Acemi şöförlere tavsiyeler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Panzer

Profesör
6 Eki 2016
108
181
1,185
29
Bursa
Yaşım 22 ehliyet daha yeni aldım sayılır (evrakları trafik şubeye vermedim daha) ve 0 km bir araç aldık ve sorun şu ki ben araba dan hiç anlamıyorum daha önceden arabalara hiç merakım olmadı içimde de biraz anlayamadığım bir korku var hiç kullanasım gelmiyo bazen almasaydık keşke diyorum (ben küçükken geçirdiğimiz ağır bir kaza vardı onun da etkisi var sanırım)
Araç kullanırken dikkat etmem gerekenler nelerdir araç bakımı nasıl yapılır(motor yağı hidralok yağı akü...vs) kaza durumun ne yapılır gibi gibi...
Tecrübelerinizi anışarınızı paylaşırsanız çok sevinirim biraz uzun yazdım galiba ama şimdiden vericeğiniz cevaplar için teşekkür ederim
bide sis farları nasıl açılıyor :)

ESEB19

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
423
425
1,395
Marka
Volkswagen
Hocam sis farlarını açmayın gereksiz ve diğer şöförleri gerçekten rahatsız ediyor sis farının açılmasıda arabadan arabaya değişir

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
sis farları orda aşşaadan açılıyor orda düğme var ordan :D

Öncelikle hayırlı olsun.

İlk olarak arabaya tam hakimiyeti sağlamakla başlaman gerekir. Trafiğe kapalı alan bul. Arabanın 4 köşesine de hakim olabilmek açısından arabanın köşelerine böyle kartondan sopa gibi şeyler yapıştırarak iyice belle. Daha sonra başka araç niyetine artık kuka mı koyarsın, yine kartondan maket mi koyarsın, tahta levha mı koyarsın, böyle dokundun mu arabaya çizik vermeyecek şeyler koyarak ön-arka tamponları değdir, park manevraları dene vs. vs. Özetle, araban senin bir uzvun gibi olsun. Trafikte zaten dikkat etmen gereken çok şey var, bir de ona dikkatini ayırma.

Daha sonra trafiğe çık. Trafikte ilk olarak kendini alıştırman gereken şey ani hareketlerden kaçınmak. Tecrübeli sürücülerin bile dalgın anlarında veya kör noktalarında kalan araçlar olduğunda filan hamlelerin yavaş yapılması kazalardan kurtarır. En basitinden şerit değiştirmek, direksiyonu kırmak, dönüş yapmak, fren yapmak; bu tarz hamleleri hep ağırdan almaya alışmakta fayda var.

Sonraki konu frenaj. Trafikte giderken önceden hesaplayarak gitmekte fayda var. Bu yolla frenleri de daha az kullanmış olursun. Pek çok açıdan faydası var bunun. Zamanla kazanılacak melekedir, 2 gün buna kasmana gerek yok. =)

Aynaları kullanmayı hiçbir zaman ihmal etme. Arada dümdüz yolda bile aynalardan kontrol et geleni gideni. Makas atanı var, silme geçen motosikleti var, var oğlu var. Ama aynalara bakarken önüne bakmayı da ihmal etme. Dikkatsiz anımda benim etmişliğim oldu =)

Dikkat demişken, direksiyonda sinirlerini aldırmaya bak. Her zamankinden fazla hata yaptırır. Trafik de hata kaldırmaz. Ben 19 yaşımda sırf sinirli olduğum için önümde duran trafiği farketmeyerek arkadan zincirleme kazaya sebep oldum. Tek büyük kazam da odur. Trafiktekilerin de, araçtakilerin de sinirlerini bozmasına izin verme. Gerekirse çek kenara in arabadan.

Aklıma gelen başka bir tavsiye: senden yüksek araçlar yanına gelirse korkma. Onların şoförlerinin bir çoğu araçlarının sınırlarını gayet iyi biliyordur. Tırların ve büyük kamyonların sağ önleri kör noktalarıdır, onun dışındaki yerleri görürler. İlk başta çiğneyecekmiş gibi gelir insana. Gereksiz panik yapmana gerek yok. Ama uzun araçların da manevralarında orta kısımlarından uzak dur, dönüşleri sırasında sıkıştırıp acımayabilirler tabi =)

Işık yeşil yansa bile sağına soluna bak. İhlal eden çıkabilir. Sadece solundan sağına akan tek yön bir yola giriyor olsan bile ters yöne de bir bak. Her şöförün sığır olma ihtimali vardır.

Trafikte mümkün oldukça önündekinin de önünü takip etmeye çalış. İlk başta "önce bir kendi önüme bakayım da" demeni normal karşılıyorum. Ama gerçekten çok büyük önemi var bunun. Zamanla buna da alıştır kendini.

Görüşünü açık tut. Görüşünün kapalı olduğu virajlara, kavşaklara her zaman önüne bir şey çıkacakmış gibi farz ederek gir. Gün gelir, çok faydasını görürsün.

Şehir içinde sokaklarda asla ama asla hız yapma. Yol kenarında paralel park halindeki iki araba arasından küçücük çocuklar aniden çıkabiliyor. :/

Yorulursan mutlaka mola ver. Refleks ve konsantrasyon fark etmesen de çok çok düşer çünkü. Yaşa başa bakan bir konu değil bu, ben dayanırım deme.

Hiç bir zaman korkma, ama her zaman temkinli ol.

Mevlana gibi öğüt yağdırdım be.... :D

Sürüşe dair daha çok şey var tabii ki. İlk başta alışılması gereken şeylerden aklıma gelen örnekler verdim. Bakım ve kaza tutanak vs. tecrübelerini başka arkadaşlar paylaşsın ben yoruldum saat gece 1 oldu. :)

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
sis farları orda aşşaadan açılıyor orda düğme var ordan :D

Öncelikle hayırlı olsun.

İlk olarak arabaya tam hakimiyeti sağlamakla başlaman gerekir. Trafiğe kapalı alan bul. Arabanın 4 köşesine de hakim olabilmek açısından arabanın köşelerine böyle kartondan sopa gibi şeyler yapıştırarak iyice belle. Daha sonra başka araç niyetine artık kuka mı koyarsın, yine kartondan maket mi koyarsın, tahta levha mı koyarsın, böyle dokundun mu arabaya çizik vermeyecek şeyler koyarak ön-arka tamponları değdir, park manevraları dene vs. vs. Özetle, araban senin bir uzvun gibi olsun. Trafikte zaten dikkat etmen gereken çok şey var, bir de ona dikkatini ayırma.

Daha sonra trafiğe çık. Trafikte ilk olarak kendini alıştırman gereken şey ani hareketlerden kaçınmak. Tecrübeli sürücülerin bile dalgın anlarında veya kör noktalarında kalan araçlar olduğunda filan hamlelerin yavaş yapılması kazalardan kurtarır. En basitinden şerit değiştirmek, direksiyonu kırmak, dönüş yapmak, fren yapmak; bu tarz hamleleri hep ağırdan almaya alışmakta fayda var.

Sonraki konu frenaj. Trafikte giderken önceden hesaplayarak gitmekte fayda var. Bu yolla frenleri de daha az kullanmış olursun. Pek çok açıdan faydası var bunun. Zamanla kazanılacak melekedir, 2 gün buna kasmana gerek yok. =)

Aynaları kullanmayı hiçbir zaman ihmal etme. Arada dümdüz yolda bile aynalardan kontrol et geleni gideni. Makas atanı var, silme geçen motosikleti var, var oğlu var. Ama aynalara bakarken önüne bakmayı da ihmal etme. Dikkatsiz anımda benim etmişliğim oldu =)

Dikkat demişken, direksiyonda sinirlerini aldırmaya bak. Her zamankinden fazla hata yaptırır. Trafik de hata kaldırmaz. Ben 19 yaşımda sırf sinirli olduğum için önümde duran trafiği farketmeyerek arkadan zincirleme kazaya sebep oldum. Tek büyük kazam da odur. Trafiktekilerin de, araçtakilerin de sinirlerini bozmasına izin verme. Gerekirse çek kenara in arabadan.

Aklıma gelen başka bir tavsiye: senden yüksek araçlar yanına gelirse korkma. Onların şoförlerinin bir çoğu araçlarının sınırlarını gayet iyi biliyordur. Tırların ve büyük kamyonların sağ önleri kör noktalarıdır, onun dışındaki yerleri görürler. İlk başta çiğneyecekmiş gibi gelir insana. Gereksiz panik yapmana gerek yok. Ama uzun araçların da manevralarında orta kısımlarından uzak dur, dönüşleri sırasında sıkıştırıp acımayabilirler tabi =)

Işık yeşil yansa bile sağına soluna bak. İhlal eden çıkabilir. Sadece solundan sağına akan tek yön bir yola giriyor olsan bile ters yöne de bir bak. Her şöförün sığır olma ihtimali vardır.

Trafikte mümkün oldukça önündekinin de önünü takip etmeye çalış. İlk başta "önce bir kendi önüme bakayım da" demeni normal karşılıyorum. Ama gerçekten çok büyük önemi var bunun. Zamanla buna da alıştır kendini.

Görüşünü açık tut. Görüşünün kapalı olduğu virajlara, kavşaklara her zaman önüne bir şey çıkacakmış gibi farz ederek gir. Gün gelir, çok faydasını görürsün.

Şehir içinde sokaklarda asla ama asla hız yapma. Yol kenarında paralel park halindeki iki araba arasından küçücük çocuklar aniden çıkabiliyor. :/

Yorulursan mutlaka mola ver. Refleks ve konsantrasyon fark etmesen de çok çok düşer çünkü. Yaşa başa bakan bir konu değil bu, ben dayanırım deme.

Hiç bir zaman korkma, ama her zaman temkinli ol.

Mevlana gibi öğüt yağdırdım be.... :D

Sürüşe dair daha çok şey var tabii ki. İlk başta alışılması gereken şeylerden aklıma gelen örnekler verdim. Bakım ve kaza tutanak vs. tecrübelerini başka arkadaşlar paylaşsın ben yoruldum saat gece 1 oldu. :)
Valla 10 yıldan fazladır trafikteyim ben bile sonuna kadar okudum ahahaha eline sağlık herşeyi yazmışsın zaten :)

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Boş alanlarda (biyere çarpmayın yeter), fren, viraj ve ani şerit değiştirme (slalom) antrenmanları yapın, özellikle yerler ıslakken tecrübe edinirseniz gerisi kolay. Bide fren gerçekten çok önemli bi parça, çoğu kazadan bir şekilde kurtulabilirsiniz ama hızlıysanız arkadan çarpmanın kurtuluşu yok, dikkatli olun o konuda. arada bi go karta falan da gidersiniz tamamdır. öğrenseniz iyi olur dediğim teknikler; kontra, trailbraking, ağırlık transferi, sol ayak freni (esp yoksa karda lazım olur). bu teknikleri McRae kadar bilmenize gerek yok kaza yapmayacak kadar bilin yeter. bide dengeli kullanın yukarıda bahsettikleri gibi ani hareketlerden kaçınmanız faydalı olur özellikle yokuş inişlerindeki virajlarda.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,276
21,695
5,320
26
Avcılar-Darıca
Alışana kadar merkezlerden kaçmaya bak. Park ederken dar yerlerden dönüşlerde ve özellikle karşıdan gelen kamyonlardan ötürü sıkıntı çekersin.

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Mümkün mertebe kurallara uymaya çalış, ilk zamanlarda acemi olduğun için korna çalan, el kol yapan çok olur pek takılma. Ben ehliyeti ilk aldığımda akşam trafik azaldıktan sonra çıkar gezerdim arabayı tanıyayım, yolları öğreneyim falan diye, zaten 1-1.5 ayda alışıyorsun sonrası tecrübe.

erayefe

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
4
4
545
28
Bu yanlama dedikler olayı nasıl yapıyoruz?:)
ilk sorun sis farlarını nasıl açarız ve ikinci sorun da bu olunca gerçekten trafiğe çıkmamam gerektiğini düşündürdün bana. İnsanlar sana güvenli sürüşün inceliklerini paylaşırken sen çok farklı yerleri merak ediyorsun. Umarım kaza yapıp hem kendine hem de başka insanlara zarar vermezsin.

kaansoysal

Profesör
19 Eki 2016
415
514
1,645
32
Mersin
Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız şürüşler sonrasında öneri olarak;
#emliyet kemerini takmadan yola çıkma
#kesinlikle aynaları ve sinyalleri çokca kullan
#olur olmadık yerde gaza gelip formula pilotuna dönme şehir içinde artistlik olmaz önüne biri atlarsa duramıyacağın hızlara çıkma
#dolmuşçu abilere dikkat et yol hakkı,şerit hakkı gibi şeyler onlarda yok
#bayanları sıkıştırma hayatını ve hayatlarinı tehlikeye atma.
(annelerimizin,ablalarımızın,kardeşlerimizin yetenekleri sınırlı)

Panzer

Profesör
6 Eki 2016
108
181
1,185
29
Bursa
ilk sorun sis farlarını nasıl açarız ve ikinci sorun da bu olunca gerçekten trafiğe çıkmamam gerektiğini düşündürdün bana. İnsanlar sana güvenli sürüşün inceliklerini paylaşırken sen çok farklı yerleri merak ediyorsun. Umarım kaza yapıp hem kendine hem de başka insanlara zarar vermezsin.
sis olayı şakaydı sırf milleti rahatsız ediyo diye xenon far bile almadım bana uygun fiyata gelmesine rağmen yanlama olayını da merak ettim aracım ford focus and abi videosunda çok beğenmişti merak ettim sadece benim için güvenlik her zaman önce gelir magandalık kesinlikle yapmam ben 5 yaşındayken bir maganda kamyon cu yüzünden şarampole yuvarlanmıştık ambulans sesleri hala kulağımdadır

Panzer

Profesör
6 Eki 2016
108
181
1,185
29
Bursa
verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu
peki araç bakımı konusunda bilgi verebilecek var mı yapılması gerekenler yapılmaması gerekenler
kaza durumunda yapılması gerekenler vs.

MertEren

Panpa
8 Eyl 2016
1,216
2,194
3,770
25
İstanbul
Emniyet kemerini tak. Sis farı yakma. Gereksiz yere uzun farları yakma. Vites arttırmayı düşültmeyi unutma. Arabayı gereksiz yere bağırtma. Sinyalini kullanmayı unutma. O sinyal kazalar önlensin diye var. Sonra zincirleme kazaya sebebiyet verme. Sol şeridi gereksiz yere işgal etme. Takip mesafeni koru. Freni doğru zamanda kullanmayı öğren. Kamyonların kör noktasına girme ve sol tarafından gitmeye özen göster. Koltuk altında kavraması kullanımı kolay bir sopa bulunsun. Düzgün tutamayacağını koyma oraya. Sonra elinden alır bir yerine saplarlar. Seni sıkıştırmaya çalışan minibüse izin vermemeye özen göster. Kendilerini bir b.k sanıyorlar ondan sonra. Diğer şoförlere saygılı ol. Saygısızına denk gelirsende(Örnek olarak geçen gün kavşaktan sağa ayrılacağım diye sağ tarafında durdum, bir tane kadın kavşağın içinden beni durdurmaya yetecek şekilde kornaya bastı. Döndüm baktım hareket yapıyor. Sonra benim önüme atladı arabasıyla. Benim yoluma girdi. Hem dönüşte hata yapıyor hem de yolundakine hareket yapıyor. Hem suçlu hem güçlü olmaya çalışıyor. Yerler mi yemezler. Bende yapıştım arkasına sen ne yaptığını sanıyorsun mesajımı iletmek için. Böyle saygısız insanların trafikte kendilerini üste çıkarmasına izin verme. Sonra bunlarda kendilerini bir b.k sanıyor. Bu durumda cinsiyet ayrımı yapma. Zaten eşitlik denilen şey bu yüzden var.) gereği neyse onu yap. Durak önü boşken yolun ortasında yolcu indirip bindiren otobüsleri minibüsleri taksileri belgele. Polise ver. Ceza gitsin. Bende yeni ehliyetli sayıldığım için henüz deneme fırsatım olmadı ama ilk fırsatta deneyeceğim. Motorlulara dikkat et. Sen 4 tekerde kapalı bir alandasın ama onlar 2 tekerde korumaları daha az şekilde denge kurmaya çalışarak gidiyorlar. Kuryelere de özellikle dikkat et. Onlar düşüncesiz patronlar tarafından emir kulu oldukları için aceleyle siparişten siparişe koşturuyorlar. Çoğunun tek derdi ekmek parasını kazanmak ama içlerinde apaçilerde yok değil. Yayalara saygılı ol. Sokaklarda dikkatli ve sakin git sokakta oynayan çocuklar çıkabilir. Yaşlı teyzeler dedeler ağır ağır karşıya geçmeye çalışıyor olabilir. Sokak hayvanlarına dikkat et. Sen nasıl bir canlıysan onlarda bir canlı. Özellikle yolun ortasında köpek kedi kaplumbağa vs. bir hayvan görürsen yol müsaitliğine göre dur ver karşıya geçmelerini sağla. Kedi köpek zaten geçerde. 2 şeritli yayla yolu tarzı yerlerde kaplumbağa filan olabilir. Çek kenara arabayı. Kaplumbağayı gitmek istediği yolun tarafına koy ki yolda başka bilinçsizler zarar vermesin. Birde kullanacağın aracın bakımlarına özen göster. Arabanın yanına gidince direk arabaya atlayıp basıp gitme. Lastik inmiştir. Altında hayvan vardır uyuyordur. Mahalledeki çocukların topu kaçmıştır. Bu durumlar yaz yaz bitmez sen anla işte devamını da. He birde sakın korkak gibi sürme arabayı. Sağından solundan araba geçiyorken tırsıp da yolundan çıkma yani. Gözünü karartıp kendini uygun durumlarda denemezsen araba kullanmayı öğrenemezsin. Tek yaptığın elin ayağın titreyerek araba kullandığını sanmak olur. Hadi kazasız belasız sürüşler. Allah yolunu açık etsin.

Son düzenleme:

MertEren

Panpa
8 Eyl 2016
1,216
2,194
3,770
25
İstanbul
verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu
peki araç bakımı konusunda bilgi verebilecek var mı yapılması gerekenler yapılmaması gerekenler
kaza durumunda yapılması gerekenler vs.
Arabanın servis bakımlarını aksatma boş yere. Arabadaki yol bilgisayarı verilerini düzenli takip et. Arıza durumunda sebep bildiğin bir şeyse gereken neyse onu yap. Değilse çek müsait bir yere olayı öğren. Duruma göre ya yoluna devam et ya servise sür ya da çekici çağır. Arabanı temiz tutmaya özen göster. Doğru mevsimde uygun lastiği kullan. Eğer havaların sıcak olduğu soğuk kar görülmeyen bir yerdeysen sürekli kış lastiği takma gereksiz yere. Yazlıklarla devam et. Kış şartların hava soğuk oluyorsa ve zaman zaman kar yağıyorsa git kış lastiğini taktır. Sonra böyle olursun:
Kısaca arabana özen göster.

erayefe

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
4
4
545
28
sis olayı şakaydı sırf milleti rahatsız ediyo diye xenon far bile almadım bana uygun fiyata gelmesine rağmen yanlama olayını da merak ettim aracım ford focus and abi videosunda çok beğenmişti merak ettim sadece benim için güvenlik her zaman önce gelir magandalık kesinlikle yapmam ben 5 yaşındayken bir maganda kamyon cu yüzünden şarampole yuvarlanmıştık ambulans sesleri hala kulağımdadır
Şaka olduğunu anlamamışım trafiğe yeni bir maganda katılmadığı için sevindim.:) hayırlı olsun araç kazasız belasız kullanırsınız inşallah

Son düzenleme:

OguzhanGuclu

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
7
11
595
Yaşım 22 ehliyet daha yeni aldım sayılır (evrakları trafik şubeye vermedim daha) ve 0 km bir araç aldık ve sorun şu ki ben araba dan hiç anlamıyorum daha önceden arabalara hiç merakım olmadı içimde de biraz anlayamadığım bir korku var hiç kullanasım gelmiyo bazen almasaydık keşke diyorum (ben küçükken geçirdiğimiz ağır bir kaza vardı onun da etkisi var sanırım)
Araç kullanırken dikkat etmem gerekenler nelerdir araç bakımı nasıl yapılır(motor yağı hidralok yağı akü...vs) kaza durumun ne yapılır gibi gibi...
Tecrübelerinizi anışarınızı paylaşırsanız çok sevinirim biraz uzun yazdım galiba ama şimdiden vericeğiniz cevaplar için teşekkür ederim
bide sis farları nasıl açılıyor :)

Araba kullanmamayı bende istemiyordum ilk zamanlar korkuyordum ama bunun inadına sürekli bir yere gidip durdum zamanla geçecek iyi bir sürücü olursun ama her şeyin başı sabır ve dikkat bunlar olduğu sürece her şey yolunda gider...

Son düzenleme:

Gurdal07

Profesör
29 Eyl 2016
354
342
1,295
Antalya
Şerit değiştirmeden once kesinlikle geçeceğin tarafın aynasina bak, araba düz gidiyorken direksiyonu cevirmeden yada fren yapmadan önce kesinlikle sinyali ver. Sinyal kolu belkide fren pedalindan daha çok önlüyordur kazaları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım