AÇIK 90.000 TL Kararsızlığı

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
766
1,616
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Herkese selamlar,
Güncel olarak kullandığım 90 model bir Tofaş Serçe var. Bilenler vardır. Ancak gündelik kullanımda hem ben hemde yaşından dolayı araç bariz olarak yoruluyor. Üstüne birde her şeyin fiyatı fırlayınca hiçbir konuda işler eskisi gibi değil. Ek olarak çalışıyorum ve bir yandan arada okula gidiyorum.

Birkaç aydır bu sebeplerden dolayı bir otomobil alma düşüncesi içersindeyim. Bütçe için güncel olarak 90.000 tl yazdım ancak temiz içime sinen bir otomobil için 10-15 bin tl kadar esneme yapabilirim. Güncel yakıt ve ekonomi durumlarından dolayı ve aracı gündelik ulaşım aracı düşüncesiyle aradığım için şuanda yakıt tüketimi ve sorunsuzluk biraz ön planda. Bunun dışında tek kriter 5 kapı hb veya sedan olması.

Bir hayli fazla 206 baktım hatta 1-2 tanesini başında inceledim ancak kısmet olmadı.
Megane 1 ve ae101 corollaları da inceliyorum.
Vectra b gt ve palio sporting gibi modellere de baktım ancak gerek temizinin olmayışı gerek gündelik kullanımda zorlayabilecek oluşundan dolayı rafa kaldırmak zorunda kaldım. Clio2, kalos, corsa... gibi b segment modelere de fazlasıyla baktım. Hem iş hem okul derken seçmek ve ilgilenmek bir hayli zorlaştı. O yüzden bu modelleri ve benzerlerini deneyimlemiş kişilerden yorum ve tavsiye ilan alabilirim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,011
7
51,333
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Sporting olmayan 1.6 palio bulabilirsen o da nefis olur. Zor ama temiz 106/saxo 1.4 benzinlileri de çok iyidir.
Corsa C var ama öneremem. %80'i aldığın gibi elinde patlayacak hale geldi, çok bilinçsiz kullanılıyorlar. Yaşı gereği makul masraf açacak %20'sine denk gelme riskini göze alırsan öneririm.
Accent piyasasını hiç bilmiyorum. Bütçen dahilindeki herhangi bir Accent alabilirsin. Alternatif olarak da Cerato (yine piyasasını hiç bilemiyorum)
C2'de önerebilirdim ama yine öneremiyorum. Yine hastası olup aşırı titiz davranan sahipleri dışında piyasadaki araçların çoğu bitik, ocağa incir diktirir.
Arkadaşımda 2011 lpg'li siyah Panda var. Forumun eski araçlarından =) İstersen satıyor mu diye sorarım.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,726
6,781
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
206 yürütmesi kolay, parçası bol, aksesuarı bol. Öğrencilik dönemi için güzel seçenek olur.

Öğrenciyken kullanmıştım, herhangi bir durumunda zorlandığımı hatırlamıyorum. (Keşke satmasaydım.)

Bir de 169 kasa kodlu Panda'yı keşke öğrenciyken alsaymışım dediğim çok oldu. Model yılı yüksek ve ekonomisiyle güzel seçenek oluyor.

Haricinde Corsa, Kalos gibi araçlardan mevcut döneminde uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Hem algısı kötü araçlar, hem yürütmesi pek kolay sayılmaz.

206, Clio, Palio bunlar daha mantıklı tercihler olabilir.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,011
7
51,333
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Sporting olmayan 1.6 palio bulabilirsen o da nefis olur. Zor ama temiz 106/saxo 1.4 benzinlileri de çok iyidir.
Corsa C var ama öneremem. %80'i aldığın gibi elinde patlayacak hale geldi, çok bilinçsiz kullanılıyorlar. Yaşı gereği makul masraf açacak %20'sine denk gelme riskini göze alırsan öneririm.
Accent piyasasını hiç bilmiyorum. Bütçen dahilindeki herhangi bir Accent alabilirsin. Alternatif olarak da Cerato (yine piyasasını hiç bilemiyorum)
C2'de önerebilirdim ama yine öneremiyorum. Yine hastası olup aşırı titiz davranan sahipleri dışında piyasadaki araçların çoğu bitik, ocağa incir diktirir.
Arkadaşımda 2011 lpg'li siyah Panda var. Forumun eski araçlarından =) İstersen satıyor mu diye sorarım.
206 yürütmesi kolay, parçası bol, aksesuarı bol. Öğrencilik dönemi için güzel seçenek olur.

Öğrenciyken kullanmıştım, herhangi bir durumunda zorlandığımı hatırlamıyorum. (Keşke satmasaydım.)

Bir de 169 kasa kodlu Panda'yı keşke öğrenciyken alsaymışım dediğim çok oldu. Model yılı yüksek ve ekonomisiyle güzel seçenek oluyor.

Haricinde Corsa, Kalos gibi araçlardan mevcut döneminde uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Hem algısı kötü araçlar, hem yürütmesi pek kolay sayılmaz.

206, Clio, Palio bunlar daha mantıklı tercihler olabilir.
Ahanda dediğim Panda bu arkadaşın 169 kasa kodlu eski arabası. :D

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Clio 2, Peugeot 206'nın 1.4 8v modelleri.(Gerek yakıt tüketiminden gerekse uygun temizinin bulunması açısından özellikle belirttim motorunu)

mete25

Panpa
4 Mar 2019
518
1,280
2,520
Ankara
Marka
BMW
Ekonomik ve pratiklik konusunda kriterlerinizi karşıladığını düşündüğüm kendi aracımı tavsiye edebilirim. Daha alırken nasıl satarım diye düşünenlerden değilseniz yakıt ve bakım maliyetleri olarak sizi gayet memnun edebileceğini düşünüyorum. Alınırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus var, bunlara dikkat edildikten sonra problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Temiz görünen bir ilanı paylaştım.

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
766
1,616
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Teşekkür ederim abi, panda tercih etmem muhtemelen. Normal 1.6 paliolar benimde radarımda. 106 ve Saxo'lara da baktım ancak şimdilik 2.planda

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,851
26,171
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Paliodaki 1.6 motorla uğraşırım diyen palio yerine aynı motorlu marea, brava falan alırsa daha makul olur sanki. Fiat alıp döne döne usta arayacam diyosan uğraştığına değsin

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,029
3
4,921
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Fiesta öneririm 100 bin civarına bulabilirsin,o fiyata alınabilecek en makul ve zevkli araçlardan.Tabii 150 bin kmden aşağı bulmak biraz zor,bu fiyata hasarsız ya da 10 bin altı tramerliler bulunabiliyor yine de.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,282
16,185
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Alınabilicek en yüksek modelli arabayı almak lazım. Kocaeli taraflarında sanayi çok gelişmiş olduğu için hile hurda çok dönüyor deniyor .

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,011
7
51,333
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Paliodaki 1.6 motorla uğraşırım diyen palio yerine aynı motorlu marea, brava falan alırsa daha makul olur sanki. Fiat alıp döne döne usta arayacam diyosan uğraştığına değsin
Güzel de, onların elektrik elektroniği palio'ya göre çok daha karmaşık, dolayısıyla arıza yapacak çok daha fazla kalem var :D Bir de parça sıkıntıları kötü. Bulunsa bile çok pahalı. Kolay yürüsün demiş arkadaş, yoksa söylediklerin kesinlikle şiir gibi modeller.
Aslında aklımdan Multipla da geçiyor ama.... :')))
Fiesta öneririm 100 bin civarına bulabilirsin,o fiyata alınabilecek en makul ve zevkli araçlardan.Tabii 150 bin kmden aşağı bulmak biraz zor,bu fiyata hasarsız ya da 10 bin altı tramerliler bulunabiliyor yine de.
Maalesef Fiesta'ların sadece patlakları var. :(

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
766
1,616
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Açık konuşmak gerekirse bu tavsiyelerin hepsine baktım ancak seçim yapmak çok zor arkadaşlar. Sizden rica etsem alırım dediğiniz ilanları buraya atabilir misiniz :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,851
26,171
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Güzel de, onların elektrik elektroniği palio'ya göre çok daha karmaşık, dolayısıyla arıza yapacak çok daha fazla kalem var :D Bir de parça sıkıntıları kötü. Bulunsa bile çok pahalı. Kolay yürüsün demiş arkadaş, yoksa söylediklerin kesinlikle şiir gibi modeller.
Aslında aklımdan Multipla da geçiyor ama.... :')))

Maalesef Fiesta'ların sadece patlakları var. :(
Ben kolay yürüsün diyene 1.6 palio da önermem zaten o ayrı konu, palioyu 1.6 alırım diyene öneririm diğerlerini anca

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
RTE-RTA boş modeller, 8v motorları bulunur, makyajsızların arka stopları kırmızı olur.
RXT dolu modelidir, 16v bulunur fakat 1.6'sında kaput altı foto lazım 16v olup olmadığını anlamak için, makyajsız stopları yine kırmızı olur, mercekli farlar sis farı, klima, abs, çelik jant opsiyon değil standart geliyor.

Aşağıdaki araçların piyasa fiyatlarına tam anlamıyla bakmadım, ciddi ciddi oturup liste yapıp atmadım ama aşağıdakiler gözüme çarpanı.

Beyaz RTA'da klima olmayabilir, öyleyse satarken zorlanırsınız ama binerken problem olacağını sanmıyorum,1.4 8v 75 bg lik motorla uzun yıllar dert açmaz çok da yavaş değil, ara ara piste gidiyorsun güzel süreler dahi verme potansiyeli var. Kocaeli'de en azından gidilip bakılabilir yakınsa. Yakıt en büyük avantajı 100 km/l de 8-9 litre benzinler ütopik rakamlar değil 1.4 8v için.

RXT dolu versiyonu, boyasının ve motorunun yapılması büyük avantaj, 1.6 8v olduğu için yakıtı fazla olur, fakat seri gidiyorlar.

Dediğim gibi fiyatlarını detaylıca takip edip baktığım araçlar değil, ama bildiğim araçlar bunlara bu haliyle binersen ne usta ne parça ne de yakıt sıkıntısı(attığım 1.6 hariç) yaşamazsın kolay kolay. Ayrıca öyle çok keyifsiz araçlar da değiller sadece direksiyonları aşırı hafif ve tepkisiz onun haricinde tutuşları kıvrak.

Şahsi kanaatim şu yakıt fiyatlarında araç almak mantıklı değil alınacaksa da çok az yakan araçlar tercih edilmeli, Panda'da güzel bir tercih olabilir, yakıt minvalinde bakarsak.

Son düzenleme:

klnc

Umut
Senkromeççi
21 May 2020
2
9
95
24
İstanbul
Marka
Opel
bütçeyi biraz daha arttırırsan makyajsız benzinli getz bulabilirsin diye düşünüyorum 3 silindirli 1.5 dizellere bulaşmadığın sürece başın ağrımaz bunun haricinde 1.3 dizel corsa c bakabilirsin yada clio2-symbol

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
1.4 Clio 2 alıp sorunlarından illallah edip satan tanıdığım da var 3 yıldır 1.6 Marea'yı sorunsuz kullanan da. Temiz bir araç bulduktan sonra gerisine takılmamak lazım.

UCY

Profesör
29 Kas 2019
267
869
2,195
İstanbul
Marka
Fiat
aşağı yukarı benzer fiyatlara araba bakıyorum.
Düşük km her ne kadar zor da olsa 1.3 mjet palio bakıyorum. temizini bulmak çok zor yine belirtelim.
206 da palio ile aynı temizini bulması zor ama arada tek tük de olsa çıkıyor.
4 silindir getzlere bakabilirsiniz 100 civarı bulunabiliyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım