KAPALI 60.000₺'ye Kadar Öğrenci Arabası Önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Şehir dışında okuyorum (şuan evde olsakta) yani en azından yılda 10-15 kere uzun yol yapılacak. Arabaya mutlu bindikten sonra yakıt problem değil.
Beklenti ve tercihlere gelirsek;
Kasa tipi : HB 5 Kapı > HB 3 Kapı (van olmayanlardan) > Sedan
Motor seçenekleri : Turbo benzin (keşke bu bütçelere gelse ama..) > Turbo Dizel > Atmosferik benzin (Nispeten güçlü atmosferik)
Şanzıman : Bu bütçelere her isteğe cevap verebilecek otomatik vites olmadığını düşündüğümden manuel.
KM Sınırı : Psikolojik sınırım 230.000km ama araba temizliğine göre az biraz esnetilebilir.
Model yılı : 2000- kesinlikle olmayacak. Hatta tercihen 2005+
Olmazsa olmaz özellikler : ABS, Elektrikli aynalar, Korkutmayacak düzeyde yol tutuş ve frenleme.
Göz attığım modeller : Grande Punto (3 Kapısında özellikle temiz örneklere rastlanabiliyor 2 tane kaçırdım şu ana kadar.)
Hyundai Getz (1.5 CRDİ VGT'lere bakıyorum ama kafamda türlü soru işaretleri oluştu biraz araştırınca; Bazı ilanlarda elektrikli ayna yok, arka kampana olunca ABS olmuyor diyen var. ABS olmasına rağmen kampana olan modelde varmış. İdeali 110'luk sanırım onlar 4 disk ve en dolu paketmiş ama bu bütçede biraz zor gibi.)
Ford Fiesta 1.4 TDCİ
Megane 2 (Beelki denk getiririz ümidiyle.)
İstemediğim modeller : Peugeot 206, Fiat Palio

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Kadrolu punto önericisi geldi, 2006 7 civarı dynamic 1.3 multijet 6 ileri olanlardan denk getirebilirseniz baya memnun eder. 6 ileri olduğu için de sonradan geçilen 5 ilerilere göre uzun yolda tüketimi daha düşk siz de baya uzun yol yapacağınıza göre işinize gelir

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,769
2,050
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Babamda 2007 175 binde 1.3 Multijet Grande Punto var.7 yıl kadar önce aldı.Çekişi iyi, yol tutuş makul, trim sesi çok az, motoru gürültülü, parçaları çok uygun ve şu güne kadar birkaç ufak masraf dışında hiçbir sorun çıkarmadı.Gerçekten Punto tercih edilebilir bir araç bana göre.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,530
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
1.3 Multijet motora sahip tüm dizellere bakabilirsiniz :)

Benim ilk aklıma gelen CORSA C-D oluyor. Ama 1.3 Mjetin aslı Fiattadır fiatın punto panda gibi modellerine bakın sedan arayışı varsa kesinlikle görev adamı LİNEA bakılabilir.

Benzinli atmosferiklere bakacak olursak vectra B , astra G bakılabilir şöyle güzel 2.0 motorlar falan tatminkar olur vectrada 2.5 motorda mevcut :D Astrada 1.7 DTI ve DTH mevcut :D

keyifli aletler olması iyi olur diye düşünüyorum

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,769
2,050
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
1.3 Multijet motora sahip tüm dizellere bakabilirsiniz :)

Benim ilk aklıma gelen CORSA C-D oluyor. Ama 1.3 Mjetin aslı Fiattadır fiatın punto panda gibi modellerine bakın sedan arayışı varsa kesinlikle görev adamı LİNEA bakılabilir.

Benzinli atmosferiklere bakacak olursak vectra B , astra G bakılabilir şöyle güzel 2.0 motorlar falan tatminkar olur vectrada 2.5 motorda mevcut :D Astrada 1.7 DTI ve DTH mevcut :D

keyifli aletler olması iyi olur diye düşünüyorum
Aynı konuda 2.örnek olacak ama 96 model Vectra babamda vardı.2.5 motordu.Benzini içiyordu.Ama bastığın zaman ciddi gidiyordu yani.Yağ yakma sorunu oldu yaklaşık 8 yıl önce servis 9.000 tl maliyet çıkardı.İvedik sanayide zar zor bu işin ehli bir usta bulmuştuk da 3 bin civarına kurtarmıştık.O yüzden o topa girmemekte fayda var.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,530
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Aynı konuda 2.örnek olacak ama 96 model Vectra babamda vardı.2.5 motordu.Benzini içiyordu.Ama bastığın zaman ciddi gidiyordu yani.Yağ yakma sorunu oldu yaklaşık 8 yıl önce servis 9.000 tl maliyet çıkardı.İvedik sanayide zar zor bu işin ehli bir usta bulmuştuk da 3 bin civarına kurtarmıştık.O yüzden o topa girmemekte fayda var.

Saldım bayıra modu o artık :D benim ilk önerim 2.0 veciden yürüyün olmadı 1.7 DTI DTH motor astralar bakılır :D

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
D segment, çok eski değil, aradığınız özellikler var (4 disk fren, abs, elektrikli aynalar, çift kademeli 4 cam...) JDM, aynı zamanda Volvo S40 ile aynı banttan çıkma, az yakan, parçası ne ucuz ne pahalı, konforlu ama frenler biraz zayıf. Mitsubishi Carisma diyorum. 2001 - 2005 arası olan 2. jenerasyon Carisma (şahsi favorim liftback kasadır) benim tavsiyemdir. Piyasası 40-55 arasıdır şu sıralar. En dolu modellerde sunroof ve cruise control var. Otomatik şanzımanı dönemin en güvenilir şanzımanlarından. 1.6 102 hp, 1.8 GDI 125 hp, 1.9 DI-D 110 hp seçenekleri mevcut. 1.8 ve 1.9 modellerini kullanmadım. 1.6 da öyle canavar olmasa da gayet yeterli ve az yakan bir motor. Tavsiye ederim :)

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Cevaplayan herkese teşekkür ederim. İlan örnekli atabilirseniz çok daha iyi olur benim için bu arada.
D segment, çok eski değil, aradığınız özellikler var (4 disk fren, abs, elektrikli aynalar, çift kademeli 4 cam...) JDM, aynı zamanda Volvo S40 ile aynı banttan çıkma, az yakan, parçası ne ucuz ne pahalı, konforlu ama frenler biraz zayıf. Mitsubishi Carisma diyorum. 2001 - 2005 arası olan 2. jenerasyon Carisma (şahsi favorim liftback kasadır) benim tavsiyemdir. Piyasası 40-55 arasıdır şu sıralar. En dolu modellerde sunroof ve cruise control var. Otomatik şanzımanı dönemin en güvenilir şanzımanlarından. 1.6 102 hp, 1.8 GDI 125 hp, 1.9 DI-D 110 hp seçenekleri mevcut. 1.8 ve 1.9 modellerini kullanmadım. 1.6 da öyle canavar olmasa da gayet yeterli ve az yakan bir motor. Tavsiye ederim :)
İlanlara göz gezdiririm ama 60.000₺ ye o kadar modelli mitsubishi almak, bilemedim. :/

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Cevaplayan herkese teşekkür ederim. İlan örnekli atabilirseniz çok daha iyi olur benim için bu arada.

İlanlara göz gezdiririm ama 60.000₺ ye o kadar modelli mitsubishi almak, bilemedim. :/
60 bin olanlar kilometresi çok düşük aşorı temiz olanlar :) bu arabanın piyasası 45 50 civarı aşağı yukarı ki emsalleri çok daha pahalı. 2000 2005 arasında aynı dolulukta ve D segmentinde olan arabaların çoğu 60 civarı gezerken bu işte 45 50 55 en fazla. Ama tabi ki benimki tavsiye sadece :) dilerseniz birkaç ilan ile destekleyebilirim mesajımı.

Edit: sanırım lafımı geri alacağım ya piyasada temiz Carisma kalmamış. Kalanlara da 60 bin istiyor vicdansızlar 😒

Son düzenleme:

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
60 bin olanlar kilometresi çok düşük aşorı temiz olanlar :) bu arabanın piyasası 45 50 civarı aşağı yukarı ki emsalleri çok daha pahalı. 2000 2005 arasında aynı dolulukta ve D segmentinde olan arabaların çoğu 60 civarı gezerken bu işte 45 50 55 en fazla. Ama tabi ki benimki tavsiye sadece :) dilerseniz birkaç ilan ile destekleyebilirim mesajımı.
Anladım, biraz ilanlara da bakındım ama benim için gereksiz büyük kalır diye düşünüyorum.
Düzgününü denk getirebilirsek neden olmasın, ama ilk araba olacak. :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İmzamdaki aracımı vereyim? Km 200k olmadı daha.
Alsatçıdan değil, galeriden değil, 7 yıllık binicisinden :D

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
İmzamdaki aracımı vereyim? Km 200k olmadı daha.
Alsatçıdan değil, galeriden değil, 7 yıllık binicisinden :D
Fiyatta anlaşırsak neden olmasın abi. :D
2. SAHİBİNDEN 51.000KM' DE ALFA ROMEO 145 1.7 BOXERİlan No: 855848104
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...m-de-alfa-romeo-145-1.7-boxer-855848104/detay
Günlük bineceğim için değer kaybı çok olur diye düşünüyorum. Satışı da bi hayli zor olacaktır.
Hocam günaydın nissan almera bakmanızı öneririm yürütme maliyeti ve fiyat/performans oranı çok yüksek araçlardır.
Günaydın, ilanlarına göz atmıştım gerçekten temiz arabalar denk gelebiliyor. Teşekkürler.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bu kriterlere göre direkt fiesta diyorum,mk6 makyajlı kasa.1.4 TDCI biraz zor gelir bu fiyatlara iyisinden ama 1.4 atmosferik gelir diye düşünüyorum.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Bu kriterlere göre direkt fiesta diyorum,mk6 makyajlı kasa.1.4 TDCI biraz zor gelir bu fiyatlara iyisinden ama 1.4 atmosferik gelir diye düşünüyorum.
Aslında yakın kondisyonda arabalar bulunuyor 1.4 tdci ve 1.4 atmosferiklerde. 6 ay öncesine kadar "ucuz" modeller oldukları için geneli hor kullanılmış. Kafama takılan bir olayda bu tarz modelli arabalarda elbet boya, değişen olacak. Ama baktığım ilanların çoğu komple boyalı veya tavan hariç boyalı. Ben 1-2 değişen ve 2-3 boya harici bakmıyorum genelde ama bu modelde arabalara bakarken bu görüş esnetilmeli mi?

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
889
1,615
2,320
İst.
Marka
Ford
Aslında yakın kondisyonda arabalar bulunuyor 1.4 tdci ve 1.4 atmosferiklerde. 6 ay öncesine kadar "ucuz" modeller oldukları için geneli hor kullanılmış. Kafama takılan bir olayda bu tarz modelli arabalarda elbet boya, değişen olacak. Ama baktığım ilanların çoğu komple boyalı veya tavan hariç boyalı. Ben 1-2 değişen ve 2-3 boya harici bakmıyorum genelde ama bu modelde arabalara bakarken bu görüş esnetilmeli mi?
O önyargıyı esnetmeni öneririm. Alacağın araç yaşlıda olsa detaylıca ekspertiz yaptır, değişeni fazla olmayıp kasa(şasi, podye) durumu düzgün olursa kaportada diğer detaylara takılmana gerek yok, zira seni en çok üzecek kısım motor ve mekanik. Onlara detaylıca baktır. Yaşlı arabada en çok önem taşıyan husus budur. Tavsiyeye gelince önce japon grubunu tercih ederdim aslında ama sanırım artık bu fiyat aralığında iyi kondisyonda kalmadı gibi. Grande punto güzel arabadır tek kapı ve dizel olmasıda bence ikinci el hariç hoş detay, focus darkline zira öneririm temiz bulursan, almera tavsiyesi gelmiş japon grubunda en mantıklı seçenek olabilir.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
O önyargıyı esnetmeni öneririm. Alacağın araç yaşlıda olsa detaylıca ekspertiz yaptır, değişeni fazla olmayıp kasa(şasi, podye) durumu düzgün olursa kaportada diğer detaylara takılmana gerek yok, zira seni en çok üzecek kısım motor ve mekanik. Onlara detaylıca baktır. Yaşlı arabada en çok önem taşıyan husus budur. Tavsiyeye gelince önce japon grubunu tercih ederdim aslında ama sanırım artık bu fiyat aralığında iyi kondisyonda kalmadı gibi. Grande punto güzel arabadır tek kapı ve dizel olmasıda bence ikinci el hariç hoş detay, focus darkline zira öneririm temiz bulursan, almera tavsiyesi gelmiş japon grubunda en mantıklı seçenek olabilir.
İşin açığı benim için 1. kriter arabanın model yılının yüksek olması. Focus'un o kasasını zaten beğenmediğim için düşünmüyorum. Punto ilanlarına günlük bakıyorum artık. Aslında 3 kapı puntolarda temiz olması halinde hızlı satılabiliyor. Favorime eklediğim 2 tanesi 7-10 gün arasında satıldı. Şuan için en gözüme kestirdiğim modeller; Grande punto, 1.5 CRDİ VGT Getz (ABS vs durumları biraz kafamı karıştırsa da.), 1.4 TDCİ Fiesta
Almera ise aklımın bir yerinde yatmasının yanında, bu bütçe dahilinde pek eli yüzü düzgünü denk gelmiyor gibi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım