Aracı paslanmaya karşı nasıl koruruz ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

19052323

Profesör
20 Eyl 2016
226
72
1,035
arkadaşlar aracı paslanmaya karşı nasıl koruruz benim düşüncem pasta cila yaptırıp hemen ardından tum arabayı plasti dip yaptırmak ayrıca aracın altını nasıl pasa karşı koruruz?

abidinkofficial

Profesör
9 Eyl 2016
380
892
1,895
Çorum
Marka
Volkswagen
Cila'nın üstüne plasti dip tutunabiliyor mu? Çok özel bir durum varsa altına da su itici ürünler kullanılabilir de niye paslansın ki..

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,265
1
9,389
4,970
kocaeli
Pütür atılabilir , yalitimada faydası olur .

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

beytuhan

Asfalt Kurutucu
19 Eki 2016
44
28
595
En son ne zaman pasta yaptırdınız bilmiyorum ama araçta çok derin çizikler yoksa ve son pastayı yaptıralı çok zaman geçmediyse sadece yıl içinde düzenli aralıklarla cila atmanın yeterli olacağını düşünüyorum.Zaten dışarıda yapılan çoğu pasta ya da cila işlemleri tam anlamıyla doğru şekilde yapılamıyor daha doğrusu uğraşılmıyor.Bu işlemlerden önce araca kil uygulaması yapılması şart.Ben yılda 1-2 sefer(aracın durumuna,isteğe göre değişebilir tabi) kil+cila uygulaması yapıyorum.Cila boyayının üstünde bir nevi koruyucu olduğundan pasta gibi boyayı aşındırmadığından yıl içinde 1 yada 1 den fazla yapmanın boyaya bir zararı olmayacaktır ve harelerin kapanmasında da çok etkili. Plasti dip yaptırmayı pek mantıklı bulmuyorum tabi bu benim şahsi fikrimdir ben olsam yaptırmazdım.Bu arada yapılacak işlemler için müsait yeriniz ve ekipmanınız varsa dışarda değil de kendinizin yapmasını öneririm çünkü dışarda yapan hiçbir yer aracınıza sizin kadar özenmeyecektir

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
ahanda uzmanlık konum :D
1) aracın altı tüm noktalar güzelce temizlenip kurutulup pütür atılır,
2)sonra aracın içi taban alanları güzelce tozdan kirden arındırılıp bitüselft tarzı malzemeyle güzelce yalıtılır bakın hiç kabarık ve nem kalmamalı yoksa bu yalıtım çürütür çürümeyeceği varsa,
3) aracın kapı içleri kaput içi gibi yerler mumlanır,
4)aracın tüm su giderleri düzenli olarak temizletilip şişletilir
5) aracın kaportasınde en ufak bir çizik bile olsa hemen rötüş yapılmalıkı o noktadan çürük başlaamsın
bunları yapınca arac ne metal yorgunlunua maruz kalır nede çürümeye ama bu işlemlerinde bakjmı düzenlice yapılmalı

19052323

Profesör
20 Eyl 2016
226
72
1,035
ahanda uzmanlık konum :D
1) aracın altı tüm noktalar güzelce temizlenip kurutulup pütür atılır,
2)sonra aracın içi taban alanları güzelce tozdan kirden arındırılıp bitüselft tarzı malzemeyle güzelce yalıtılır bakın hiç kabarık ve nem kalmamalı yoksa bu yalıtım çürütür çürümeyeceği varsa,
3) aracın kapı içleri kaput içi gibi yerler mumlanır,
4)aracın tüm su giderleri düzenli olarak temizletilip şişletilir
5) aracın kaportasınde en ufak bir çizik bile olsa hemen rötüş yapılmalıkı o noktadan çürük başlaamsın
bunları yapınca arac ne metal yorgunlunua maruz kalır nede çürümeye ama bu işlemlerinde bakjmı düzenlice yapılmalı
peki bazı yerlerde aracın altını yıkatın gibi şeyler okudum ne derece sağlıklıdır geçen sene kışın arabamda paslanma olmuştu bu sene yeni araba aldım onda da olmasını ıstemiyorum ve kışın bu yollara atılan tuzlarda pas yapıyormuş galiba ne sıklıkla yıkatmak lazım arabayı ve altını nasıl yıkayacağız :D

Son düzenleme:

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
peki bazı yerlerde aracın altını yıkatın gibi şeyler okudum ne derece sağlıklıdır geçen sene kışın arabamda paslanma olmuştu bu sene yeni araba aldım onda da olmasını ıstemiyorum ve kışın bu yollara atılan tuzlarda pas yapıyormuş galiba ne sıklıkla yıkatmak lazım arabayı ve altını nasıl yıkayacağız :D
pütür bunun için zaten pütür atarsanız tuzdan dolayı paslanma olmaz ama dediğim gib atılan yüzeyin tmamane kuru olması lazım sonra istediğiniz gibi yıkatın altını aracın

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
291
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Kaporta için konuşacağım;
Öncelikle pas, korozyon, boyada çatlama vs. şeyler varsa onarılmalı.
Aracın özellikle çamurluk, etek, marşpiyel kısımlarında çamur, kar, tuz vb. birkaç günden daha fazla bekletilmemeli (mümkünse o günün sonunda temizleyin) .
Güzel bir cila ile (Örn:Soft99 Fusso) araç her üç ayda bir cilalanmalı (isteğe göre daha sık yapılabilir) veya ortalama her iki-üç senede bir seramik-nano koruma uygulanmalı (her malzemenin ömrü farklıdır).
Kaliteli olmayan merdiven altı üretim araç şampuanlarından kaçınılmalı.
Araç mümkün olduğunca otomatik yıkamaya sokulmamalı.
Kuş pislikleri farkedildiği anda temizlenmeli, imkanınız yoksa güneş altına parketmeyin.

NOT: Pasta-Cila işlemi marka gözetilmeksizin işinin ehli olan işletmelerde yaptırılmalı.Örn; HeroicDetailing , DBY Detailing , GMG Garage

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım