AMG Motorları Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Pist10Head

Asfalt Kurutucu
12 Eyl 2016
4
1
545
Merhabalar, merhabalar

Sırf kafamdaki bu soru için bile üye oldum diyebilirim ancak youtube kanalının ve sitenin eski takipçilerindenim diyebilirim heralde.

Kafama takılan şey şu;
Bildiğiniz gibi mercedesin amg departmanı yüksek performanslı modeller için çalışıyor ve modellerin en önemli noktası da kalbinde yatan amg imzalı motorlar.
Bildiğiniz üzere GLA 45 CLA 45 ve A45 modellerinde çok başarılı bir 2 litre motor bulunmakta. {2 Litre 4 Silindir 381 hp 475 nm Tork}
Biraz daha üstlere çıktığımızda ise c43 amg yi görebiliriz {3 Litre V6 367 hp ve 520 nm Tork} C43 2 litre ile sunulduğunda teknik özellikler böyle iken çılgınca bir vergi yükünden kurtuluyor diyebiliriz
Sorumuz ise
-Mercedes böyle bir 2 litre motora sahipken neden 3 litre v6 ya ihtiyaç duydu?
-2 litre motor nasıl bukadar yüksek güç üretebiliyor
-3 litre v6 nın ciğerli olması yüksek hızlarda ve üst devirlerde mi etkili olur?
Kafama takılanlar bunlar. Cevaplarsanız sevinirim iyi forumlar.

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Avrupa da vergi sistemi farklı olduğu için böyle bir düşüncenin akıllarının ucundan geçtiğini düşünmüyorum.İkinci sebep ise sonuçta arabalar arasında sınıf farkı ve ağırlık farkı var c43 e koyarsa iki litre motoru araba iyice kendini turbo ya bırakacak buda motorun ömründen özellikle turbo nun ömründen yiyecek.Ben böyle düşündüm daha bilgili arkadaşlar daha fazla aydınlatabilir.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
1. Diğer araçlar farkettiysen Hep "a serisi" (glA,clA,A) C'ye gelince daha güçlü koyuyor çünkü segment yükseliyor. (öyle birşeyler işte)
2. Aşırı besleme
3. Bilmiyorum

Pist10Head

Asfalt Kurutucu
12 Eyl 2016
4
1
545
1. Diğer araçlar farkettiysen Hep "a serisi" (glA,clA,A) C'ye gelince daha güçlü koyuyor çünkü segment yükseliyor. (öyle birşeyler işte)
2. Aşırı besleme
3. Bilmiyorum
1> teknik verilerde 2 litre motor tork az olsa da beygir olarak fazla buda demekki ya daha fazla devir çevirebiliyor yada üst devir daha fazla torka sahip (beygir gücü = tork x rpm ÷7120 hesabından)
2> aşırı besleme olduğunu biliyorum da 3 litre v6 zaten biturbo yani çift turbo 2 litrede nasıl bir turbo sistemi var?

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Tork ve beygir eğrilerini de görmekte yarar var. 3 litrelik motorun tork eğrisi 2 litreliğe nazaran muhtemelen çok daha iyidir.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Hem aracın büyüklüğünden hem de motorun uzun ömürlü olmasından dolayı motor hacmi büyütülmüştür. Bir de AMG'ler herkesin alacağı araçlar değil. O yüzden hacim küçültmelerine gerek yok. C63'de de 4 litre V8 var. Avrupa'da vergi sıkıntısı olmadığından yüksek hacimli motor kullanabiliyorlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım