KAPALI 80.000-100.000 TL Arası Tam Otomatik Hatchback Önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

serkankaynakci

Serkan Kaynakçı
Senkromeççi
13 Haz 2020
7
0
60
25
Bursa
Marka
Renault
Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Hepinize sağlıklı günler dilerim :D İlk konu başlığım. Hatalarım olursa şimdiden özür dilerim.
Bundan yaklaşık 1 hafta önce 99 model Golf 4'ümüzü şanzıman sıkıntıları nedeni ile sattık. Aracı annem ve ablam kullanacağı için otomatik almak zorundayız. Bunun için birkaç sorum olacak.

1. 2010-2013 arası Ford Fiesta 1.4 benzinli otomatik aklımıza yattı. Sanırım CVT şanzımana sahip. Fakat birkaç yerde şanzımandan dolayı titreme yaptığını duydum. Bu ne kadar doğru bilginizi almak isterim.

2. 2010-2013 Opel Corsa 1.4 benzinli otomatik içinde fazla yaktığı yer yer 10-12 litrelere kadar çıktığı söylendi bunun da doğruluğu benim için merak konusu oldu.

3. 2011 civarı Skoda Yeti 1.2 TSI'lar sanırım DSG şanzımanlı. Yokuşta vs çok kaçırır mı bilginiz var mı bu konuda?

4. Bunların dışında önerebileceğiniz araçlar nelerdir? Az yakması, şanzıman problemi çıkarmaması ve geri kaçırmaması en büyük kriterlerimiz. Şanzımanlara 1 araba parası harcadığımızdan artık sıkıntı çıkarmayacak bir şey almak istiyoruz.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Sağlıcakla kalın :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Hepinize sağlıklı günler dilerim :D İlk konu başlığım. Hatalarım olursa şimdiden özür dilerim.
Bundan yaklaşık 1 hafta önce 99 model Golf 4'ümüzü şanzıman sıkıntıları nedeni ile sattık. Aracı annem ve ablam kullanacağı için otomatik almak zorundayız. Bunun için birkaç sorum olacak.

1. 2010-2013 arası Ford Fiesta 1.4 benzinli otomatik aklımıza yattı. Sanırım CVT şanzımana sahip. Fakat birkaç yerde şanzımandan dolayı titreme yaptığını duydum. Bu ne kadar doğru bilginizi almak isterim.

2. 2010-2013 Opel Corsa 1.4 benzinli otomatik içinde fazla yaktığı yer yer 10-12 litrelere kadar çıktığı söylendi bunun da doğruluğu benim için merak konusu oldu.

3. 2011 civarı Skoda Yeti 1.2 TSI'lar sanırım DSG şanzımanlı. Yokuşta vs çok kaçırır mı bilginiz var mı bu konuda?

4. Bunların dışında önerebileceğiniz araçlar nelerdir? Az yakması, şanzıman problemi çıkarmaması ve geri kaçırmaması en büyük kriterlerimiz. Şanzımanlara 1 araba parası harcadığımızdan artık sıkıntı çıkarmayacak bir şey almak istiyoruz.

1. Hayır CVT değil. Fiestalarda 4 ileri tk ve powershift (çift kavrama) şanzıman var. Söylediğiniz kasada bildiğim kadarıyla 4 ileri tk var.

2. Doğru. Corsa 1.4 otomatikler en müsrif B sınıfı araçlardan.

3. Evet DSG. Yokuş kalkış desteği vardır.

4. Sorduğunuz üç arabada az yakmayan arabalar. Ford'un ve Opel'in kullandığı atmosferikler eski tip, verimsiz motorlar. 4 ileri tork konvertörlü şanzımanlarla iyice yakıtı içiyorlar. İlk TSI motorlar az yakmıyordu. Son satılan 1.2 TSI motorlu araçlar 7'den düşük şehir içi tüketim verisine sahipken baktığınız araçtakiler 8+ ltlerde. Hem de çift kavrama şanzımanlı olduğunu düşünürsek aradığınız kriterlere taban tabana zıt bir araç. Model önerim yok ancak bu sorduğunuz araçlar ile beklentilerinizin uyduğunu düşünmüyorum, kolay gelsin.

serkankaynakci

Serkan Kaynakçı
Senkromeççi
13 Haz 2020
7
0
60
25
Bursa
Marka
Renault
1. Hayır CVT değil. Fiestalarda 4 ileri tk ve powershift (çift kavrama) şanzıman var. Söylediğiniz kasada bildiğim kadarıyla 4 ileri tk var.

2. Doğru. Corsa 1.4 otomatikler en müsrif B sınıfı araçlardan.

3. Evet DSG. Yokuş kalkış desteği vardır.

4. Sorduğunuz üç arabada az yakmayan arabalar. Ford'un ve Opel'in kullandığı atmosferikler eski tip, verimsiz motorlar. 4 ileri tork konvertörlü şanzımanlarla iyice yakıtı içiyorlar. İlk TSI motorlar az yakmıyordu. Son satılan 1.2 TSI motorlu araçlar 7'den düşük şehir içi tüketim verisine sahipken baktığınız araçtakiler 8+ ltlerde. Hem de çift kavrama şanzımanlı olduğunu düşünürsek aradığınız kriterlere taban tabana zıt bir araç. Model önerim yok ancak bu sorduğunuz araçlar ile beklentilerinizin uyduğunu düşünmüyorum, kolay gelsin.
Bilgilendirme için teşekkürler

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,075
3,073
4,070
26
DSG tam otomatik değil, yarı otomatik bir şanzıman. Eski(2013 öncesi filan) 1.2 TSI'larda çokça yağ eksiltme problemleri görüldü diye biliyorum.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
2012 Suzuki Swift 1.2 GL için yorumlarınız var mı arkadaşlar? 😅

1.2 atmosferik ve 4 ileri tork konvertörlü şanzıman (sorunsuzluk konusunda en sevilen ikili, bu şanzımana rağmen makul yakıt tüketimi), hafif (yakıt tüketimi ve sürüşe etki), sürüşü beğenilen bir araç (1.6'da olduğu kadar ortaya çıkaramasa bile), -bir çok markaya göre- uygun fiyatlı yetkili servis ağı. 6 veya 7 hava yastığı vardır (Japonlarda A, B, C sınıflarında 6 hava yastığı standart -rakiplerinde pakete göre 2, 4, 6 koyanlar var-, kimi marka/modellerde sürücü ve yolcu diz hava yastığı da ekleyebiliyor -sağda solda b, c sınıfı araçlarında 10 hava yastığı olduğunu iddia edenleri ciddiye almayın, kimi premium marka D, E sınıflarında ancak o kadar hava yastığı bulunuyor, her direkteki yazıyı +1 olarak saymak yanlış). Swiftlerin yaşam alanları sorun değil ancak bagajı küçük.

Son düzenleme:

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Fiesta ve Corsa yakıt olarak üzebilir. İkisi de 4 ileri tam otomatik şanzıman kullanıyor.

Yeti yokuş kalkış desteği illaki vardır ama bu 2 arabanın yanında biraz büyük olabilir.

Benim önerim anneniz ve ablanız kullanacağı için Toyota Yaris olurdu. Boyutuna göre ferah içi ,kolay parkı ve geniş cam yüzeyleri ile tam kadınlar için tasarlanmış bir araba.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Aracı annem ve ablam kullanacağı için otomatik almak zorundayız.
Geçen haftalarda bir arkadaş da aynı isteklerle geldi ve kendisine yaris 1.33 tavsiye ettim. Gerek tasarımı, gerek güçsüz atmosferik ve cvt olmasından ötürü gerekse çok küçük ve parketmesi kolay olduğundan ötürü tam bir kadın arabası.
Kendileri de dediğimi dikkate alıp birkaç hafta önce yaris aldılar ve arkadaşımın annesi ile ablası şimdilik çok memnunlar. Kendileri için tam bir biçilmiş kaftan olduğunu söylemişlerdi.

Son olarak ekleme yapmam gereken bir konu var yarisle ilgili, yarislerde hava yastıkları kronik olarak sıkıntılı ve çok sayıda kaza yapıp hava yastığı açılmamış araba var. Buna özellikle dikkat edin, arkadaşın aldığı yariste serviste değişti mesela ona dikkat edin.

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Herşeyden önce trafikte yakınınıza veya tanıdığınıza farketmez araba alacaksanız, Güvenlilik ve sorunsuzluk ön planda olmalıdır.Kimse yakınının yolda kaldım aramasıyla panik halinde telefonunu açmak istemez.
Yaris öneririm bu yüzden. Hava yastıklarıyla çok hata affeden kasasına çok uygun atik ve verimli bir motor 1,33 litre olanlar.Tek sıkıntısı 1,3 üstü olduğu için mtv bir tık pahalı dilimden ödeniyor.Cvt şanzımana laf edecek yoktur herhalde şehiriçi kullanımda Toyota’nın klasik argesi pek iyi olmayan bir şanzımanıdır.Beklentileri karşılar az yaktırır sarsmaz kaymaz. Toyota grubu da arabasının arkasında dır. @sputnik te yaris var. Direksiyon vs çizilse etse dahi garantiden rahatça değişirsiniz.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Herşeyden önce trafikte yakınınıza veya tanıdığınıza farketmez araba alacaksanız, Güvenlilik ve sorunsuzluk ön planda olmalıdır.Kimse yakınının yolda kaldım aramasıyla panik halinde telefonunu açmak istemez.
Yaris öneririm bu yüzden. Hava yastıklarıyla çok hata affeden kasasına çok uygun atik ve verimli bir motor 1,33 litre olanlar.Tek sıkıntısı 1,3 üstü olduğu için mtv bir tık pahalı dilimden ödeniyor.Cvt şanzımana laf edecek yoktur herhalde şehiriçi kullanımda Toyota’nın klasik argesi pek iyi olmayan bir şanzımanıdır.Beklentileri karşılar az yaktırır sarsmaz kaymaz. Toyota grubu da arabasının arkasında dır. @sputnik te yaris var. Direksiyon vs çizilse etse dahi garantiden rahatça değişirsiniz.

Konu sahibi üyeye önerim, herkesin dediğine inanmamalı. Bilmeden konuşan çok insan var. Model bazında kronik herhangi bir sorun yok (ne mekanik, ne kozmetik). Takata hava yastığı sorunu milletin ayılıp bayıldığı premium Alman markaları Audi, BMW dahil; Alman, Japon ve diğer hangi ülkelerin otomobillerinde kullanıldıysa hepsini etkiledi (Takata, dünyanın sayılı hava yastığı üreticilerinden). Şasi numarasından bayide kontrol edilerek, gerekli görülen araçların hava yastığı fişekleri değiştirildi.

Bir 132 bg 1.6 Toyota motoru değil tabii ona göre güçsüz ancak kimi markaların 1.6 adı altında 100-102 bg sattığını düşünürsek 99 bglik 1.33 motora fena denemez, hele de 1050-1100 kg bir arabada.
Üstte sorulan 1.4 Corsa ve 1.4 Fiesta'ya göre daha güçlü, çok daha performanslı ve çok daha az yakan araçlardır.

Bir de boyut konusu geçmiş, Corsa D, önceki kasa Polo vs. ile boyu hemen hemen aynı. Zamanının B sınıfları boyutunda. Ekstra bir ufaklık yok.

Ancak bu fiyat seviyesinde 3.nesil makyajsız alınabilir (2012-2014). Onda da yokuş kalkış desteği yok. Hafif eğimlerde D ve R konumunda tutar ama yokuşta kaydırır.

recruit

Tan
Asfalt Kurutucu
6 May 2020
65
23
670
38
Ankara
Marka
BMW

Bu fiyatlara B sınıfı yalıtım ve yol tutuş konusunda yoksun olan bir araç alacağınıza C sınıfı daha konforlu daha oturaklı belki biraz eski olabilir ama temiz bulunursa daha mantıklı bir seçim olur diye düşünüyorum 5 sene corsa D 1.4 tam otomatik kullandım sınıfına göre yol tutuş konusunda başka hiç bir artısı yoktur elektronik arıza veriri durduk yere arıza çıkarabilir ses alır serttir süspansiyonları ön takımları çok çabuk bozulur vs vs bence o paralara golf 5 1.6 6 ileri tam otomatik veya a3 bulunabilirse çok iyi olur ben yeni aldım 2006 a3 1.6 tam otomatik sizden çokta farklı fiyata almadım eski olabilir belki ama saydınız B sınıfı araçlar halt etmiş yanında ben böyle düşünüyorum en mantıklısı Burdur bence

Son düzenleme:

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Şu an benim de kuzenim için arayışta olduğum bir fiyat aralığı. Az sorun çıkarması, çok fazla donanımlı vs olup kullanım sırasında kafa karıştırmaması gibi nedenlerden Yaris/Jazz/Swift e yöneldik, boyutları biraz daha büyük olsa Citigo da tercih edilebilir. Ancak aralarında f/p olarak makul olanı Yaris gibi. Şanzımanı çok rahatsız edici olmasa 208 de düşünülebilir, tasarımı güzel, çok donanımlı ve karmaşık değil, bildiğim kadarıyla kronik, çözülmeyecek problemleri olan bir araçta değil. Ama asıl sorun bundan 1.5 sene öncesinde bu bütçeyle sıfır c sınıfı bile bulabiliyorken şu an 4-5 yaşında b sınıfı alınabiliyor anca, kolay gelsin, umarım en kısa zamanda beklentilerinizi karşılayan bir araç bulabilirsiniz.

serkankaynakci

Serkan Kaynakçı
Senkromeççi
13 Haz 2020
7
0
60
25
Bursa
Marka
Renault
Şu an benim de kuzenim için arayışta olduğum bir fiyat aralığı. Az sorun çıkarması, çok fazla donanımlı vs olup kullanım sırasında kafa karıştırmaması gibi nedenlerden Yaris/Jazz/Swift e yöneldik, boyutları biraz daha büyük olsa Citigo da tercih edilebilir. Ancak aralarında f/p olarak makul olanı Yaris gibi. Şanzımanı çok rahatsız edici olmasa 208 de düşünülebilir, tasarımı güzel, çok donanımlı ve karmaşık değil, bildiğim kadarıyla kronik, çözülmeyecek problemleri olan bir araçta değil. Ama asıl sorun bundan 1.5 sene öncesinde bu bütçeyle sıfır c sınıfı bile bulabiliyorken şu an 4-5 yaşında b sınıfı alınabiliyor anca, kolay gelsin, umarım en kısa zamanda beklentilerinizi karşılayan bir araç bulabilirsiniz.
O kadar haklısın ki hocam. Geçen haftasonu golfümüz yokuşta biraz zorladı bizi vites falan atmamaya başladı bir anlık sinirlenip satalım dedik. sahibindene bile koymadan aldılar aracı 43 bine. Şimdi piyasa öyle bir hal almış ki 60 bin lira ile bakmaya başladık 100 bine kadar çıktık doğru düzgün bir şey almak için. Bundan 4 yıl önce bu fiyatlara sıfır dizel mini almıştık arkadaşa şimdi o günleri düşünüp iç geçiriyorum valla :/

serkankaynakci

Serkan Kaynakçı
Senkromeççi
13 Haz 2020
7
0
60
25
Bursa
Marka
Renault
Tüm yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar :D telefonum serviste olduğu için bilgisayara geçtikçe yazıyorum kusura bakmayın. Şimdilik yaris ve swift seçeneklerini değerlendirmeye karar verdik. Umarım güzel bir şey bulabiliriz. Tekrardan kıymetli yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim. İyi forumlar dilerim sağlıcakla kalın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım