LPG'li Araçta Yazılım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MrVadaa

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
8
0
585
38
Balıkesir
Merhabalar. Öncelikle teknik açıdan bir sorum olacak. 2000 model fiesta aracım var lpgli. Şimdi araç lpg ve benzinde aynı performansı gösteriyor ve yakıt ekonomiside yaklaşık aynı. Sorum şu; lpgye yazılım atılabilir mi, eğer atılırsa lpgde 40-50 beygir'e düşürebilir miyim? Benzinde ise açık hava filtresi ve egzoz sistemini değiştirsem ortalama kaç beygir artışım olur? Yani yapmak istediğim sistem lpg de max 10-15 kuruş yaksın ve yürümesin ama benzine aldığımda da sağlam gitsin. Böyle bir sistem mümkün olabilir mi? Teşekkürler. :)

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
gsi corsa'sı olan bir arkadaşım aracın eeprom'unu değiştirerek lpg'de acayip ekonomik, benzinde ise (başka bir eeprom ile) yardırmalı kullanmayı sağladığını iddia ediyordu. Yani olabilirliği var bu işin ama detaya hakim değilim.
Açık hava filtresi + egzoz ile max 5hp alırsın, belki o kadar bile alamazsın.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
aynı model ve aynı araçtan bende de var LPG yok bende, yakıtı az olduğu için ihtiyaç duymadım
sorunuzun cevabına gelirsem eğer öyle bir sistem olacağını sanmıyorum :)

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Lpgde 10-15 kuruş yakarak (şehir içi) ayarlanmış bir sistem eziyete dönüşür, max 2 hafta sonra sıkılır başlarım ekonomisine deyip normal ayarına geri döndürürsünüz bence. Gaz ayarı kısılmış tofaşlara bindim gitmiyo abi. Ayrıca hava-yakıt karışımı doğru ayarlanmazsa sadece yakıtı kıstırırsanız fakir karışım sebebiyle bir süre sonra subaplarınız zarar görür.

123456mtn

Panpa
8 Eyl 2016
1,211
2,491
3,770
Sivas
Marka
Caterham
Bizim sanayideki ustalar (eski araçlar) gaz ayarını kısıyorlar. Kullanıcı an gelip benzine atınca "noluyo yiea" moduna girip bir yere patlıyor :D

MrVadaa

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
8
0
585
38
Balıkesir
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Aklıma takılan bir şey daha var. Otomatik vitesli araçlarda eco ve sport tarzı modlar var ya ( Yeni nesil veya lpgli araçlardan söz etmiyorum. ) onların yazılımının ince ayarları ayarlanabiliyor mu? Ayarlanıyorsa nerelerde yapılır ve zararları var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım