KAPALI Ailemize Araba Tavsiyesi

Qubarman

Takipçi
6 Haz 2019
4
1
20
25
Marka
Hyundai
Merhaba dostlar. Bu benim, bu forumdaki ilk konum. Dolayısıyla heyecan yok değil. Aslında Otopark takipçisi idim ama forum üyesi değildim. Neyse lafı çok uzatmanın alemi yok.

Ailemizin 2000 model X3 kasa Accent 1.5 GLS aracımız var. Aracı babam ve ben ortak kullanıyoruz. Elime bir miktar para geçti ve bu para ile aracı değiştirmeyi düşünüyorum. Bizim araca biraz bakım yapıp (alt takım ve motor aksamında bazı eksikler var) binme fikrim de var ama klima vs olmadığından mütevellit bu fikri arka plana attım diyebiliriz. Aslında Gls'lerde var diye biliyordum ama, meğersem opsiyon olarak satılmış o dönemde ve bizimki bu donanımdan mahrum kalmış. Halbuki saçma bir şekilde elektrikli ayna koymayı esirgememişler. Halbuki rakipleri aksine klima koyup elektrikli ayna koymazlar. İlginç işte.

Araç 250.000 km'de, aldığımızda 198.000'de idi ve 4 yıldır kullanıyoruz. Bu süre zarfında periyodik bakımları eksik bırakılmadı ve zamanında mümkün olduğunca kaliteli parçalar kullanılarak yapıldı. Bu konuda sorun yok ama alt takımda bazı parçalarda problemler var ve araç yağ yakıyor.

Sorum şu, sizce bu aracın eksiklerini yaptırıp binmeye devam mı etmeliyiz, yoksa üzerine ekleyip yola devam mı etmeliyiz? Parayı soracaksınız şimdi, hemen söyleyeyim aracın piyasa değeri 19-20 bin TL. Benim ise üzerine koyabileceğim 8 bin TL. Piyasaya baktığımızda çok mantıklı araç yok gibi ama bilemedim. Ne yapayım 8 bin TL'yi bu kore kaplanına mı gömeyim sizce?

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Değiştirme düşünceniz varsa 1999-2001 Corolla 1.3-1.4 bulunabilir.

Benzer yaşlarda başka Japonlar da bulunabilir. Japon diye belirtme nedenim mekaniklerine güvenmem, tabii kötü ellere düşmüş örnekleriyle karşılaşırsanız her marka üzebilir.

Hyundai ile devam mı, başka araca mı geçmeli, sizin bileceğiniz iş. :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Bahsettiğiniz sorunlar az uz değil, motor yağ yakıyor, komple ön takım, periyodik bakım işçilik derken size aracın maliyeti 3-4k yı bulur. 1.5 GLS olduğu içinde eğer kaportada boya değişen vs vs az ya da yok ise 19-21 arasına gidiyor.

1-Klima olmadığı için bilinen bir aracı satıp bilinmeyen bir araba almak mantıklı değil
2-Sattığınız zaman alacağınız aracın da masrafı olacak 28 bin tl değil de en az 30-31 bin tl olarak düşünmek zorunda kalacaksınız.
3-Araç bulabileceğinizi gözünüz kesiyorsa alın, fakat şu piyasada eldekini satıp yerine koyamamak da var.

28 bin tl ye de ailecek binilecek bir üst kasa Accent, macera aranırsa da Mondeo'ları öneririm.

Qubarman

Takipçi
6 Haz 2019
4
1
20
25
Marka
Hyundai
Değiştirme düşünceniz varsa 1999-2001 Corolla 1.3-1.4 bulunabilir.

Benzer yaşlarda başka Japonlar da bulunabilir. Japon diye belirtme nedenim mekaniklerine güvenmem, tabii kötü ellere düşmüş örnekleriyle karşılaşırsanız her marka üzebilir.

Hyundai ile devam mı, başka araca mı geçmeli, sizin bileceğiniz iş. :)
99-01 dediğiniz bu kedi göz diye geçen Corolla'lar ise ben de baktım da onların da o paralara 200.000 üstü km olanları var, öyle olunca da bundan pek farkı olmaz diye düşünüyorum açıkçası.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Herkesin kendi tercihi degisecektir. Ortak noktada bulusmak guc olabilir. Sorunlar bir sekilde yaptirilir ama klima cok elzem. Buyuk konusmayayim ama klimasiz araca binemezdim muhtemelen. Yazin o kavurucu sicaginda klimasiz aracta yillarca cok yolculuk yaptim ve nasil eziyet oldugunu iyi bilirim. Sonra ki araclarimda hic bir donanim klima kadar hayatimi kurtarmadi. Sadece bu neden bile benim bir araci degistirmem icin basli basina sebeptir.

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
889
1,615
2,320
İst.
Marka
Ford
Son düzenleme:

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,355
7,196
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
Klima olmayınca yaz aylarında yolculuk yapmak çok rahatsız edici oluyor. Camları açıp serinlemek isteyince bu sefer yüksek hızlarda rüzgar sesinden durulmuyor. Bence, aracınızı satıp Focus mk1, Accent Era, Corolla, Symbol veya aileniz için uygunsa Hatchback modellerden Clio, Corsa gibi araçlara bakabilirsiniz.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
99-01 dediğiniz bu kedi göz diye geçen Corolla'lar ise ben de baktım da onların da o paralara 200.000 üstü km olanları var, öyle olunca da bundan pek farkı olmaz diye düşünüyorum açıkçası.

Evet o kasalar. 28 bin üst limit ile 100-200 bin km arasında bir çok seçenek bulunabilir. Güvenlik olarak zamanının premium markalarının bir kısmından iyidir. Accent o konuda Accent Blue'ya kadar başarılı değildi.

Türkiye, eskiye göre bir miktar değişmiş olsa da hâlen sedanların en çok rağbet gördüğü bir piyasaya sahip. Arayışınıza heçbek araçları dahil ederseniz daha çok tercih edilebilecek araç bulabilirsiniz.

Qubarman

Takipçi
6 Haz 2019
4
1
20
25
Marka
Hyundai
Klima olmayınca yaz aylarında yolculuk yapmak çok rahatsız edici oluyor. Camları açıp serinlemek isteyince bu sefer yüksek hızlarda rüzgar sesinden durulmuyor. Bence, aracınızı satıp Focus mk1, Accent Era, Corolla, Symbol veya aileniz için uygunsa Hatchback modellerden Clio, Corsa gibi araçlara bakabilirsiniz.

Bahsettiğim fiyatlara Focus'lar Era'lar hayal gibi sanki.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım