akosuk59

Anıl k
Takipçi
29 Ocak 2020
1
3
20
33
istanbul
Marka
Nissan
Merhaba Arkadaşlar ,

Aracında orijinal akü kapasitesini arttıran arkadaş var mı ? yani mesela benim aracımda 60 ah akü yerine ben değişim yaptırdığımda 72 ah akü taktırdım. herhangi bir sorunda yaşamadım.

siz böyle bir durum yaşadınız mı ?

bu konuyla ilgili kısa bir video hazırladım.aşağıda izleyebilirsiniz.

teşekkürler.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Soğuk marş değeri ve amperi karşılayan aküler her zaman idealdir diye düşünüyorum ben , zaten araç için teknik dökümanlarda belirli marş aralığında akü alınması belirtiliyor atıyorum min580cca max680cca arası uygundur deniliyor zaten bu aralıkta 60-70 arası aküler yakalanabiliyor 😇

AGM akülerin 60 ah olanı normal akülerin hemen hemen 70-75 ah değerlerine eşit olabiliyor , yani aküde ortalık biraz karışık kanaatimce 😂😂

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,006
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
eski aracımda amperlerini hatırlamamakla beraber fazla amperli akü takmıştım. akünün vag grubunda yer alan yuvasına sığmadığı için kaldırmak zorunda kalmıştım hatta. ancak bir sorunla karşılaşmadım 3-4 sene civarı kullanmama rağmen.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Standarttan dusuk gucte aku takılması orta vadede marş sorunları cikarabiliyor. Standarttan yüksek güçte aku takilmasini istemeniz durumunda aracın şarj voltajınin değerlerinin ölçülmesi gerekiyor. Alternatör aküyü ve aracın elektrik sistemini dolduracak gucte değilse akünün ömrü dusebiliyor.

electricianACDC

Takipçi
22 Kas 2019
2
3
20
61
İzmir
fiziksel montaj ölçüleri sınırında 60 yerine 72 olursa elektriksel olarak olabilir. Sökülen batarya Ile aynı şarj karakteristik yapıda olması gerekir. Sulu tip için,AGM olmaması gibi.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Yüksek amper takmanda sorun yok.Çok eski bir elektrik tesisatın varsa kabloların fiziksel direnci arttığı İçin daha çok ısınacak eriyebilirler ama çok eski arabalar için geçerli

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Babam yaklaşık 30 yıldır taksicilik yapıyor. Taksiye taktığı araçlarda hep 72 amper akü kullanmıştır. Takside daha çok ihtiyaç olduğu için tercih ediyor ve hiç bir zaman sorun yaşamadı. Araçları sıfır alıp taksiye taktıktan sonra ilk akü yenilemesinde hep 72 amper taksiler için özel üretilmiş sarı akülere geçiş yaptı.
Araçlar (benim hatırladıklarım)
1995 R19 1.6
2007 Focus 1.6
2018 Corolla 1.6

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım