Araçlarınızın Ortalama Yakıt Tüketimi

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
1995 Kartal Slx ilk sahibinden araba İzmir -İstanbul yolculuğu eski yolda izmirden ,Bursa Orhangaziye kadar 32 litre lpg ile 366 km geldim 20 kilometresi şehiriçi gerisi 90-110 arası 2 kişi ve arka koltuk ve bagaj(kartalın devasa bagajı) silme doluydu.
Lpg aldığımda tam bitmemişti bence daha giderdi , 10.56dan aldım sizce nasıl bu arabalardan anlayan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim.

Ayrıca slx motor sabuncubelinde bu yükle 80 km sabit hızla çıkabiliyor :D
Tofaş'ın motorlarını yabana atmamak lazım. Bir dönem 1.6 karbüratörlüler piyasada "tork motor" diye geçerdi.
Hatta şöyle söyleyeyim: 1.6 80hp şahinden 1.4 80hp fiesta'ya geçince performans konusunda attan inip eşşeğe binmişim gibi hissettirmişti :D
Kuş serisinin bazı yönleri çok gaddar, hala seviyorum be :)

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Terios gazlama+dağ yolları+hafif şehir içi içeren klimalı 136 km kullanım ortalaması hatatat

20220828_154028.jpg

Son düzenleme:

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Tofaş'ın motorlarını yabana atmamak lazım. Bir dönem 1.6 karbüratörlüler piyasada "tork motor" diye geçerdi.
Hatta şöyle söyleyeyim: 1.6 80hp şahinden 1.4 80hp fiesta'ya geçince performans konusunda attan inip eşşeğe binmişim gibi hissettirmişti :D
Kuş serisinin bazı yönleri çok gaddar, hala seviyorum be :)
Gündelik kullandığım 159 dan sonra eziyet :D ama 1.2 araçları solluyor rahatça

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
765
1,601
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Bana da öyle geldi,acaba bu araçlara yakıt ekonomisi için en iyi hız devir bandı neresi kestiremiyorum.
Kendi aracım Tofaş Serçe. Motoru düz motor diye geçiyor yani sizin kullandığınız Kartal motorundan farklı. Benim aracımda deneyimlediğim kadarıyla en az yakıtı 3500 devir civarında sabit ve az gaz açarak yakıyor :D ne demek istiyorsun diyecek olursanız, aynı sabit gazla yokuş aşağı hızlanmasına yokuş yukarı da makul seviyede hız kaybetmesine müsade ediyorum :D bu şekilde 800 km Kocaeli-Ordu yolunu ortalama 7.8lt/100km LPG tüketimi ile tamamlamıştım. Kadranda hızım 100'ün altına pek düşmedi. Yokuş aşağılarda 130-140 gördüğümüz durumlar da oldu. Özetle karbüratörde kelebekleri(hatta mecbur kalmadıkça 2.kelebeği açtırmayarak) az açtırdıktan sonra 3500 devirlerde gayet ekonomik oluyor.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kendi aracım Tofaş Serçe. Motoru düz motor diye geçiyor yani sizin kullandığınız Kartal motorundan farklı. Benim aracımda deneyimlediğim kadarıyla en az yakıtı 3500 devir civarında sabit ve az gaz açarak yakıyor :D ne demek istiyorsun diyecek olursanız, aynı sabit gazla yokuş aşağı hızlanmasına yokuş yukarı da makul seviyede hız kaybetmesine müsade ediyorum :D bu şekilde 800 km Kocaeli-Ordu yolunu ortalama 7.8lt/100km LPG tüketimi ile tamamlamıştım. Kadranda hızım 100'ün altına pek düşmedi. Yokuş aşağılarda 130-140 gördüğümüz durumlar da oldu. Özetle karbüratörde kelebekleri(hatta mecbur kalmadıkça 2.kelebeği açtırmayarak) az açtırdıktan sonra 3500 devirlerde gayet ekonomik oluyor.
Arabasını tanıyan adamın hali başka :)...
Bu arada evet, karbüratörde vitek açtırmak pişmanlıktır :D

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
765
1,601
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Arabasını tanıyan adamın hali başka :)...
Bu arada evet, karbüratörde vitek açtırmak pişmanlıktır :D
Öyle abi sanayide ustalara sorsan "90-100'ü geçersen çoh yakar yeğenim" diyorlar :D halbuki gaz açmadıkça istersem 150 yapayım yine de az yakıyor.

Ayrıca radyatör tıkalıyken araba soğuyamadığı için basamadan geldiğim bir yolculuğum oldu. 100'ü geçemedim 80-100 arası geldim 9,5 lt yaktı denendi onaylandı :D
Vitek açtırma konusuna gelecek olursak açık filtre sonrası ayağıma hakim olmakta çok zorlanıyorum 🥲 hatatat

(edit: karbüratörü temizlemek için söktüğümde içinde kalan son benzinle oynayışımda dramı yaşamış ve daha iyi anlamıştım. Tek boğazla az bişey basınca benzini azıcık tüküren karbüratör, aniden çift boğazı açınca 30cm yükseğe sıçratabilecek kadar fazla benzin atıyordu.)

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Öyle abi sanayide ustalara sorsan "90-100'ü geçersen çoh yakar yeğenim" diyorlar :D halbuki gaz açmadıkça istersem 150 yapayım yine de az yakıyor.

Ayrıca radyatör tıkalıyken araba soğuyamadığı için basamadan geldiğim bir yolculuğum oldu. 100'ü geçemedim 80-100 arası geldim 9,5 lt yaktı denendi onaylandı :D
Vitek açtırma konusuna gelecek olursak açık filtre sonrası ayağıma hakim olmakta çok zorlanıyorum 🥲 hatatat

(edit: karbüratörü temizlemek için söktüğümde içinde kalan son benzinle oynayışımda dramı yaşamış ve daha iyi anlamıştım. Tek boğazla az bişey basınca benzini azıcık tüküren karbüratör, aniden çift boğazı açınca 30cm yükseğe sıçratabilecek kadar fazla benzin atıyordu.)
seninki seviyesinde sağlıklı bi serçedes benzinde ortalama kaç lt ile gezer? Kocaeli içi günlük kullanım diyelim.
Edit: Senin arabada solex mi weber mi var

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
765
1,601
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
seninki seviyesinde sağlıklı bi serçedes benzinde ortalama kaç lt ile gezer? Kocaeli içi günlük kullanım diyelim.
Edit: Senin arabada solex mi weber mi var
abi öncelikle benim araba aşırı sağlıklı değil ama maşallahı var üzmüyorda.

Dediğin koşullarda umuttepe vs gibi yokuş yapmadığını düşünürsek 9-11lt civarı ile gezilebilir.

Ancak ayağını sakınmadan gazlarsan veya yokuş vs. bol olacak şekilde kullanırsan işin ucu açık. Bide yokuşta gaza ne kadar basıldığı yakıt tüketimini aşırı etkiliyor. Buradan karbüratörlü araç kullananlara tavsiyemi yinelemiş olayım. Gazlama amacında değilseniz yokuşlarda arabanın bastığınızda en fazla ivmelenebildiği noktadan fazla gaza basmayın. Yakıt tüketiminden başka değişen bir şey olmayacak. Gerekirse vites düşürün deviri yükseltin ama gazı diplemeyin :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
abi öncelikle benim araba aşırı sağlıklı değil ama maşallahı var üzmüyorda.

Dediğin koşullarda umuttepe vs gibi yokuş yapmadığını düşünürsek 9-11lt civarı ile gezilebilir.

Ancak ayağını sakınmadan gazlarsan veya yokuş vs. bol olacak şekilde kullanırsan işin ucu açık. Bide yokuşta gaza ne kadar basıldığı yakıt tüketimini aşırı etkiliyor. Buradan karbüratörlü araç kullananlara tavsiyemi yinelemiş olayım. Gazlama amacında değilseniz yokuşlarda arabanın bastığınızda en fazla ivmelenebildiği noktadan fazla gaza basmayın. Yakıt tüketiminden başka değişen bir şey olmayacak. Gerekirse vites düşürün deviri yükseltin ama gazı diplemeyin :D
Umuttepe senaryolarını da kat. Dağda oturuyorum abim dağda. Ailede herkes şehrin ayrı bir dağında oturuyor. :D Benzinde bile 9-10 yakar diyorsun öyle mi? 🥲

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,896
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Astra J 1.3 CDTI
İstanbul - Amasya
3 Yetişkin 1 Çocuk Tam Dolu Bagaj
Hız dayanabildiğim kadar sabit sonrasında fazlası ile oynamalı
Katedilen Mesafe : 600KM
Ortalama Hız : 131 KM/H
Ortalama Yakıt : 5,6 LT/100KM
Mazotu : 27,10 civarından almıştım

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım