Arabayı duvara sürttüm (yine). Tramer kaydı oluşsun mu?

Turmasito

Düz Yol Gazcısı
19 Ocak 2018
42
18
145
Herkese merhaba,

Aracı otoparktan çıkarken duvara sürttüm. Sürtmeden daha çok vurdum gibi olmuş :) Yetkili servis Boya + kaporta (3.000tl) ve parça değişimi(kapı kolu ve krom çita 2000 tl) şeklinde bir teklif verdi. Yani toplam 5.000 TL... Değişecek parçalarda öyle aman aman bir hasar yok, ufak tefek çizikler var ama sıfırının takılması daha iyi olacak gibi.

Şimdi önümde 2 seçenek var. Ya kaskoya yaptıracağım tramer gözükecek, bir dahaki kasko yapılışında kaskoya ufak bir zam gelecek ya da cebimden vereceğim ve tramer kaydı gözükmeyecek. İleride aracı satmak istersem , her şekilde aracı alacak olan kişi hasar fotoğraflarını görecek ve yetkili servisten kayıtlara da bakma imkanı olacak.

Siz olsanız nasıl bir yol izlersiniz, görüşleriniz çok değerli :)

Bu arada meraklısına fotoğrafları aşağıya bırakıyorum :)

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,186
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Krom çıta ile kapı koluna dokundurtmazdım.zaten pahalı bir araba 3-4 bin tramersen bişey olmaz.ama bakın burda bir tanıdığa 3 bin tramer çıkar diyip 11 bin tramer çıkardılar yine benim clioma 1-2 arası tutar diyip 6 bin tramer çıktı.buna dikkat etmeniz lazım.tramer kaydının içine soktukları şeyler inanılmaz.ben en az 14-15 tramer giriceğini düşünüyorum

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
İleride aracı satmak istersem , her şekilde aracı alacak olan kişi hasar fotoğraflarını görecek ve yetkili servisten kayıtlara da bakma imkanı olacak.
Bu doğrultuda kaskodan yaptırmamanın zaten bir anlamı kalmayacak. Kasko kullanmadan, yani hasar kaydı gözükmeyecek şekilde araç yaptırılmasında ki asıl amaç araç satılırken hasar kaydı yok diyebilmek içindir. Böyle bir amacınız olmadığı için ( ki olmaması doğru olandır ) boşu boşuna cebinizden 5-6 bin lira çıkarmayın. Kaskoya verin yapılsın.

Kasko şirketiyle konuşup kapı kolu ve krom çıtada ki hasarın büyüklüğüne, kapı kolunun işlevini tam yapıp yapamamasına göre bu kalemleri listeden çıkarabilirsiniz. Artık bu alternatif size kalmış.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ben olsam direk kaskoya yüklerdim

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Cepten yaptırırdım.Kaskoyla yaptırmak istediğinizde eskper gelecek arabayı görecek 2 gün.3.gün işe başlanacak. 2 gün kayıp yaşayıp üzerine bir de kasko şişirmesi bir değer elde edeceksiniz.2-3 liradan kaçarken ağız kokusu çekmek değmez

Turmasito

Düz Yol Gazcısı
19 Ocak 2018
42
18
145
Teşekkürler yorumlarınız için. Kasko şişirmesi nasıl olabilir ki ? Sonuçta yetkili servis ne yapılacağını kalem kalem yazdı. Kasko şirketi de minimum tutarı ödemek istemez mi zaten ?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Teşekkürler yorumlarınız için. Kasko şişirmesi nasıl olabilir ki ? Sonuçta yetkili servis ne yapılacağını kalem kalem yazdı. Kasko şirketi de minimum tutarı ödemek istemez mi zaten ?
Yetkili servisin burada bir hükmü yok. Onlar sadece kendi prosedürleri gereği ne yapılabilir ne yapılamaz onun listesini çıkarır hepsi bu. Siz minimum maliyetle bu iş halledilsin istiyorsunuz, aynısını kasko şirketi de ister. Eksperle irtibata geçersiniz. Örneğin kapı kolu değişmesin boyansın, tamir edilsin. Krom çıta hafif çizikli kalsın problem değil dersiniz. Onların da canına minnet. Yani tamirin nerede, ne kapsamda ve hangi maliyetle yapılacağı tamamen siz ve eksper arasında belirlenecek.

Hasarsızlığınız biraz bozulur. 1 sene civarı kasko ödemeniz bir kaç yüz lira fazla olur hepsi bu. Bunu vermemek için cebinizden 5-6 bin lira para çıkarmaya değmez.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,186
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Nisan da corolla ile kaza yaptı bir arkadaşım.listeyi bulabilirsem atayım.aracın sadece tamponu değişti marşpiyel boyandı.bence tampon değişmemeliydi sadece sağ köşesi kırışmıştı 2019 vision paket.tampon sökmeye 100 lira takmaya 100 lira işçilik yazılmış.yine olmayan sis lambalarının yerindeki plastiklere söküp takma parası yazmışlar.araç otoparklarında dururken otopark ücretini yazmışlar.kiralık araç verildi onu yazmışlar.o gün eksper kiralamışlar eksper gelip bakmış onu yazmışlar.silecek deposu tampon içindeymiş oda beraber değişicekmiş onu yazmışlar.bir ön tampondan 11 bin tl hasar kaydı oluştu.sonra mahkemeye versem dedi.mahkeme yıllarca sürücek derken vazgeçti.sizin biliceğiniz iş ama eğer servis 4-5 dediyse 10 un üstü tramer kesin çıkar.ama o fiyatlardaki bir araç için bence önemli değil.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Nisan da corolla ile kaza yaptı bir arkadaşım.listeyi bulabilirsem atayım.aracın sadece tamponu değişti marşpiyel boyandı.bence tampon değişmemeliydi sadece sağ köşesi kırışmıştı 2019 vision paket.tampon sökmeye 100 lira takmaya 100 lira işçilik yazılmış.yine olmayan sis lambalarının yerindeki plastiklere söküp takma parası yazmışlar.araç otoparklarında dururken otopark ücretini yazmışlar.kiralık araç verildi onu yazmışlar.o gün eksper kiralamışlar eksper gelip bakmış onu yazmışlar.silecek deposu tampon içindeymiş oda beraber değişicekmiş onu yazmışlar.bir ön tampondan 11 bin tl hasar kaydı oluştu.sonra mahkemeye versem dedi.mahkeme yıllarca sürücek derken vazgeçti.sizin biliceğiniz iş ama eğer servis 4-5 dediyse 10 un üstü tramer kesin çıkar.ama o fiyatlardaki bir araç için bence önemli değil.
İyi ama bu hasarda bu kadar çetrefilli parçalar yok. Kapıda ve kaportada biraz göçük var. Çizikler zaten malum. Onun haricinde kapı kolu ve çıta var hepsi bu. Yani önden falan bir hasar olur, servis der ki abi açıp bakacağız, ne masraf çıkar ne olur bilemiyoruz. Değişmesi gereken parçalar neler bilemiyoruz der o zaman anlaşılır. Ama şu hasarda servisten işlem başlamadan önce iş emrini alırsın. Kapı mı değişecek yahut tamir mi edilecek veya kapı kolu aynı mı kalacak değişecek mi her neyse bunun iş emri önceden belli olur, kaç lira masraf çıkacağı belli olur. Servisin önden kazalarda olduğu gibi açıp bakmamız lazım şimdiden bir şey diyemeyiz gibi bir hasar şişirme taktiği uygulaması bu kazada zor.

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
N’aparsanız yapın tutanak sayınızı yılda 2 defayı geçirtmeyin, sonrasında kasko şirketleri aracınızı kaskolamak istemeyip afaki rakamlar isteyebiliyor.(2012 D segment bir araca 6.000TL gibi) Bence cepten yaptırmak daha mantıklı olacaktır çünkü sigorta ve kaskonuzun az bir miktar yükseleceğini sanmıyorum.

Turmasito

Düz Yol Gazcısı
19 Ocak 2018
42
18
145
Evet aslında değişecek parçalar hemen hemen belli. Kapı döşemesini değiştirecek halleri yok herhalde :)

Kasko fiyatında ne kadar bir artış olur bilemiyorum ama aracın %1'i kadar çıkan masraf için herhalde çok aman aman bir zam yapmazlar diye düşünüyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım