir başka yorumcu (Yalın) üstüne basa basa yol gürültüsü demiş ..
Bu bana daha önce araba sattırmış bir durum ... biraz gözüm korktu ... yakınlarda bir bayi bulup, baya kulak kabartarak dinlemek lazım bu durumu ...
Bu Japonlar hakkaten bu işi aşamadılar.. benzer bir durum belki daha az olsa da Mazda 6 dada varmış .... Corolla da olsun, tamam da, Mazda 6 ya hiç yakıştıramıyorum ...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok

Neden olmasın ? :D

Olmaz, çünki bu bünye bir Leon daha kaldırmaz :)

MK3 çıktığının ikinci ayında almıştım ...
Yıllar geçti, araya Golf 7 de girdi, sonra Mk3.5 aldım. ... 2019 aralıkta onu satarak buraya geldim...

Bir Leon daha, Cupra falan da olsa, ı ı .. olmaz.. :) bunu derken bence içi dışı çok güzel MK4 ü bile görmezden gelebiliyorum...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Tekrardan ırmağının akışından şu aralar uzaklaşabildiğiniz için tebrik ederek başlayayım =)
Yerinizde olsam hacim, kullanışlılık ve sorunsuzluğa odaklanırım. Bütçeniz dahilinde bunların hepsini sağlayan aracı bulmanız mümkün, ben Mazda6 ve Passat dışındakileri bilemediğim için net model konuşamıyorum.
Volvo'nun sw' ları şık olmakla birlikte biraz fazla sportif binek kalıyor gibi. Tasarım daha güzel, hacim ve fonksiyonellik biraz geride gibi geldi.
Mazda 6 kalite hissi olarak premium hissettirir. Otomatik de olsa keyif verir. Bagajı da bence fena değil gibi.
Mercedes'in sw'ları için E serisinden başlamanızı öneririm. C serisi için Volvo hakkında söylediklerim geçerli.
Passat Variant sw kavramının hakkını köküne kadar veren bir araç. Kalite ve sorunsuzluk meseleleri ise bende hep soru işareti kalacaktır.
Bakabilirseniz bütçenize uygun Audi Avant modellerine, Avensis'in ve Mondeo'nun sw araçlarına bakabilirsiniz. Bir de Ford Galaxy ve S-Max gibi dinamik sürüşü olan mpv araçları da bir düşünün derim.
SW karoserde C sınıfına inecekseniz direk Kia Ceed ve Hyundai i30'lardan başlayın, plase olarak Auris derim. O sınıfın en sorunsuzları bunlar.

Audi Avant, düz vites (3 dsg kullandım sorun yaşamadım, ama yaşayacaksam da en azından kısa vadede burada yaşamıyım :)), makul bir fiyata bulunabilirse aslında belki en hoş seçenek ... Passatta aslında çok iyi... yani düz vitesini al ... 1.4tsi veya 1.5 TSI nı alıp kullan .. sadece VW den de sıkılmış olmam biraz bozuyor ... yoksa ben kalite olarak ta beğendiğim buralarda fiyatının hakkını veren bir araba... yürüyeni de çok iyi... belki de en mantıklı seçenek ...

Mondeo dan biraz uzak duruyorum lakin üretimi bitti. Çok beğensem de hele buralarda Mondeo ya ek aklım yatmıyor...

C Segment karoserde benim tercihim korelilerden çok Toyota Corolla Hybrid veya Focus olacak sanırım ... Toyota zaten çok sorunsuz, Focus da tam otomatik ... MK3.5ve MK4 Focus kullanmışlığım olduğundan ne olduğunu veya olmadığınıda çok kestirebiliyorum... Mesela burada bir kaç yüz km kadar yeni Ceed SW kullandım, Almanyaya kadar gittim geldim... 1.0 turbu idi o da.. motor ve konfor olarak fena değil ama temel olarak bence Focus daha başarılıydı ...

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Üstat gerek Sinan gerekse benim samimiyetine oldukça güvendiğim bir başka yorumcu (Yalın) üstüne basa basa yol gürültüsü demiş ..
Bu bana daha önce araba sattırmış bir durum ... biraz gözüm korktu ... yakınlarda bir bayi bulup, baya kulak kabartarak dinlemek lazım bu durumu ...
Bu Japonlar hakkaten bu işi aşamadılar.. benzer bir durum belki daha az olsa da Mazda 6 dada varmış .... Corolla da olsun, tamam da, Mazda 6 ya hiç yakıştıramıyorum ...

Yalın Gülmez (kim geçer?) benim de en güvendiğim yorumculardan.
Önceki kasayı biliyorum belirli kmlerden sonra ses alıyor, bu kasa öncekinden iyi deniyor ancak ses yalıtımı konusunu bilmiyorum, alternatif olarak düşünülebilir diye yazmıştım. Sanırım Lexus vb. alınmadıkça bu konu Japon araçlarında gündemde olacak (şehirlerarası yol nadiren yaptığım için pek bilmediğim ve çok da ilgilenmediğim bir konu, bu zamanda yasal otoban hızında sesten rahatsız edecek bir araç yoktur diye düşünüyorum, en azından ben denk gelmedim). Şimdiden alacağınız araç hayırlı olsun hocam.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,787
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
C Segment karoserde benim tercihim korelilerden çok Toyota Corolla Hybrid veya Focus olacak sanırım ... Toyota zaten çok sorunsuz, Focus da tam otomatik ... MK3.5ve MK4 Focus kullanmışlığım olduğundan ne olduğunu veya olmadığınıda çok kestirebiliyorum... Mesela burada bir kaç yüz km kadar yeni Ceed SW kullandım, Almanyaya kadar gittim geldim... 1.0 turbu idi o da.. motor ve konfor olarak fena değil ama temel olarak bence Focus daha başarılıydı ...
Focus için Türkiye ile Avrupa arasında oldukça fark var. Özellikle Avrupa'da deri koltuk, deri trimler falan alınabiliyor. Bazı yabancı yorumculardan takip ettiğim kadarıyla mk4'ün konfor - yol tutuş - sürüş hissi başarısı açısından en iyi kombinasyonu SW St-line olduğunu söyleniyor. Benzinli modelleri de yeterince verimli. Yalıtım anlamında güncel C segmentler içinde Golf, Focus ve yeni Mazda 3 sanırım üst sıradalar. İlla Focus bakacaksanız muhakkak SW olmasını tavsiye ederim.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Focus için Türkiye ile Avrupa arasında oldukça fark var. Özellikle Avrupa'da deri koltuk, deri trimler falan alınabiliyor. Bazı yabancı yorumculardan takip ettiğim kadarıyla mk4'ün konfor - yol tutuş - sürüş hissi başarısı açısından en iyi kombinasyonu SW St-line olduğunu söyleniyor. Benzinli modelleri de yeterince verimli. Yalıtım anlamında güncel C segmentler içinde Golf, Focus ve yeni Mazda 3 sanırım üst sıradalar. İlla Focus bakacaksanız muhakkak SW olmasını tavsiye ederim.

Evet, ST-Line konnusunu ben de duydum ama o büyük jantlar ile çok ta inanamıyorum nedense...
ST line İlnaları da var (gerçi Led farklısını bulmak zor STLine da.. titanium da daha çok var) ... hem 1.0, hem 1.5 Ecoboost için .. Golf den biraz sıkılmıştım ...yeni kasasını da alamıyoruz neticede... Mazda 3 te de bagaj ufak olduğu için sanırım arlarında en iyisi Focus SW olacak ... ST line veya Titanium bakacağım lakin 1.0 mı, 1.5 mi çok karar veremiyorum.. bazıları 1.0 için daha başarılı diyolar (tabiki daha güçsüz ama hafif, yeterli, biraz daha titreşimsiz ve ekonomik deniyor)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,787
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Evet, ST-Line konnusunu ben de duydum ama o büyük jantlar ile çok ta inanamıyorum nedense...
ST line İlnaları da var (gerçi Led farklısını bulmak zor STLine da.. titanium da daha çok var) ... hem 1.0, hem 1.5 Ecoboost için .. Golf den biraz sıkılmıştım ...yeni kasasını da alamıyoruz neticede... Mazda 3 te de bagaj ufak olduğu için sanırım arlarında en iyisi Focus SW olacak ... ST line veya Titanium bakacağım lakin 1.0 mı, 1.5 mi çok karar veremiyorum.. bazıları 1.0 için daha başarılı diyolar (tabiki daha güçsüz ama hafif, yeterli, biraz daha titreşimsiz ve ekonomik deniyor)
Ben 1.0 ve 1.2 gibi hacimlere sahip motorların tam otomatik şanzımanlarla ekstra bir tüketim potansiyeli olduğunu pek görmedim. Belki 1-2 istisna model vardır. Ağırlık olarak da ( opsiyonlar hariç ) bariz bir fark olmadığı için tüketim olarak da bariz fark olacağını düşünmüyorum. Fabrika verileri gerçeği yansıtmaz ama her iki motorun da fabrika verileri birbirine yakın zaten. Bildiğim kadarıyla her iki motor da 3 silindirli ve silindir kapama teknolojili. Zaten benzer motorlar olduğundan titreşimleri arasında ekstra bir fark olmayabilir. Türkiye'de 1.5 ecoboost olmadığı için direkt kullanıcı geri bildirimi vermek de zor.

Bu arada Focus'ta kullanılan SLA süspansiyon, yani yeni bağımsız süspansiyon ile gürültü seviyesi 74,5'dan 72,5 db'e çekilmiş vaziyette. O sebeple bağımsız süspansiyonlu versiyonda sürüşün her aşaması farklı. Bundan dolayı Türkiye'dekilerle kıyaslamamak lazım demiştim.

Tüketim verileri de şu şekilde;
359983596_ScreenShot2018-11-08at05_04_20.png.a464a17a73a31feef0e86468985a800c.png

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım