Alınası Araçlar

Goktug

Profesör
Stage 1
Panpa puanı
540
Sizlerden görüp de başkası "onun arabası bu parayı ediyorsa, benim arabam şu parayı eder" diye koymuyor olsaydı, herkes istediği fiyatı yazardı ve kimse kimseye karışmazdı.

O zaman 141 binde getz'i 42 ye gören adam, 90 binde getz'ini 46'ya koysun. Başkası gelsin 48'e koysun. Getz'i gören başka araç sahibi, kendi aracını pahalıya koysun. Sonra burada gelip ağlanırız, bu piyasanın hali ne diye. Bence sahibinden.com'un kesinlikle üst fiyat limiti koyması gerekiyor siteye. Bu iş "tofaş alacağına üstüne 10 koy bunu al" lar ile başladı. "Tofaşlar bile 15 bin lira ediyor, bu etmesin mi ? " Birisi aracın fiyatını arttırınca, zincirleme olarak hepsi yükseliyor.

Şimdi buradan sonrası kişisel. İstediği kadar temiz bakılsın, (ki o kırmızı kılıflar bile ilanı kapatma sebebimdir) bu aracın bir "hyundai getz" olduğu gerçeği değişmiyor. 40 bine vgt turbolu 141 binde hyundai getz var. Bizdeki mazda 6 200 binde, 2003 model. Esp, bose müzik sistemi, altı airbag, hız sabitleyici, ön-arka kol dayama, otomatik klima var. Fakat 38-39 ediyor. Üstüne 2 fazladan verip bir de iki segment aşağı inip bunca konfordan, güvenlikten ve donanımdan feragat edeceğim öyle mi ? Tamam.

Neyse, zaten istenen fiyat yazılsa da, aracın satış fiyatı bundan farklı oluyor. Alan da hayrını görsün ne diyelim.
1.Şimdi başta söylediklerinize katılıyorum. Ama burası türkiye ben kendimce çıkıp ''Hayır bu arabalar bu kadar etmemeli ben daha temizini daha düşük fıyata yazayımda piyasayı düşüreyim'' desem olacak olan şudur ilana koyarım 1 gün içinde satılır 1 hafta sonra alan kişi 40 dan ilana koyar. Burda ben çok zeki duyarlı bir vatandaş mı oluyorum yoksa emek emek biriktirdiğin parayı bir hiç uğruna çöpe atmış mı? Bir kişiyle değişmez bunlar hocam bende farkındayım olanların. ''Yasa'' getirilerek herkes için yapılması lazım.
2. Kılıfları görünce ilanı kapatma sebebinizi öğrenebilirmiyim acaba? 55 yaşında babam kullanıyor aracı. Aracın içi kirlendiğinde kılıfı çıkarıp makinede yıkayıp takmak gayette pratik oluyor. Aynı zamanda orjinal kumaşıda korumuş oluyoruz. Bunda ilan kapatılacak bir sebep göremiyorum araca temiz bakmak suç ise ayrı.
3. Mazda 6 demişsiniz aracınızın yüksek segment oluşu ve kesinikle size katılıyorum 2001 BMW içinde geçerli bunlar bol donanım,konfor ne istersen var. Fakat aracınızın olası bir arıza,kaza durumunda parça fiyatları bulunurluğu servis kolaylığı ne durumda dır bilmiyorum. Araştırmadım fakat şunu biliyorum ; Hyundai getz parça ucuz,servis bol, arıza olasılığı çok düşük, dayanıklı. Az yakan emekli bir adamın maaşıyla bir sıkıntı olsa çözülebilecek ekonomik bir araç. Yoksa bizde de 2008 opel vectra vardı. Ama baş edemedik. 6 bin trameri vardı. Tanıdık diye piyasadan 2-3 bin ucuza aldık. Sonra noldu 1 yıl sonra sensör arızalarından, bir türlü sıkıntıyı bulamayan ustalardan o parayı harcadık 3 bini. Mersin Gedizler opel servisine götürdük kredi çekilip 4 bin de orda harcadık. Noldu peki 1 ay sonra opel servisi kapandı. Bizim arabanın motorunu yıkayınca pislikler enjektöre yapışmış. Tüpte kullanınca tabi araç 1 ay sonra eski haline geldi. Enjektorleri değiştirip sattık. Ettiğimiz masraflarda karşılanmadan alan adamada aynen burda olduğu gibi herşey anlatıldı. Hala da görüşürüz sahibiyle. Nerdeyse yarım motor yapıldı arabaya. 190 binde almıştık üstelik. Hyundai da öyle bir durum söz konusu değil. O kadar sattıkı araç ustalar her türlü bilgiye sahip. Umarım anlatabilmişimdir kendimi. Yoksa hepimiz aynı fikirdeyiz. Şahini bile 20 bine satıyorlar. Devlet desin şu model araba şu paranın üstüne satılmayacak diye herkes de buna uysun. En azından şahin doğan gibi eski nesil güvenliğin sıfır olduğu araçları kullanmak durumunda olmaz kimse,
olası kaza durumunda vatandaşın canı güvende olur. Tabi bu durumda kimse de sıfır araba almaz. Şahsen Bizim aracı 2008'de 24 bine almışlar. Şu an 24 bine satılıyor olsaydı ikinci eli, güzel bir jant, içine Sinan abinin clioya yaptığı gibi bir yalıtım. Alt takıma güzel bir proje. Mis gibi. Bu ülkede otomobil sevdalısı olmak zor. Umarım kendimi anlatabilmişimdir.