FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Bu konuyu sizlere danışmak istediğim için açıyorum. Yeni dizel motorlarda emisyon düzenlemeleri için motor hacmi 1600cc'den 1500cc'ye düşürülüp adblue eklenmiş. Örneğin blueDCI. blue HDI...

Ayrıca alakası var mıdır bilmem ama çoğu manuel arabada 5 ileri vitesten 6 ileri vitese geçilmiş. Üst devirlerde karbon salınımı artıyorsa bunu önlemek amacıyla yapılmış olabilir?

Şimde benim merak ettiğim şey emisyonla ilgili düzenlemelerden dolayı motorlarda yapılan değişiklikler yakıt tüketimini artırıyor mudur ve performansa nasıl bir etkisi oluyordur?

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,181
45,744
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Adblue ile ilgili okuduklarimdan aklimda kaldigi kadariyla yakit tuketimine kayda deger bir sekilde dogrudan etki etmedigi yonundeydi. Performans konususunda ise adblue sivisi ciddi azaldiginda yahut bittiginde motor elektronik olarak gucu belli bir yuzde seviyesinde kesiyor. Adblue arizalari cok ciddi maliyetliymis. Agir vasitalarda ki adblue sistemlerinde ise hem performans kazanmak hem bu arizalardan kacinmak icin iptal ettirebiliyorlar. 1-2 pdf formatli makalede sistemin performansa etkileri konusunda pek kayda deger bir yazi goremedim otomobillerde. Sadece tuketim acisindan kayda deger bir fark olusturmuyor deniliyordu.

@msansertekin bu konunun hakimidir. O daha detayli bir seyler diyebilir. Okuduklarim ne derece dogru teyit ettiremedim cunku.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,624
1
5,111
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Adblue ile ilgili okuduklarimdan aklimda kaldigi kadariyla yakit tuketimine kayda deger bir sekilde dogrudan etki etmedigi yonundeydi. Performans konususunda ise adblue sivisi ciddi azaldiginda yahut bittiginde motor elektronik olarak gucu belli bir yuzde seviyesinde kesiyor. Adblue arizalari cok ciddi maliyetliymis. Agir vasitalarda ki adblue sistemlerinde ise hem performans kazanmak hem bu arizalardan kacinmak icin iptal ettirebiliyorlar. 1-2 pdf formatli makalede sistemin performansa etkileri konusunda pek kayda deger bir yazi goremedim otomobillerde. Sadece tuketim acisindan kayda deger bir fark olusturmuyor deniliyordu.

@msansertekin bu konunun hakimidir. O daha detayli bir seyler diyebilir. Okuduklarim ne derece dogru teyit ettiremedim cunku.
Valla sen anlatıp bitirmişsin konuyu zaten :) Gayet de doğru.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,382
2
3,006
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
AdBlue'nun performansla ya da yakıt ekonomisi ile ilgisi yok. Olsa bile performansı düşürür artırmaz :) AdBlue'nun olayı çıkan zehirli maddelere yapışıp daha az karbon salınımı yaptırtması. Araçlarda bu sayede karbon salınımı azalıyor. Avrupa'da dizellerin hepsinde var neredeyse. Hatta o kadar sıkı ki benzinliklerde adblue pompaları var. Herkes bittikçe dolduruyor. Bir de AdBlue azalınca araç uyarı veriyor. 1000km'den sonra kontağı açmam diyor. Bir an önce doldurmazsan gerçekten km sayacı gösterdiği değere ulaşınca arabayı bir daha servis dışında açtıramıyorsun. Türkiye'de sanıyorum iptal ediyorlar maliyetten kaçınmak için. aslında maliyet çok da değil 20Euroluk falan bir Adblue yaklaşık 10binkm gidiyor. Türkiye'de ise Mercedes mesela servis haricinde koydurtmuyor araçlarına AdBlue. Kendin alıp koyarsan garanti dışında bile gösteriyorlar araçları. Kendilerinde de fahiş fiyatlarda tabii.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım