Araçlarınızın Ortalama Yakıt Tüketimi

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
16 kmh ortalama hız demek ben hiç yürüyemiyorum sürekli dur kalk yapıyorum demek. Ciddi sıkışık trafik demek. Yakıt tüketimi için yorum yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey ortalama hız verisidir. Konuda tüketimi geçen astra cdti ve polo normal değerlerde yakmış, hatta az bile denebilir. 1.6 atmosferik bir araç bu ortalama hızda 11 litreyi çok rahat geçer.

Kullanıma bağlı bir durum tabi ki dikkatli kullanılırsa atmosferik motor ile aynı trafik şartlarında 11 litreye çıkılmaz, dikkatli kullanılmazsa 1.0 turbo motorla 14-15 litre yakılabilir. Önemli olan trafiğin akışını doğru okuyup sert kalkışlardan ve ani frenlerden kaçınmak.

Örnek olarak bir sayfa geride benim aracımın tüketim verileri bulunuyor. Her duruş kalkışta ani gaza yüklensem aynı ortalama hızda 15 litre de yakabilirdim.

d34e0074-5a8b-4287-b1bd-28d7ca90e021.jpg

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
16 kmh ortalama hız demek ben hiç yürüyemiyorum sürekli dur kalk yapıyorum demek. Ciddi sıkışık trafik demek. Yakıt tüketimi için yorum yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey ortalama hız verisidir. Konuda tüketimi geçen astra cdti ve polo normal değerlerde yakmış, hatta az bile denebilir. 1.6 atmosferik bir araç bu ortalama hızda 11 litreyi çok rahat geçer.
Ciddi sıkışık trafik yok max 1 kırmızı ışığa takılıyorum, gittiğim yol 1km ya var ya yok sürekli dur kalk olan bir yerde yaşamıyorum Edirne gibi küçük bir şehirdeyim :D

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Kullanıma bağlı bir durum tabi ki dikkatli kullanılırsa atmosferik motor ile aynı trafik şartlarında 11 litreye çıkılmaz, dikkatli kullanılmazsa 1.0 turbo motorla 14-15 litre yakılabilir. Önemli olan trafiğin akışını doğru okuyup sert kalkışlardan ve ani frenlerden kaçınmak.

Örnek olarak bir sayfa geride benim aracımın tüketim verileri bulunuyor. Her duruş kalkışta ani gaza yüklensem aynı ortalama hızda 15 litre de yakabilirdim.

d34e0074-5a8b-4287-b1bd-28d7ca90e021.jpg

Tabiki dediklerinize katılıyorum. O araçta 16 kmhde 9.7 yakalamanız sizin tüketim odaklı kullandığınızı gösteriyor. Güzel bir değer. Ama o ortalama hızda sert bir sürüş yapmadan bile 11 litreyi geçmek çok zor değil. Bizim de ailede bir tane civic 1.6 var, tüketime dikkat edilmeden kullanıyor ve oldukça fazla yakıyor. 39 kmhde 7.9 oldukça fazla. Bu değerler yakalanırken öyle çok sert sürdüğünü de söyleyemem :)

76J3L5.jpg

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Ciddi sıkışık trafik yok max 1 kırmızı ışığa takılıyorum, gittiğim yol 1km ya var ya yok sürekli dur kalk olan bir yerde yaşamıyorum Edirne gibi küçük bir şehirdeyim :D

1km için aracın çalışmasıyla kapanması bir oluyodur zaten. Bu kadar kısa mesafede yakması normal. Bu mesafede bisiklet kullanma imkanınız varsa bisiklet öneririm, her araç bu koşullarda ciddi yakacaktır. Bir de 1 km aç kapat ile astra h bbüyük ölçüde tüketimi yanlış ölçer :)

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
1km için aracın çalışmasıyla kapanması bir oluyodur zaten. Bu kadar kısa mesafede yakması normal. Bu mesafede bisiklet kullanma imkanınız varsa bisiklet öneririm, her araç bu koşullarda ciddi yakacaktır. Bir de 1 km aç kapat ile astra h bbüyük ölçüde tüketimi yanlış ölçer :)
Valla havalar ısınsın yürüyerek gitmeyi düşünüyorum okula zaten, astra h başlı başına kötü yol bilgisayarı tüketim konusunda. Işık yandığında 50 tl alıyorum bidaha yandığında 100kmde bitmiş oluyor. Bunu insanlara anlattığımda yuh o kadar nasıl yakar gibi tepkiler alıyorum inanmıyorlar :D Tsi motora geçme düşüncesi var kafamda zaten peder beyi kandırabilirsek bakalım :D dizel 50 krş yakıcaksa benzin 60 krş yaksın bari sessiz gidelim :D

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,601
18,387
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Valla havalar ısınsın yürüyerek gitmeyi düşünüyorum okula zaten, astra h başlı başına kötü yol bilgisayarı tüketim konusunda. Işık yandığında 50 tl alıyorum bidaha yandığında 100kmde bitmiş oluyor. Bunu insanlara anlattığımda yuh o kadar nasıl yakar gibi tepkiler alıyorum inanmıyorlar :D Tsi motora geçme düşüncesi var kafamda zaten peder beyi kandırabilirsek bakalım :D dizel 50 krş yakıcaksa benzin 60 krş yaksın bari sessiz gidelim :D

1 km de dizelin sıcaklığı değişmez bile :) Kısa mesafede aracınızı çıkarmayın bence.Hatta bisiklet alıp bisikletle git gel yaparsanız spor da yapmış olursunuz :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Tsi motor o 1 kmlik mesafe dümdüz ışıksız olsa bile 15 lt yakar

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
16 km ortalama hızda otomatik vitesli bir araç için normal değer. Araç hafif olduğu için biraz daha düşük olabilirdi. Tabi nasıl sürüldü onu da bilmek gerekiyor.
Aynı yolu 1.25 Fiesta'ya 6.8 gidiyordum. Hatta buraya fotoğraf da bırakmıştım :)

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
Tabiki dediklerinize katılıyorum. O araçta 16 kmhde 9.7 yakalamanız sizin tüketim odaklı kullandığınızı gösteriyor. Güzel bir değer. Ama o ortalama hızda sert bir sürüş yapmadan bile 11 litreyi geçmek çok zor değil. Bizim de ailede bir tane civic 1.6 var, tüketime dikkat edilmeden kullanıyor ve oldukça fazla yakıyor. 39 kmhde 7.9 oldukça fazla. Bu değerler yakalanırken öyle çok sert sürdüğünü de söyleyemem :)

76J3L5.jpg

Bu değerleri sıcak havada gerçekleştirdiğimi belirtmem gerekiyor. Güzergahım çok kısa olduğu için kışın aynı ortalama hızda 10 litrenin altına düşürmek hayal olur.

Yine de yaz kış dahil uzun süreli yani karma tüketimim 29 km ortalama hızda 7.7 litre civarında gerçekleşiyor. Bunun içine sakin kullanımda, ara sıra ufak gazlamalarda dahil. Ancak genelde dikkat ederek kullandığımı söyleyebilirim.

Atmosferik motordan ziyade çok uzun oranlara sahip 5 ileri tork konvertörlü şanzıman tüketimi artırıyor. Yeni Civic'lerde yine aynı motor kullanılıyor ancak CVT şanzıman sayesinde aracın ağırlığı artmış olmasına rağmen yakıt tüketimi daha düşük.

Tsi motor bir çok markada bir sürü modelde kullanıldığı için hangi araca geçeceğiniz pek anlaşılmıyor. Aynı motora sahip Polo ile Tiguan'ın tüketimi eşit olmayacaktır.

Aynı yolu 1.25 Fiesta'ya 6.8 gidiyordum. Hatta buraya fotoğraf da bırakmıştım :)

Güzergah aynı olsa bile tüketimi etkileyecek bir sürü değişken var. Ancak aracınız otomatik vites mi? Bu tüketimi elde ettiğiniz ortalama hız kaç km?

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bu değerleri sıcak havada gerçekleştirdiğimi belirtmem gerekiyor. Güzergahım çok kısa olduğu için kışın aynı ortalama hızda 10 litrenin altına düşürmek hayal olur.

Yine de yaz kış dahil uzun süreli yani karma tüketimim 29 km ortalama hızda 7.7 litre civarında gerçekleşiyor. Bunun içine sakin kullanımda, ara sıra ufak gazlamalarda dahil. Ancak genelde dikkat ederek kullandığımı söyleyebilirim.

Atmosferik motordan ziyade çok uzun oranlara sahip 5 ileri tork konvertörlü şanzıman tüketimi artırıyor. Yeni Civic'lerde yine aynı motor kullanılıyor ancak CVT şanzıman sayesinde aracın ağırlığı artmış olmasına rağmen yakıt tüketimi daha düşük.

Tsi motor bir çok markada bir sürü modelde kullanıldığı için hangi araca geçeceğiniz pek anlaşılmıyor. Aynı motora sahip Polo ile Tiguan'ın tüketimi eşit olmayacaktır.

Güzergah aynı olsa bile tüketimi etkileyecek bir sürü değişken var. Ancak aracınız otomatik vites mi? Bu tüketimi elde ettiğiniz ortalama hız kaç km?

Şu yol neresiymiş. Bir fizibilitesine bakalım. Belki ben daha az yakarım :)

brkbrave

Profesör
24 Ocak 2017
56
54
1,010
125'lik 1.4 tsi dsg Golf, iş çıkış trafiği (Maslak-Kadıköy). Fotoğraf geçen yazdan.

Ekli dosyalar

• IMG_2377.JPG
    IMG_2377.JPG
    343.3 KB · Görüntüleme: 307

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,350
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İlk 180 km'si 500m-1km gibi kısa mesafe ve açık yolda motoru sıkıştırımalı, sağanak yağışlı, şehir içi trafikli, yani tam bir karma kullanım; sonraki 500 km'si uzun yol ve yarım saat kadar şehir içi;
ortalama 5.1 lt/100km
Araba benim benzinli Corsa C 1.2
upload_2018-3-28_16-12-59.png

LvntDmr67

Levo
Panpa
Beta Programı
27 Eki 2016
1,693
5,498
4,070
38
Ankara
Marka
Peugeot
İlk 180 km'si 500m-1km gibi kısa mesafe ve açık yolda motoru sıkıştırımalı, sağanak yağışlı, şehir içi trafikli, yani tam bir karma kullanım; sonraki 500 km'si uzun yol ve yarım saat kadar şehir içi;
ortalama 5.1 lt/100km
Araba benim benzinli Corsa C 1.2
Ekli dosyayı görüntüle 12231
maşallah hocam iç ferahlatıcı bir ortalama :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,350
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
maşallah hocam iç ferahlatıcı bir ortalama :)
Açıkçası uzun yolda biraz ekonomi yaptım bu sefer, yapmasam da olurmuş. Gece yarısı zammından önce yolu bitirsin, depo yetsin de benzini daha önce almayalım diye hesaplamıştım. Resmi akaryakıt istasyonunda çektim, daha benzin ışığı bile yanmamıştı. Depoda yaklaşık 9 lt daha benzin vardı. :)

LvntDmr67

Levo
Panpa
Beta Programı
27 Eki 2016
1,693
5,498
4,070
38
Ankara
Marka
Peugeot
Açıkçası uzun yolda biraz ekonomi yaptım bu sefer, yapmasam da olurmuş. Gece yarısı zammından önce yolu bitirsin, depo yetsin de benzini daha önce almayalım diye hesaplamıştım. Resmi akaryakıt istasyonunda çektim, daha benzin ışığı bile yanmamıştı. Depoda yaklaşık 9 lt daha benzin vardı. :)
hem güzel bir ortalama hem de zamsız benzin alımı, tadından yenmez :)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Günaydın..
Her zamanki gibi, hava durumuna baktım. Aralıksız yağmur yağdığını görünce, arabamla işe gitmek daha iyi olcağına karar verdim. İstanbul trafiğine baktım. Yola çıkmanın tam zamanı. Yola çıkmamın ilk 15 saniyesinde gösterge 18 litre benzin okuyordu. şehir içi yolları bitirip Şile otoyolundan, rampaları tırmanıp geri tem bağlantı yoluna girince , tüketim 5,5 litre benzine düştü. Bu da 1,26 oranı ile çarpınca 6,9 litreye tekavul ediyor. Küçükyalı vardığımda el freni çekince ise 4,8 litreye kadar düşmüştü. Bu da 6 litrede fitiz demek oluyordu. 25 km yolu 4,5 türk lirası maliyetle gelmişim. Fakat bu buz dağının görünen yüzü. Esas araba kullanmanın maliyeti Bakım, Kasko, Mtv, Trafik Sigortasına verilen bedellerde gizli. Hiç bir zaman yakıt tüketimi dert olmadı. Çünkü bu benim kontrolüm altında tutabildiğim bir şey. Ama yiyorsa kasko sigorta yaptırmada trafiğe çık :(

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Mevcut aracımla (f7r) 10,7 lt ye kadar çıktı ortalamam. Ama sert kullanmak deyimi biraz yumuşak kalır bana çünkü normal kullanımda bile 10-120 yi aşağıya düşmüyorum. Artı birkaç deneme filanda oluyor her defasında. her gün 25 km yolum var yarısı dur kalk yokuş şehir içi (malum Trabzonda düz yol hak getire :D) kalan yarısı sahil yolu. Onda da Allah ne verdiyse gidiyorum ekseriyetle. Baktığım zaman teknolojisine yılına hacmine gücüne göre yakıtı normal. Zira uzun yolda 90-100 dolaylarında gidince ortalamam 5,4 lt oluyor. Yol bilgisayarı-lpg tüketimi eğriside şaşmıyor bende. Yol bilgisayarı 10,7 lt gösteriyorsa şayet aracın gazını fulleyip yaptığım km ve aldığım yakıt litresine göre yol bilgisayarının gösterdiği değerden tam 1 lt fazla yani 11,7 lt yakmış oluyorum. İlginçtir arabayı benzine aldığımda anlık tüketim ve ortalama tüketim değerleri bariz şekilde düşüyor. Yine benzinde de 1 lt civarı sapma oluyor. Benzinde kullanınca aynı şekil ortalamam 8,5 lara kadar iniyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım