Ampül Seçimi-FB7 Civic

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ardatunca

Profesör
8 Eyl 2016
103
76
1,085
29
Mersin
İyi geceler arkadaşlar bi süredir aklımı karıştırıyor bu konu bizim japon mühendisler fb7 yapmış normal farını mercekli xenon yapmışlar ama uzunlar halojen ve bu halojenleri led ampüllerle değiştirmek istiyorum ama marka model çok bilgim yok araştırmak için çok vakit bulamadım bende sizlere danışayım dedim. Marka, model veya taktıran kullanan varsa tecrübelerini aktarırsa sevinirim.. Şimdiden teşekkürler :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,347
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ben etiketlenmişim buraya da, LED ampuller hakkında bildiğim şey, bazılarının karşıdakinin gözünü kör etme potansiyeli. :) Sırf o nedenle hiç tavsiye etmem, kulaklar çok çınlar. Trafikte sizinle uğraşan da olabilir bu yüzden.

Biraz daha ekonomik bir çözüm olarak çok efektif halojen ampuller var, onları kullanabilirsiniz. Osram Nightbreaker(+Unlimited takısı gelmiş olanları daha da abartı ışığa sahip) ve Philips XtremeVision serileri çok iyi ışık veriyor. Kötü tasarlanmış farların ilaç gibi çözümü oluyorlar. Genel olarak yazdığım iki model denktir, ton olarak Osram çok hafif daha beyaz ışığa kayarken Philips daha sarı ışık sunuyor. Ama bire bir karşılaştırma yapmadan bunu anlamak çok zor. Forumda bu ampullerle ilgili konular da var. İnceleyebilirsiniz.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Led farlar konusunda benim de cok bilgim yok. Guc degerleri olarak uyumluluklarini bilemiyorum. Fakat @Onay Kalkan kardesimiz sanirim tucson aracinin uzun farlarina led uygulamasi dusunuyordu bir zamanlar. Belki onun arastirmasi ve bilgileri daha fazladir.

Onay Kalkan

Profesör
8 Eyl 2016
415
749
1,695
29
Sakarya
Marka
Hyundai
Uzunlarda pasif soğutmalı Cree XHP50 R3 LED ampulleri kullanıyorum. Normalde bu tip fabrikasyon olmayan şeylere karşıyım fakat bir mühendis kısaları LED yapıp uzunları halojen yapmanın iyi bir fikir olduğunu düşününce insan mecbur kalıyor.

Öncelikle kör etme mevzusundan bahsetmek istiyorum. Çakma xenon ile dolaşıp insanların gözlerini oymaktan farklı bir durum. Uzun farlardan bahsediyoruz ve kullanımı oldukça kısıtlı. Halojen de olsa LED de olsa sadece karşı şerit ve önümüz boş olduğunda kullanmak durumundayız, o nedenle kimsenin rahatsız olacağını düşünmüyorum. Selektör konusunda da premium markalar (hatta LED farlı premium olmayan arabalar) net bir şekilde kör ediyor ki kör etmek yerine daha iyi fark ediliyor demeyi tercih ederim. Bu araçları fabrikadan bu şekilde çıkarıyorlarsa bunda da sorun olduğunu düşünmüyorum.

Ampul konusunu zamanında bayağı araştırmıştım. Tucson'un far yuvası küçük olduğu için fanlı hiçbir model uymadı. Pasif soğutmalı olanları da sadece yurtdışından bulabildim ve aldım. Aydınlatması halojene göre çok daha başarılı, selektör de şimşek hızında, aynen OTOPARK.COM testlerinde sürekli bahsedildiği gibi. Sizin aracınıza ise bildiğim kadarıyla Photon'un fanlı modelileri sorunsuz uygulanabilmekte. Fiyatları da 250-300 arasında olması lazım. Uzun-kısa farların farklı olması sinirinizi bozuyorsa tavsiye ederim.

Son olarak fikir vermesi açısından kendi aracımdan 4 saniyelik bu videoyu koyuyorum.

Son düzenleme:

ardatunca

Profesör
8 Eyl 2016
103
76
1,085
29
Mersin
Uzunlarda pasif soğutmalı Cree XHP50 R3 LED ampulleri kullanıyorum. Normalde bu tip fabrikasyon olmayan şeylere karşıyım fakat bir mühendis kısaları LED yapıp uzunları halojen yapmanın iyi bir fikir olduğunu düşününce insan mecbur kalıyor.

Öncelikle kör etme mevzusundan bahsetmek istiyorum. Çakma xenon ile dolaşıp insanların gözlerini oymaktan farklı bir durum. Uzun farlardan bahsediyoruz ve kullanımı oldukça kısıtlı. Halojen de olsa LED de olsa sadece karşı şerit ve önümüz boş olduğunda kullanmak durumundayız, o nedenle kimsenin rahatsız olacağını düşünmüyorum. Selektör konusunda da premium markalar (hatta LED farlı premium olmayan arabalar) net bir şekilde kör ediyor ki kör etmek yerine daha iyi fark ediliyor demeyi tercih ederim. Bu araçları fabrikadan bu şekilde çıkarıyorlarsa bunda da sorun olduğunu düşünmüyorum.

Ampul konusunu zamanında bayağı araştırmıştım. Tucson'un far yuvası küçük olduğu için fanlı hiçbir model uymadı. Pasif soğutmalı olanları da sadece yurtdışından bulabildim ve aldım. Aydınlatması halojene göre çok daha başarılı, selektör de şimşek hızında, aynen OTOPARK.COM testlerinde sürekli bahsedildiği gibi. Sizin aracınıza ise bildiğim kadarıyla Photon'un fanlı modelileri sorunsuz uygulanabilmekte. Fiyatları da 250-300 arasında olması lazım. Uzun-kısa farların farklı olması sinirinizi bozuyorsa tavsiye ederim.

Son olarak fikir vermesi açısından kendi aracımdan 4 saniyelik bu videoyu koyuyorum.
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim her türlü memnunsunuz yani anladığım kadarıyla.. Peki kendimiz takabilirmiyiz sökmesi takması kolaymıdır son olarakta muayenede herhangi bi sorun oldu mu veya kulağınıza gelen böyle bi duyum

Onay Kalkan

Profesör
8 Eyl 2016
415
749
1,695
29
Sakarya
Marka
Hyundai
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim her türlü memnunsunuz yani anladığım kadarıyla.. Peki kendimiz takabilirmiyiz sökmesi takması kolaymıdır son olarakta muayenede herhangi bi sorun oldu mu veya kulağınıza gelen böyle bi duyum
Aracı sıfır aldığımız için henüz muayeneye girmedik fakat pek sorun yapmadıklarını duymuştum. Zaten LED far için far yıkama (ki sizin aracınızda var) ve mercek gibi zorunluluklar yok. Fakat, ışık kaynağının biçimi değiştiğinden dolayı uzun far için ayar yaptırmanız gerekebilir yola daha iyi odaklanması açısından. Sökme takma işlemi ise, eğer ki elinizin girebileceği bir çalışma alanı varsa çok kolay. Youtube'da bir dünya video var her araçla ilgili, bunlardan herhangi birini izleyerek 5 dakikada kendiniz yapabilirsiniz. Aracınıza tam olarak uyması ve arıza ışığı gibi sorunlar yaşamamak adına almadan önce mutlaka araştırın, gerekirse (internetten alacaksanız) alacağınız yeri arayıp bilgi alın. Zaten aracınızın model adıyla internette satılıyor, dolayısıyla bir sorun olacağını sanmıyorum fakat yine de işinizi garantiye almanızı tavsiye ederim. Bu arada kısalarınız orijinal xenon olduğu için LED'ler biraz daha beyaz kalabilir yanlarında, bilginiz olsun. Son olarak da örnek olması açısından öncesi-sonrası fotoğraflarıyla mesajı bitireyim :)

IMG-20160602-WA0006_2448x1377.jpeg IMG-20160602-WA0015_2448x1377.jpeg IMG_0886_3888x2592.jpg IMG_0887_3888x2592.jpg

Son düzenleme:

ardatunca

Profesör
8 Eyl 2016
103
76
1,085
29
Mersin
Aracı sıfır aldığımız için henüz muayeneye girmedik fakat pek sorun yapmadıklarını duymuştum. Zaten LED far için far yıkama (ki sizin aracınızda var) ve mercek gibi zorunluluklar yok. Fakat, ışık kaynağının biçimi değiştiğinden dolayı uzun far için ayar yaptırmanız gerekebilir yola daha iyi odaklanması açısından. Sökme takma işlemi ise, eğer ki elinizin girebileceği bir çalışma alanı varsa çok kolay. Youtube'da bir dünya video var her araçla ilgili, bunlardan herhangi birini izleyerek 5 dakikada kendiniz yapabilirsiniz. Aracınıza tam olarak uyması ve arıza ışığı gibi sorunlar yaşamamak adına almadan önce mutlaka araştırın, gerekirse (internetten alacaksanız) alacağınız yeri arayıp bilgi alın. Zaten aracınızın model adıyla internette satılıyor, dolayısıyla bir sorun olacağını sanmıyorum fakat yine de işinizi garantiye almanızı tavsiye ederim. Bu arada kısalarınız orijinal xenon olduğu için LED'ler biraz daha beyaz kalabilir yanlarında, bilginiz olsun. Son olarak da örnek olması açısından öncesi-sonrası fotoğraflarıyla mesajı bitireyim :)

Ekli dosyayı görüntüle 8128 Ekli dosyayı görüntüle 8129 Ekli dosyayı görüntüle 8133 Ekli dosyayı görüntüle 8130

hocam valla çok teşekkürler baya bilgilendirici oldu daha var zaten bu işin olmasına o zaman kadar ben bu işin kurdu olayım biraz.. çok teşekkür ederim tekrardan :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım