Akü seçimi

ahmet.sahin

Profesör
11 Eyl 2016
85
55
1,010
28
Nazilli Elazığ Malatya Üçgeni
Marka
Renault
İyi günler dostlar. Bizde 2014 Clio Sport Tourer 1.5dci var ve aracın aküsü fabrikadan çıktığı akü. Haliyle biraz eskidi :) Aküyü değiştirmeyi düşünüyoruz. Sizce hangi aküyü tavsiye etmeliyiz?

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Direkt marka önerisi yapamam, ama akülerle ilgili dikkat etmeniz gereken değerlere hiç ilgi görmeyen şu konuda değinmiştim;

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
İyi günler dostlar. Bizde 2014 Clio Sport Tourer 1.5dci var ve aracın aküsü fabrikadan çıktığı akü. Haliyle biraz eskidi :) Aküyü değiştirmeyi düşünüyoruz. Sizce hangi aküyü tavsiye etmeliyiz?
Yerli olsun bu millet kazansın. Gerisi aldığınız fiyata bağlı tabi yorumlara da bakın ama şu iyi diye net bir şey yok maalesef.
Dikkat etmeniz gereken Bosch fason üretim yaptırıyor adına aldanmayın. İnci Mutlu Birmot vb Yerli alın geçin. Eğer akünüzün durumu kötü değilse de sırf 6 yıl oldu diye değişmeyin belki bir 6 yıl daha götürür bilemezsiniz

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Varta önerimdir,gayet dayanıklı ve soğuk marşı kuvvetli aküdür genel olarak.Yerli seçenekler içinde de Mutlu var,ben Mutlu tercih ettim bu seferlik gayet memnunum.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Yerli markaların ayıplı mal oranı isim yapmış kaliteli markalara göre daha fazla. Alıp çok memnun da kalabilirsiniz, sıkıntı da yaşayabilirsiniz.
Varta aküyü kaliteli diye taktırıp ciddi sıkıntılar çeken insanlar oldu çevremde. O yüzden elimi sürmem.
Bosch @Tuncay19 üyemizin dediği gibi fason üretim yaptırıyor. Güvenmeyeceğim bir diğer marka.
Duracell ve Energizer'ı sanayide çok görüyorum ama nasıldır bilemem.
Yıllar önce AC Delco marka akü kullanmıştık. Bugüne kadar kullandığımız en dayanıklı, en sorunsuz aküdür. Ama Türkiye'de yıllardır görmüyorum. Bir şekilde tedarik edebilirseniz nasıl olduğunu mutlaka bana da söyleyin :D
2014 yılında Delphi'nin Freedom modelini almıştım arabama. 6 yıl oldu, hala çalışıyor. Bu kışı çıkaracak mı emin değilim ama yazın sıkıntı yaşatmıyor. ACDelco'dan sonra kullandığım en sağlam ürün bu çıktı. Elektroniği Renault'dan çok daha hassas olan Opel sahibi olarak öneririm. :)
Exide markasını da AC Delco gibi sağlam ve pek çok markaya oem üretici olarak bilirim. Ama şahsen tecrübe etmedim. Bulursanız Exide da alabilirsiniz. Distribütörü İncitaş.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Tecrübe olarak ben de birkaç şey yazayım.
Transit de 2 Birmot var en az 6-7 yıl oldu hala kullanıyoruz sorunsuz. Bundan önce yerli bir akü almıştık 1 yıl olmadan değiştirmiştik lakin markayı hatırlamıyorum
Caravelle de Fabrika çıkışı Varta var 5 yıl oldu güzel akü hala kullanıyoruz sıkıntısız
Transporter de fabrika çıkışı 4 yıllık Varta var araç 230.000 de sıkıntısız
Focus da Mutlu kullanmıştık yaklaşık 2 yıl onda da sorun yaşamadık

Yani benim tecrübeme göre garantisi varsa Yerli alınabilir sonuçta Akü bu çok pahalı bir parça da değil Yerli üretici kazansın. Kısa sürede sorun çıkarsa yenisini verirler diye düşünüyorum

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Tecrübe olarak ben de birkaç şey yazayım.
Transit de 2 Birmot var en az 6-7 yıl oldu hala kullanıyoruz sorunsuz. Bundan önce yerli bir akü almıştık 1 yıl olmadan değiştirmiştik lakin markayı hatırlamıyorum
Caravelle de Fabrika çıkışı Varta var 5 yıl oldu güzel akü hala kullanıyoruz sıkıntısız
Transporter de fabrika çıkışı 4 yıllık Varta var araç 230.000 de sıkıntısız
Focus da Mutlu kullanmıştık yaklaşık 2 yıl onda da sorun yaşamadık

Yani benim tecrübeme göre garantisi varsa Yerli alınabilir sonuçta Akü bu çok pahalı bir parça da değil Yerli üretici kazansın. Kısa sürede sorun çıkarsa yenisini verirler diye düşünüyorum
Yerli akünün güzelliği sıkıntı çıkarsa bayii ağı geniş olduğu için ve hızlı şekilde arz&talep hareketi olduğu için garantisinin de hızlı olması.
Fiat'ın oem aküsünü İnci ya da Mutlu üretiyor. Şu an tam hatırımda değil. Hatta bir ara Koçtaş'ta da satılıyordu :D

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Yerli akünün güzelliği sıkıntı çıkarsa bayii ağı geniş olduğu için ve hızlı şekilde arz&talep hareketi olduğu için garantisinin de hızlı olması.
Fiat'ın oem aküsünü İnci ya da Mutlu üretiyor. Şu an tam hatırımda değil. Hatta bir ara Koçtaş'ta da satılıyordu :D
Fiat'ın Oem aküsü dediğiniz Birmot mu? Biz Transit e aldığımız Aküde sorun yaşayınca Bayi Babama Al abi ömürlük diyerek Birmot vermişti çünkü. Ben böyle bayi laflarına güvenmem ama 6-7 yıl kullanınca iyi bir referans oluyor. İnci yada Mutlu Fiat istediği için Kaliteli üretiyor olabilir. İşin aslı istedikten sonra kaliteli Akü üretmek kolay yeterki istesinler

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Fiat'ın Oem aküsü dediğiniz Birmot mu? Biz Transit e aldığımız Aküde sorun yaşayınca Bayi Babama Al abi ömürlük diyerek Birmot vermişti çünkü. Ben böyle bayi laflarına güvenmem ama 6-7 yıl kullanınca iyi bir referans oluyor. İnci yada Mutlu Fiat istediği için Kaliteli üretiyor olabilir. İşin aslı istedikten sonra kaliteli Akü üretmek kolay yeterki istesinler
Şimdi biraz internetten bakındım, doğru biliyormuşum. Fiat etiketiyle takılanları İnci Akü üretiyormuş.
1594460466081.png

Birmot ise kendi markasıyla sattıklarını Yiğit Akü ile birlikte üretiyormuş. Onu da taze öğrendim.
Oem akülerin bütün esprisi o zaten. Toplu alım yapan markalar, gereksinimleri kriterleri iyi belirleyip kalite denetimini sıkı yaparsa perakende satılan ürünlerden çok daha kaliteli üretilir.

Bakınırken şöyle bir site buldum, bu başlıkla ilgilenenlere faydası olabilir.

Bu arada küçük bir tavsiye: Üretim tarihi en yeni olanı almaya özen gösterin. Akülerdeki raf ömrü lastiklerdekinden daha kısa, o yüzden daha önemli.

Levent Bursalioglu

Levent Bursalıoğlu
Profesör
22 Eyl 2016
86
324
1,260
26
Alanya
Marka
Ford
Uzun yıllar Varta akü kullandık ailemizin araçlarında, geçtiğimiz yıl kendi aracıma Mutlu akü taktım fiyat olarak da Vartaya göre avantajlıydı. Vartaya göre kötü anlamda fark görmedim şimdilik gayet memnunum tavsiye ederim size de

ahmet.sahin

Profesör
11 Eyl 2016
85
55
1,010
28
Marka
Renault
Yerli olsun bu millet kazansın. Gerisi aldığınız fiyata bağlı tabi yorumlara da bakın ama şu iyi diye net bir şey yok maalesef.
Dikkat etmeniz gereken Bosch fason üretim yaptırıyor adına aldanmayın. İnci Mutlu Birmot vb Yerli alın geçin. Eğer akünüzün durumu kötü değilse de sırf 6 yıl oldu diye değişmeyin belki bir 6 yıl daha götürür bilemezsiniz
6 yıl olması eskidiği anlamına gelmez ama 1 2 saat müzik dinleyince yada farkı açık bırakınca akü bitiyorsa bence değişme vakti gelmiştir. Araç da Start Stoplu olduğu için vurdurma olmuyor

ahmet.sahin

Profesör
11 Eyl 2016
85
55
1,010
28
Marka
Renault
Yerli markaların ayıplı mal oranı isim yapmış kaliteli markalara göre daha fazla. Alıp çok memnun da kalabilirsiniz, sıkıntı da yaşayabilirsiniz.
Varta aküyü kaliteli diye taktırıp ciddi sıkıntılar çeken insanlar oldu çevremde. O yüzden elimi sürmem.
Bosch @Tuncay19 üyemizin dediği gibi fason üretim yaptırıyor. Güvenmeyeceğim bir diğer marka.
Duracell ve Energizer'ı sanayide çok görüyorum ama nasıldır bilemem.
Yıllar önce AC Delco marka akü kullanmıştık. Bugüne kadar kullandığımız en dayanıklı, en sorunsuz aküdür. Ama Türkiye'de yıllardır görmüyorum. Bir şekilde tedarik edebilirseniz nasıl olduğunu mutlaka bana da söyleyin :D
2014 yılında Delphi'nin Freedom modelini almıştım arabama. 6 yıl oldu, hala çalışıyor. Bu kışı çıkaracak mı emin değilim ama yazın sıkıntı yaşatmıyor. ACDelco'dan sonra kullandığım en sağlam ürün bu çıktı. Elektroniği Renault'dan çok daha hassas olan Opel sahibi olarak öneririm. :)
Exide markasını da AC Delco gibi sağlam ve pek çok markaya oem üretici olarak bilirim. Ama şahsen tecrübe etmedim. Bulursanız Exide da alabilirsiniz. Distribütörü İncitaş.
Ben fabrikasyon ürünlerindeki ömür kalite ve sorun gibi şeylerin şansa olduğunu düşünüyorum açıkçası da eğer iyisi varsa yerli almayı tercih ederim. İnci Akü biraz ağır basıyor

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,005
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
micra’ya akü alırken ankara’da belki bilen vardır dikmen’de akü marketim diye büyük bir yer var oraya uğradım.
sahibi akü konusunda baya bilgili biriydi.
“ bu zamana kadar hep en kalitelisi varta idi ama son zamanlarda bosch en kalite akü markası oldu.” dedi.
ne kadar doğrudur bilemem.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
micra’ya akü alırken ankara’da belki bilen vardır dikmen’de akü marketim diye büyük bir yer var oraya uğradım.
sahibi akü konusunda baya bilgili biriydi.
“ bu zamana kadar hep en kalitelisi varta idi ama son zamanlarda bosch en kalite akü markası oldu.” dedi.
ne kadar doğrudur bilemem.
Son zamanını bilemem ama Bosch büyük bir devrim yapmadıysa Hikaye

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Varta alıp memnun kalmayan çok duydum. İnci veya Mutlu alırdım.

@bt Exide, Suzuki'nin otomobil ve marine kısmında kullanılıyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım