Arabaniz icin butcenizin birikiminizin maasinizin ne kadarini ayirirsiniz ?

Gelir yada birikiminizin %kacini araba satin almak icin ve arabanin masraflari icin harcarsiniz ?

• Kullanılan toplam oy
    72
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,057
4,331
4,220
varsova
Marka
Porsche
Son gunlerde cok kararsizim, hepimiz otomobil tutkunuyuz seviyoruz ama butun birikimi arabaya yatirmak yada aylik gelirin hatri sayilir bir kismini arabanin kaskosu servisi bakimi icin harcamakta cok mantikli gelmiyor. Uzun zamandir dusundugum aklima zaman zaman giren bazi araclar var.

baya ozel bir soru belki ama merakimdan soruyorum gelirinizin yada maasinizin % olarak kacini arabaniz icin gozden cikarirsiniz ?

birikimin ustune kredi cekip araba alan cok kisi oldugunu biliyorum ama acikcasi ben hayal ettigim araca ulasmak icin birikimimi harcayip harcamamak arasinda kararsiz kaliyorum. Kaldiki istedigim araci aldigimda gundelik olarak kullanmayacagimi da goz onunde bulundurunca isler daha da cok karisiyor.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
Ben araba almadan önce 2014-2016 tarihleri arasında çok uzun bir araştırma yaptım. Aylık gelirim nispeten iyi olmasına rağmen , araba almamaya karar vermiştim. Elimin altında son model çeşit çeşit kiralık arabalar vardı. Üstelik indirim avantajlarına sahiptim. Ama eşimin hamileliği sırasında yaşanan bir iki sıkıntıdan sonra 2 yıllık araştırmamın sonucunda bulduğum en ölücü arabayı satın aldım. Onuda malum hepiniz biliyorsunuz.
Bende isterim böyle 1,600 cc 4 silindirli gocaman bir sedan. Fakat bu ülke bu durumu kurtarmıyor. Şu an bile en ölücü halimle bile bu yıl 6000 tl arabanın bana yarattığı ekonomik yük var. uzaktan bakıyorsun 1000 motor , ufacık araba ama, o iş öyle olmuyor.
Sadece park halindeyken bana 3200 tl masrafı var yıllık. Hadi onu gectik yaktığımız 15000 km lpg yakıtın 2800 tl masrafı var.

Bu paralar, 4 kişilik bir aileyi yılda 3 defa herşey dahil bir otelde tatil yapmasını sağlar. Ben kendi keyfim için araba alacak olsaydım kati almazdım. Çünkü ailemin tatil paralarını kapıda yatan arabaya harcamış olcaktım. Fakat kızımın küçük olması eşimin otobuslerle arasının kötü olması benim için arabayı daha mantıklı hale getiriyor.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,057
4,331
4,220
varsova
Marka
Porsche
Merhaba
Ben araba almadan önce 2014-2016 tarihleri arasında çok uzun bir araştırma yaptım. Aylık gelirim nispeten iyi olmasına rağmen , araba almamaya karar vermiştim. Elimin altında son model çeşit çeşit kiralık arabalar vardı. Üstelik indirim avantajlarına sahiptim. Ama eşimin hamileliği sırasında yaşanan bir iki sıkıntıdan sonra 2 yıllık araştırmamın sonucunda bulduğum en ölücü arabayı satın aldım. Onuda malum hepiniz biliyorsunuz.
Bende isterim böyle 1,600 cc 4 silindirli gocaman bir sedan. Fakat bu ülke bu durumu kurtarmıyor. Şu an bile en ölücü halimle bile bu yıl 6000 tl arabanın bana yarattığı ekonomik yük var. uzaktan bakıyorsun 1000 motor , ufacık araba ama, o iş öyle olmuyor.
Sadece park halindeyken bana 3200 tl masrafı var yıllık. Hadi onu gectik yaktığımız 15000 km lpg yakıtın 2800 tl masrafı var.

Bu paralar, 4 kişilik bir aileyi yılda 3 defa herşey dahil bir otelde tatil yapmasını sağlar. Ben kendi keyfim için araba alacak olsaydım kati almazdım. Çünkü ailemin tatil paralarını kapıda yatan arabaya harcamış olcaktım. Fakat kızımın küçük olması eşimin otobuslerle arasının kötü olması benim için arabayı daha mantıklı hale getiriyor.

Ozel sektorde calisiyorum, orta duzey yoneticiyim ve sirket aracim var. Olaya mantik cercevesinde bakarsak tatil disinda arabaya ihtiyacim yok, her tatilde de arabayla yola koyulmadigimizi dusundugumda tatillerde araba kiralasam daha karli olacagi ortada. Kaldiki suan iki aracimiz var.

Olaya duygusal acidan bakarsak, gonul isterki araba benim olsun sagini solunu kurcalayayim aksesuarlar ufak modifiyeler kurcalamalar yapayim. haftasonu sirf zevkine dolasayim, piste gideyim v.s.

Simdi mantik acisina geri donuyorum, bu kadar paralari harcadiktan sonra harcanan onca paranin bir hic olmasi ve o parayla yapilabilecek potansiyel yatirimlari dusunuyorum. Cok basit bir ornek verecek olursam Arabaya harcadigim sadece senelik kasko parasiyla 2 hafta ferrari yada lambo kiralayabilirim mesela.

Sanirim bu araba benim demek, egomuzu oksuyor.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ozel sektorde calisiyorum, orta duzey yoneticiyim ve sirket aracim var. Olaya mantik cercevesinde bakarsak tatil disinda arabaya ihtiyacim yok, her tatilde de arabayla yola koyulmadigimizi dusundugumda tatillerde araba kiralasam daha karli olacagi ortada. Kaldiki suan iki aracimiz var.

Olaya duygusal acidan bakarsak, gonul isterki araba benim olsun sagini solunu kurcalayayim aksesuarlar ufak modifiyeler kurcalamalar yapayim. haftasonu sirf zevkine dolasayim, piste gideyim v.s.

Simdi mantik acisina geri donuyorum, bu kadar paralari harcadiktan sonra harcanan onca paranin bir hic olmasi ve o parayla yapilabilecek potansiyel yatirimlari dusunuyorum. Cok basit bir ornek verecek olursam Arabaya harcadigim sadece senelik kasko parasiyla 2 hafta ferrari yada lambo kiralayabilirim mesela.

Sanirim bu araba benim demek, egomuzu oksuyor.

Valla cocugun varmi bilmiyorum , cocuk olunca her sey degisiyor. Oncelikler tamamen evlada kayiyor.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,057
4,331
4,220
varsova
Marka
Porsche
Valla cocugun varmi bilmiyorum , cocuk olunca her sey degisiyor. Oncelikler tamamen evlada kayiyor.
Cocuk bekliyoruz, o gelince ekonomik planlarda degisecek tabi. evin onunde bir arac sart olacak. ama suan icin bir taraftan musriflik yaptigimi dusunuyorum diger taraftan daha pahali araclara niyetleniyorum. Beni frenleyen bir esim olmasa suan bilmem kac ay taksit krediye girmis butun maasimi araba icin harciyor olurdum sanirim..

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Öğretmenim maaşımın üçte birini araba almak için çektiğim ihtiyaç kredisine harcıyorum. Yakıt ve diğer masraflar hariç. Aç kalmıyorum ama çok da rahat yaşayamıyorum.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,057
4,331
4,220
varsova
Marka
Porsche
Öğretmenim maaşımın üçte birini araba almak için çektiğim ihtiyaç kredisine harcıyorum. Yakıt ve diğer masraflar hariç. Aç kalmıyorum ama çok da rahat yaşayamıyorum.
Krediniz bitince rahatlarsiniz hocam, bizimki ozel sektor, yarin bir kriz olsa issiz adayiyiz :) gelir ne kadar yuksek olursa olsun uzun sureli plan yapmak zor, bircok tanidigim kenarda para tutuyor issiz kalirsam, is bulamazsam kendi isimi kurarim diyor.

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Krediniz bitince rahatlarsiniz hocam, bizimki ozel sektor, yarin bir kriz olsa issiz adayiyiz :) gelir ne kadar yuksek olursa olsun uzun sureli plan yapmak zor, bircok tanidigim kenarda para tutuyor issiz kalirsam, is bulamazsam kendi isimi kurarim diyor.
Rahatlamam ben :D tekrar kredi çekip daha iyisini almaya çalışırım. İçimde dizginleyemediğim bir araba tutkusu var.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,057
4,331
4,220
varsova
Marka
Porsche
Rahatlamam ben :D tekrar kredi çekip daha iyisini almaya çalışırım. İçimde dizginleyemediğim bir araba tutkusu var.
iste beni yiyen de bu otomobil tutkusu, bi taraftan mantiksiz sekilde para harcamak, zarar ziyan, israf, diger taraftan da kendimi simartmak istiyorum :D kumarim yok gece hayatim yok tek zevkim bu araclar..

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
iste beni yiyen de bu otomobil tutkusu, bi taraftan mantiksiz sekilde para harcamak, zarar ziyan, israf, diger taraftan da kendimi simartmak istiyorum :D kumarim yok gece hayatim yok tek zevkim bu araclar..
Benim de hiçbir zevkim , hobim , gezmem yok. Ye , iç, kira , fatura öde bu kadar. Sadece arabalarla ilgileniyorum ve bu yüzden ailem beni çok eleştiriyor. Aldığın araba neyine yetmiyor diyorlar. 1.25 Fiesta trend mi bana yetecek? Asla!

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,057
4,331
4,220
varsova
Marka
Porsche
Benim de hiçbir zevkim , hobim , gezmem yok. Ye , iç, kira , fatura öde bu kadar. Sadece arabalarla ilgileniyorum ve bu yüzden ailem beni çok eleştiriyor. Aldığın araba neyine yetmiyor diyorlar. 1.25 Fiesta trend mi bana yetecek? Asla!
135i yi aldigimda esime dedimki bu son, evladiyelik arac, daha degistirmek yok, daha sonra 140i cikti ustune ustelik arkadan itis 1 serisinde son bulacak dedikodulari geldi, dedim bu son seriden almam lazim.. Tabi hala bu arabanin dirdirini ara ara dinliyorum :)
Hocam bekarsan hayatini yasa, evlendikten sonra +1 kisiyi daha ikna etmek zorunda kaliyorsun.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Turkiye'de yasasaniz bu sorunun cevabi belli. Turkiye'de gelir getirmeyecek hic bir mal ve hizmete bu denli borca girilmez. Sizin acinizdan bakilinca ise evde arabalariniz var, yolda bir cocuk, cocugun gelecegi icin birikim yapmak ve tabii ki ozel sektorde yerin garanti olmamasi.. Araba dedigin sey zaten bir cocuk bakmakla es deger. Galerici degilseniz araba hic bir zaman kar ettirmez, istisnalar haric. Ben sizin yerinizde olsam cocugun dogmasini beklerim, gelir gideri bir de o zaman hesaplarim, ona gore de tekrar dusunurum. Suan bu sekilde bir borcun altina girmek buyuk risk. Ev aliyor olsaniz satip borcu sifirlarim dersiniz ama yurt disinda zannetmiyorum ki 2.el otomobil oyle bir deger bulsun. O yuzden cocugun dogmasini beklemek daha faydali.

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
135i yi aldigimda esime dedimki bu son, evladiyelik arac, daha degistirmek yok, daha sonra 140i cikti ustune ustelik arkadan itis 1 serisinde son bulacak dedikodulari geldi, dedim bu son seriden almam lazim.. Tabi hala bu arabanin dirdirini ara ara dinliyorum :)
Hocam bekarsan hayatini yasa, evlendikten sonra +1 kisiyi daha ikna etmek zorunda kaliyorsun.
Bekarım , evlilik düşünmüyorum , tek başıma yaşamayı seviyorum. İlk fırsatta kredimin üstüne bir kredi daha çekip daha kullanışlı bir araba alacağım.

kekum34

Emirhan KEKUM
Panpa
8 Eyl 2016
2,347
5,331
4,270
22
İstanbul
Yani şimdi duruma bağlı. Evli değilsem, ailem ile yaşıyorsam maaşımın tamamını bile yatırabilirim ama düşünmem gereken eşim, çocuklarım var ise önceliği onlara veririm. Artık geriye para kalırsa düşünürüm.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Birikiminizi arabaya yatirmak gibi bir dusunceniz varsa guvendiginiz bir seyler var demektir. Yoksa gelecegin belirsizligi, calisilan isin garanti olmamasi, bakmakla yukumlu oldugunuz kisiler vs.. gibi kaygilariniz varsa elde avuctaki tum parayi 4 lastikli bir metal yiginina yatirmak akil isi degil. Otomobil tutkunu olmak baska, ayaklarin yere basmasi baska seyler..

Son düzenleme:

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,057
4,331
4,220
varsova
Marka
Porsche
Turkiye'de yasasaniz bu sorunun cevabi belli. Turkiye'de gelir getirmeyecek hic bir mal ve hizmete bu denli borca girilmez. Sizin acinizdan bakilinca ise evde arabalariniz var, yolda bir cocuk, cocugun gelecegi icin birikim yapmak ve tabii ki ozel sektorde yerin garanti olmamasi.. Araba dedigin sey zaten bir cocuk bakmakla es deger. Galerici degilseniz araba hic bir zaman kar ettirmez, istisnalar haric. Ben sizin yerinizde olsam cocugun dogmasini beklerim, gelir gideri bir de o zaman hesaplarim, ona gore de tekrar dusunurum. Suan bu sekilde bir borcun altina girmek buyuk risk. Ev aliyor olsaniz satip borcu sifirlarim dersiniz ama yurt disinda zannetmiyorum ki 2.el otomobil oyle bir deger bulsun. O yuzden cocugun dogmasini beklemek daha faydali.
dediginiz gibi ikinci el araclarin degeri yok avrupada.. Burada otomobil kesinlikle yatirim degil.. mantikli olan elimizdeki araci kaza veya masrafli bir ariza olmadigi surece kullanmak ama bakalim ne kadar dayanabilecem.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Valla arkadaşlar, araba caddede roll yapayim, kapali pazar alaninda drag yapayim, bostanci sahilinde air yapip hava basayim niyetiyle alacaksaniz almayin.
Cocugunuzun riskini bu tip eylemler icin harcamayin.
Hocam sizde haftasonu arabanizla kultur gezileri yapip bol bol resim cekip gezmeyecekseniz arabaya luzum yok bence. Borca girmeye degmez. Ben kizimla cikicagim kultur turlari ve orman kamplarinin hayalini kuruyorum.
Ben aldigim maasin 10/1 ancak arabaya harciyorum. Şu an dengem bu şekilde. Ve maaş yetmiyor.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım