Aracı Uzun Süre Eco Modunda Kullanmak Zararlı Mı?

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Merhaba herkese. Başlıkta da sorduğum gibi soru açık arkadaşlar. Renault Clio 4 2013 model 1.5 DCI manuel aracım var. Genel olarak aracı aldığımdan beri (3 yılı biraz aşkın) Eco modda kullanıyorum. Ayda yılda bir ecoyu kapatıp 5-10 dakika gazlayıp sonrasında tekrardan Eco modunu açarım. Sürüş stilimde genelde sakindir. Eco modunun bu şekilde çok uzun süre açık olması araca herhangi bir zararı olur mu?

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Sıkıntı olmaz, kurum bağlama sorunu için de arada gazlıyormuşsunuz zaten.
hatta belki daha iyidir, ani devirlenme olmadığı için yağ, segman, piston, yataklar falan korunuyordur

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,925
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Hiçbir şey olmaz eco modda olmasının bir zararı yok lakin ayda 1 kere en az devirli kullanım hem motor parçaları hem de dpf için büyük önem taşıyor.

YasinG34

Asfalt Kurutucu
12 Şub 2017
36
37
595
Eskiden 1.5 Dci symbol aracım vardı normalde bilirsiniz köpek gibi gider bu motorlar benimki de öyleydi bi 10.000 km sadece eco modda kullandım (Sollamalar ve diğer güç gereken istisnalar hariç) sonra fark ettim ki araç artık gitmiyor kalkışlarda falan yapıştıra yapıştıra giden arabadan artık eser yokyu çok pişman olmuştum zamanında kullandığım için..
Enjektör temizleyici katıyordum tekrar eski güç yerine geliyordu istediğim gibi oluyordu ama 2.depo yakıtı alıyordum yine güç gitti :(
şuan ki aracımda öyle bi özellik yok ancak 100 km de 10 litre yaksa ve öyle bi özellik olsa gene kullanmam.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım