Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Hocam merceklerin fiyatı ne kadar tuttu, boyuta göre çok değişkenlik gösteriyor mu?
Mercekler şuan 10 civarında yanılmıyorsam klasik olan. Fiyat boyuta göre değişmiyor. Boyut olarak isteğe göre takılabiliyor. Sığması önemli sadece.
Fiyat modele göre değişmekte.
Modeller
-> Bi Led Projektör Klasik Model
-> Bi Led Lazer Projektör
-> Bi Led Pro Projektör

Farkları uzunlarda belli oluyor.
Klasik modelde sadece perde kalkıyor, uzun oluyor.
Lazerde uzunlar için ortada ekstra bir led var uzunları yakınca perde kalkıyor ve ekstra olarak o yanıyor.
Proda bu uzunlarda ekstra yanan led çok daha güçlü.

Onur Kmnt

Kerem Onur Kement
Profesör
18 Mar 2023
266
601
1,445
19
İstanbul
Marka
Ford
Mercekler şuan 10 civarında yanılmıyorsam klasik olan. Fiyat boyuta göre değişmiyor. Boyut olarak isteğe göre takılabiliyor. Sığması önemli sadece.
Fiyat modele göre değişmekte.
Modeller
-> Bi Led Projektör Klasik Model
-> Bi Led Lazer Projektör
-> Bi Led Pro Projektör

Farkları uzunlarda belli oluyor.
Klasik modelde sadece perde kalkıyor, uzun oluyor.
Lazerde uzunlar için ortada ekstra bir led var uzunları yakınca perde kalkıyor ve ekstra olarak o yanıyor.
Proda bu uzunlarda ekstra yanan led çok daha güçlü.
Mondeo'nun kendi bi-Xenon farlarının merceklerinden şüphe duyduğumuz için sadece mercek değişimi düşünüyorduk, internette 2 bin - 7 bin TL skalasında fiyatlar olduğu için merak etmiştim, bilgi için sağolun

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hocam hayırlı olsun güzel guncelleme olmuş. Merak ettiğim aftermarket projektorlerde çoğunlukla odaklama sorunu olabiliyor kısa farlarda ve karşıdakinin gözünü alabiliyor. İslakta parlama da yapabiliyor özellikle led aydinlatmada. Böyle bir sorun oldu mu ?

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,062
6,940
5,020
github.com
Marka
BMW
Güzel günlerde kullan dostum. Resmen çağ atlamış oldu araba. Kısalarda gelen ufuk çizgisinin netliği vs baya baya oem+ oldu. Yağmurdaki performansını da merakla bekliyorum

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Hocam hayırlı olsun güzel guncelleme olmuş. Merak ettiğim aftermarket projektorlerde çoğunlukla odaklama sorunu olabiliyor kısa farlarda ve karşıdakinin gözünü alabiliyor. İslakta parlama da yapabiliyor özellikle led aydinlatmada. Böyle bir sorun oldu mu ?

Teşekkür ederim,özellikle böyle bir sorun yaşanmasın diye 1 saatten fazlaca Semih far ayarına çalıştı,duvarda da test ettik.Net bir çizgi olarak far kendini belli ediyor ve tam olması gereken seviyede,yani göz almıyor.Islaktaki parlamayı daha yağmur yağmadığı için denemedim.

Atölye Semih bu işin piridir, Astra H’ta ve Corsa C’de deneyimledik, kazasız belasız

Teşekkürler,ben de aynısını düşünerek gittim hem mükemmel bir aydınlatmaya sahip oldum hem de dost kazanmış olduk,her şeyden kıymetli.

yapılması gereken sonunda yapıldı, çok iyi oldu çok da güzel oldu. Maşallah 🧿

Güzel günlerde kullan dostum. Resmen çağ atlamış oldu araba. Kısalarda gelen ufuk çizgisinin netliği vs baya baya oem+ oldu. Yağmurdaki performansını da merakla bekliyorum

Teşekkür ediyorum dostlarım,detaylı çekimlerini yapacağım arabanın orada yağmurdaki aydınlatmasına da yer veririm.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Teşekkür ederim,özellikle böyle bir sorun yaşanmasın diye 1 saatten fazlaca Semih far ayarına çalıştı,duvarda da test ettik.Net bir çizgi olarak far kendini belli ediyor ve tam olması gereken seviyede,yani göz almıyor.Islaktaki parlamayı daha yağmur yağmadığı için denemedim.
Buna sevindim hocam. Karşıdakinin gözünü alması bir yana normalde buna benzer dönüşüm yapmış hangi araca bindiysem odak sorunu olduğu için şoförün de işine yaramiyor. Far huzmesi öyle saçma yerleri aydınlatıyordu ki olması gereken mesafe karanlıkta kalıyordu. Seninki gayet işe yarar ve etkili bir çalışma olmuş tekrar güle güle kullan hocam

cerberra

Kutluhan
Profesör
14 Eki 2016
68
70
1,010
ANKARA
Marka
Hyundai
Arkadaşlar merhaba,görev adamına bu zamana kadar hep safkan benzinde biniyordum,az da yakıyordu ancak ülkenin müthiş şahlanışından ve yıllık neredeyse 30 bin km ye yaklaşan kullanımımdan dolayı yavaş yavaş birkaç ay önceden LPG araştırmalarıma başladım.

Dönüşüm için @FurkanKarka dostumla epey istişare edip @Basri Amca ’nın da tavsiyesiyle Üçel Otogaz Mühendisliği tercih ettim ve 3 hafta önce dönüşüme başladık.

Ekli dosyayı görüntüle 43301

Aylarca araştırmam sonucu aracımda Prins Technomax Plus ürününü tercih ettim,bu ürünü çokça önerdiler.Ben de özellikle regülatör,enjektör hızı ve yazılımından dolayı bu ürüne en başından beri daha yakındım.

Ekli dosyayı görüntüle 43304

Aracın safkan benzinli olarak çekilmiş son hali :(

Ekli dosyayı görüntüle 43303

Bu işlem yaklaşık 9 saat kadar sürdü ki,beni en çok zorlayan nokta bu oldu.Bu araçtan,bu motordan bin kere dönüşüm yapıldığı için daha kısa sürer diye düşünsem de evdeki hesap çarşıya uymadı :D Çok fazla dönüşüm ve bakım için gelen araç vardı.

Kiti biraz daha açmak gerekirse,Bosch MAF sensörü,Prins’in sabit debili Regülatörü ve 1.75ohm dirençli Gemini enjektörler kiti ön plana çıkarıyor,170 HP’ye kadar motoru besleyebiliyor,yani bu motora fersah fersah yeten bir kit oldu.20 binde bir filtre bakımı olması güzel görünse de filtresi pahalı olduğu için bir güzelliği kalmıyor haliyle.

Ekli dosyayı görüntüle 43305

Yolda yapılan AFR ayarından sonra montaj tamamlandı,en önemli kriter düzgün işçilik ve düzgün ayar olduğunu bildiğim için bu konuda hassas davrandım ve tüm süreç istediğim gibi ilerledi,montaj gerçekten çok titiz yapıldı.LPG beyni ana beynin hemen arkasında dik konumlandırıldı,regülatör radyatör hizasında egzoz manifolduna yakın yere konuldu,bütün kablolar yalıtımlandı,borular gizlendi.Tank olarak takılabilecek en büyük tank olan 55 litrelik Step marka Simit tank taktırdım.(Büyük depo candır :D) Enjektörler emme manifoldunun motor bloğunun en yakın yerine konumlandırıldı.

Ekli dosyayı görüntüle 43306

Ekli dosyayı görüntüle 43309

Gün sonunda artık aracımız gazla ilerler hale gelmişti,ilk depomuzu her zaman aldığım istasyondan fulledik.

Ekli dosyayı görüntüle 43307

Öte yandan tanktaki seviye ölçerin çok hassas çalışmadığını zaten söylemişlerdi ancak buna da hala alışabilmiş değilim,depoda 2 ışık yanarken de siren ötüp benzine geçtiğine bugün itibariyle şahit oldum :D Km sıfırlayıp takip etmek gerek.Benzin-Gaz geçişleri arasında en ufak bir gecikme yaşanmıyor,hararet 30 dereceye geldiği anda gaza geçiyor ki bu da soğuk motordan sonra yaklaşık 2 dk’ya denk geliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 43308

3 haftalık sürede yaklaşık 2000 km kadar yol yapmış oldum,bu sürede asla performans kaybı,tekleme,arıza ışığı,fazla yakma gibi şikayetlerim olmadı ancak rölanti enjektör sesine hala alışamadım,bütün enjektörlerin saniyede ne kadar gaz püskürttüğünü duyabiliyorum ki beni epey rahatsız ediyor.Yine de yapılan ekonominin yanında önemi yok diyebilirim.
Ben de ERA'canı ilk aldığımda Ankara Mocan otogazda aynı marka model takdırmıştım. Gerçekten güzel ürün 4,5 senedir neredeyse benzin hassasiyetinde çalışmakta, Hyundai motorlarına da iyi bir montajla gayet uyum sağlamakta. Güzel günlerde kullanın inşallah. Flitre 1 ay kadar önce değiştirdim 1200 TL olmuş :) 20.000 km önce servis kaydımdan baktım 400 TL'miş yaklaşık 20 ay önce :)

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Ben de ERA'canı ilk aldığımda Ankara Mocan otogazda aynı marka model takdırmıştım. Gerçekten güzel ürün 4,5 senedir neredeyse benzin hassasiyetinde çalışmakta, Hyundai motorlarına da iyi bir montajla gayet uyum sağlamakta. Güzel günlerde kullanın inşallah. Flitre 1 ay kadar önce değiştirdim 1200 TL olmuş :) 20.000 km önce servis kaydımdan baktım 400 TL'miş yaklaşık 20 ay önce :)
Merhaba,ben taktıralı yaklaşık 18 bin km oldu sistemi ve ben de oldukça memnunum.En ufak bir performans düşüsü,arıza lambası,tekleme vs söz konusu olmadı beklediğimden daha uyumlu çalışıyor.Benim bakıma da az kaldı,açıkçası diğer markaların filtreleri 300-500 bandında iken prins'in güncel kur fiyatlandırmalarından sonra 1500 TL ye dayanması ve 20 binde bir değişim istemesi hiç mantıklı değil.Bu filtre değişim periyodunun değişimi araştırdığıma göre avrupada 60-80 binde bir yapılabiliyorken bizde 20 binde bir yapılıyor oldukça gereksiz geliyor bana ancak garanti şartları malum 1 sene daha el mecbur.Daha sonrasında ise ben de 60 binde bir değişime geçmeyi düşünüyorum,1500 TL'lik filtre hakkını versin :) İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Bir sorum olacak,Technomax Plus'ların regülatörlerinde su ayırıcısında da bir filtre var,bu filtrenin değişim periyodu nedir biliyor musunuz ya da geçenki bakımda değiştirdiler mi sizde ? Bir de filtre değişim zamanı gelince herhangi bir uyarı verme ya da devre dışı kalma vs yapıyor mu sistem ?

cerberra

Kutluhan
Profesör
14 Eki 2016
68
70
1,010
ANKARA
Marka
Hyundai
Merhaba,ben taktıralı yaklaşık 18 bin km oldu sistemi ve ben de oldukça memnunum.En ufak bir performans düşüsü,arıza lambası,tekleme vs söz konusu olmadı beklediğimden daha uyumlu çalışıyor.Benim bakıma da az kaldı,açıkçası diğer markaların filtreleri 300-500 bandında iken prins'in güncel kur fiyatlandırmalarından sonra 1500 TL ye dayanması ve 20 binde bir değişim istemesi hiç mantıklı değil.Bu filtre değişim periyodunun değişimi araştırdığıma göre avrupada 60-80 binde bir yapılabiliyorken bizde 20 binde bir yapılıyor oldukça gereksiz geliyor bana ancak garanti şartları malum 1 sene daha el mecbur.Daha sonrasında ise ben de 60 binde bir değişime geçmeyi düşünüyorum,1500 TL'lik filtre hakkını versin :) İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Bir sorum olacak,Technomax Plus'ların regülatörlerinde su ayırıcısında da bir filtre var,bu filtrenin değişim periyodu nedir biliyor musunuz ya da geçenki bakımda değiştirdiler mi sizde ? Bir de filtre değişim zamanı gelince herhangi bir uyarı verme ya da devre dışı kalma vs yapıyor mu sistem ?
Merhaba, bahsettiğiniz ikinci filtre değişimi ile ilgili bir bilgi verilmedi hiç, değişimle ilgili bir periyot bilmiyorum maalesef. Gaz filtresinde ise cihaza bağlanınca bir uyarı veriyor, onun dışında bir ikaz sesi, ışığı vs. olmadı bende, ama bakım zamanında sayacı sıfırlarken uyarıyı gördüm. Güle güle kullanın tekrar, gerçekten çok memnun kalacaksınız :)

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Nisan’a girdiğimiz için artık yazlık kombinasyonlara geçelim dedik.Ek olarak 1 lastiğe yama,4’üne de çelik sibop almıştım onlar takıldı.

Yeni boyattığım jantların görselini tamamlasın diye kaliperleri de boyadık.

Öncesi;

IMG_8080.jpeg

Kaliper aralarını temizledi

IMG_8081.jpeg

Kaliperlerin yeni hali;

IMG_8082.jpeg

IMG_8083.jpeg

IMG_8088.jpeg

Final

IMG_8089.jpeg

IMG_8091.jpeg

IMG_8095.jpeg

IMG_8098.jpeg

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım