KAPALI 70 - 75k bandında araç önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Şuan 2011 Opel Astra H 1.3 astra cdti sahibiyiz. Artık beni hem yakıt olarak üzmeye(50 tlye 100km şehiriçi) başladı. Araç sürekli bende babam elini dahi sürmüyor diyebilirim. Herşeyiyle ben ilgileniyorum bir yere gidilicekse ben alıp bırakıyorum fazla araç kullanmayı sevmiyor. Malum 115bin olduğu ve bizde km takıntısı olduğu için özellikle dizel oluşundan değiştirmeye karar verdik. Öncelikle kesinlikle 2011 üstü bakıyoruz benim önceliğim tsi motorlar, fakat dizelde olabilir duruma göre. Gönlümde olan araç ilk çıktığından beri sahip olmak istediğim 1.4 tsi 140lık Leon Fr fakat kullanıcı kitlesi ve istenilen fiyatları görünce vazgeçesim geliyor. Buna ek olarak Golf Mk7 1.2 1.4 tsi olabilir sizlerinde önerilerine açığım şimdiden teşekkürler herkese iyi forumlar..

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Bu dediklerinizi dikkate alıp bir dahaki 50 tllik aldığımda deneyeceğim ve yakıt nereden almamı önerirsiniz? Bu depoya katılan katkılar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Shell ve PO önermiyorum BP ultimate Total excellium Opet Ultra force bu 3 yakıttan birini tavsiye ederim. Tabi hepsi için merkezi yerleşim yerlerindeki, kalabalık iş yerlerini tercih edin :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
güzelmiş aslında ama 2013 e cok para gibi geldi..
Vallahi araç daha 65 bin km'de, üstelik manuel ( dsg arıza çıkarırmış, iyi niyet garantisi yüzünden yetkiliye mahkum kalınırmış gibi dertleri yok ), şase numarasını da vermiş, söylediğine göre araçta herhangi bir sıkıntı da yok. Görsellerden direkt olarak anlayamıyorum ama kendiniz de ekspertiz yaptırıp baktırabilirsiniz. Şayet söylediği gibiyse oldukça ideal bir araç. Bağımsız süspansiyonlu, yeterince güçlü ve ekonomik olabilen 122'lik 1.4 motor, highline donanım, düşük km ve bütçeniz dahilinde. Bu fiyata bundan daha iyisini de bulabileceğinizi sanmıyorum.

Son düzenleme:

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
1.3 cdti'nin o kadar yakması imkansız, normalde verdiğiniz rakamın nerdeyse yarısı kadar yakması lazım. bende 1.4 atmosferik benzinli 4 ileri otomatik i20 var o o kadar yakıyor. kesinlikle servise götürüp baktırın. Leon'a gelirsek; astra bence her halükarda leondan iyidir.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Bende arabanızı satmanızı önermiyorum. Bildiğiniz araçtan vazgeçmeyin. Max 1 dakika rölantide bekleyip yola çıkın. Rölantide beklemek aracın ortalama tüketimini tahmin edemeyeceğiniz kadar arttırıyor. Cdti motor çok çok ekonomik bir motor. Bir de ustanızı değiştirmenizi tavsiye ediyorum. Bir ustanın problem yok dediğine diğer usta farklı bir bakış açısıyla bir problem bulabiliyor. Sonuçta hepimiz insanız.

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel

@yaso arkadaşlar tüketim değerleri burada. Yine ışık yandı yine 100 km. Ustaya gelince ikiside yakın akrabamız ve farklı ustayada gösterdim sorun yok dedi. Acaba sürekli bu çeyrek depo kısmında kullandığım için mi böyle oluyor? sürekli 50 tl alıyorum ışık yanana kadar kullanıyorum.

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Mazot litre fiyatını 5,1 tl olarak hesaplarsak 9,8 litre mazot alıyorsunuz yani aracın 9,8 yakması lazım isterseniz birde yol bilgisayarını sıfırlayıp deneyin 9,8 gösteriyor mu? Bir de depoyu tam doldurmayı ve farklı bir yerden mazot almayı deneyin eğer hala değerler bu şekildeyse bence baş şüpheli EGR'dir 1.3 CDTI'larda kronik gördüğüm kadarıyla

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Değer normal. Kışın, çok kısa mesafe kullanıyorsanız bu civar yakar. Ortalama hız çok düşük. Yol bilgisayarı genelde hatasız ölçer, çeyrek depo altına düşünce ibreye bakıp aldanmayın. Tabi çeyrek depo altı kullanmamanız daha sağlıklı olur. Benim bildiğim astra h'de çeyrek depo altına düştüğünde ECU, yakıt miktarını normale göre değiştiriyor, yakıt biraz daha az gönderiliyor.

Son düzenleme:

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Mazot litre fiyatını 5,1 tl olarak hesaplarsak 9,8 litre mazot alıyorsunuz yani aracın 9,8 yakması lazım isterseniz birde yol bilgisayarını sıfırlayıp deneyin 9,8 gösteriyor mu? Bir de depoyu tam doldurmayı ve farklı bir yerden mazot almayı deneyin eğer hala değerler bu şekildeyse bence baş şüpheli EGR'dir 1.3 CDTI'larda kronik gördüğüm kadarıyla
Egr emme temizletmeyi düşünüyorum eğer değiştirmekten vazgeçersek zaten. Yol bilgisayarı h larda biraz karışık km artıkça ortalamanın artması daha zor oluyor vag grubu gibi keşke her başlangıçtan itibaren olsa :)
Değer normal. Kışın, çok kısa mesafe kullanıyorsanız bu civar yakar. Ortalama hız çok düşük. Yol bilgisayarı genelde hatasız ölçer, çeyrek depo altına düşünce ibreye bakıp aldanmayın. Tabi çeyrek depo altı kullanmamanız daha sağlıklı olur. Benim bildiğim astra h'de çeyrek depo altına düştüğünde ECU, yakıt miktarını normale göre değiştiriyor, yakıt biraz daha az gönderiliyor.
Kısa mesafe kullanıyorum yazında 150 civari gidiyordu çeyrek depo kullanmamaya özen göstericem bakalım ne gibi sonuç vericek.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Bunuda deneyeceğim ama param olduğu bir zaman öğrenciyim ve kendim koyuyorum yakıtı :D
Şimdi şöyle bir durum var hep 50 liralık vs alırsanız eğer(başıma geldi) mazot filtresi erken tıkanıyor dipte kalan yakıttan dolayı.Enjektörlerde sorun riski artıyor. 50 tl 100 km çok acayip absürt bir olay.Ya kullandığınız mesafelerde motor hiç ısınmıyor(sürekli zengin karışım yakıyorsunuz) ya da dediğim gibi bakıma ihtiyacı var.
Öğrenci için f/p iyi bir araca sahipsiniz.DÜşündüğünüz arabalar güncel yakıt fiyatlarıyla 50 kuruştan aşağı kolay kolay yakmayacaklardır.Bana kalırsa forumun genel kanısı gibi satmayın:)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford

@yaso arkadaşlar tüketim değerleri burada. Yine ışık yandı yine 100 km. Ustaya gelince ikiside yakın akrabamız ve farklı ustayada gösterdim sorun yok dedi. Acaba sürekli bu çeyrek depo kısmında kullandığım için mi böyle oluyor? sürekli 50 tl alıyorum ışık yanana kadar kullanıyorum.
Deponun alt kısımlarına zamanla tortular birikir. Son çeyrek ve altında kullanım gösterdiğinizde bu tortular aracın filtrelerini tıkar, enjektörlere de zarar verebilir. Özellikle dizel araçta kesinlikle deponun dibine inmemek gerekiyor. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde zaman içinde aracın performansı düşüş gösterebilir, fazla yakıt olarak geri dönebilir.

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Şimdi şöyle bir durum var hep 50 liralık vs alırsanız eğer(başıma geldi) mazot filtresi erken tıkanıyor dipte kalan yakıttan dolayı.Enjektörlerde sorun riski artıyor. 50 tl 100 km çok acayip absürt bir olay.Ya kullandığınız mesafelerde motor hiç ısınmıyor(sürekli zengin karışım yakıyorsunuz) ya da dediğim gibi bakıma ihtiyacı var.
Öğrenci için f/p iyi bir araca sahipsiniz.DÜşündüğünüz arabalar güncel yakıt fiyatlarıyla 50 kuruştan aşağı kolay kolay yakmayacaklardır.Bana kalırsa forumun genel kanısı gibi satmayın:)
Satmaktan vazgeçirdiler zaten buradakiler ve ilan fiyatlarına bakıncada açıkcası satıp arabasız kalmaktan korktum :) Motor zaten en fazla 40 dereceye geliyor ben okula gelene kadar.
Öğrenciye astra h çok güzel harbiden. 40 45 liraya alınabilecek en güzel dizel araba. Kesin çözülür iş satmaya gerek yok.
Ailemle yaşıyorum oturduğum şehirde okuyorum pek sorun olmuyor yine yakıt bitince istiyoruz peder beyden yapıcak bir şey yok :) 40 45 derseniz alınırım lütfen şuan vermeye kalksam 50 den aşağı vermem :D

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Deponun alt kısımlarına zamanla tortular birikir. Son çeyrek ve altında kullanım gösterdiğinizde bu tortular aracın filtrelerini tıkar, enjektörlere de zarar verebilir. Özellikle dizel araçta kesinlikle deponun dibine inmemek gerekiyor. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde zaman içinde aracın performansı düşüş gösterebilir, fazla yakıt olarak geri dönebilir.
Valla hocam yaklasık boyle 7 8 aydır kullanıyorum. Bundan sonra özen göstereceğim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım