Arabayi durularken olusan cizikler

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Screenshot_20200110_175747_com.whatsapp.jpg

Arkadaslar arabayi durularken olusan bu tarz derin olmayan cizikleri nasil duzeltebiliriz ?
Kas yapiyim derken goz cikardim resmen
:( :( :(

Son düzenleme:

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Suyla duruluyorum ama ardindan dandik bez kullandigim icin oldu muhtemelen
Peki ne yapmam lazim bunu gidermek icin ?

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Valla o kadar detayli bilmiyorum cizikleri gorunce panikle buraya yazdim fikir danismak icin iste klasik benzincilerdeki self servis yerleri varya kopuk sıkıp sungerle yıkadım ardindan su tutup bezle kuruladim ve cizikleri goruncede buraya yazdim hocam nedir bunun cozumu varmidir bilginiz ?

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,081
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Bu saatten sonra kurtarırsa pasta yoksa rötüş kalemiyle falan şey olur. Daha fazla çizmemek için de bezi değiştirin. Araba kurulama bezi diye aratırsanız 20-30tl ye buna göre baya baya az zarar verecek hem de büyük bezler var.

Ben evdeki eski havluları kullanıyorum (desensiz dantelsiz) öyle de deneyebilirsiniz

Bir de benzinlikte yıkıyosanız köpük-sünger-su sırası yerine su-köpük-sünger-su yaparsanız daha iyi olur. Hatta çok maliyetli olmaz derseniz köpük-su-köpük-sünger-su da olur. Kirli arabaya direkt sünger vurmayın

Son düzenleme:

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Çiziğe tırnak girmiyorsa pasta ile halledilir endişe edecek bişi yok. Kurulama için muhtemelen bu iş için üretilmemiş havlu kullandınız. Bütçenize göre bir mikrofiber kurulama bezi alırsanız çizilme ihtimalini en aza indirirsiniz.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Bence teşhis yanlış. Yıkama yöntemi yanlış.
Eger gerçekten aracınızın boyasına iyi bakmak istiyorsanız zaten benzinliklerdeki köpüğü kullanmamanızı tavsiye ederim. Detail bilgim çok üst değil ama yetecek kadar da var olduğunu düşünüyorum. Benzinlik köpuklerinin içinde bulunan kostik boyanıza, uzun vadede aracınızın metal aksamlarına zarar verir. Bu çizikler de araç üzerinde bulunan kum, ufak taş, toprak kalıntıları gibi minimalist şeyleri sizin köpükten sonra sünger ile (muhtemelen) bastırarak güzelce temizlensin diyerek süngeri araç üzerinde dolaşırken oldu. Yani sünger aslında içine hapsetmiyor bu taşları, parçacıkları. Araç üzerinde/yüzeyinde her tarafa gidip gelmesini ve çizilmesini sağlıyor. Bu yüzden fırça/sünger/vileda tarzı şeyleri tavsiye etmem. Eğer az çok imkânınız varsa ve aracımın boyası iyi dursun korunsun istiyorsanız sizde bizler arasına benzinlikçi detaycılar arasına katılabilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler sadece biraz zaman, diğer insanların garip bakışlarını önemsememe ve boş saatlerde benzinlige gitmek. Eger bunları göze alırsanız hemen alt tarafa diğer maddelere doğru geçiş yapalım.
1. İçinde kostik bulundurmayan ve tercihen kaliteli oto şampuan. Şuan ben zymöl kullanıyorum çok da memnunum ama maalesef Türkiye de pek yok ama henüz başlangıç için de bu kadar yuksek seviyeye çıkmaya da gerek yok. Daha basit ve ayni şekilde güzel ürünlerden de tercih edebilirsiniz.
2. Yıkama eldiveni, tamamen bütçeye bağlı bir şey şuan fiyat performans ürünü olarak
https://m.n11.com/ufs-kuzu-postu-yi...NqRhq_zoamVz64Hm2_pgtKKH6T-cSW-RoCQRMQAvD_BwE
bu ürünü önerebilirim. Veya bütçemi artırabilirim derseniz
Böyle şeyler de önermek mümkün.
Bu ürün ne isime yarayacak derseniz aracınızın üzerinde olan kirleri kirlenmeden çıkarabilmeyi sağlayacak. Yani siz süngerle dolaşırken tasi da dolaştırarak çiziyorsunuz ya bu ürün kendi içinde hapsediyor ve çizilmesini engelliyor.
3- Yaklaşık 10-15 litrelik kova.
Evet kova. Hatta mümkünse 2 adet. Birine şampuan ekleyerek kopurtuyorsunuz ve sıksık aracı yıkarken elinizi eldivenle ona batırıyorsunuz. Her tekrar batırmadan önce de diğer kovaya sadece su olana eldiveni batırıp temizliyorsunuz.
He bu kovaların da afilli olanı var hemen göstereyim.
Simdi bulamadım bir de bunun içine dirt trab denen tas toplayıcı özelliği olan zimbirtiyi almak gerekiyor ama şahsen daha profesyonel seviyede onlar. Yani ben öyle düşünüyorum.
Son olarak havlu.
Havluyu ben marka model önermeyeceğim ama kaliteli bir şey alırsanız bir kez yuksek bir meblağ ödersiniz havluya ve düzenli baktığınız surece de gerçekten uzun yıllar kullanırsınız ve tek bir havlu ile bütün arabayı kurularsınız hem kolay hem de güzel bir şekilde.
Benim kendimce bildiklerim bu kadar açıkçası. Eksik / yanlış / hata olabilir. Diğer arkadaşlar da bilgi verecektir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Çizikler de büyük ölçüde bence pasta ile alınabilir. Detailing işi ile haşır neşir olan yerlere sorarsanız yardımcı olabilirler. Veya bırakın nazarlık olarak kalsın.
Bu arada detailing sonsuz bir yer eğer ilginiz varsa internette forumlar, siteler vb yerleri takip etmenizi öneririm..

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Cok tesekkur ederim bilgiler icin peki bu 17l lik kovaya 100tl yazmislar plastik bir kovada isimizi gormezmi ?

Ve ilk olarark arabayi suyla yikayip kaba kirini aliyorum sonra oto sampuanli eldivenle yikiyorum ardindanda tekrar su tutup guzel bi havluyla duruluyorum sira bu sekilde demi ? Ve bahcede bi hortum filan yoksa benzinliklerdeki o tazikli suyada mahkumuz galiba demi ?
Tekrardan cok tesekkur ederim bilgiler icin

Son düzenleme:

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Ve bu tarz urunleri satan dukkan varmidir Istanbulda makul fiyatli ? Yarin hemen denemek istiyorumda :D

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Cok tesekkur ederim bilgiler icin peki bu 17l lik kovaya 100tl yazmislar plastik bir kovada isimizi gormezmi ?

Ve ilk olarark arabayi suyla yikayip kaba kirini aliyorum sonra oto sampuanli eldivenle yikiyorum ardindanda tekrar su tutup guzel bi havluyla duruluyorum sira bu sekilde demi ? Ve bahcede bi hortum filan yoksa benzinliklerdeki o tazikli suyada mahkumuz galiba demi ?
Aynen doğru anlamışsınız yıkama şeklini. Ve yıkarken eldiven ile düz şekilde haraket ettirin yani oval şekilde değil aklınızda bulunsun.
Kova dediğim gibi basit 2 adet kova da işinizi görecektir. Afilli olanı o :)

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Ve bu tarz urunleri satan dukkan varmidir Istanbulda makul fiyatli ? Yarin hemen denemek istiyorumda :D
Dükkanlar vardır elbet ama ben internetten araştırarak daha ucuza alma taraftarıyım açıkçası. Bir de havalar malum bu aralar bence bir süre araştırın doğru ürünleri alin derim. Çünkü bir kere alıyoruz güzel olsun mantigindayim ben. Detailforum gibi yerleri de takip etmenizi öneririm. Veya youtube da videolar (yerli/yabancı) izlemenizi tavsiye ederim. Acele etmenizi tavsiye etmem.
Zaten soğuk şuan bence hic o topa girmeyin derim.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Basri amcam gereken acıklamayı yapmış , sahibinin bu kadar iyi baktigi bir focus 2 yoktur diyorum araca talibim :) Zymoller Chemical Guyslar havada ucusuyor :D

DKB34

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
862
2,004
2,520
27
İstanbul
Marka
Seat

2 tane kovaya 300 tl veren var burada 😂

omer15

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
89
35
670
Aynen doğru anlamışsınız yıkama şeklini. Ve yıkarken eldiven ile düz şekilde haraket ettirin yani oval şekilde değil aklınızda bulunsun.
Kova dediğim gibi basit 2 adet kova da işinizi görecektir. Afilli olanı o :)
Sadece yukari asagi sekildemi hareket ettirmek lazim yoksa mantiken alttaki kiride uste mi tasimiz oluruz ?

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım