Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Emir

Düz Yol Gazcısı
24 Ağu 2019
41
8
145
26
Muğla
Marka
Yok
Merhabalar, uzun zamandır forumu takip ediyorum yeni memurluğa başlamış üniversite öğrenciliği devam eden bir kardeşiniz olarak ilk aracımı almak istiyorum iş, okul ve ev arasında toplam 6-7 km lik yolu git gel yapacağım bu kadar kısa bir mesafe için otobüs hem zamanı hem enerjimi öldürüyor.

Beklentilerim;
  • Biraz şık dursun, sonuçta okula da gideceğiz arabayla dede arabası kullanmak istemem
  • Coupe yada 4 kapı olabilir (coupe arabalar çok hoşuma gidiyor)
  • Benzin yada dizel takıntım yok gün içinde dediğim gibi gideceğim yol belli hem mühendislik okuyup hem çalıştığımdan çok gezen tozan birisi değilim ara sıra kaçamak yapmaya marmarise bodruma giderim o yollar da acayip virajlı ve yokuşlu, o virajları zevkle alabileceğim bir araba bakıyorum
  • Sanayi ortamından hiç anlamam ama motor sporlarına gönül vermiş biri olarak artık sanayiye atılma yaşımın geldiğini düşünüyorum yinede çok sorun çıkarmayacak bir araç olsa güzel olur
  • Aklımda Civic 1.4 is, C2 VTS ve 106 GTI vardı piyasası daha aktif diye 106 GTI’a daha sıcak bakıyorum, her üçünü de kullanmadım (106 da sadece XT modelinin otomatiğini kullanma imkanım oldu kısa bir tecrübeydi ama performansı gayet güzel gelmişti bana hem 106’nın tipi daha güzel c2 ye göre) tabii ki başka modellere de bakabilirim, sonuçta daha önce araç sahibi olmadım sizlerin tecrübelerinize açığım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Muğla, virajlı yollar, 4 kapı, arıza çıkarmayacak öğrenci aracı, deyince aklıma 2008 üstü Ford Fiesta'dan başka bir seçenek gelmiyor, biliyorum fiyatları 45 bin tl civarındalar ama eğer onlara gücünüz yetmezse 2010 Fiat Panda'ları da 25-35 bin bandına bulabilirsiniz.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Palio bakabilirsiniz 25 tarafına yakın olarak. Şöyle sağlam temiz bi 1.2 1.4 palio bulursanız pek sorun çıkaracağını sanmam. Onun dışında 40 tarafına da punto önerebilirim. Yüksek model ortalama km 1.3 dizel manuel punto bulabilirsiniz gibi.

Son düzenleme:

Emir

Düz Yol Gazcısı
24 Ağu 2019
41
8
145
26
Muğla
Marka
Yok
Muğla, virajlı yollar, 4 kapı, arıza çıkarmayacak öğrenci aracı, deyince aklıma 2008 üstü Ford Fiesta'dan başka bir seçenek gelmiyor, biliyorum fiyatları 45 bin tl civarındalar ama eğer onlara gücünüz yetmezse 2010 Fiat Panda'ları da 25-35 bin bandına bulabilirsiniz.
Palio bakabilirsiniz 25 tarafına yakın olarak. Şöyle sağlam temiz bi 1.2 1.4 palio bulursanız pek sorun çıkaracağını sanmam. Onun dışında 40 tarafına da punto önerebilirim. Yüksek model ortalama km 1.3 dizel manuel punto bulabilirsiniz gibi.
Aslında gönlümde hafif bir performans alabileceğim C2 VTS ve 106 GTI vardı, c2 yi kesin alıyor gibiydim çevrem o kadar çok olumsuz konuştu ki vazgeçirdiler, piyasası yok coupe satamazsın bilmem ne diye. Halen 106 GTI lara bakıyorum ama sanayi ortamından gram anlamadığım için bulaşayım mı bulaşmayayım mı karar veremedim sonuçta ben kullanacağım kullanırken keyif almak istediğim bir arabam olmasını istiyorum. Çelişkili konuşuyor gibi görünmeyeyim ama Coupe arabalara aşığım 4 kapıdan feragat edebilirim, siz nedersiniz 106 GTI alınır mı?

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Aslında gönlümde hafif bir performans alabileceğim C2 VTS ve 106 GTI vardı, c2 yi kesin alıyor gibiydim çevrem o kadar çok olumsuz konuştu ki vazgeçirdiler, piyasası yok coupe satamazsın bilmem ne diye. Halen 106 GTI lara bakıyorum ama sanayi ortamından gram anlamadığım için bulaşayım mı bulaşmayayım mı karar veremedim sonuçta ben kullanacağım kullanırken keyif almak istediğim bir arabam olmasını istiyorum. Çelişkili konuşuyor gibi görünmeyeyim ama Coupe arabalara aşığım 4 kapıdan feragat edebilirim, siz nedersiniz 106 GTI alınır mı?
Sanayi ortamında pek tecrübeniz veya tanıdığınız yoksa hiç bulaşmayın derim. Temiz benzinli bir fiesta sizin için biçilmiş kaftan.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
2017 yılında memur olmuş, ilk memur olduğunda kredi çekip 20 30 bin aralığı bütçelere araba aramış ve alfa 156 almış biri olarak size alfa önerebilirdim ama önermiyorum :)
Muğla'yı ve ilçelerini seviyorum, bu sene tatillerimde tercihlerimi de Muğla ilçelerinden yana kullandım. Bir kaç saat önce Ortaca'dan geldim hatta. İztuzu sarıgerme dalaman takıldım bu sefer :)
Muğla'nın marmaris vs yolların virajlarını ve rampaları düşünürsek düşük hacimli otomobil olmaz :) Gerek yok yormaya ve yorulmaya. Torklu olması bakımından Dizel fiesta , palio veya punto olabilir. 40 bin civarına km düşük punto rahat bulursunuz :)

Emir

Düz Yol Gazcısı
24 Ağu 2019
41
8
145
26
Muğla
Marka
Yok
Sanayi ortamında pek tecrübeniz veya tanıdığınız yoksa hiç bulaşmayın derim. Temiz benzinli bir fiesta sizin için biçilmiş kaftan.
Sanayi ortamında tecrübem yok istanbulda olsam tanıdığım var da muğlada sadece bir arkadaşımın babası otomobil motor ustası onun dışında tanıdığım yok.

2017 yılında memur olmuş, ilk memur olduğunda kredi çekip 20 30 bin aralığı bütçelere araba aramış ve alfa 156 almış biri olarak size alfa önerebilirdim ama önermiyorum :)
Muğla'yı ve ilçelerini seviyorum, bu sene tatillerimde tercihlerimi de Muğla ilçelerinden yana kullandım. Bir kaç saat önce Ortaca'dan geldim hatta. İztuzu sarıgerme dalaman takıldım bu sefer :)
Muğla'nın marmaris vs yolların virajlarını ve rampaları düşünürsek düşük hacimli otomobil olmaz :) Gerek yok yormaya ve yorulmaya. Torklu olması bakımından Dizel fiesta , palio veya punto olabilir. 40 bin civarına km düşük punto rahat bulursunuz :)
Muğlaya bi de kışın gelin sırf yağmurları yüzünden araba alıyorum kesintisiz 1 hafta yağıyor geçen sene nereden geldim bu okula diyip yatay geçişle kaçmayı düşünüyordum ama kış sezonu bitince de gayet güzel bir havası ve yerleri olduğunu keşfettikçe kaldım :)
İşte o virajlar ve rampalar yüzünden biraz performanslı araçlara bakıyorum, ilk geldiğimde 2017 honda crv 120 bg 300 tork ile çok rahat gelmiştim burada okul açılana kadar bütün ilçelerine gidip deniz koy dolanmıştım, geçen ramazan 2007 lpgli lancer ile resmen o yollarda eziyet çektim, iztuzu kumuyla mükemmel bir yer bodrum akyaka vs. tekne turlarınıda öneririm.

Şu araca da bakabilirsiniz ama bu aracın triger değişimi falan kolay değildir öncelikle iyi bir usta bulmak lazım . Ama yaygın bir motor paliolarda , albealarda ...
Bu arabayı forumda sık öneriyorlar aklıma yazdım, arkadaşımın babası motor ustası bir sorayım bu aracı.

Mitsubishi Lancer, Toyota Yaris, Mazda 2
Lancer 2007 invite babamda var lpg bu arabanın motor performansını çok düşürüyor. Bir de çok uzun süre kullandım süper araç ama farklı arabalar da deneyimlemek istiyorum, önerinizi dikkate alacağım teşekkürler.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
İlk aracınız olacağı için başınızı ağrıtmaya gerek yok diye düşünüyorum, satamazsınız vesaire diyenlere aldırmayınız artık piyasa eskisi gibi değil internet sayesinde en satılmaz denilen aracın bile alıcısı oluyor.106 GTi kasa olarak oldukça eskidi ve aşırı abartılmış bir araç olarak düşünüyorum.Bana sorarsanız ilk bir kaç yıl @alfhonso 'nun da dediği gibi dizel manuel B segmenti bir araç alabilir ve ilerleyen yıllarda C2 VTS'ye geçebilirsiniz.Ama yok ben baştan onu istiyorum derseniz de tek sıkıntınız ağır bakımlar için İzmir'e gitmek zorunda kalmanız olur bence.Sonuçta C2 VTS'den de anlayacak adam bulmak mesele Muğla içerisinde.Dizel Fiesta sizin ilacınız ama ben benzinliyi öneririm tamam yokuşlarda çekmez etmez canınızı sıkar ama araç kullanmayı tam manasıyla öğrenirsiniz.Çünkü düşük hacim benzinli araçları kullanmak için sık sık vites değiştirmeniz ve reflekslerinizi sürekli canlı tutmanız gerekiyor bu sebepten ben Benzinli Fiesta önerdim ama arkadaşların dedikleri de düşünülebilir.

Emir

Düz Yol Gazcısı
24 Ağu 2019
41
8
145
26
Muğla
Marka
Yok
İlk aracınız olacağı için başınızı ağrıtmaya gerek yok diye düşünüyorum, satamazsınız vesaire diyenlere aldırmayınız artık piyasa eskisi gibi değil internet sayesinde en satılmaz denilen aracın bile alıcısı oluyor.106 GTi kasa olarak oldukça eskidi ve aşırı abartılmış bir araç olarak düşünüyorum.Bana sorarsanız ilk bir kaç yıl @alfhonso 'nun da dediği gibi dizel manuel B segmenti bir araç alabilir ve ilerleyen yıllarda C2 VTS'ye geçebilirsiniz.Ama yok ben baştan onu istiyorum derseniz de tek sıkıntınız ağır bakımlar için İzmir'e gitmek zorunda kalmanız olur bence.Sonuçta C2 VTS'den de anlayacak adam bulmak mesele Muğla içerisinde.Dizel Fiesta sizin ilacınız ama ben benzinliyi öneririm tamam yokuşlarda çekmez etmez canınızı sıkar ama araç kullanmayı tam manasıyla öğrenirsiniz.Çünkü düşük hacim benzinli araçları kullanmak için sık sık vites değiştirmeniz ve reflekslerinizi sürekli canlı tutmanız gerekiyor bu sebepten ben Benzinli Fiesta önerdim ama arkadaşların dedikleri de düşünülebilir.
Çok teşekkür ederim dikkate alacağım yorumunuzu. 2008 üstü fiestalarda aklımda :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ford Fiesta'ların şu ilandaki gibi az bulunan 1.6 motorluları vardır. Motor Focus'lardan bilinen çok yaygın motordur ama bu kasa Fiesta'da az satıldı. 40.000TL'nın alabileceği en sorunsuz, en dayanıklı, virajlarda en keyifli seçeneklerden biridir. 6yıl/235.000 km 1.4 Ghia'sını tecrübe ettik. Tek sıkıntısı 80hp'nin yetersiz gelmesiydi. 1.6 100hp ile bu kasa şov yapar :) Bu hidrolik sistemliler, sonrasındaki elektrikli sisteme sahip kasadan daha hisli direksiyona sahiptir. onu da yıllarca kullandık, oradan biliyorum :)

Son düzenleme:

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
106 aşırı abartılmış mı, yapma..

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
106 aşırı abartılmış mı, yapma..
Şu an eli yüzü düzgün bir GTi en az 35 bin ₺ para istemekteler, 1997 model 120 bg bir araç için sence de fazla değil mi?Heleki 97 model B segmenti hothacth araç şu an 20 bin ₺ civarındaysa bkz.RSi,GSi,GTi etc etc.

Biliyorum, TR de hiç bir araç parasının arabası değil fakat Honda S2000, E30, 106 GTi gibi sokaktaki eşofmanla dolaşan at hırsızı kılıklı hanzo apaçinin bile bilip fikir sahibi olmaya çalıştığı otomobiller için bu durum ne yazıkki doğru.

Yoksa yukarıdaki saydığım otomobilleri sevmediğim ya da değerli bulmadığım anlaşılmasın aksi takdirde yaklaşık 1 yıldır yana yana düzgün E30 aramazdım.

Son düzenleme:

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Şu an eli yüzü düzgün bir GTi en az 35 bin ₺ para istemekteler, 1997 model 120 bg bir araç için sence de fazla değil mi?Heleki 97 model B segmenti hothacth araç şu an 20 bin ₺ civarındaysa bkz.RSi,GSi,GTi etc etc.

Biliyorum, TR de hiç bir araç parasının arabası değil fakat Honda S2000, E30, 106 GTi gibi sokaktaki eşofmanla dolaşan at hırsızı kılıklı hanzo apaçinin bile bilip fikir sahibi olmaya çalıştığı otomobiller için bu durum ne yazıkki doğru.

Yoksa yukarıdaki saydığım otomobilleri sevmediğim ya da değerli bulmadığım anlaşılmasın aksi takdirde yaklaşık 1 yıldır yana yana düzgün E30 aramazdım.
fiyat açısından haklısın, ben araç hakkında öyle anladım. :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Yok yok, :D 106 GTi’ı laf söyleyemeyiz.O dönemin en başarılı aracı zamanın çoğu spor aracından daha başarılı viraj kabiliyeti mevcut keşke şu an da böyle hafif siklet kıvrak araçlar üretebilseler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım