Aracın rolantide uzun süre çalıştırılması.

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Arkadaşlar merhaba 2012 model Honda Civic fb7 araç sahibiyim şu an Manisa'da depremlerin yoğun bir şekilde yaşandığı Akhisar Kırkağaç hattı üzerinde yaşamaktayım. Sormak istediğim şey şu arkadaşlar depremlerden dolayı zaman zaman evimizde kalamıyoruz araçta yatmak durumunda kaldığımızda malum havaların soğuk olmasından dolayı aracı rolantide çalıştırıp içinde yatıyoruz rolantide çalıştırmak aracta herhangi bir arızaya neden olur mu? Az önce Honda yetkili servisi aradım aracın rolantide çalışmasının herhangi bir sakıncası olmadığını söyledi ama sizin de fikrinizi merak ediyorum

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Çakmaklığa takılan veya bir başka kompakt ısıtıcıları aracınıza bağlayıp ısındıktan sonra kapatabilirsiniz(Akü bitmemesi için timerlı olanlar faydalı olabilir).Motorun rölantide ısıtmasından çok daha kısa sürede ısınabilirsiniz.

Bu arada Allah yardımcınız olsun çok zor bir durum.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Hocam öncelikle geçmiş olsun dileklerimi ve depremlerin birdaha yaşanmaması temennilerimi iletmek isterim ...

Araca gelecek olursak , Otopark.com'un Mobil1 ile ortaklaşa çektiği videolardan birinde soruları cevaplayan mühendis beyefendi ; Uzun süre rolantide çalışan arabaların motor yağının daha çabuk deforme olduğunu söylemişti . Hatta yanlıs hatırlamıyorsam bunun gerekçesi de yağa benzin karışmasına neden olmasıymış . Aslında sağlıklı bir arabada karışmaz ama egzozdan çıkan dumanı mı kastediyor orayı tam anlayamamıştım .

Bu arada egzoz dumanı araç içinde sizi rahatsız etmesin diye " iç sirkülasyon "u açabilirsiniz ama bu seferde içeriye taze hava gelmeyecektir .

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Hocam öncelikle geçmiş olsun dileklerimi ve depremlerin birdaha yaşanmaması temennilerimi iletmek isterim ...

Araca gelecek olursak , Otopark.com'un Mobil1 ile ortaklaşa çektiği videolardan birinde soruları cevaplayan mühendis beyefendi ; Uzun süre rolantide çalışan arabaların motor yağının daha çabuk deforme olduğunu söylemişti . Hatta yanlıs hatırlamıyorsam bunun gerekçesi de yağa benzin karışmasına neden olmasıymış . Aslında sağlıklı bir arabada karışmaz ama egzozdan çıkan dumanı mı kastediyor orayı tam anlayamamıştım .

Bu arada egzoz dumanı araç içinde sizi rahatsız etmesin diye " iç sirkülasyon "u açabilirsiniz ama bu seferde içeriye taze hava gelmeyecektir .
İlla ki karışıyor yağ. Silindir içerisinde alınan yakıtın bir kısmı havayla beraber hareket ederken yağa bulaşıyor. Özellikle soğuk motorda fazla benzin atılıyorken. Motorun yağ sıcaklığı da benzini buharlaştıramayacak kadar düşük olunca yağda kalıyor benzin. Fakat gün içerisinde biraz kullanımla atılabilir. İnsan hayatından ve konforundan değerli değil.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Spesifik olarak su arizayi cikarir demek zor. Ama durum zaten mecburi oldugundan bunu dusunmenize gerek yok. Sizden ve ailenizden kiymetli degil.

Arizadan ziyade dusunmeniz gereken olasi zehirlenme durumudur. Bu daha fazla dusunulmesi gereken bir seydir.

Bunun icin bazi tedbirler alabilirsiniz. Araci kapali alanda ya da ruzgar almayan, kuytu yerlerde calisir halde birakmayin. Arac ici havalandirma sirkulasyonunu acin ama arada bir kapatip disaridan da hava girmesine de izin verin. Aractakilerden birinde mide bulantisi, kusma, bas donmesi, agrimasi gibi seyler gorulurse motoru durdurup aractan inin. Uyuyacaklardan biri fazla derin uyumamali, arada uyanip arac ici havayi kontrol etmeli.

Son düzenleme:

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Bir sorun olmaz hocam. Hava limanı taksileri yaz boyunca rölantide klima açık çalışıyorlar. Önemli olan rölantide çalışırken arabanın arkasında durmayın, bagaj kapağı kapalı olsun, arka camlar kapalı olsun mümkünse. Egzoz gazı çok ciddi zararlar verebilir. Amerikada bir çeşit intihar yöntemi olarak bilinir, kapalı garajda arabayı çalıştırıp uyumak.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Çok geçmiş olsun, Elazığ’da yaşayan biri olarak sizi çok ama çok iyi anlıyorum.

Hiçbir sorun olmaz, dizel olsa dpf falan tıkanabilir belki ki o da bayağı uzun süre gerekir diye düşünüyorum, sizde öyle bir durum da yok.

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Arkadaşlar iyi dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim. Aracım açık alanda olduğu ve sürekli olmayıp ısıtıp kapatma yöntemiyle 2 saatte 10 dk çalıştırmak suretiyle kullanıyordum zehirlenme konusu hakkında bilgilenmistim. Karşı komşum da ayni marka aynı model arac var karşılıklı kalıyoruz ama araçları önlü arkalı koymuyoruz diğerimizin egzoz gazı rahatsız etmesin diye. Hepinize tekrar çok teşekkür ederim iyi forumlar..

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım