KAPALI 38.000 TL Bütçe. Önerilerinize İhtiyacım Var

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

floppydrive

Asfalt Kurutucu
28 Eyl 2016
9
10
595
Merhabalar

Forumun uzun süredir sessiz takipçilerindenim. Uzun süredir araba bakıyordum ama işler sonunda ciddiye bindi. Fiyat aralığından da anlaşılacağı üzere karar vermenin çok zor olduğu bir yerdeyim. Öncelikle arabadan neler beklediğime bakalım:

1) Otomatik Vites : Olmazsa olmaz. Sorun çıkartmaması da çok önemli o yüzden DSG kullanan VW grubu direkt kafamdan sildim. Opel'in EASYTRONIC şanzımanı da büyük soru işareti. Sanırım biraz daha geleneksel bir tork konvertörlü arayışındayım. Beni aksine ikna edebilecek argümanlarınız varsa başka tabi.

2) Odometer : Çok kilometre yapmamış, çok eski olmayan bir araba gerekiyor. En fazla 80k kilometre ve 2011 sonrası tercih sebebi.

3) Yakıt : Dizel veya LPG başka yolu yok. Bu fiyata dizel otomatiklerin çok km yapmış ve eski model olduğunu göz önüne alıp daha çok LPG üzerine yoğunlaşıyorum. Motorun LPG uyumu burada önemli.

4) Sorunsuzluk : Beni sanayide tanınan bir figür haline getirmemesi önemli tercih sebebi.

Bu kıstaslardan sonra benim için zerre önemli olmayan konular: iç hacim, performans, prestij.

38.000 bütçeye yukarıdaki kıstaslar göz önüne alındığında alabileceğim en iyi araba hangisidir?

Benim aklımda Chevrolet Cruze var. 1,2 ve 4'ü çok güzel karşılıyor ama 3'ten emin değilim. 1.4 T motorlusuna LPG takılamadığı ve fiyatları nispeten yüksek olduğu, 2.0 D motorlusunun da gene yüksek fiyatlı ve yüksek yakıtlı olması (benzin ve dizel litre fiyatları birbirine çok yaklaşmaya başladı.) beni 1.6 motora itiyor. Fakat benzinde bile şehiriçi 10 litre yakması, motorunun da zamanla sübap erittiği söylentileri var.

Sizin önerileriniz nelerdir?

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Sizin işiniz biraz zor. Nissan Micra veya Renault Clio modellerine bir bakın derim. Nissan Note'da güzel araçtır tabi güncel kasası değil bir önceki ama bu fiyatlara bulabilir misiniz bilmem.

floppydrive

Asfalt Kurutucu
28 Eyl 2016
9
10
595
Aslında elimde 47.000 bütçe var ancak bu parayla Araba + LPG + Bakım + Kasko + Sigorta + Exper + Noter hepsini karşılamam lazım.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Aslında elimde 47.000 bütçe var ancak bu parayla Araba + LPG + Bakım + Kasko + Sigorta + Exper + Noter hepsini karşılamam lazım.

2800 tl kasko + trafik sigortası
200 tl exsper
50 tl lpg bakımı
370 tl motor bakımı

Dönüşümşü araba alırsan bedavaya lpg kiti gelir.
Dönüşümsüz araba alırsanda + 1500 tl ödeyeceksin
280 tl ruhsat masrafı
50 tl bilirkişi sızdırmazlık onayı vermen gerekecek.
Elbet yeniden muayane yapmak gerekebilirse onada 250 tl ayır.
Mtv 1300 motora kadar 310 tl ödenecek.

floppydrive

Asfalt Kurutucu
28 Eyl 2016
9
10
595
i10'ların otomatiklerine baktım biraz. Şimdilik o segmentte hala verimsiz otomatiklerini kullandıkları için hem yakıt tüketimini çok arttırmış hem de arabayı çok öldürmüş. Araba her gün Ankara'da Ayrancı'dan Kazan'a gidip gelecek. Biraz uzun yol yapacak yani o yüzden serilik anlamında değil ama biraz daha i10'dan yüksek hızlara çıkması lazım.

Honda Civic'lerin o kasasının HB versiyonları taş gibi sert, konforsuz diye duymuştum. Bu doğru mu? Degişik duran tasarımı da biraz soru işareti.

Çok yüksek ihtimalde Cruze'da karar kıldık. Yalnız eskiden bir ton ilan olan sahibindende Ankara'da adam akıllı Cruze satan yok. 2.0D LTZ paket satan da sadece 1 tane var. Şaka gibi.

johnTURK

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
10
5
595
Marka
Renault
Honda Civic'lerin o kasasının HB versiyonları taş gibi sert, konforsuz diye duymuştum. Bu doğru mu? Degişik duran tasarımı da biraz soru işareti.
Sedan kasa'nın konforunu sunmaz 17" janta sahip.Ayrıca süspansiyonlarda yine sedan'a oranla sert sayılabilir.
Cruze tercihiniz de piyasada olmayan sınıfına girdiğinden,cruze'a hem özgün hemde sorunsuzluk olarak ikisini bir arada sunan bu kasa'yı önerdim .Bu model'in(tam otomatikler) ilanları pek beklemiyor malum sitede,bulan kapıyor hava da :D

floppydrive

Asfalt Kurutucu
28 Eyl 2016
9
10
595
Arkadaşlar, uzun süre binmek için alınacağı için km düşük baktım. Civic'lerin piyasası bu kadar uçmamış olsa muhtemelen oraya kayabilirdim.

Sonuç olarak 42.750 liraya otomatik vites, LPG'li, 29.500 km'de 2013 model Cruze Sport aldık.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım