Araçlarınızın Ortalama Yakıt Tüketimi

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,808
2,080
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Araç: Honda Civic 1.6 iVTEC Elegance Otomatik Vites
Yılı: 2020
Yakıt: Benzin
Şehir Dışı: Ortalama 110-130Km/Saat -> 7 Litre
Şehir İçi: Ortalama hıza bakamadım -> 9.5 Litre

Araç 850 kmde henüz, Atmosferik motora göre yakıtı çok değil ama benzin pahalı o yüzden böyle giderse mecbur LPG takılacak gibi duruyor. İlerleyen zamanlarda tüketim düşer mi bilmiyorum düşerse LPG taktırmayabilirim. Bazı sitelerde uzun yolda 4-5 litre arası şehir dışında yaktığını iddia edenler olmuş ama bence imkansız, çünkü aynı aracın 2016sı var onda da şehir dışında hiç 7.6 nın altına düşemedim. Şehir içinde zaten 8.5 in altı için çok kasmam gerekiyor, ama kasarak kullanmaktansa hiç kullanmam daha iyi. Hem çok km yapan biriyim hem de kullanışımdan ödün vermek istemeyen biri olduğum için LPG mantıklı gibi duruyor.
Honda zaten lpg konusunda sorunsuz.Madem çok yol yapıyorsunuz o halde sizin için şart olmuş diyebiliriz.

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
33
Marka
Honda
Honda zaten lpg konusunda sorunsuz.Madem çok yol yapıyorsunuz o halde sizin için şart olmuş diyebiliriz.
Aynen öyle duruyor, hem de araç çok yakıyor diye istediğim gibi kullanamıyorum, araç şuan yeni olduğu için basıyorum ama bir vakit sonra yakıt cebimi yakmaya başlayacak :) 1000 bakımından sonra muhtemelen LPG taktırırım.

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
33
Marka
Honda
fabrikasyon lpg alsaydınız keşke daha iyi olurdu
Öyle almak istedim ama, ya ocak ayında teslim alacaktım ya da bunu alacaktım. Zaten her gün artan fiyatlardan sonra vazgeçecektim, bayide bulunca direkt aldım. Yoksa kesinlikle ECO modelini alırdım, o da bayilerde yok malesef. Bunu bile alırken mecburi ekstralarını da almak zorunda kaldım. yoksa bayi satış yapmıyordu. 22500 Tl'lik ekstrayı mecburi sattılar.

Son düzenleme:

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Aracı aldığımda sıfırlamıştım.
2018 C200d FL Comfort
İstanbul şehir içi az trafikli, Kurtköy-halkali git gel ağırlıklı.
Aynı sürüş şekli, aynı yollar ve aynı yolcular ile insignia B 1.6 cdti ile de 6.3, bmw e60 535d ile 8.2 yakıyordum.

Screenshot_20201022-002003_Gallery.jpg
Bu da sıfır kmden beridir tutulan tüketim. Ben aldığımda 7 ortalama vardı, nasıl kullanmışlarsa arabayı :)

Screenshot_20201022-002010_Gallery.jpg

6MSahin1

Muhammed ŞAHİN
Profesör
26 Şub 2020
66
52
1,010
Trabzon
Marka
Honda
Araç: Honda Civic 1.6 iVTEC Elegance Otomatik Vites
Yılı: 2020
Yakıt: Benzin
Şehir Dışı: Ortalama 110-130Km/Saat -> 7 Litre
Şehir İçi: Ortalama hıza bakamadım -> 9.5 Litre

Araç 850 kmde henüz, Atmosferik motora göre yakıtı çok değil ama benzin pahalı o yüzden böyle giderse mecbur LPG takılacak gibi duruyor. İlerleyen zamanlarda tüketim düşer mi bilmiyorum düşerse LPG taktırmayabilirim. Bazı sitelerde uzun yolda 4-5 litre arası şehir dışında yaktığını iddia edenler olmuş ama bence imkansız, çünkü aynı aracın 2016sı var onda da şehir dışında hiç 7.6 nın altına düşemedim. Şehir içinde zaten 8.5 in altı için çok kasmam gerekiyor, ama kasarak kullanmaktansa hiç kullanmam daha iyi. Hem çok km yapan biriyim hem de kullanışımdan ödün vermek istemeyen biri olduğum için LPG mantıklı gibi duruyor.

Bizdede HRV 2020 Executive var 1.5 Vtec CVT şanzıman
Şehir dışı ortalama 110-140Km/Saat = 7.5, 8 Litre
Şehir içi ortalama hız farketmeksizin bide bizim buralar bayır hep (TRABZON) = 9'dan aşşağı yakmıyor
CVT Şanzuman kullanmasını bilince uzun yolda makul ama şehir içi berbat :S

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
33
Marka
Honda
Bizdede HRV 2020 Executive var 1.5 Vtec CVT şanzıman
Şehir dışı ortalama 110-140Km/Saat = 7.5, 8 Litre
Şehir içi ortalama hız farketmeksizin bide bizim buralar bayır hep (TRABZON) = 9'dan aşşağı yakmıyor
CVT Şanzuman kullanmasını bilince uzun yolda makul ama şehir içi berbat :S
Belki uzun yolda az yakabilir ama onda da baya baya dikkat ederek kullanmak gerekiyor. O da bir yerden sonra sıkıcı oluyor malesef.

6MSahin1

Muhammed ŞAHİN
Profesör
26 Şub 2020
66
52
1,010
Trabzon
Marka
Honda
Belki uzun yolda az yakabilir ama onda da baya baya dikkat ederek kullanmak gerekiyor. O da bir yerden sonra sıkıcı oluyor malesef.
Aynen öyle ayağını belli bir açıda tutman gerekiyor yeşili yakalamak için (eco yakıt tüketimi) özellikle cvt değişken zamanlı olduğu için araba eğime girene kadar düşük rolanti kullanıyor oda bi anda yüklenip max yakıt yakmanızı zorluyor çünkü böğürmekten ilerlemiyor araç :D Aynı motor manuel araçlar 1-2 litre daha az yakıt ve serilik olarak bizden kat kat iyi oluyor. CVT pişmanlıktır bunu anlamış oldum :D

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
33
Marka
Honda
Aynen öyle ayağını belli bir açıda tutman gerekiyor yeşili yakalamak için (eco yakıt tüketimi) özellikle cvt değişken zamanlı olduğu için araba eğime girene kadar düşük rolanti kullanıyor oda bi anda yüklenip max yakıt yakmanızı zorluyor çünkü böğürmekten ilerlemiyor araç :D Aynı motor manuel araçlar 1-2 litre daha az yakıt ve serilik olarak bizden kat kat iyi oluyor. CVT pişmanlıktır bunu anlamış oldum :D
Malesef kullanıcı açısından baya kötü CVT. Ama şu şartlarda alabileceğim en iyi araba bu olduğu mecbur kaldım. Diğer özellikleri ise baya tatmin ediyor beni.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
CVT şanzıman az yakma amacıyla üretilen, kullanılan bir otomatik şanzıman. En akıcı, pürüzsüz sürüşü sunuyor çünkü fiziken bir değişim yok. CVT'yi karakterine uygun sürerseniz manuelden az yakması olağan bir durum, bir an önce hızlanmaya çalışırsanız doğal olarak çok yakarsınız.

6MSahin1

Muhammed ŞAHİN
Profesör
26 Şub 2020
66
52
1,010
Trabzon
Marka
Honda
Malesef kullanıcı açısından baya kötü CVT. Ama şu şartlarda alabileceğim en iyi araba bu olduğu mecbur kaldım. Diğer özellikleri ise baya tatmin ediyor beni.
Valla bilseydim dizel olanını alırdım atmosferikde cvt öldürüyor resmen :D
CVT şanzıman az yakma amacıyla üretilen, kullanılan bir otomatik şanzıman. En akıcı, pürüzsüz sürüşü sunuyor çünkü fiziken bir değişim yok. CVT'yi karakterine uygun sürerseniz manuelden az yakması olağan bir durum, bir an önce hızlanmaya çalışırsanız doğal olarak çok yakarsınız.
Manuelden yakması olağan durum o dediğiniz arabayı kağnı gibi kullanınca oluyor, hızlanmak için yavaş yavaş ivmelenme gibi

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai

Buraya daha önce çok yakıt tüketimi attım,benim araçta CVT şanzıman.Bir bakın isterseniz,belki düşündüğünüz kadar pişmanlık değildir,özellikle yakıt tüketiminde :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım