KAPALI 60.000₺'ye Kadar Öğrenci Arabası Önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Şehir dışında okuyorum (şuan evde olsakta) yani en azından yılda 10-15 kere uzun yol yapılacak. Arabaya mutlu bindikten sonra yakıt problem değil.
Beklenti ve tercihlere gelirsek;
Kasa tipi : HB 5 Kapı > HB 3 Kapı (van olmayanlardan) > Sedan
Motor seçenekleri : Turbo benzin (keşke bu bütçelere gelse ama..) > Turbo Dizel > Atmosferik benzin (Nispeten güçlü atmosferik)
Şanzıman : Bu bütçelere her isteğe cevap verebilecek otomatik vites olmadığını düşündüğümden manuel.
KM Sınırı : Psikolojik sınırım 230.000km ama araba temizliğine göre az biraz esnetilebilir.
Model yılı : 2000- kesinlikle olmayacak. Hatta tercihen 2005+
Olmazsa olmaz özellikler : ABS, Elektrikli aynalar, Korkutmayacak düzeyde yol tutuş ve frenleme.
Göz attığım modeller : Grande Punto (3 Kapısında özellikle temiz örneklere rastlanabiliyor 2 tane kaçırdım şu ana kadar.)
Hyundai Getz (1.5 CRDİ VGT'lere bakıyorum ama kafamda türlü soru işaretleri oluştu biraz araştırınca; Bazı ilanlarda elektrikli ayna yok, arka kampana olunca ABS olmuyor diyen var. ABS olmasına rağmen kampana olan modelde varmış. İdeali 110'luk sanırım onlar 4 disk ve en dolu paketmiş ama bu bütçede biraz zor gibi.)
Ford Fiesta 1.4 TDCİ
Megane 2 (Beelki denk getiririz ümidiyle.)
İstemediğim modeller : Peugeot 206, Fiat Palio

Son düzenleme:

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Corsa C bakacaksan boya işine takılmamak lazım zira boyasız olanlar artık tamamen boyasız. Hiç kalmamış durumda. Ya güneş yanıklı orjinal ya da komple boyalı falan alacaksın.

Piyasada olanların çoğu kondisyon olarak yerlerde arabalar, bu arabalarında bir apaçi tayfası var. Çok uzun süredir yok belki ama bu arabaların içinden geçilmesine yetti.

Bence bu bütçede makbul olanı 1.2 benzinli olanı, 1.4'ler daha eski nesil bir motor ve çok daha problemli. Dizellerinin temizi mevcut piyasada muhtemelen bütçe aralığından çıkacaktır.

Velhasıl kelam Corsa C alınacaksa hatası sevabı bilinerek (ki forumda iki tane çok sağlam konu var @bt ve @emreozukan 'ın) bilindik bir araba alınmalı derim. Yoksa dışarıda "kuruş masrafsız(!) " Corsa C' den bol bir şey yok emin olabilirsin.

Attığın ilandaki Corsa ya da ilanı açtığım gibi kapar, bakmazdım. Arabanın halinden ne ellerden geçtiği belli.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Kendime de corsa c bakıyorum ve bakınırken de ilk hedefim fiesta almaktı.Maalesef temiz bulabileceğiniz corsa parasına pert fiesta ancak bulunuyor. Bir arabanın expertiz raporunu gördüm bizzat; tavandan ve arkadan ekleme 1.4 dizel olanı ile 1.3 dizel eli yüzü düzgün 2-3 parça boyası olan 1.3 cdti corsalar aynı paraydı, bu dediğim olay 3-4 hafta önce yaşandı yani yine bakınmak lazım ancak durumun pek değiştiğini de sanmıyorum.
Keza bu paralara alacağınız fiestalar zamanında şirket aracı olarak da kullanıldı yani elinize geçecek aracın km düşürme gibi bir olaydan geçme şansı da daha yüksek. Bu dediğim olaylar corsa c için de geçerli bu arada ancak genelde o yıllarda hatırladığım kadarıyla 3 kapılı olan 1.3 cdti ve 1.7 dti örnekleri genelde oluyor.

Örnek 1-2 ilan atayım da bakın. 1.3 cdti ve km düşürülmediğine emin olduğunuz takdirde bu arabalar çok rahat 500-600 bin km anahtar değmeden görecektir. Geri kalan aksamlar da kurcalanması durumuna göre yani çoğu 2. el araba gibi değişecektir. Atacağım ilan da eli yüzü düzgünlükten ötürü, gidip gördüğüzde belki de tersi manzara ile karşılaşırsınız, bunu bilemem :D

Şimdi baktım da geri kalanlar artık 65-70 bandında olmuş :D

Son düzenleme:

6MSahin1

Muhammed ŞAHİN
Profesör
26 Şub 2020
66
52
1,010
Trabzon
Marka
Honda
1.7 DTİ temizini bulursan hem yakıt hemde yeri geldinmi yükleyip çatır çutur gazlarsın :D 40-50 bandında rahat bulursun.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,302
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Yakma milletin başını önerme millete corsa c :D
Bilmediğim corsa c'yi asla önermem bilirsin. %50 gibi yüksek oranla büyük kumardır hep söylerim =)
Benimki dikişi tutmuş nadir kullanıcı arabası örneklerinden.
Sigortacım aracın yaşı nedeniyle seneye kasko yapamayacaklarını söyleyince böyle bir niyetlendik. Olmazsa devam edeceğim.

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Bilmediğim corsa c'yi asla önermem bilirsin. %50 gibi yüksek oranla büyük kumardır hep söylerim =)
Benimki dikişi tutmuş nadir kullanıcı arabası örneklerinden.
Sigortacım aracın yaşı nedeniyle seneye kasko yapamayacaklarını söyleyince böyle bir niyetlendik. Olmazsa devam edeceğim.
bilirim abi bilirim ama şuan piyasada temiz corsa yok temizini bulana kadar başka araba bulunur zaten. Senin aklında ne var arac ?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Başlığı görünce aklıma ilk gelen Punto oldu. Ancak @bt 'nin Corsa'sı bilinen bir araç olduğu için bakacağım ilk araç o olurdu. Alternatif olarak 206, Punto, Palio, Getz gibi modeller de üzmez diye düşünüyordum (ki 206 ve Palio istenmiyormuş onlar eleniyor). Emre'nin önerdiği Almera'da mantıklı ve iyi bir seçenek, ayrıca diğerlerinden farklı olarak C sınıfı bir araç.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,302
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
bilirim abi bilirim ama şuan piyasada temiz corsa yok temizini bulana kadar başka araba bulunur zaten. Senin aklında ne var arac ?
Üstüne fazla para koymadan (koyamadan) model yılı yükseltme peşindeyim sadece. km 150k içinde kalacak, lpg olmayacak. Tercihen düz vites olacak. İlanlarda yok, o yüzden ilan dışı kovalıyorum ¯\_(ツ)_/¯

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Olağanüstü kur hareketliliği benim araba işini sanırım (yine) erteleyecek gibi duruyor. Herkese teşekkür ederim önerileri için. Zannedersem bütçe dahilinde önerilebilecek "mantıklı" her model önerildi. @bt abi ile kendisinin de söylediği gibi konuştuk. Konuyu ailemle görüşeceğim. İşin açığı bu sefer de askıya alınırsa artık fiyatların daha da artacağını düşünürsek araba işi benim için tamamı ile biter gibi duruyor. Hayırlısı demeye devam ediyoruz bakalım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım